SPEURTOCHT NAAR POORT OLD BURGER WEESHUIS VERLEIDELIJKE GARIBALDIHOED ERGENS IN GRONINGERLAND? Een laatste wandaad, als 'afscheidsgebaar' geheel in stijl met het karakter van het regiem - dat was, op de vooravond van onze bevrijding, het door de Duitse bezetters in brand steken van het Old Burger Weeshuis op de hoek van het Zaailand en de Zuiderstraat. Een immense vuurzee verwoestte het gehele, bijna zeventig jaar oude gebouw, dat na de oorlog niet werd herbouwd. Op dezelfde plaats verrees later het nieuwe kantoorgebouw van de Intercommunale Waterlei ding, dat er nu nog staat. pagina 5 Wat bij deze rampzalige brand ook geheel verloren ging, was het oeroude poortje in de zijge vel van het Weeshuis aan de Zuiderstraat. Een wel heel erg jammerlijke zaak, omdat dit monumentje zo'n bijzondere historische betekenis had. In vroeger eeuwen was het im mers de toegangspoort ge weest van het oude weeshuis gebouw tegenover het Stadhuis aan het Raadhuisplein. Alle bewoners van het in 1534 gestichte Old Burger Weeshuis moesten na 1672 na het betre den of verlaten van het gesticht deze poort passeren, tot in 1875 door de wezen een nieuw en veel groter gebouw in ge bruik werd genomen. Dat was dus het Old Burger Weeshuis aan het Zaailand en het bouwen ervan was nog vol op aan de gang, toen stadsar chivaris Wopke Eekhoff op een lumineus idee kwam, waaraan de heren regenten van het weeshuis helemaal niet hadden gedacht. Wopke Eekhoff stelde voor om na het afbreken van het oude weeshuisgebouw de vroegere hoofdingang een plaats te ge ven in of bij het nieuwe ge bouw, als een blijvende herin nering aan de situatie, die honderden jaren had bestaan. Zo kreeg de poort met onder andere drie kinderfiguren, en de wapens van de voorname families Glinstra, Van Viersen, Mamminga, Hittinga, Faetsma, Van Heckma en Van Burmania en het jaartal 1672 een plaats naast de zijgevel van de nieuw bouw in de Zuiderstraat - he laas zonder de karakteristieke stoepstenen, die zich ervoor bevonden aan het Raadhuis plein. Als toegangspoort had de oude ingang hier geen functie - die werd nu overgenomen door twee deuren in de halfronde hoek tussen het Zaailand en de Zuiderstraat. In het vuur van die catastrofale brand in de nacht van 14 op 15 april 1945 werd dus ook dat historische poortje volslagen verteerd. VOLSLAGEN VERTEERD In die veronderstelling althans hebben wij - niet beter wetend - tot voor enkele dagen ge leefd. Maar wat, waarempel, horen wij nu van onze abonnee de heer Hendrik ten Hoeve? Dat die poort, misschien niet eens zo erg gehavend, er nog altijd moet zijn! Ooit kon hij uit de mond van de antiquair Sije Boterhoek uit Sint Annaparochie optekenen, dat die als sloper van de trieste restanten van het weeshuisge bouw in dat jaar 1945 in het bezit was gekomen van de kennelijk niet verwoeste poort. En dat hij het monument, zoals je van een attente antiquair kunt verwachten, later had ver kocht en wel "aan een tandarts uit Groningen" - of deze heel meester in de stad Groningen of in de provincie Groningen woonde, bleef niet bekend. De heer Ten Hoeve vraagt zich nu af - en wij doen dat natuur lijk met hem - of er mensen zijn, die weten, waar deze ver loren poort zich nu bevindt. Is ze nog altijd in het bezit van die tandarts of in het bezit van diens nabestaanden? Of is ze misschien weer verder verkocht aan wie weet wie? "Mogelijk" zegt de heer Ten Hoeve hoopvol, "is het poortje met behulp van 't Kleine Krantsje op te sporen en mis schien is er voor 't Old Burger Weeshuis zelfs een kans om het monument aan te kopen." Welnu, met hem hopen wij dat van harte, waarbij wij wel willen aantekenen, dat de heren re genten van het Weeshuis anno 1945 kennelijk niet zo erg bij de les geweest. Hoe hebben zij het, verdorie kunnen goedvinden, dat dit his torische monument - in welke staat dan ook - zomaar in han den kon vallen van een sloper, die er vanzelfsprekend wel raad mee wist? Maar belangrijker dan het ant woord op die vraag is op dit moment natuurlijk het antwoord op de vraag waar die poort nu is. Dus: wie het weet moet het zeggen: redactie 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vries- straat 1telefoon 058 - 120302. Het was winter en er lag sneeuw op het Oldehoofster- kerkhof rond de oude gemeen teschool V. Tijdens de school- pauze kuierden de meesters Dijkema, Veenstra, Radema ker, Terpstra en Plantinga heel gemoedelijk met het pypke an, over het plein langs de school op en neer. Een van hen, meester Rade maker, droeg zo'n echt ouder wets Garabaldihoedje, zo'n mooi dopke. En dat was voor een van de brutaalste leerlin gen op het plein gewoon té verleidelijk. Hij kneedde dus een sneeuwbal, mikte en. kegelde meester met een ui terst bekwame worp die dop van zijn hoofd. De getroffene stond meteen in vuur en vlam en stevende op het groepje belhamels af, dat er beslist meer van moest we ten. "Wie heeft dat gedaan?" vroeg hij streng. Niemand zei een woord. "Jij soms?" vroeg de meester aan de knaap, die inderdaad de dader was. "Nee meester" klonk het over tuigend. Toen wendde de heer Rade maker zich tot zijn collega Terpstra. "Heb jij soms iets gezien?" Maar die gaf geen commentaar - hij wist wel degelijk het fijne van de zaak. Want toen de schuldige even later de klas binnenkwam, nam meester Terpstra hem even samen zweerderig apart. "Jongen" zei hij niet zonder be wondering. "je hebt hem fijn geraakt. Maar pas op - niet weerdoen, hoor!" De vroegere toegangspoort, aangebracht naast de zijgevel van het Old Burger Weeshuis in de Zuiderstraat. (Foto: Collectie Fenno Schoustra/'t Kleine Krantsje) V i- - -- Het oude Old Burger Weeshuis tegenover het Stadhuis. De fraaie toegangspoort zat hier dik tweehonderd jaar in de gevel, van 1672 tot 1875. (Tekening: Collectie Fenno Schoustra/'t Kleine Krantsje)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1995 | | pagina 5