T KLEINE KRANTSJE Makelaardij Bedrijfs- makelaardij voor Friesland VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 4 DE ELZINGA'S In het vorige nummer van 't Kleine Krantsje een mooie foto van de Winkel-van weleer van de familie Elzinga op de hoek van Over de Kelders en de Ci- prianussteeg. De broer en de twee zusters. De oudere Leeu warders hebben hen allen ge kend. En natuurlijk hun fantasie van etaleren: klerenhaakjes, de goedkoopste beneden en hoe hoger hoe duurder, sponzen aan de deurpost geregen, de kleinste beneden, hoe hoger, hoe duurder. Het glas in lood in de etalage- ramen, alles geeft een sfeer, die zeldzaam geworden is. Leeuwarders, loopt nog eens binnen bij Rauwerda aan de Westerplantage en je bent in een andere wereld, in een le vend museum met een fel klop pend hart. Leeuwarden OORLOGSREIS Lijfering Bij het lezen van het verhaal over een kerstreis in 1944 in 't Kleine Krantsje komen er weer herinneringen aan dat oorlogs jaar boven. Nu kun je niet meer begrijpen, dat men in die tijd durfde reizen. De enige zus van mijn moeder besloot in juni 1944 te trouwen in Wilnis. Hoe daar te komen? Per trein was onmogelijk. De spoorbruggen waren of werden gebombardeerd en ook de spoorrails was doelwit. Een kennis van mijn ouders werkte bij de "posterijen" en hij zag een mogelijkheid. Er zou een "postwagen", een vracht auto, die kant op gaan en mijn moeder en ik konden meerij den. We zaten tegenover elkaar, met de rug naar de zijkant, dicht opeen, allen vrouwen. Wie wagenziek werd, kroop naar achter en verdween met 't hoofd "buiten boord." Wat moet dat een lange reis geweest zijn in zo'n gammele auto. En dan de gevaren: bom bardementen, beschietingen, aanhouding door Duitsers. Gelukkig is dat niet gebeurd. Als kind van vijf jaar heb je die gevaren niet zó in de gaten. Je beleeft het anders. De auto zou over de rijksweg langs Bodegraven komen en daar zouden we afgezet wor den. We hadden er familie, zo dat we konden overnachten, om daarna weer verder te rei zen. Rijksweg 12, dat was een bele venis, zo'n brede weg! In de buurt van Bodegraven stopte de auto. Daar stonden we in het onbewoonde en verdween de "postwagen" richting Den Haag. Mijn moeder slaakte een zucht van verlichting: "Gelukkig, we zijn er." Ze was niet zo bang uitgevallen, maar je kon mer ken dat ze in angst had geze ten. "Heb je die "vrouw" gezien, die tegenover ons zat? Ze had een hoofddoek om, diep over haar gezicht. En de hele reis heeft "ze" geen woord gezegd. Dat was een man, als vrouw ver kleed. O, o, als we toch door de Duitsers waren aangehou den, was het niet best ge weest!" Toen begon de, in mijn ogen, vreselijk lange voettocht naar Bodegraven. Bodegraven Adriana van Dam-Kortenoe- ven TOILETPAPIER Men kan het zich tegenwoordig niet meer indenken, maar vroe ger gebeurde dat toch maar bij iedereen, het maken van toilet-, ofwel "plé-papier". Ook mijn vader vouwde oude kranten en sneed ze dan in stukjes. In een hoek van zo'n velletje werd een gaatje gemaakt en zo werden die stukjes dan op de plé ge hangen. Na gebruik hingen er na enige tijd alleen nog wat snippertjes papier aan het touwtje. Eens heeft mijn vader aan dat toiletpapier-van-toen een ge dicht gewijd en vooral in de buurt van het Gouverneursplein en de Kleine Hoogstraat, waar wij woonden, hebben de men sen er veel plezier over gehad - iedereen kende iedereen in die tijd en in zekere zin vorm den al die mensen één grote familie met elkaar. Hier komt dat vers, want ik heb het altijd bewaard. Het is toch maar een groot ge mak Te brengen steeds een versch gebak Toch is 't een onbetwistbaar feit Dat menig een zeer slordig schijt Op het platteland in elk secreet Ont breekt papier zoals men weet Wanneer men daar zijn darmen leegt Wordt nooit het gat goed afgeveegd Is 't een wonder, dan men dan ontstemt Als al les kleeft aan 't schoone hemd? Dan is het toch in 't vrije veld Oneindig beter nog gesteld, Daar komt men altijd goed te pas En veegt zich met een polle gras Een ou- derwetsch, knap burgerman Verzamelt kranten, zoveel hij kan Hij snijdt ze in stukjes doch heel net En leegt ze in 't bakje bij closet Toch is daarbij een groot bezwaar Hoewel hij 't zelf nooit wordt gewaar Ge regeld loopt hij "o" hoe dwaas! Met een annonce op zijn maas Zoo staat op 't achter werk eener dame Vaak afge drukt een breed reclame Het zij dan worst of chocola Of zelfs mantels van C A Een groot geluk was ons beschoren Toen het closetpapier werd geboren Wij raden u dus drin gend aan Met het gebruik steeds voort te gaan Is, wat gij brengt, een droge drol, Ge bruik één reepje van de rol; Doch loopt het los met dunne stroomen Zo dient 't papiertje dubbel genomen Veegt gij uw gat dan slechts met één De vingers gaan er grof doorheen, Een damesneus houdt veel van geur, Maar dit papier is, 't wordt beweerd Eerst na 't ge bruik geparfumeerd. Breda S. F. ter Horst iu de fven- n en Leeuwarden, Nieuweweg7-11 tel. 058-131215* HET GEITJE Toen mijn latere buurman Las- kewitz in 1943 in de Houtstraat woonde, kwam hij in contact met een Russisch meisje, dat hier in een werkkamp zat. Na de oorlog heeft Laskewitz dat meisje mee naar huis geno- Bij het zien van de foto van het "boerespultsje" op Snakkerburen, die wij een vorige maai afdrukten in onze fotoprijsvraagrubriek ging er bij onze abonnee de heer R. A. Reitsma in Staveren een lichtje branden. Hij herinnerde zich jaren geleden van eenzelfde soort situatie een tekening te hebben gemaakt, niet dus van precies hetzelfde boerderijtje, dat wij hadden gefotografeerd, maar van een plaats je aan het vroegere Blokkepad. "Mien groatmoeke fan vaders kant woande op krekt son lokaasje en wel op't Blokkepad bij boer Kalma en dus oek anne Dokkumeree, ongeveer een kilometer van Snakkerburen. Bij 't nasneupen fan wat paperassen stuitte ik op een tekening, die ik daar jaren leden maakt hew fan de woaninkjes en de boerderij. Toen docht ik "Dit is krekt wat foor Fenno's Kleine Krantsje". De heer Reitsema schreef ons verder als leuke bijzonderheid, dat zij in de familie de beide grootmoeders uit elkaar hielden door hen aan te duiden als "Moeke uut het Luilekkerland" en "Moeke fan 't Pöle "Ik hoop, dat er meer Leewaddes binne, die sich dit pittoreske hoekje herinnere, aldus de heer Reitsma. "Het was loof ik nogal een geliefd kuierke langs de Ee, hier afslaan en dan kwammen je oppe Lekkumerdiek en so gong het dan naar de stad terug. men en toen naderde de dag, dat zij zouden trouwen. In die tijd was er nog niets te krijgen, maar van een buurvrouw kre gen ze een oude trouwjurk - die zou het bruidje mooi kun nen dragen. Dus die jurk in de was en op maat gemaakt en toen aan de lijn gehangen in de bleek. Daar stond ook een geitje aan het spit. En toen de jongelui uit de stad kwamen bleek de halve bruids jurk door het geitje te zijn opge vreten. Dat was pech. Leeuwarden W. Kramer HERINNERINGEN De prachtige foto van de heer Beeksma op de voorpagina van het kerst- en oudejaarsnum- mer, stemt haast tot enige wee moedigheid. Wat was alles toen nog goed in verhouding, de beurtschepen langs de kant, de huizen en bomen haast op gelijke hoogte, op een lijn, een harmonisch geheel. Nog geen zich opdringend the atergebouw, het Burmaniahuis nog geflankeerd door fatsoenlij ke winkelpanden en niet dood gedrukt door grootschalige ge bouwen met postmoderne vormgeving. Had de Algemene Friese nog niet zo lang geleden zulke flodderige gebouwen neergezet, dat ze niet voldoen de waren voor de gemeente ambtenaren? Maar nu wij toch in die buurt zijn, wil ik graag nog even inha ken op het artikel "Herinnerin gen aan de oude Harmonie". Gelukkig staat er niet "Theater aan het Water", zoals ik ook al wel eens ergens lees. Dat is weer zo'n naaaperij. Hier in Den Bosch is al jaar en dag de naam het Casino voor de schouwburg ingeburgerd. Dat is nu opeens "Theater aan de Pa rade", Enschede heeft het "Theater aan de Markt". Mogen de steden niet meer iets eigens hebben. Den Bosch het Casi no, Leeuwarden de "Harmo nie"? Maar genoeg gemopperd, ik heb heel fijne en als ik mij nu realiseer ook heel oude herin neringen aan de Harmonie. Mijn eerste bezoek was ook een Sint Nicolaas uitvoering van "Vrouw Holle". Onderwij zend personeel van verschillen de scholen waren de uitvoeren den. Het moet geweest zijn in 1931 of 1932. Het was een van (Vervolg op pag. 10)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1995 | | pagina 4