'T KLEINE KRANT5JE SI 'T KLEINE KRANTSJE- BRAND METBOOTERVOOR AMPER TE VINDEN ONZE FOTOPRIJSVRAAG 1 Vt ;kv-j I i-.1 WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN En terwijl Chang en Eng nood gedwongen negen en vijftig jaar wereldnieuws bleven, bleef het Leeuwarder Diaconessen- huis eigenlijk maar één dag in pagina 3 de mondiale belangstelling staan. Maar hier had zich dan toch maar de eerste geslaagde scheiding van 'een Siamese tweeling'voltrokken! In het jaar 1811 wist een jong echtpaar in Bangkok, de hoofd stad van Siam, niet wat het zag, toen de vrouw moest be vallen van een tweeling. De beide jongetjes leken op het eerste gezicht volkomen nor maal te zijn, maar bleken, tot grote schrik van de vader en de moeder, ter hoogte van het borstbeen met elkaar te zijn verbonden. IJlings te hulp geroepen artsen durfden het niet aan de klein tjes, die wel in leven bleven, van elkaar te scheiden en zo waren Chang en Eng gedoemd tot het ondergaan van een wel heel tragisch lot: altijd zouden zij - in de meest letterlijke zin van het woord onafscheidelijk - bij elkaar moeten blijven. Omdat de ouders besloten de ongelukkige kinderen overal ten toon te stellen, zodat zij van een bron van inkomsten verze kerd waren, kregen zij als 'De beroemde Siamese tweeling' een wereldbekendheid, ook al, omdat de broers op latere leef tijd de wereld bleven doorrei zen en zich tegen betaling overal vertoonden aan een op sensatie belust publiek. Wel werden zij daardoor schat rijk, maar hun leven moet toch wel heel ellendig zijn geweest, waarin de ongelukkigen vaak werden gekweld door spannin gen, die een gevolg waren van, bijvoorbeeld, meningsverschil len en alcoholgebruik. Het kwam dan ook dikwijls voor,' dat zij ruzie hadden en elkaar sloegen, waar ze maar konden. Overigens was het wel zo, dat beiden de zegeningen van een huwelijk ondergingen: Chang en Eng trouwden in 1845 op hun vier en dertigste met twee zusters, van wie werd beweerd, dat zij de dochters waren van een predikant. Zelfs werden beide echtverbin tenissen met nakomelingen verblijd - de ene kreeg vijf, de andere zes kinderen. In 1870 brachten Chang en Eng een bezoek aan Leeuwar den en lieten zij zich in een tent op het Ruiterskwartier bekijken aan wie daar negen en veertig cent op de eerste, of vijf en twintig cent op de tweede rang voorover had. In de advertentie, die hun komst aankondigde als 'Het Grote Wonder der Wereld' werd gesproken over een kin derrijkdom van twaalf voor Eng en tien voor Chang, kennelijk om de zaak nog interessanter te maken, dan ze al was. Vier jaar nadat zij zich bij ons hadden vertoond, kwamen de beide broers, drie en zestig jaar oud, te overlijden, de een vier uren na de ander. Sinds zij in de gehele wereld bekend waren geworden, wer den alle kinderen, die aaneen gegroeid ter wereld kwamen, 'Siamese tweelingen' genoemd en hun lot moet minstens zo tragisch zijn geweest als dat van de beklagenswaardige Chang en Eng. Op de zevende november 195G werden er in het gezin van de wegwerker-uitvoerder De Vries in Molenend voorbereidingen getroffen voor de geboorte van een zesde kindje. Dokter Wijt- hoff, de huisarts van het gezin, zou bij de bevalling assisteren. 'Een Siamese tweeling!' riep de arts uit, zodra de geboorte zich had voltrokken en de schrik van Sijbe de Vries en zijn vrouw Blijke de Vries-Klompstra moet vergelijkbaar zijn geweest met de ontsteltenis van de ou ders van Chang en Eng, on middellijk na de geboorte van hun beide kindertjes. Binnen de tijd van anderhalf uur lagen de moeder en Folkje en Tjitske, die samen dertien pond wogen, inhet Diakones- senhuis in Leeuwarden, waar de artsen al snel een gerust stellende mededeling konden doen: waarschijnlijk was er een goede kans zonder grote risi co's de kleintjes van elkaar te kunnen scheiden. Alle zeven Leeuwarder chirur gen sloegen de handen ineen bij hun voorbereidingen en er werden twee teams van twee chirurgen gevormd, die bij de spectaculaire scheidingsopera tie betrokken zouden zijn. Deze bestonden uit dokter H. L. Straat, die de leiding had, A. Pasma, J. A. Brons en H. W. Hageman. Dr. D. W. Swijgman kreeg de leiding van de anaesthesie en de kinderarts J. Haykens zou als regiseur optreden. Verder konden nog enkele medische waarnemers de operatie bijwo nen, zodat er in totaal een vijf en dertig mensen bij betrokken waren. Het grote gebeuren werd vast gesteld op zaterdag de twaalf de juni 1954, toen de kleine Folkje en Tjitske dus al ruim zeven maanden samen en in vereniging hadden geleefd. Groot was de belangstelling voor de unieke ingreep en tien tallen journalisten uit de gehele wereld kwamen er op af - ook fotografen en filmers gaven blijk van hun belangstelling. Overigens werd de operatie zelf door de betrokken chirur gen als vrij simpel omschreven en dertien minuten na het be gin van het medische handelen lagen de kleine Folkje en Tjits ke ieder op hun eigen operatie tafel. En na drie kwartier kon den de chirurgen terugkijken op een ingreep, die voor de volle honderd procent was geslaagd. cip Op een dag in 1934 brak er brand uit in een woning aan de Veulenstraat, bewoond door een meneer A. Deij, die agent van politie was. Omwonenden ontdekten om een uur of negen 's morgens, dat er vlammen sloegen uit een kajuit aan de achterkant van het pand. Omdat men wist, dat de politie man nachtdienst had gehad en diens vrouw niet thuis was, werd er met alle macht gebeld en op de muren en ramen ge bonsd om de bewoner van het huis wakker te krijgen. Danig geschrokken van alle ka baal kon de heer Deij via de trap de benedenverdieping be reiken en daarna werd de brand al gauw geblust. En toen werd ook direct de oorzaak van de brand ontdekt. Het bleek, dat meneer Deij op de venster bank een scheerspiegel had gezet, die als brandglas werkte toen de zon er in begon te schijnen... Een gebouwtje met de tekst "Winterberging - hellingen - alle reparatie" en nog wat - nee, dat is haast niet te vinden geweest. Temeer niet, omdat er, nadat wij deze prijsvraagfo to maakten, een boot moet zijn verschenen, die er voor is gaan liggen en het gefotografeerde min of meer aan het oog ont trok. En toch, jazeker, zijn er vast houdende abonnees geweest, die het afgebeelde punt hebben kunnen vinden, al hebben zij er dan wel hele excursies voor moeten ondernemen. Ook waren er mededingers, die kennelijk al veronderstellen, waar zij de plaats ongeveer dienden te zoeken en die ei genlijk recht op hun doel kon den afgaan. En dan was er maar één abon nee, die het bij het verkeerde eind had en die veronderstelde, dat hij op het Oldegalileën moest zijn: "Daar was vroeger een scheepswerf, die De Hel ling heette. Ik zat eerst te den ken aan Hofstra ook aan de Dokkumer Ee, maar daar ben ik van afgestapt." Wel, daar was het dus niet: het antwoord had moeten luiden: bij de Jachtwerf van Stapert aan de Kanaalweg nummer 219. Zo heeft ook ditmaal het lot de winnaar weer moeten aanwij zen en het werd de heer IJ. Stienstra, Wagnerstraat 12c in Leeuwarden. -> Jt i 1 J 'ff' J voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. ,i n Administratie: Friesch Dagblad, Vottastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 987560. Abonnementsgelden: Post bank 2805901 Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar. Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden, Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058)-120302. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,- per postbank betaald. 65,- per cheque betaald. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): f 4,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex., 9,-voor 3 ex. ir-Ct Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftetijk, maar per giro-overschrijving ais abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven; Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1995 | | pagina 3