GYMNASTIEK OP TEGELS TREFFEND UITGEBEELD I copini 1 MB 'TKLEIHE KEAHTSJE 'T KLEINE KRANTSJE N ONZE FOTOPRIJSVRAAG V i WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 Ja, zeg dat wel: iets heel anders, dan gebruikelijk in onze fotoprijsvraagrubriek "Leeuwadders, waar is dit" was die foto van de vorige maal van een muurfragment met afbeeldingen van sportende jongelui. Heel veel abonnees blijken direct te hebben begrepen op welke plaats onze fotograaf heeft gestaan om dit plaatje te kunnen maken, maar ook heel velen hébben zich het vuur uit de sloffen moeten lopen om het punt te vinden. Al met al leverde onze traditionele vraag een stroom van reacties op, waarmee wij wei erg tevreden konden zijn. Goed, laten we zomaar weer eens een paar grepen doen uit de stapel oplossingen - ieder een citeren zal ditmaal niet gaan, omdat we zo heel veel inzendingen kregen. Van onze abonnee de heer L. Scheepstra te Assen ontvingen wij de volgende brief: "Het is twee jaar geleden, dat ik een fietstocht door Leeuwar den maakte en uiteraard de straat bezocht waarin ik van 1917 tot 1923 op school ging (School V). Ik ontdekte toen dat de school was gesloopt, maar het gymnastieklokaal was ge spaard gebleven. Toen ontdek te ik de leuke tegeltjes met gymvoorstellingen, iets wat me blijkbaar gedurende de zes schooljaren nooit was opgeval len. ONTKOMEN Het gebouw is dus aan de slo pershanden ontkomen en blijkt een vergaderlokaal van de P.v.d.A. te zijn geworden. Vele oud-leerlingen van juf De Hoop, meester Rademakers en diens opvolger meester De Buck, zullen evenals ik geen moeite hebben de vraag te be antwoorden zoals ik dat heb gedaan." De heer Wolter van der Meij te Zaandijk berichtte ons het vol gende: "Toen ik de nieuwe opgave van uw fotoprijsvraag zag, hoefde ik geen moment na te denken. Deze nostalgische tegels zijn gezet in ae muur van het voor malige gymlokaal in de School straat achter de Harmonie. Een aantal weken geleden heb ik samen met mijn vrouw Inge weer eens een wandeling door de binnenstad gemaakt. Na tuurlijk ook de nieuwe Harmo nie met een kritisch oog beke ken! Ik ben toen ook nog even de Schoolstraat ingelopen en voor het gymlokaal - thans "De Bres" van de P.v.d.A. - blijven staan. Mijn gedachten gingen terug naar het schooljaar 1946- 1947, toen ik hier op de zgn. "opleidingsschool" zat bij on derwijzer Tsjalling van der Zee en soms enkele uurtjes bij IJpe van der Zee, een bekende voetballer van L.A.C. "Frisia" uit die tijd. Maar bovenal herin ner ik mij de lessen van de ent housiaste gymleraar, de heer Lucas Ket, in dit gebouw. Velen zullen zich de lessen van de heer Ket herinneren. De school is gesloopt, evenals de kaas pakhuizen er tegenover. Dat dit oude gebouw het nog lang vol mag houden tussen alle nieuw bouw!" "In 1966 zijn we uit Leeuwar den vertrokken, zes en twintig jaar oud" aldus de heer W. Dwars. "Sindsdien zijn we al leen af en toe terug geweest in verband met familiebezoek e.d., dus niet echt om de stad. NOSTALGIE En zie: wat ik zeker niet ver wacht had, de nostalgie heeft toegeslagen. Wanneer je lang bent weggeweest zie je het kennelijk met heel andere ogen. En dan nu ook nog met de mogelijkheid van een abon nement op zo'n fantastisch mooi maandblad 't Kleine Krantsje. Uniek, met die prach tige foto's en geweldige verha len van en over alles en ieder een en waar je zoveel herkenning in vindt. Dat is toch echt genieten in het kwadraat. En dan de stad. Wat mooi alle maal. Zowel de winkelstraten als de verschillende wijken. Ui teraard het een mooier dan het ander en we volgen dan ook graag o.a. de stukken in de krant over "700 jaar bouwen in Leeuwarden". Vroeger nooit opgevallen of op gelet. Natuur lijk ook veel veranderd en ze ker niet allemaal ten goede, maar in welke stad die leeft ge beurt dat niet. Alleen jammer dat uitgerekend de plekken waar ik gewoond heb, alle zijn afgebroken, Toeval? Eerste tien jaar Achter Tulpen burg (braakliggend, binnenkort herbouwd?), toen elf jaar Noordvliet 83 (nu opslag auto handel), daarna nog vijf jaar jonggetrouwd op Achter Land- buurt (thans nieuwbouw). VEEL OP STRAAT Doordat wij als kind veel op straat waren en daarbij in alle uithoeken van de stad kwamen kende ik vrijwel elke straat en steeg, zij het niet alle bij naam. Sinds onze terugkomst fiets ik dus regelmatig overal weer langs en vind toch het meeste, soms behoorlijk aangepast/ aangetast terug. Zo ook zochten wij nog eens de oude school in de School straat op waar ik eind vijftiger jaren het begin van de leraren opleiding volgde. (Die lessen waren dan 's avonds na het werk en zaterdagmiddags na het werk op zaterdagmor gen, toen nog werkweken van acht en veertig uur). Maar ja, ook deze school bleek groten deels afgebroken te zijn, met nieuwbouw er voor in de plaats en overigens een leuke binnen plaats er achter met wat speel toestellen en bankjes e.d. Maar zie, een bijgebouw ervan stond er nog, mooi hoor. Destijds ook nooit opgevallen hoe mooi dat was, misschien een gymzaal geweest of zo, want in de mu ren zitten, zowel aan de voor kant als aan de zijkant, op ruim twee meter hoogte allemaal leuke tegeltjes ingemetseld met afbeeldingen van diverse spor ten en kinderspelen op straat." "EEN MAKKIE..." "Dit was voor mij een makkie" oordeelde de heer Arno Berg- stra. "Dat klinkt misschien raar omdat ik nog maar twee en twintig ben en helemaal niet in deze buurt woon en er ook nooit kom. Toch twijfelde ik geen moment. Vroeger heeft deze Schoolstraat er heel an ders uitgezien - zo'n tien jaar geleden speelde ik hier wel eens met vriendjes. Toen ston den alle huizen en ook de school leeg. Dat vonden wij prachtig natuurlijk. Niet veel la ter is alles met de grond gelijk gemaakt. Maar de oude gym zaal hebben ze laten staan als een stille getuige van vroegere tijden". "In deze straat" aldus de heer J. Heidstra, "had je vroeger ook "de huize van plezier", ik meen van de Zeven Schoonhe den, een filiaal van de firma Baarsma, later Pasma Biljarts, ook verschillende kaaspakhui zen, waarvan er een later een dependance werd van de P.T.T., afdeling Huistelefoon. Inzender was een van de werk nemers". "Ik ben hier acht jaar op school geweest en als ijzersterke her innering staat mij nog voor dat in de vooroorlogse crisisjaren hier brood werd uitgedeeld aan de leerlingen, die het thuis zeer krap hadden" wist ons de heer A. Holwerda te melden en hij voegde er aan toe, dat het hem nooit duidelijk is geworden van wie dat toen is uitgegaan. "Van de Vereniging voor Volksonder wijs of van de gemeente mis schien?" Nu de winnaar van het uitge loofde prijsje. Dat werd de heer A. Schaafsma, Schieringerweg 47 in Leeuwarden. i Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Vottastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie. Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 987560. Abonnementsgelden: Post bank 2805901 Kom voor 't Kleine Krantsje sturen naar. Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058)-120302. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,- per postbank betaald. 65,- per cheque betaald. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 4,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex., 9,-voor3ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak- koord verklaren met de hier- navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1995 | | pagina 3