'T KLEINE KRAHTSJE GESPREKKEN OP LEEWADDERS, WAAR IS DIT? liËH Kjjttf. mmk Ut woord casino fait bij de bruggen, en de mannen segge daar hun segje over. Oek over de euro, die strakjes de gulden opfolgt, en de peesmaker fan Bernard en Marten. Mar dan gaat ut ferhaal fan de Tureluur en Sietske weer deur, en komt Sinterklaas der muskien an te pas. Soa klasjenére: Tabe Ruutsje, Lange Marten, Minne Mager, Fokke Vutman, Groate Geert en Brieke Bertus. Brieke Bertus: Loop ik op de Foorstreek, skiet mie een man an en fraagt: Weet u waar het casino is? Ik seg: wat? Hij seit: casino. Ik hew em niet helpe kennen. Fokke Vutman: Dat is in de Weerd. Flak achter die brille- winkel op 'e hoek. Sientje wu laassen naar hur open dag. Niet om te speulen, mar om de boel deur de kond te kieken. Ut isnietdeurgongen. Groate Geert: Och here, nooit weten dat wij hier son ding hewwe. Je siene dat wel gauw es in een film. Son groate ron de skief seg mar, met hokjes, en meensen der om hene. Sta- peltsjes guldens en... Wat seit Minne? Minne Mager: Die guldens bin- ne der aanssen niet meer hew ik begrepen. We krije overal de selde naam. Euro of soa. Op de markt is uw Euro een daal der waard hé. Ho, ho, dan gaat de daalder oek anders hieten. Tabe Tuutsje: Se fiene wat uut Tabe: Dat loof ik fast. En dat VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN niet alleen bij de jeugd. Fietse deur road, slaan jou om een tientje de hasses in, riede feul te hard in ouwe autos soms, rande frouwen an. Och, och, och, waar bedare wij? Marten: Kiek en dan kenne jou de pliesje belle wille en dat alarmnummer, mar helpt dat fut en dalijks? En suden die num mers ook anders wurren weze? Nou we allemaal een tien kre gen hewwe neffens die Om nummering. Wat een woord Omnummere. Wat sei u? Anklampende trouw: Mag ik mie der even teugen an be- moeie? Ik denk dat jim ut klub- ke mannen binne, waar de Tu reluur, soa wurdt ie toch noemd, oek wel es bij staat? Mooi. Waar su die weze? Fokke: Waar ie is? Ho even, bin ik fer mis as ik denk dat u een dochter fan Lodewiek sien Sietske is? Just ja. Nou dan hèt jouw moeke ut mar poer- best troffen. Een prima kerel. Dochter: Ik bin de dochter ja. En jouw prima kerel daar spui ik op. Mar hoor es, moeke is al in gien drie dagen tuus weest. En de buren fan hem wete niet waar de Tureluur is. Nou jim weer. Geert: Och here, dan mag er hast wel een oproep naar Spoorloos toe. Nee: opsporing fersocht. Nou nee, dan mut de pliesje em der al met bemoeie. Dus Lodewiek en Sietske binne foortfluchtig, wik mar segge, sak mar segge! Dochter: Hewwe jim de gek der mar met. Mar ik denk an ons moeke. Die ouwe lui sal hur toch niet ontfoerd hewwe. Of nog erger. Sukke dingen ge- beure teugenwoordig hier flak- bij. Tabe: Ik geef jou een goeie raad: hou je rustig en wacht even af. Ut binne ferstandige meensen en se lope niet in se- pagina 13 langer. Dus oek gien marken meer, en ponden en dollars. O nee, de Ammérikanen doene niet met. Mar ut duurt nog een paar jaar niet, Fokke? Fokke: Ah jonge, ja je. We mut- te mar es sien of we ut nog beleve. Mar och, nou we soa feer binne, wu ik ut jaar twee- duzend wel hale. Kiek, daar is Marten op een ouwe weduwe. Lange Marten: Goeiendag mannen. Ja man, ik bin op 'e fiets. Ut waait nog al wat en de rikketik wurdt minder. Temeen-" sen onregelmatig seit de dokter en die hèt er foor leerd. Ut ken wel op een peesmeker ut- draaie. Bertus: Dan komst in goed ge- selskap. Prins Bernard hèt een skoftsje leden oek son appe- raat kregen. Ik weet niet of die em fan't siekefons had, mar dou seker wel, Marten? Binne se duur? Marten: Ik hew mie fertelle la ten fan om en bij de tienduzend gulden. Mar dan kenne jou der een jaar of tien met. En as jou kremeerd wurre, mutte jou em inleverefanwege... Marten: Hou op Marten met suk praat. Mar nou mut ik even denke an die groate branden die der soa wat elke week bin ne. Wat binn der toch dikke minnen of hele nuveren in de wereld. Is dat nou erger as froeger? Van onze abonnee, de heer J. H. Berduszek uit Surhuisterveen, ontvingen wij deze foto 'uit de oude doos', die gemaakt is in de tijd, dat zijn vader, de heeir R. E. Berduszek, werkzaam was bij het Provinciaal Electriciteitsbedrijf, dat was zo rond de jaren twintig. "De nu toch wel historische Benz-vrachtauto was naar ik meen afkomstig uit het Duitse leger,aldus de heer Berduszek, die zich ook herinnerde, dat een dergelijk type vrachtauto tot in de tweede wereldoorlog voor de Leeuwar der meelhandel Fortuna reed. En zo was het ook: door het eind van de oorlog van '14-'18 waren er heel wat Duitse legerwagens overbodig geworden en zo hebben er nog jaren enkele in Leeuwarden gereden. Naast deze vrachtauto zien we de heer Berduszek Senior staan, op de wagen zitten twee P.E.B.-medewerkers die nodig waren voor het laden en lossen van de zware kabelhaspels. Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto 's van de stad uit een lang vervlogen tijd. ven sloaten tegeliek. Trouwes, waar fiene jou hier seven sloa ten flak bij mekaar? Bertus: Nee, das waar. Dat denk ik dan wel es as ik over die groate branden lees in de Seldenruststraat of soa. Waar haalt de brandweer dan water weg. Ja toch? Dochter: Dat sal mij een rot- sorg weze. Jim houwe ut toch met die man. Goed, as ik even op jim woorden afgaan, mag ons moeke em hewwe as se weer feilig weerkomt. Ik smeer em. Tabe: Das praat. En dan belo- ve wij ons best te doen de jon gelui te fienen. Want dat is Loadewiek weerd en jouw moe ke oek. Mar se siene hoe alles beteert. Doogü Bertus: Das gauw beloofd Tabe, mar hoe redde we dat op? O, Fokke en Marten staan te gniezen. Wat wete jimme, wat wij niet wete? Wat? Sitte se in Spanje? Fokke: Daar sitte se. Se kot sten suver fan die kienders en de Turelaar had sien fekaansje- geld fan de AOW nog leggen en Sietske had een kennis met een huus an de Costa Hupsa seg mar. Se binne stiekum uut- naaid. Ik kreeg een tip fan Loa dewiek en gistravund hew ik ut Minne ferteld. Minne: Ik droomde fannacht dat se in Spanje Sinterklaas troffen en die een mooie brief foor hun kienders metgeven hewwe. Hij must hier toch hene. Met dit gedicht der muskien bij: Wij maken het hier heel erg goed/ En zenden jullie deze groet. Och kindren staakt uw wild ge raas/Geef ons een kans, dat is de baas. Schenk ons een fijne oude dag/Dat die nog jaren du ren mag! Vlga. heeft er aan de Achter de Ho ven een hofje voor "minvermo gende" lieden gestaan, het hof je Fribourg, genoemd naar het Zwitserse Vrijburg, vanwaar het geslacht Vegelin van Claerber- gen afkomstig was. En het was een telg uit dit geslacht, Jhr. Mr. P. B. J. Vegelin van Claer- bergen, die het hofje in 1872 oprichtte. Het bestond uit zeven woningen onder één dak met een voorgevel, die deed den ken aan een Zwitserse chalet.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1995 | | pagina 13