LEEWADDERS, WAAR IS DIT? DRAMATISCHE BRANDEN REKLAME DICKVANDERHEIJDE JR 'T KLEINE KRANTSJE DE AVONTUREN VAN JUFFROUW KNIP EN KNAP VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina ,15 De Sport laan voorde oorlog. De huidige Sportlaan met de nummers 23, 21 en 19. Op de hoek rechts woonde Triemstra. (Foto: Chris Visser) 16. De Sportlaan Op een zaterdagnamiddag in oktober 1995 verlaten juffrouw Knip en Knap het ziekenhuis bij de Borniastraat in Huizum na een bezoek aan een tante van Knip. Knap: 'De buurtvereniging van de Westerparkwijk bestond on langs vijftig jaar. Ben je nog bij de feestelijkheden geweest?' Knip: 'Ja, ik ben er met Janny en Tini geweest. Ik werd er wel sentimenteel van toen ik die straten uit mijn jeugd na zoveel jaren weerzag.' Knap: 'Ja, dat gevoel ken ik. Dat had ik laatst ook toen ik mijn geboortehuis na vele jaren terug zag.' Knip: 'Jij bent hier natuurlijk be kend.' Knap: 'Ja... zullen we straks door de Huizumerlaan fietsen? Daar is het rustiger dan in de Borniastraat. Dan lopen we door de Sportlaan. Hier aan de linkerkant woonde Theun Hulst. Die voetbalde vroeger in F.V.C. Aan de overkant, Sportlaan drie-endertig, woonden de heer en mevrouw Memerda. Zij wa ren oom en tante van Han Mes.' Knip: 'Wie is dat nou weer! Die ken ik helemaal niet.' Knap: 'Han Mes is een schilde res. Ik heb wel eens werk van haar gezien. Ze is ook wel op de televisie geweest. Naast Memerda, op één-endertig woonde de familie Silvius en daarnaast familie Van der Velde. Aan de over kant, op nummer dertig woonde de familie Van den Bosch. Van den Bosch en zijn echtgenote waren oom en tante van mijn vader.' Knip: 'Jouw vader heette toch niet Van den Bosch?' Knap: 'Nee, mevrouw Van den Bosch was een zuster van mijn grootvader. Mijn vaders oom heette Teake van den Bosch en deze had een drukkerij. Het bedrijfje bevond zich achter de woning. Van den Bosch was vroeger ook een verdienstelijk dammer bij de Damclub Huizum... kijk, daar heb je drie woningen aan een. Op het hoekje woonde Tiemstra, dat is nummer drie- I entwintig. Naast Tiemstra woonde de familie Wahle. Daarnaast, het laatste huis... en dat is nummer negentien... hier woonde Jurjen Schuur. Die is nu historicus. Hij is de auteur van 'Leeuwarden vóór veertien vijfendertig. Dat vind ik de be langrijkste publikatie over Leeu warden sinds Eekhoff.' Knip: 'Is dat een geel boek... ik bedoel dat boek van Schuur!' Knap:'Ja...' Knip: 'O, dat ken ik wel. Dat boek heeft mijn vader ook. Knap: 'Mijn vader was ouder, maar oom Piet speelde vroeger wel met Jurjen Schuur.' Knip: 'Wat staan hier toch veel auto's.' Knap: 'Ja, toen deze straat aangelegd werd waren er zo weinig auto's in deze buurt. Daardoor is er destijds geen re kening met parkeergelegenheid gehouden.' Knip: 'Van wanneer is de> Sportlaan dan?' Knap: 'De jaren twintig, om pre cies te zijn... negendrie-entwin- tig. Dat wil zeggen, toen kreeg deze straat haar naam.' Knip: 'Vanwege de sportvel den?' Knap: 'Ja, maar eerst lag het sportveld ten noorden van de Sportlaan en later ten zuiden... aan de Borniastraat. Je weet dat de Borniastraat in vijfen twintig haar naam kreeg.' Knip: 'Ja... die sportvelden zijn ook alweer verdwenen. Waar ook niet...' Knap: 'Ja, afbreken is de weg van de minste weerstand, daar zijn de meeste steden sterk in. Aan de overkant, op nummer achttien, was een winkeltje in elektra van Sytse Bergsma. Daar haalde ik wel eens een fietslampje of een batterij. Bergsma was ook uitvinder. Volgens oom Piet reed hij al op een zelfgebouwde fiets met hulpmotor voordat de eerste brommers op de markt kwa men. Hij was ook uitvinder van een beveiligingssysteem voor de Nederlandse Spoorwegen, Automatische Trein Beveiliging, A.T.B.' Knip: 'Hier woonden dus be roemde mensen.' Knap: 'Nou ja, beroemd ben je pas als tweehonderd jaar na je dood je naam nog dagelijks ge noemd word. Belangrijke men sen is voorlopig een betere be naming. Op de volgende hoek, dat is Buygerstraat vijftien, woonde de familie De Moor. Maar nog eerder was hier de kruidenierswinkel van Van Eek. Daar heb ik ook wel bood schappen gedaan. Aan de overkant, Sportlaan zeven... daar woonde juf Feenstra. Zij gaf handwerkles op de Jan van Nassauschool en zij was ook één van Afkes Tiental.' Knip: 'Dat boek heb ik ook.' Knap: 'Op nummer één woon de vroeger één van de Jong- ma's van het gardeniersbedrijf aan de Huizumerlaan. Op deze hoek was de kruidenierswinkel van Foppe de Jong. Daar kwam ik ook vaak. Het is ei genlijk Huizumerlaan, nummer honderdentwintig, maar de eta lage was net als de winkel van Van Eek ook aan de Sportlaan gevestigd. Foppe de Jong was een zeer vriendelijke man en Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen i naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto 's van de stad uit een lang vervlogen tijd. altijd vrolijk. Oom Piet heeft daar vroeger D.E.-albums ge kocht en de punten ingeleverd voor.de foto's. Knip: 'Sommige albums zijn erg mooi. Ik heb ze van mijn vader gekregen.' Knap: 'Zullen we nu weer fiet sen? Dan zijn we voor donker nog thuis. Blijf je bij mij eten?' Knip:'Ja, graag.' 's Avonds genieten de dames van oude foto's van Huizum en waarop auto's zeldzaam zijn. Chris Visser Dat het beroep van brandweer man niet van gevaar ontbloot is, weten we allemaal. Zo nu en dan horen we van ernstige ongevallen tijdens blussings- werkzaamheden, waarbij leden van de brandweer hun leven verliezen. Ook in Leeuwarden is het werk van de brandweer niet altijd zonder ernstige incidenten ver lopen en ook hier -heeft de brandweer het verlies van do den moeten betreuren. In de nacht van veertien op vijf tien juni 1860 brak er brand uit in het stromagazijn van de Prins Frederikkazerne op de Amelandsdwinger en dat werd een enorme vlammenzee, waarbij het gehele gigantische gebouw werd verwoest. Die ramp werd een van de brandweermannen, de brand meester J. van der Horst, noodlottig - hij kwam erbij om het leven. De heer Van der Horst, "een van de meest ge achte en nuttigste burgers van de stad", zoals de krant het de volgende dag zei, verloor, ba lancerend op de daklijst, zijn evenwicht, viel naar beneden en was vrijwel onmiddellijk dood. Het ongeluk dreigde nog veel groter te worden, doordat twee collega's van Van der Horst zich plotseling de weg naar be neden door de ziedende vlam men en de verstikkende rook zagen versperd. Er bleef niets voor hen over dan naar bene den te springen, maar het ang stig toekijkende publiek had snel een aantal strozakken op elkaar gestapeld, waardoor hun leven bleef gespaard En een derde pijpgast, die hoog boven de grond en de dreigende vlammenzee even eens in moeilijkheden was ge raakt, zag kans zich langs een touw naar beneden te laten zakken; hij kwam er in tegen stelling met zijn makkers hele maal zonderverwondingen af. Dramatisch verliep,- precies honderd en twintig jaar later, op de dertiende maart 1980, ook het blussen van een brand in een woonhuis aan de Span jaardslaan. Hierbij kwam niet alleen de invalide bewoonster van het pand om het leven, maar vond ook een van de spuitgasten, de acht en veertig jaar oude J. Tinga, de dood. Zo moet gezegd worden, dat het uitrukken naar veel branden risico's met zich meebrengt - dikwijls zullen de brandweer mannen niet weten, wat hen te wachten staat en in welke om standigheden zij zullen komen te verkeren. adviesbureau voor reklame en publiciteit jozef israëlstraat 6-10 058-2124984

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1995 | | pagina 15