"BLI IKSE M IN 'E HASSES SI LAC SEN .«I s en gsverkeer 'T KLEINE KRANTSJE De twintigste eeuw in ons Leeuwarden NOOIT HOORD k - - geld taxi's en bevoorradingsverkeer VERBODSBORD GELD(T) NOG STEEDS... geld niet voor lijnbussen, taxi's en bevoorradingsverkeer VI VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 9 j 5 5 Het is alweer jaren geleden ge beurd, dat een bejaarde Leeu warder op het Groot Schave- nek op eendelijke manier van zijn fiets afviel en zich vrij ern stig verwondde: het bloed stroomde over zijn gezicht. Terwijl hij moeizaam overeind krabbelde naderde er een agent van politie, die op sur veillance was - een bezigheid, die de smerissen in die tijd nog wel nuttig vonden. "Wat nou?" vroeg de dienaar van het gezag. "Gevallen?" "Nee," antwoordde het oude heertje meteen, "zo stap ik er altijd af." Dit historische verhaaltje deed ons sterk denken aan het even eens waargebeurde geval, dat de bekende voddenkoopman Rooie Mienkes eens over kwam. Die heeft het eenmaal zo ge had, dat hij niet meer op de been kon blijven. Toen hij, na verschillende vruchteloze po gingen, tenslotte toch weer overeind kwam, was zijn ge zicht raar geschaafd. Ook nu passeerde er toevallig een pliesje-oppe-fiets en ook deze keer toonde Hermandad zich zeer meelevend. "Bist vallen?" vroeg de vriende lijke agent in het gemoedelijk- ste Leewadders. En ook nu kwam er een ont kennende reactie. "Nee," antwoordde Mienkes, "de bliksem is mie inne hasses slagen!" Zo heeft het Paleis van Justitie aan het Wilhelmina- plein nog nooit in de publieke belangstelling gestaan: er breekt op een bitter koude winterdag brand uit, waarbij grote schade wordt aangericht. Terwijl de brandweer onverschrokken poogt tot de vuurhaard door te dringen, zwoegen leden van het griffieperso- neel om alle mogelijke paperassen in veiligheid te brengen. Wat niet via de trappen naar buiten kan worden gebracht, wordt door de geopende ramen naar buiten gekwakt. (1919) De muren van de oude Oldehove zijn zo bouwvallig geworden, dat men de zware klokken niet meer kan luiden. Op de koninginnedag, 31 augustus, horen de Leeuwarders de machtige klanken voor het laatst. (1902) Het Onderling Boeren Verzekeringsfonds O.B.F. ves tigt zich in een monumentale villa op de hoek van de Sophialaan en de Langemarktstraat. (1922) Het is dinsdag de vierde februari, de dag waarop de Leeuwarder burgemeester, Mr. John te Loo, de eerste paal in de grond slaat voor het nieuwe Stadskantoor tussen het Oldehoofsterkerkhof en de Nieuwestad. (1992) Ach, dat is aardig: er wordt een kindercircus opgericht! Het krijgt de naam Saranti en het zal in het eerste jaar van zijn bestaan maar liefst acht en twintig voorstellin gen geven. Het zijn kinderen, die voor het voetlicht komen, maar achter de schermen werken wel volwas senenen, die aan de touwtjes trekken. 1959) Het bestuur van de Vereniging voor Vreemdelingen verkeer Leeuwarden, dat de gelden van het nog altijd bestaande Torenfonds beheert, draagt deze som over aan de pas gevormde Commissie, die zich tot taak heeft gesteld een Toren-met-carillon, annex Oorlogs monument op te richten. 1945) Tot burgemeester van Leeuwarden wordt een aanhan ger van "de nieuwe orde" benoemd, de N.S.B.-er Mr. W. J. Schönhardt. In stilte duiden de Leeuwarders hem als "Schunhart"aan. (1943) De gemeente Leeuwarden heeft een primeur voor het noorden van het land. Ze krijgt een eigen Voorlich tingsambtenaar. Het wordt de journalist Wiebren H. Kuipers, die eerder heeft gewerkt bij Het Vrije Volk en de Leeuwarder Courant. (1957) Het Paviljoen Wielzicht aan de Groningerstraatweg bij de Kleine Wielen wordt door brand verwoest. 1960) (Vervolg van pag. 6) Hoekstra nog melkhalers waren die met een boot waren. Daar had ik geluk en na wat gegeten te hebben kon ik met een boot je mee haar Leeuwarden. Roei en natuurlijk en in het donker... Tegen acht uur waren we in Leeuwarden en kon ik bij de Cambuurstraat weer aan wal stappen. Vandaar was het on geveer nog een kwartier lopen naar de van Leeuwenhoek straat naar Jetze Visser. Snel werd aan m'n ouders in de Camperstraat doorgegeven dat ik weer terecht was. Een paar weken later moest de fam. Vis ser zelf onderduiken. Ik ben toen naar m'n ouders gegaan, vandaar uit veiligheidsoverwe gingen nog een keer verhuisd en zo kwam eindelijk de bevrij ding. Een feest dat je nooit weer vergeet. Natuurlijk zijn er mensen die in de oorlog nog veel ergere din gen hebben meegemaakt. Maar dit is mijn verhaal uit de oorlog. Ik was toen zestien jaar. Met de familie Brink heb ik al tijd contact gehouden, tot Moe ke Brink een jaar of acht gele den is overleden. Uilke Romkema, Klaas Zonder van en Marten Hoekstra heb ik na de bevrijding nog verschil lende keren ontmoet, tot ik voor m'n opleiding naar Engeland ging. Marten zat inmiddels in Amerika voor l'n opleiding bij de mariniers. Klaas Zondervan ging ook vrijwillig in dienst en is ook naar Engeland vertrokken. Emmen Lammert Bólt In het winkelpand op de hoek van de Oude Oosterstraat en de Berlikumermarkt is ooit een schoenenzaak geweest met de naam "De Gouden Laars". Deze zaak werd geëxploiteerd door een meneer Roelof Stein- voorte, die zich ook vaak op verkopingen van huizen liet zien - als strijkgeldschrijver moet hij, volgens de volks mond, goede zaken hebben gedaan. In later jaren zat er weer een Roel Steinvoorte in dit winkel pand, maar dan nu met rookar tikelen - deze Roel was de jongste zoon van de oude Roe lof en hij moet, zoals de mees te Steinvoorte's in die dagen, over een bijzonder soort humor hebben beschikt. Eens is het gebeurd, dat hij in zijn zaak met een klant stond te praten, terwijl buiten een draaiorgel een daverend stuk muziek weggaf. "k Zal de deur mar even dicht doen," zei de heer Steinvoorte, horen en zien vegaat je met die muziek." Een moment later zwaaide de deur weer open en meldde zich de manser van het orgel: "Mor gen heren, de meziek!" Waarop de heer Steinvoorte zonder een moment na te den ken reageerde met een ver baasd: "Muziek? Nooit muziek hoord!" "Nooit muziek hoord?" vroeg de manser. "We staan anders sowatoppe stoep te speulen..." "Nou," zei Steinvoorte, "dan mut de wien de andere kant uut wezel" Het begrip "geld" beheerst in deze tijd zozeer het denken van ons gemeentebestuur, dat men het ook al hanteert in teksten bij ver bodsborden in de stad. Of is dit misschien een oproep aan de Leeuwarders om geen geld te besteden aan ritten met lijnbussen en taxi's? O ja, dit bord geldt voor verkeer, dat bij de Prins Hendrikstraat het Zaailand wil inrijden in de richting van het Win kelcentrum. Foto Fenno Schoustra ('t Kleine Krantsje, december 1993) (Leeuwarder Courant, 4 april 1995) ■é^g|3k$§J| |ÉjɧS#j In Leeuwarden geld(t) een aantal, andere regels. Foto Frans An- dringa (Friesch Dagblad, 11 april 1995)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1995 | | pagina 9