'T KLEINE KRAÏÏTSJE 'T KLEINE KRANTSJE FAM. JANSMA/HOLLANDER ONZE FOTOPRIJSVRAAG LLe. M WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 Bij de familie D. Jansma van Camstraburen, die de kruide nierszaak, annex petroleum- handel had, waarover in 't Klei ne Krantsje werd geschreven, waren behalve de twee zoons Ritske en Sipke nog een doch ter. Anne. Zij was de oudste en is nu vier en tachtig jaar. Anne Jansma was getrouwd met Oene Hollander, die jaren lang een schoenmakerij aan de Oostergrachtswal heeft gehad, "Hollandia" geheten. Net als Ritske is ook Oene al overle den. Het gezin van Oene en Anne Hollander kreeg vier kinderen, drie dochters, Corrie, Grietje en Jopie en een zoon Dirk, die naar zijn opa is genoemd. Dit wou ik nog even kwijt, want een van de net genoemde dochters ben ikzelf. Bolward G. Ebbendorf-Hollander SPEELKWARTIER Bij een wandeling door de stad passeerde ik een schoolplein, waar het net "vrij kwartier" was. Direct viel mij het grote verschil met vroeger op. Nu heerste er, vergeleken met toen, een haast serene rust. Je zag wat kinderen met de be kende dopjes in de oren voor radio-ontvangst en er werd in groepjes wat gepraat. Vroeger was het op het school plein één stuk lawaai met heen en weer rennende kinderen, die hun energie kwijt moesten, en die "karjantsje" speelden, "deurzetterke" en die, niet te vergeten, "bokjesprongen" met "lepel, scheer en hakio" - wat een onbezorgde jeugdjaren! De onderwijzers wandelden naast elkaar met de handen op de rug het speelterrein op en neer en je waagde het niet in het vuur van het spel tegen een van hen aan te rennen - dat deed je dan heus geen tweede keer weer. Gelukkig beseft de tegenwoor dige jeugd met haar radio's, t.v., I.p., c.d. en weet ik wat meer, niet wat ze mist. Ik zou ze wel eens tijdens een vroe ger speelkwartier bezig willen zien. Leeuwarden J. Wouda HEILIGE MARIE Nu ik in 't Kleine Krantsje iets las over Heilige Marie moet ik me eigenlijk schamen. Met mijn nichtje kwam ik vroeger regel matig langs haar huis en wij zongen dan een gemeen ver sje: "Heilige Marie, bidt voor mij/dat ik wat te eten krijg/niet te dun en niet te dik/Heilige Marie stik!" En dat ging dan net zo lang tot ze heel boos naar buiten kwam, wat onze bedoeling was. En dan hard weglopen natuurlijk... Over de pedagogie op School 14b heb ik ook nog een goeie. Na drie klassen juf Deinema, kreeg ik in de vierde klas meester Zeilptra. Op een dag stond deze meester Zeilstra in de lerarenkamer met een juf garen op te houden, terwijl de juf bezig was de kluwen op te winden. Dat vond ik denk ik wel leuk, want ik heb dat stel toen achter in een schrift getekend. Nou, dat heb ik geweten! Meester razend,-een brief mee' naar huis, m'n moeder moest op school komen en in-mijn rap port kwam te staan "Stien be zit weinig ernst" met een on voldoende voor gedrag. Meester Jongbloed, het hoofd van de school, heeft me een keer met mijn hoofd onder de kraan gehouden, omdat ik niet kon ophouden met lachen om dat zijn gulp open stond. Dat vond ik. wel terecht, maar de reactie op die tekening niet. Amsterdam S. de Boer-Dekker voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra'a Pubtlclteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)* 2987560 Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058) 2120302. Abonnementsprijs: voor Nederland 32,- per jaar; voor het buitenland: 55,- per postbank betaald. 65,-per cheque betaald. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 4,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex; 9,-voor3ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers In het buitenland moe ten op de 15e december van het voorgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als - abonnee aamelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BRLeeuwarden. Abonnementen, die niet véór 1 december schriftelijk zijn opgezegd" (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd. Hebben we ooit eerder op onze fotoprijsvraag zo weinig oplos singen binnengekregen als deze laatste maal? Voor zover we ons kunnen herinneren niet: meer dan slechts twee in zendingen zijn het altijd ge weest. Alzo: een vreemde zaak? Nee, toch niet. Toen wij de foto van het gevraagde punt maakten, een paar jaar gele den, was de gefotografeerde tuin nog vrij toegankelijk en dat is nu niet meer zo. Het beken de bordje "Verboden Toegang" houdt thans alle mogelijke speurders tegen, zodat men gewoon geen gelegenheid heeft gehad om de plaats van de foto op te zoeken. Onze excuses daarvoor - als het goed was geweest hadden we dit onverwachte obstakel zelf moeten ontdekken, nadat we de foto uit onze archieven hadden opgediept om die voor deze prijsvraag te gebruiken. Dat onze traditionele vraag "Leewadders, waar is dit?" on danks dit alles toch correct te beantwoorden was, bewezen de twee uitzendingen van onze abonnees, de heren E. L. Ane- ma en D. Beeksma, van wie de eerste ons schreef: "De boom op de foto staat in het hoekje van de tuin van de Fryske Aka- demy in de Doelestraat. Het dak op de foto is van het Stu- kadoorsbedrijf aan de Groene- weg en achter het lage muurtje tussen de boom en het gebouw staan de fietsenhokken van de Noorderkerk. Gelukkig is dit nog een mooi onaangetast stukje Leeuwarden". En de heer Beeksma berichtte ons het volgende: "Dit was een moeilijke opgave. Dit is niet te vinden, denk je. Na verschillen de binnenplaatsen in de stad te hebben opgezocht kwam ik bij de Fryske Akademy, maar om aan de achterkant te komen moet je wel door een steeg en daar staat "Verboden Toegang Arf. 461". Maar de brutalen hebben de halve wereld, dus toch door de verboden steeg en jawel, daar was het met op de achtergrond het huis van Kooistra aan de Groeneweg". Goed, goed, goed, het lesje, dat we nu hebben geleerd zegt ons, dat we voortaan wel even moeten controleren of de te ge bruiken foto nog geheel over eenstemt met de werkelijkheid. De heer D. Jansma van Camstraburen met vrouw en kleinzoon op de kiek. copini

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1995 | | pagina 3