FAMILIE VAN DER WOUDE 'T KLEINE KEANTSJE Oeroud nieuws uit de Stads- en Dorpskroniek van dr. G. A. Wumkes del VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 10 Het maken van handschrobbers, heideboenders, geeft velen te Surhuisterveensterheide brood; sommige huishoudingen maken honderd bos van twaalf stuks om ze af te leveren aan opkopers te Zwaagwesteinde (1893) Karst Sakes uit de Knijpe tot de galg veroordeeld wegens brand stichting in het Blokhuis te Leeuwarden, waar hij zijn hemd met tonder had aangestoken (1701) Over Friesland waait een storm, die de dijken doet doorbreken. De Oude en Nieuwe Bildtpolders loopen over, evenzoo de Holwerder en Engwiemmer polder. Eveneens dijkbreuk tusschen Makkum en Harlingen (1825) Uitvoerig bericht in de Leeuwarder Courant over de mislukte proef ritder "Rin-Allinne"door van Motman op 9 mei 1868) Prins Frederik rijdt met een vierspan Leeuwarden in onder vreug degejuich der menigte en stapt ten huize van den gouverneur van Humalda af; hij vertrekt daarna naar Harlingen (1817) Brand in de Stroocartonfabriek van de firma J. G. Kuipers aan de Potmarge te Leeuwarden (1882) De Stroocartonfabriek in de Schrans te Huizum afgebrand (1899) Vermist te Bolsward een jonge juffer, gekleed in een geele katoe nen vrouwenjas, op 't hoofd hebbende een hooge spanen hoed met groene strik en omhangen met een zwart gaas voor het gezicht (1793) De Leeuwarder Courant komt voortaan alleen dinsdags en vrij dags uit door den algemeenen vrede en wegens een meer geves tigde orde van zaken in Europa en wijl de nieuwspapieren niet zoo menigvuldig zijn als voorheen (1816) De kunstschilder W. Troost stelt ten raadhuize te Leeuwarden zijn schilderij ten toon, voorstellende de verlegging der gracht van de Wirdumerpoort tot de Verlaatsbrug, doch zóó, dat men kan na gaan, hoe de vroegere smaakvolle aanleg van Roodbaard in 1835 tot stand gebracht is geweest. Men ziet de poldergasten op het doek in verschillende houdingen en werkzaamheden, hun woon schepen, vrouwen enz. (1868) De Leeuwarder Kaatsvereeniging 'Greate Hantsje", opgericht in 1886, telt zestig werkende leden (1887) De juridisch student Everwijn Holbarent uit Grol te Franeker be geeft zich met een groot aantal studenten 's avonds en 's nachts naar De Valk, waar eenig jongvolk was vergaderd. Er ontstond geschil; de studenten werden verdreven en vervolgd tot aan de Wijdesteeg, waar Holbarent een zekere Abbe Jacobs doodelijk met den degen stak. De dader is gestraft met onthoofding (1718) Also een zekere juffrouw Cleemens, geboortig uit Gullikerland en aldaar gewoond hebbende voor geestelijk dogter in een klooster, zijnde zeer groot en wel 225 pond zwaar en die haar zes maan den als docteresse in Leeuwarden heeft opgehouden en veel menschen heeft bedrogen, zoo word een yder gewaarschouwd zich voor haar te wagten (1827) De oud-bombardier-majoor en vuurwerkmaker der artillerie R. Lin deman te Leeuwarden geeft in den Stadstuin bij H. J. Buys "een kunstverlichtend vuurwerk, hetwelk in een verhevene en aangena me smaak is vervaardigd, op welks deugd men kan staat maken" (1827) Bij afbraak der herberg De Zon te Sexbierum vindt men vierkante steentjes met borstbeeldjes er op, en op één een wapen met het jaartal 1764(1888) J. Sperner in de Speelmansstraat te Leeuwarden verkoopt de Essence merveilleuse of wonderessence, volmaakt geneezende alle koortzen, hartkloppingen, zucht, koliek, steen enz.; 't flesje ft. 1.00(1765). Verkoop van een fraaie, deftige huizinge naast de Kanselarij te Leeuwarden, bewoond door dr. E. A. van Idema met Engelsche schoorsteenen en zomerhuizen buiten de Tuinsterpoort aan de noordzijde van het Vliet (1760). Ds. F. Lieftinck te Kimswerd houdt in de Schouwburg te Leeuwar den een humoristische rede over de geschiedenis van een dwars- kijker(1875). Acht eendekooihouders beklagen zich bij den Minister, dat hun bedrijf wordt bedreigd met ondergang door de eendvogeljacht van een Engelschman met stoomvlet en kanon op de Wadden gedu rende verscheidene jaren (1894). CUÜ.lLJULjLJV'r '-I o o c» o o c Nou man, je viene het toch zeker wel goed, da 'k hier mien muzieklessen bijhou (Vervolg van pag. 4) de eerste keren van dit zo ge slaagde initiatief. Wat waren we gespannen voor dat het doek opging, en dan dat mooie decor. Vrouw Holle die haar veren bed uitschudde! Ook herinner ik mij nog dat onze onderwijzer, ik meen de heer Visser van school 12 op de Gedempte Keizersgracht ons in de klas wat voorbereid had en o.a. ook gevraagd had of wij thuis voor de voorstelling niet teveel wilden drinken of soep eten, want hij had geen zin om in de pauze met de hele klas naar het toilet te moeten gaan. Maar het was mooi, in derdaad een van de hoogte punten van de Lagere School. Er werden in de grote zaal van de Harmonie ook films ver toond. Daar zag ik niet mijn eerste film, dat was "De Kleine Lord" in Tivoli naast Beeling op de stille kant Nieuwestad, dat is nu ongeveer vijf en zestig jaar geleden. Het mooist vond ik nog het voorfilmpje, waarin een onhandige automobilist (toen nog een zeldzame verschijning) op een markt dwars door een groentekraampje reed. Mijn eerste film in de Harmonie was "Modern Times" met Char lie Chaplin. Het was nog de oude zaal, vóór de verbouwing in de jaren dertig, met aan de zijkanten loges en boven een groot balkon. Daar zat ik toen. Vanuit gaten in het hoge pla fond hingen ter weerzijden van het toneei touwen. Ik wist niet waar die voor dienden maar was er erg bang voor. Ik dacht als ik daaraan trek valt het hele plafond, of tenminste de decor stukken naar beneden. De film was zeer komisch, bij mij in de buurt zat een man, die bij iede re komische scène met zijn handen hevig op zijn dikke dij en zat te kletsen. Ik moet daar altijd nog aan denken als in de reclame een stuk als een "ech te dijenkletser" wordt aange kondigd. Ook zag ik eens toen ik al op het Gymnasium zat, een to neelstuk met Cees Laseur en zijn toenmalige echtgenote Mary Dresselhuys. Cees La seur had de rol van professor en als figuranten voor de stu denten op de collegebanken werden leerlingen van het Gymnasium gevraagd. Helaas was ik hiervoor nog te jong, maar mijn drie jaar oudere broer Anton werd wel uitverko ren. Genoten heb ik toen ook van b.v. "Frasquita", solo toneel van Charlotte Kohier en van L'Aiglon van E. Rostant, met Else Maus als het Adelaars jong. Onze in het Kleine Krantsje al vaker genoemde en geprezen geschiedenislerares mej. Douma (tante Rens) had ons al wat voorbereid en geat tendeerd op een in het stuk voorkomende coup de theatre, het gooien van een zware kan delaar door een spiegel. Later genoot ik nog van het op treden van de helaas te jong overleden zangeres Jouck Cou perus in het zangspel "Rooits- ke". Maar toen kwam voor mij de onderduikerstijd en was het bezoek aan de Harmonie voor mij afgelopen. Ik hoop dat de inwoners van Leeuwarden en wijde omtrek toch nog weer veel genoegen mogen beleven in hun nieuwe Harmonie. Helvoirt Mr. H. S. Bekius HETPONTSJE Er waren vroeger drie pontjes in de stad, een achter de Har monie, een bij de ingang van de Prinsentuin en een bij de gevangenis. Bij het pontje bij de Prinsentuin was ook nog een klein jachtha- ventje. De steiger liep daar een tiental meters de gracht in en was aan de voorkant afgeslo ten door een hoog hek. Aan het pontje achter de Har monie bewaar ik bijzondere herinneringen uit mijn vrijerstijd. Daar zat ik 's avonds wel in te scharrelen met mijn meisje. Mooi uit de wind op een brede bank en de eendjes om je heen. En.met een gedoofde lantaarn op de walkant, want het was in de bezettingstijd. Leeuwarden W. Kramer Bij het uitbreken van de oorlog in mei 1940, woonde er aan de Noordersingel op nummer 71b een joods gezin en wel dat van de vetsmelter Mozes van der Woude, die getrouwd was met een Bertha Gossels. Mozes was precies tien jaar ouder dan zijn vrouw; hij was geboren in 1869, zij in 1879. Het echtpaar had twee kinde ren, dochters, Betty, geboren in 1907 en Marga Jetchen There- se, geboren in 1910. Er waren ook inwonenden, een schoonmoeder, Hendrika The- rese Stein, weduwe van Moritz Gossels, geboren in 1854, een schoonzuster, Rosa Gossels (1888) en een nicht. Bertha Je- anette Hendrika van der Wou de (1906). Op de 23e november 1942 zijn moeder Bertha van der Woude- Gossels en de jongste dochter Marga van der Woude in het vernietigingskamp Auschwitz omgekomen. Op dat moment was vader Mozes van der Woude al overleden en dochter Betty was naar Amsterdam ver huisd. Zonder twijfel zijn er heel wat Leeuwarders, die deze familie Van der Woude hebben ge kend. Heel graag zou 't Kleine Krantsje nu met familieleden in contact willen komen. Wie ons op weg kan helpen moet het zeker doen: Redactie 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vries- straat 1, 8921 BP Leeuwarden, telefoon 058-120302.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1995 | | pagina 10