LEEWADDERS, WAAR IS DIT? 'T KLEINE KEANTSJE KLIM NIET OP AUTO'S Wat is er feul feranderd in de stad, en ons ouwe maten ken- ne dat niet altied goed krije. Mar wat wil je? Fokke siet Wietse uut de oorlog lopen en die fient de hele wereld mar een groate bende. En daar le- vere se foorbeelden fan: Tabe Ruutsje, Lange Marten, Minne Mager, Fokke Vutman, Groate Geert, Brieke Bertus en dizze Wietse. Groate Geert: Loop ik op de Wurdummerdiek en sien hoe se daar in de biuskoop an ut heisteren binne. Wij gongen daar froeger nog wel es hene. In de Sienema Pallas wik mar segge, sak mar segge. Fokke Vutman: Ut is as je 't goed segge Cinema Palace, mar dat geeft nou niks. Ik hew daar oek wel in deurlopende foorstellingen sitten. Sagen je daar foor een kwatsje twee keer de film en de foorfilmkes! Tabe Ruutsje: As jou kwatsje segge is ut al weer mooi lang leden. Och here ja. Segretten foor een dubbeltsje of drie stu- vers. Een ijsko foor twee of drie cent. Een slukje foor een stu- ver. Das weest mannen. Minne Mager: Praat mie daar niet fan. Dat is an jonge meen- sen oek niet uut te leggen. Mar dat sit nog in ons. Wij loere nog op ut foordeligst. Sneupe in de adfertensies fan de supermark ten en soa. Wat seist Marten I Lange Marten: C. en A. is toch foordeliger. Die winkel gong oek plat. Dwars deur alles heen fan ut Saailand naar de Nijstad VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN kienders wuden een klein fees- je bouwe. Se hadden ons oek fraagd. Mooi. Mar was ut ons nietdeurgongen? Marten: Jimme hadden die hele jaardag fergeten? En dat sal der min bij staan hewwe. Ik hew dat es één keer had met een neef, en die was erg op suks steld. Hij hét mie in gien tieden ankeken! Minne: Nee bij ons gong ut even anders. Wij gongen savus naar hun huus. En wij mar bel le en op de ruten slaan, mar der was gien kop tuus. En ja, toen wisten we ut weer. Mar waar suden se oek al weer heen? Fan noad de buren fraagd, en die wisten ut. Oek een sneue bak! Geert: Ja, dan staan je der ge kleurd op. En dan is ut de fraag: was dat nog goed te ma ken? Soms hew je een hoop spul om niks. O, dizzen wuden wel in goedens. Een gelukje bij een ongelukje wik mar segge, sak mar segge! Minne: Nee, dat gong best. Se waren der nog. Mar ut eten was op. Mar se skonken nog rejaal. En mesiek: plaatsjes fan die Andries Reu, weet jim wel. Fokke: Just. Gien hous mar Strauss. Ik mag dat heel wel hore. Sientje fient die André, die diregent een etter. Een ei- genwieze flapdrol seit se dan. Hij gniest ons allemaal uut. En wel beure. Kassa!!! Bertus: Ut binne fan die wies- kes die ons soort meensen graag hoort. As de Donau mar skoan en blauw is. Een walske en een polka. Ons dochter seit dan: Wijn, wijf en behang. Hé kiek, daar is die Wietse weer. Fokke: Ferduld waar. Wacht es. Hé hallo, sien ik ut goed? We hadden in de oorlog wel kontakt. Dank sij u was er wat te happen en te leven. Komt dat goed? Wietse: Ja, dat ken best. Mar ut is al weer mooi lang leden. pagina 13 sien. Se sitte tiedelijk waar eerst Swijgman sat. Oek al foetsie. Brieke Bertus: Ja, daar hewwe wij de eerste tied dat we werom waren, swaar an wenne mut- ten. Wat binne der een hoop ouwe saken met ouwe namen ferdwenen. Mar dat kere jou toch niet. Wat seit Fokke? Fokke: Ut sal altied soa weest hewwe. En jonge meensen sie- ne die winkels soa as se nóu binne. Klaar. Siene jim nog die smalle Peperstraat foor jim? Dat was toen een ferandering! En nou liekt ie al weer smal. Kiek daar loopt Wietse Bertus: Wie is Wietse? O, die groate kerel daar met de hon an touw. Ik ken niet segge dat ik em kan. O, hij hét jou in de oorlog nog holpen. Dan hoort ie oek al bij de ouwe garde. Tabe: O ja, die Wietse. Mien broer hét wel met em werkt. Ik hew wel es hoord dat de Duut- sers heel erg om em socht hewwe. Mar hij hét ut wel red den. Dus hij hét dij wel holpen Fokke? Fokke: Reken mar. Ik had wel een fals pepierke dat ik niet naar Duutsland hoefde, mar jou musten oek geld en bonnen hewwe. Maar geregeld wurde der dan drie keer beid, en wie ston daar? Wietse of een meis- ke dat em holp. Tot, ja tot wan neer? Minne: Soa kenne de dingen je raar ontkomme. Een suster fan mij wurde seventig en hun Dit is de nieuwe opgave voor onze totoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto 's van de stad uit een lang vervlogen tijd. Ik praat er oek niet feul meer over. As ik ut nou allemaal weer doen moest, dee ik ut niet. Ut is een groate bende in de wereld fan fandaag. Tabe: Ho, ho, Wietse sak mar segge. Jou hewwe menigeen helpe kennen. En je wuden der oek niet an ferdiene. En as Fokke hier jou bedankt, doet je dat toch wel wat niet? Wietse: Natuurlijk wel. Mar ik bedoel dat de wereld fan fan- daag de dag nog feul beroerder en minder is, as toen. Dizze hon hét een beter aard as een heel soat meensen. En nou jim weer. Bertus: Das waar. Die gekke messestekers daar in Afrika, of dichterbij huus die idioaten die groate branden ansteke. Of die Belgen met hun smeergeld met die helikopters. Hier hewwe se een Indianehelikopter koazen. Apache hè. De tieden fan Win- netoe en Karl Marx binne hast werom! Marten: Karl May is ut loof ik. Nee soa binne ons menisters nog niet. Oek niet as die Engel se menisters, die uut hun baan tje rolle, omdat se in ut ferkeer- de bed rollebolle! Wat gniest Minne? Minne: Hier hét een skoft leden die menister Zalm an de Stas- jonsweg een kaffé opend. Mooi. Mar ik sien Kok en Heer- ma nog niet tegare naar een- warm huuske op de Weaze gaan. Klein grapke! Vlga. Op deze foto, ons toegestuurd door onze abonnee de heer Leo Doodkorte, zien we het R.K. Kerkcolleclantencollege, dat in 1933 of 1934 vereeuwigd werd tijdens het jaarlijkse potverteren in het Noordhollandse Bergen. We gaan van links naar rechts en we beginnen bij de bovenste rij: C. Annyas, een serveerster, L. Doodkorte, Joh. Schweigmann, A. Sikkens, een serveerster, S. Rienks, C. Paping, P. Rooswinkel, Joh. Homan en H. Peletier. Vooraan S. Kuhlmann, G. Schweigmann, Chr. Smit en Joh. Drontmann. Een ongeveer tienjarig jongetje klom vanmiddag tegen twaalf uur op de Groningerstraatweg op een rijdende vrachtauto. Toen hij er weer afsprong kwam hij te vallen. Met een bloedende wonde aan zijn voorhoofd werd hij opgenomen en door voorbijgangers verbon den met materiaal uit het EHBO-verbandkastje, staande op het Groningerplein. Daarna werd de jongen naar Dr. Kuis- dom gebracht, die constateer de, dat de verwonding niet van ernstige aard was. (1933)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1995 | | pagina 13