LEEWADDERS, WAAR IS DIT? 'T KLEINE KRANTSJE WITTE KERSTDAGEN IN OORLOGSTIJD DE AVONTUREN VAN JUFFROUW KNIP EN KNAP HET LAND UIT 12. Over muziekwinkels en winkelsluiting. Op zondagmorgen 12 februari 1995 zijn juffrouw Knip en Knap te gast bij Janny in haar woning in het ex-Frigasgebouw aan het begin van de Bleek- laan. Knap: 'Jouw aquarium is wel veranderd.' Janny: 'Ja, sinds jullie hier voor 't laatst waren, dat is al weer bijna twee jaar geleden, zijn de planten voller en groter gewor den en er zitten nu zeven Meervalletjes in en vier Maan vissen in plaats van acht. anders wordt de bak overbe volkt.' Knip: 'Ik vind het nog steeds mooi, ook met minder Maanvis sen.' Knap: 'Heb je nog recente CD's?' Janny: 'Ja, de Symfonie van Ernest John Moeran.' Knap: 'Onder leiding van Ver non Handley?' Janny: 'Ja. Knap: 'Die heb ik ook, een prachtige uitvoering en ook de opname is puik.' Janny: 'Ik heb die CD van Joop gekregen voor mijn verjaardag.' Knip: 'En wie is Joop als ik vra gen mag?' Knap: 'Wat zijn we weer nieuwsgierig!' Janny: 'O, dat mag je best we ten. Joop is de man die mij naar Bonnehos heeft gebracht toen ik voor pampus lag op de Nieuwestad. Kijk.hier is de CD.' Knip leest hardop: 'Voor Janny, ter gelegenheid van jouw ver jaardag een symfonie van een componist die deze maand honderd jaar geleden geboren is. Joop. Leeuwarden, achten twintig december negentienvie rennegentig.' Knap: 'Toen Janny na het on geval bij mij logeerde heeft ze het ziekenhuis gebeld en Joop had daar een kaartje achterge laten.' Janny: 'Ik heb hem een bos bloemen gestuurd en later ge beld. Hij is heel aardig.' Knip: 'Wanneer hebben we de bruiloft?' Knap: 'Foei toch Knip!' Janny: 'Ach, van Knip kan ik het wel hebben. Joop is ge scheiden en hij wil voorlopig niet meer trouwen.' Knap: 'Hij heeft in ieder geval een goede smaak door jou die symfonie van Moeran te ge ven.' Knip: 'Hoe kom je aan die CD? Ik heb nog nooit van Moeran gehoord.' VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN onder andere het Conservatori um. In dezelfde periode liet de Gemeente het winkelgebouw op het Wilhelminaplein bouwen. Daarna, en dat was ook al voorspeld, gingen de bezitters van panden aan de Wirdumer- dijk en de Nieuwestad de huren fors verhogen waardoor sommi ge huurders in de problemen kwamen. Sommige huisjesmel kers willen zelfs de huurders er uit gooien en er een winkel met meer omzet maar met minder kwaliteit vestigen. Regeren is vooruitzien, maar de Neder landse politiek, ook lokaal, doet alleen aan korte termijn politiek.' Janny: 'En zo verdween dus 's werelds oudste muziekwinkel.' Knap: 'In ieder geval de oudst nog bestaande.' Janny: 'Joop baalt ook zo dat de oudere labels nog steeds doorgaan met twee of meer componisten op één CD te zet ten.' Knap: 'Dat probeer ik steeds te vermijden. Als er dan toch meer componisten op staan plak ik een sticker op de rug van het doosje waarop de com ponist en het werk staan waar voor ik de CD heb gekocht.' Janny: 'Haha, dat doet Joop ook altijd.er is iemand bene den.' Janny gaat de kamer uit en komt even later terug. Janny: 'Tini is er, ze komt zo.' Janny loopt naar de voordeur en als ze de deur opent komt Tini juist te voorschijn.' Janny: 'Welkom in De Bleek.' Tini:'Dank u!' Janny: 'Geef mij je jas maar.' Even later in de kamer. Knip:'Ben je alleen?' Tini: 'Ja, Henk is met de kinde ren naar zijn moeder.daar ben ik gisteren al geweest. Nu is het rustig, maar als de plan nen van minister Hans Wijers doorgaan kun je 's zondagoch tends niet eens meer met de kinderen wandelen.' Knap: 'Je bedoelt zijn plannen om de winkelsluitingswet aan te passen zodat de winkels ook op zondag open kunnen.' Tini: 'Ja, toen er 's zondags re clame op radio en televisie kwam dacht ik al: de volgende stap is de winkels op zondag open.' Knap: 'Ja, ze waren bang dat het reclamegeld anders naar de commerciële omroepen ging, maar dat de winkels op zondag open moeten vind ik volkomen misplaatst. Voor tweeverdieners is het niet no dig, die kunnen de boodschap pen tegen betaling door een werkloze laten doen. En waar zijn die omringende landen waar de politici het altijd over hebben? Wij hebben helemaal geen omringende landen! De landen waar wij ons mee kun nen vergelijken zijn Groot-Brit- tannië en Duitsland, alle andere vergelijkingen zijn niet relevant. In die landen zijn de winkels op zondag dicht.tenzij het met ingang van dit jaar veranderd is! Ik ben dit jaar de grens nog niet over geweest.' Janny: 'Ik wandel 't liefst op zondagmorgen in de stad, dat is de enige dag dat je geen last hebt van fietsers die niet uitkij ken.' Knap: 'Het is juist goed dat je één dag in de week voor je zelf hebt, anders word je nog slavin van je werk.' Tini: 'Als ze zo nodig op zon dag open moeten, laat dan 's pagina 13 Knap: 'Die symfonie heb ik voor 't eerst voor de radio ge hoord. Door veel naar de radio te luisteren, met name NDR drie, BBC drie en BRT drie zit ten helaas niet op de kabel, ontdek je veel muziek die Hil versum laat liggen. Anderzijds door ook de literatuur bij te houden!' Janny: 'Uit de krant? Of uit mu ziekbladen?' Knap: 'Niet uit de krant, maar besprekingen uit FonoForum uit Duitsland en het Britse blad Grammophone. In de winkel luister ik wel naar die CD's die ik nog niet voor de radio heb gehoord. Je eigen indruk is ten slotte de beste criticus.' Janny: 'Geen Nederlandse bla den?' Knap: 'Entr'acte is wel een goed blad, maar moet je niet aanschaffen voor die paar CD besprekingen die er maande lijks in staan. Luister kan ik nauwelijks serieus nemen. Al leen de besprékingen van Aad van der Ven vind ik betrouw baar.' Janny: 'Kun je in Leeuwarden je CD's wel krijgen? Joop zegt dat hij ze meestal moet bestel len.' Knap: 'Dat is ook mijn ervaring. Ik vind het niet zo erg dat ze het IJzeren Reportaire in voor raad hebben, maar wel dat de betere uitvoeringen er nooit bij zitten. Neem nu de Vijfde en Zevende Symfonie van Beetho ven. In de jaren zeventig zijn die werken door de Wiener Philharmoniker onder leiding van Carlos Kleiber op de markt gekomen. Sindsdien zijn alle opnamen van daarna overbodig geworden. Toch zie je die CD's nooit in de winkel.' Janny: 'Joop zegt dat hij bij Ganzevoort meestal wel de CD's vond die op zijn lijstjes stonden.' Knap: 'Dat klopt, dat was met LP's ook zo. Ik begon in ne- gentientwee-ennegentig met het verzamelen van CD's. He laas sloot in hetzelfde jaar Ganzevoort zijn zaak. De laat ste dag dat de zaak open was, zaterdag dertig mei, kreeg ik nog een prentbriefkaart van de laatste eigenaar van de winkel. De gevel van het pand stamt uit de zestiende eeuw en is in de stijl van Hans Vredeman de Vries.' Janny: 'Joop vindt het verdwij nen van Ganzevoort een cultu rele aderlating van Leeuwar den.' Knap: 'Je kan beter spreken van verschraling. Je moet steeds verder van huis om dat gene te vinden wat je zoekt. En dat geldt niet alleen voor CD's.' Knip: 'Hoe oud was de zaak van Ganzevoort eigenlijk?' Knap: 'Sinds negentiendrie. In het blad Luister las ik laatst dat de oudste muziekhandel uit ne gentienvijf stamt en zich te Bo logna in Italië bevindt.als Ganzevoort niet gesloten was zou ze nu de oudste nog be staande muziekhandel van de wereld zijn. De Gemeente had hier wel behoedzamer mee om kunnen springen.' Knip: 'Daar kan de Gemeente toch niets aan doen?' Knap: 'Indirect wel. Dankzij de Provincie via het Herenaccoord van zes jaar geleden verdween kMumaftS Dit is de nieuwe opgave voor onze totoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1. 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto 's van de stad uit een lang vervlogen tijd. Als abonnee van uw prima(!) krantsje had ik een vraag. Kunt u mij vertellen, wanneer er in de oorlog een witte kerst was? Graag even het jaartal, als u het weet! Hoewel ik op twintigjarige leeftijd destijds het eigenlijk wel zou moeten we ten! Helaas...! Ik zie uw ant woord met belangstelling tege moet! Utrecht Mevr. Tj. Stobbe-Broersma Wij zijn met het bijhouden van onze statistieken niet zo ver gegaan om ook alle "witte kerstdagen" te note ren. Maar een van onze abonnees deed dat wel! Het is de heer Hans de Jong, de bekende weerman uit Gor- redijk en hij kon ons dus precies vertellen, hoe het zat. "In 1940," aldus de heer De Jong, "was alleen de eerste kerstdag wit en in 1941 was alleen de tweede kerstdag wit. Meer witte kerstdagen zijn er in de oor log niet geweest. Red.'t KI. Kr. Gezien op het pand hoek Kruisstraat-Nieuwstraatje: aan gebrachte tekst met niet of nauwelijks te verwijderen kreet in zwarte verf "Nazis raus!" Op dezelfde muur op verwijderbaar briefje, keurig getypte tekst: "EN OOK GRAAG DEZE WEERZINWEKKENDE KLAD DERAARS HET LAND UIT! AL LEMAAL! zaterdags de winkel dicht. dat is tenslotte ook de zevende dag.' Janny: 'Die winkels die zondag achttien december vorig jaar clandestien open waren moe ten een dikke boete krijgen. Nu worden bekeuringen van sim pele overtredingen discutabel.' Knip: 'Justitie kan niks doen zo lang de Gemeente geen aan klacht indient. Ze durven die puberale winkeliers niet aan te pakken. Normvervaging komt allang van de overheid en de bevolking neemt het over.' Na de heftige discussie kan het kwartet dames eindelijk over gaan tot de koffie.en ge bak. Chris Visser

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1995 | | pagina 13