LEEWADDERS, WAAR IS DIT? 'T KLEINE KEANTSJE KAKKERLAKKEN. In de tweede week fan janne- warie hewwe se een skoftsje bij mekaar staan. Al pratend sa gen se werom naar fieftig jaar leden. En fooruut naar ut end fan dizze iw. Daar tussen deur gong ut over een nije iesbaan en groate reizen met een soat strippen en punten. En was ut nou de burrigemeester fan Pielkjewierum of die fan Lek- kum? Lees ut bij Tabe Ruutsje, Lange Marten, Minne Mager, Fokke Vutman, Groate Geert en Brieke Bertus. Tabe Ruutsje: Sitte wij eergis ter in de stadsbus, tikt een man achter ons mie op 't skouder. Tabe hé? Ja. Ik bin Jouke ut de keuken in Vries, weest nog wel? Brieke Bertus: Dat hoort nuver. Jouke in een keuken in Vries. O, mar dat is in Drente. Daar moesten we henen te spitten foor de Moffen. Wat ut dat? Tabe: Een tien met een griffel of een tuut fan juf, Bertus. Ja, ik hew daar een paar weken weest, en toen hew ik em smeerd. Mar ik trok feul op met een Oeds en dizze Jouke. Minne Mager: Ik hew dat toen niet metmaakt. Ik lag met pleu- rus op bed. Ja, echt hoor, gien truukje om de saak te ontlopen. Mien fader hét em nog ferstop in een kiepehok met een raz zia. Fokke Vutman: Woanden jim toen nog Achter Tulpenburg, Minne? Nee, daar bin ik toen niet weest. Dat kan straks al weer, want se salie daar nije huzen bouwe, hew ik lezen. Soa toant ut oek niks! VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN an Joaden wel? Jonge ja, ut Joadeland. Fokke: Daar binne heel wat ouwe sokken fan nou op frijers- futen weest. Je hadden fan die plakken: Joadeland, Juffers- reedsje, Kalverdiekje, Skape- diekje. Suden der nog fan suk- ke plekken weze? Marten: Se treffe mekkar faak in de barren en de diskos, denk ik. Mar ik sal één fan mien kleindochters es frage. Die hoor ik wel over friendsjes, mar hoe of wat fraag je eigenlijk nooit. Oek niet of se feilig frije... Hoor mij es. Tabe: Mar om op die Jouke werom te kommen: wij moesten even bijprate. En dan is son skoftsje in de bus te kort. Seg nou self: twee stempeltsjes op 'e strippekaart foar fieftig jaar.. Minne: Nee, dan suust een groate loop in de interliener make mutte. Foor mooi wat stempeltsjes over de Afsluut- diek: een groene streep. Of met een hoop punten de we reld om. Sjuul Verne hiet nou fan Albert Heijn. Klein grapke. Tabe: We reden nog wel langs de Frieslandhal. Daar gebeurt oek wat meensen. Afbreke en op 'e nij opbouwe. Duur. Ja, en 't nije stadshuus oek al wer duurder. Waar bedare wij? Mar Jouke sei: geld uutgeven is al- tied goed. Soa draait de wereld deur. Marien: Mar je mutte dat geld eerst wel hewwe. En ik fien ut wel krapper wurden. Elke avund een burreltsje wurdt mie hast duur genoeg. En dat mut er toch wel bij hore. Ut houdt ut bloed dun. Fokke: En kenstou die foorstel- Ie dat we op oudjaarsavund op ut nije jaar proeven gaan met sukelademelk? As ut even ken, mutte jou leuke gewoanten soa lang mogelijk anhouwe. pagina 13 Groate Geert: Mar om op Vries werom te kommen, Tabe, dou bist em daar smeerd. Houdt dat in, dat de konterolle niet al te best was, wik mar segge, sak mar segge? Tabe: Nee, bij de ploeg waar ik bij was, stonnen wat ouwe sol daten op ons te passen. Mar die loofden dat oek wel. En foor een pakje segretten of een fles snaps wurden se wel een andere kant uutkieke. Lange Marten: Mar ik nim an, jim musten alles belope. Der ston niet een groene streepbus klaas. Dat is dan nog een hele kletter west. En midden in 'e winter. Mooi hankoud en nog minder. Tabe: Ah, jonge ja ju. En alleen bij donker lope, temeenssn ut eerste stuk. Anders wudden je snipt. We hadden wel son kniepkat, mar die bruukten je niet te faak. We kiepen soms soa, met de hannen fooruut. Aardedonker!! Minne: Ik hew es ut ferhaal hoord fan één die der op skaat- sen fan deur gong. Hoe of wat weet ik niet, maar hij had bij lui een nacht slapen, en die gaven em een paar deurlopers met. En soms is ie tuuskomen. Bertus: In die tied kon alles en niks, son spultsje was ut. Mar nou we ut over skaatsen hew we, komt er een iesbaan bij ut nije bos achter de Kalksloat? Geert: Daar hew ik oek praat fan hoord. Dat is daar son bits- je waar froeger ut Joade land was? Son woord seiden je soa mar, en je dochten niet eens Bertus: Wij hadden drekt na de oorlog de gewoante es een dag naar Amsterdam of een avund naar Groaningen. Daar was Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang vervlogen tijd. faak een Hotze bij. Mooi in 't pak, een eigenwieze smoel. Die wu alleen mar konjak drin- ke. Geert: Daar kom ik nooit an, mar ut su mie oek te duur weze. Mien swager hét nog wel es feuks. Dat liekt er een bitsje op wik mar segge, sak mar segge. Bertus: En wij seiden dan wel teugen de ober of andere lui: we hewwe een burgemeester bij ons. Die banjer, die Hotze hé. En froegen se hem dan, waar ie burgemeester was sei - die soms Pielkjewierum, en dan weer es Lekkum, en oek wel es Miedum. Wat seit Fok ke? Fokke: Dat se in Lekkum aans- sen weer een burgemeester hewwe. Ik hew lezen dat ons Appeteker ferhuze wil en in Lekkum woanen gaat. Nou, daar wurdt son dorp nooit min der fan en das mooi metnomen an'tend fan dizze iw. Minne: Ferduld, we binne met nijjaarsdag met de laaste fijf jaar fan dizze iw begonnen, foor we mankeliek wurre, Mar ten, fanavund toch maar een slukje. Mar gien fijf ouwe Kla ren foor fijf laaste jaren. Klein grapke! Vlga. Leeuwarden in winterkleed. De foto moet in de dertiger jaren vanaf de Bonifatiustoren zijn gemaakt. Links zien we de Turf- en Tweebaksmarkt met, duidelijk herkenbaar, het impo sante gebouw van de Kanselarij. Precies in het midden en vaag op de achtergrond de oude watertoren, die gestaan heeft aan het Zuiderplein, waar nu de nieuwe Oostergoweg begint. De Afdeling Friesland van de K.N.V.B., de Friese Voetbal Bond, heeft zojuist haar negen tigjarig bestaan kunnen vieren. De Bond werd in 1904 na een vergadering in het Oranjehotel opgericht. Maar enkele jaren voor dat moment werd er al ge voetbald hier en daar en er vonden zelfs al interprovinciale wedstrijden plaats tussen Frisia en verenigingen uit Groningen en Drente. Zo heeft de oude L.A.C. in het jaar 1901 een wedstrijd in As sen gespeeld tegen Achilles, waarbij de Leeuwarders met de veelzeggende cijfers van 5-1 aan de broek kregen. Maar in teressanter dan die uitslag is nu voor ons, wat de Asser Courant daar toen van te ver tellen had. Een verslaggever van dit blad had in de buurt van het speelveld een gesprek af geluisterd en er zo de humor van ingezien, dat hij het de moeite waard vond dit discours weer te geven in zijn krant. Het gesprek werd gevoerd in een groepje miliciens in het laantje van het Bosch, waar langs men het wedstrijdterrein kon bereiken. Een van de soldaten vroeg in Gronings dialect aan een hem tegemoetkomende collega: "Bist daor guns ok al wést?" "Nee," zei de ander, "wat is daordan?" "Och jong, dat most ies zain! Daor bint ze almaol as piejas- sen klaid en springt ze as kak kerlakken in't ronde en dan schupt ze met de toonen van de vouten teegn 'n baale an en dei vlög dan 'k wait nait waor hén, jong 't gait zoo vrömd!" "Nou, dat mocht 'k nog wel ais zain," reageerde de ander, waarna een deel van het groepje zich naar het wedstrijd terrein spoedde om dit spekta kel met eigen ogen te kunnen "zain".

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1995 | | pagina 13