DODELIJKE DILEMMA'S IN HET FRIESE VERZET 'T KLEINE KRANTSJE DE AVONTUREN VAN JUFFROUW KNIP EN KNAP NIEUW BOEK YPE SCHAAF 13. Vijftig jaar na de bevrij ding. Op zaterdagmiddag 8 april 1995 zijn juffrouw Knip en Knap te gast bij oom Piet in Huizum. Knap: 'Vandaag over een week is het vijftig jaar geleden dat Huizum en Leeuwarden zijn be vrijd. U was toen ruim vijf jaar.herinnert u zich die dag nog oom Piet?' Piet: 'Zondag vijftien april niet, maar maandag zestien april wel. Om twaalf uur 's middags kwamen Canadese tanks door de Huizumerlaan. Dat de oor log toen voorbij was besefte ik me terdege, vooral omdat mijn vader gezegd had dat hij niet meer hoefde onder te duiken en hij alle dagen weer thuis kwam.' Knap: 'Hij had een schuilplaats in een kast op de overloop. Hij heeft het me wel eens laten zien.' Piet: 'Ja, een ingang achter in de klerenkast en dan zat hij let terlijk en figuurlijk onder de pannen.' Knip: 'Maar dan was uw vader toch thuis?' Piet: 'Hij werkte ook buiten Hui zum, in Stiens, Lekkum, Wijt- gaard.dan dook hij onder bij omke Willem en tante Bet.' Knap: 'Die heb ik niet gekend.' Piet: 'Tante Bet, eigenlijk Eliza beth, was een zuster van jouw beppe.' Knap: 'O ja, nu weet ik het weer, maar ik ken ze alleen van foto's.' Knip: 'Was het niet gevaarlijk in huis met razzia's?' Piet: 'Als mijn vader zich bij een razzia moest verstoppen in huis bracht mijn broer mij bij mijn beppe aan het Pasveer, aan de Wirdumervaart.' Knip: 'Bestaat het Pasveer nog?' Piet: 'Ja, maar er staan nu nieuwe woningen. We kunnen er wel eens kijken.' Knap: 'Was u ook bij de brand Het Old Burger Weeshuis voor en na de brand aan de voora vond van de bevrijding. (Uit het fotoarchief van Dirk Swierstra) van het Burgenweeshuis aan het Zaailand?' Piet: 'Nee, toen lag ik in bed. De brand ontstond zaterdag avond veertien april tegen mid dernacht. De ruïne heb ik daar na wel gezien. Dat vond ik toen een luguber gezicht.' Knip: 'Hoe ontstond die brand?' Piet: 'De Duitsers hadden het weeshuis in gebruik en bij hun vlucht staken ze alle belasten de papieren en het gebouw in brand.' Knip: 'Verbrandden er die nacht nog meer gebouwen?' Piet: 'Het Paleis van Justitie' werd ook aangestoken maar kon tijdig geblust worden. De Duitsers hadden wel toegezegd meer gebouwen te laten ontplo- fen. Gelukkig kwamen ze die afspraak niet na.' Knip: 'Waar stond dat weeshuis precies?' Piet: 'Waar nu het kantoor van de Waterleiding staat. Dat ge bouw stamt uit negentienvie renzestig en is een ontwerp van Johannes Vegter.' Knap: 'De HTS aan de Vondel straat is toch ook van Johan nes Vegter?' Piet: 'Ja. Knap: 'De HTS vind ik een fraaier bouwwerk dan de Wa terleiding.' Piet: 'Ja, maar de HTS heeft Vegter twaalf jaar na het kan toor van de Waterleiding ont worpen. Knap: 'Na de oorlog zijn er meer gebouwen verbrand en gesloopt dan in de oorlog. dat hadden de mensen tijdens de bevrijding zeker niet ver wacht!' Piet: 'Nee, als er geen oorlog geweest was stond het Burger weeshuis er waarschijnlijk ook niet meer.' Knap: 'Vindt u dat wij de Duit sers bij de bevrijding moeten uitnodigen?' Piet: 'Nee, ik heb niets tegen de Duitsers maar een nationale feestdag is voor de Nederlan ders. Wij gaan ook niet naar de nationale feestdagen van de Duitsers. Bovendien was het ook geen gewone oorlog, in dit geval is de gedachte alleen al absurd. Op tien mei negentien veertig kwamen ze als dieven in de nacht zonder oorlogsver klaring ons land binnen en ze deden ook nog net alsof ze het voor ons deden. En wat ze met onze joden hebben gedaan is nooit te vergeven. De meeste politici hebben de oorlog niet meegemaakt en kunnen er dus zo lankmoedig overdenken.' Knip: 'Heeft u ook razzia's meegemaakt?' Piet: 'Ja, één keer in het laatst van de oorlog. Mijn vader was niet thuis. Een jonge soldaat vroeg aan mijn moeder of haar man ook thuis was. Hij was heel beleefd en vriendelijk. Hij ging ook niet op zoek. Ik weet nog dat hij me over mijn bol aaide. Knip: 'Was u niet bang?' Piet: 'Nee, want de soldaat was erg aardig. In het begin van de oorlog werden de razzia's uit gevoerd door de SS en vrijwilli gers. Aan het eind van de oor- Er zijn in het Friese verzet te gen de Duitsers tussen 1940 en 1945 twee "dodelijke dilem ma's" naar voren gekomen. In de eerste plaats dat van het zogenaamde veemgericht en de liquidaties en in de tweede plaats dat van de geruchtma kende Esmée van Eeghen, een charmante jongedame, die een tijdlang bij ons in Leeuwarden woonde en (illegaal) werkte. In het verzet zijn zogenaamde Knokploegen ontstaan met als doelen het vernietigen van per soonsgegevens op Arbeidsbu reaus en Gemeentehuizen en het stelen van bonkaarten en persoonbewijzen voor onder duikers. Deze KPs kwamen bij na allemaal vroeg of laat voor de vraag te staan of het tot hun taak behoorde om verraders, die het leven van verzetsmen sen en onderduikers in gevaar brachten, te liquideren. VEEMGERICHT In Friesland is een poging ge daan om aan deze liquidaties een zekere rechtmachtigheid te verschaffen in het zgn. veem gericht, waarbij in het geheim drie rechters vonnissen velden. In het eerste deel van dit boek wordt voor het eerst gepro beerd om de gang van zaken rond dit veemgericht zo nauw keurig mogelijk te beschrijven en in het kader te plaatsen van log meestal door dienstplichtigen en die baalden net zo van de oorlog als de Ne derlanders.' Knap: "SS is ook maar een woord voor alle militante solda ten, die komen in alle legers voor.' Knip: 'Weet u nog meer van de oorlog?' Piet: 'Niet zoveel maar ik herin ner me nog goed het overvlie gen van de Tommy's naar Duitsland en terug naar Groot Brittannië. Onder het gebrom van de Lancaster bommenwer pers kon ik goed slapen. Wist ik veel wat ze uitvraten?' Knap: 'Ja, maar oorlog is oor log.' Piet: 'Dat weet ik wel, maar het platgooien van Dresden was een oorlogsmisdaad. Dit had niets met militaire doelen uit te staan en de oorlog was toen ook al in de eindfase.' Knap: 'De Duitsers waren toch ook niet veel beter? Rotter dam?' Piet: 'In Dresden kwamen veel meer mensen om dan in Rot terdam tijdens mei negentien veertig.' Knip: 'Er is nog steeds oorlog, nu weer in Rusland.' Piet: 'Ja, ook al noemt Jeltsin de andere liquidaties, die in Friesland hebben plaatsgevon den. Bij zijn onderzoek stuitte de schrijver daarbij op liquidaties van uitgesproken verraders, maar ook op vergissingen en zelfs op onvermijdelijk geachte liquidaties van joodse onderdui kers. Hoewel het verzet bij de bevrijding afgesproken heeft om over de liquidatie nooit weer te praten is de legpuzzel van de feiten vrijwel compleet. Esmée van Eeghen is een mooie vrijpostige intelligente patriciërsdochter uit Amsterdam die via jodenhulp in het Leeu warder verzet belandt. Zij wordt de rechterhand van KP-leider Krijn van den Helm. Zij is een vreemde eend in de Friese ver- zetsbijt, die toch gewaardeerd wordt om haar durf en haar trouw. Dan wordt ze verliefd op een Duitse officier, die geen nazi is. Ze wil uit het verzet stappen en beseft niet dat het verzet dat niet kan toestaan. Het loopt uit op een drama dat haar het le ven kost. Na de oorlog is er veel gepraat en geschreven over Esmée. Heeft ze na haar arrestatie door de SD verraad gepleegd? Was ze alleen maar een wis pelturige handige jonge vrouw, die niet begreep wat voor risi co's ze haar collega's in het pagina 13 zich niet meer communist, de streken van Stalin heeft hij nog niet verloren. Een democraat is hij bepaald niet. Wij konden na de oorlog ook moeilijk onze ko lonie opgeven en hetzelfde zie je nu in de voormalige Sovjet Unie. Er speelt nog iets anders. Als staat en kerk één zijn is het met de rechten van de mens gedaan. Dat zag je met Karei de Grote en zijn opvolgers, met Josef Stalin en Adolf Hitler, nu met Iran en straks misschien nog in Algerije.' Knip: 'Het communisme was toch geen kerk?' Piet: 'Daar gaat het ook niet om, maar als een leer, geloof of wat dan ook centraal staat is het gedaan met de menselijke vrijheid en waardigheid.' Knap: 'Ja, wat dat betreft ziet de toekomst er somber uit. Zul len we nu maar ophouden over de oorlog?' Knip:'Ja!' Piet: 'Niets liever. Willen jullie thee?' Dat willen de dames graag en niet veel later heeft het gesprek inderdaad een andere wending genomen. Chris Visser verzet liet lopen of hunkerde ze naar acceptatie en gemeen schap, die ze in het verzet meende te vinden? Was ze manziek of een vrouw die in staat was tot grote passie? De schrijver heeft geprobeerd het uit te zoeken door bronnen na te pluizen en vooral door te spreken met mensen die haar gekend en meegemaakt heb ben. Zijn onderzoek is zeer actueel omdat het Holland Festival dit jaar geopend wordt met een nieuwe opera over Esmée. Het boek Dodelijke dilemma's, 128 bladzijden dik, is in de boekhandel verkrijgbaar en het kost/22,50. Ype Schaaf schrijft in zijn boek "Dodelijke dilemma's in het Friese verzet" ook over de mysterieuze, maar zeer boeien de figuur Esmée van Eeghen: verzetsheldin of verraadster? VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN Na het succes met zijn boek "Laarzen op de lange pijp" over de stad Leeuwarden in de Tweede Wereldoorlog, waarvan nu al drie drukken met een totale oplage van achtduizend exemplaren verschenen, is auteur Ype Schaaf nu gekomen met een nieuwe uitgave over de donkere oorlogsjaren, getiteld "Dodelijke dilemma's in het Friese verzet - Het veemgericht en Esmée van Eeghen". Evenals zijn eerste monumentale werk is deze - kleinere - uitgave verschenen bij Van Wijnen in Franeker. Gelet op de spectaculaire onderwerpen, waaraan Ype Schaaf ditmaal aandacht heeft besteed, ligt het voor de hand, dat hij ook nu weer heel wat tongen in beweging zal brengen.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1995 | | pagina 13