'T KLEINE KRANTSJE EEN DEUR DIE ZELDEN OPEN IS HERINNERING HENKSTUUROP DAT KANNE JOU NIET BETALE 'T KLEINE KRANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG DOVEJELLE: 11 VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 Een duidelijk herkenbare poort - dit moest toch voor veel van onze lezers in het oude Leeuwarden te vinden zijn, dachten wij. En dat bleek ook zo: er kwamen ditmaal na onze traditionele vraag heel wat inzendingen en dan ook nog uitsluitend correcte bij ons binnen. "Zo moeilijk als het de vorige keer was om 'Leewadders, waar is dit?' te vinden, zo ge makkelijk is het deze keer, want hier hoef ik mijn stoel niet voor uit," aldus de heer B. van Raalte. "Het is de toegangs deur van de traforuimte in het Provinciehuis aan de Heere straat tegenover de Cyprianus- steeg." "Dit is één van de vele 'geslo ten deuren' in Leeuwarden, zo als de hoofddeur, de kelder deur en de zijdeur in de zijmuur van de Kanselarij, de deur van het Stadhuis achter het hek aan het Hofplein, de diverse deuren van het Fries Museum en van het Princessehof. Ge lukkig hebben bij de Waag de deuren hun functie weer terug gekregen," zo voegde hij er aan toe. "In de jaren vijftig was dit de achteruitgang van de Provincia le Waterstaat, die toen nog bij de Provinciale Griffie in zat. enkele malen heel weinig cor recte oplossingen waren ge weest, maar - dat weten we maar al te goed - haast altijd was hij als goede oplosser van de partij. Nu de winnaar van het uitge loofde fotoboekje. Dat werd de heer Harm de Vries, Mesdag straat 22 te Leeuwarden. Later betrok deze dienst het pand aan de overzijde van de Tweebaksmarkt," zo wist de heer S. P. Wiersma ons te mel den. "Het opzoeken gaf geen pro blemen," schreef ons de heer Lijfering, "maar vroeg wel enige tijd. Vaak zoekt men te veel, terwijl het onder bereik ligt. Nog niet zo lang geleden was de gepubliceerde foto van de hoek van de Cyprianussteeg en de Heerestraat, notabene er vlak tegenover - wel stom, dat ik het niet direct zag..." "Een zondagmorgen is zeer geschikt om op zoek te gaan," vond de heer A. Holwerda, en hij kwam tot de conclusie dat er in de stad nog heel veel mooie deuren, respectievelijk ingangs poorten te vinden zijn. "De vraag 'Leewadders, waar is dit?' wordt gelukkig nog steeds gesteld. Deze rubriek in 'ons' Kleine Krantsje is voor ons als abonnees zeer gewild," aldus de heer B. R. Douma, die zijn inzending besloot met "De beste wensen voor u zelf en 't Kleine Krantsje, waarvoor ik grote waardering heb!" De heer D. Beeksma tenslotte kwam nog even terug op onze vorige opmerking, toen er zo weinig goede oplossingen bij ons binnenkwamen. Hij herin nerde ons er aan, dat er nog in Amsterdam zou worden ver moord, werd het gezelschap op het terras van het hotel De Doelen in Leeuwarden op de foto gezet en niet alleen het slachtoffer Jean Louis Pisuisse, maar ook de moordenaar Tjak- ko Kuiper en Henk Stuurop ko men op deze veelbesproken plaat voor. Na het overlijden van Pisuisse hebben de zanger Paul Collin en Henk Stuurop getracht het gezelschap Pisuisse voort te zetten maar zij bleken toch niet in staat de oorspronkelijke lei der te vervangen. Paul Collin trok daarna zingend Europa door en Henk Stuurop werd een veelgevraagde bar- entertainer, die het Pisuissere- pertoire in ere hield. Dat bleef hij doen tot zijn dood in 1956. En nu ligt er dus nog altijd die met een krachtige hand ge schreven en lang geleden ver stuurde prentbriefkaart, waar van de populaire pianist nooit kan hebben verwacht, dat die vele tientallen jaren later nog eens in het nieuws zou ko- Onze abonnee mevrouw A. Kimp-Ooiman uit Wieringerwerf trof bij het opruimen een an sicht aan, die bijna tachtig jaar geleden, in 1917, door de mu sicus Henk Stuurop vanuit diens woonplaats Kampen, "met vele hartelijke groeten", naar Leeuwarden werd verzon den aan haar schoonfamilie, die toen aan de Nieuwestad de Nieuwe Friesche Melksalon be heerde, ofwel de Melksalon Kimp. Mevrouw Kimp was zo verstan dig om de kaart niet weg te smijten, maar om die aan ons toe te sturen. "Ik bedacht, dat u er misschien prijs op stelde voor uw archief" zo schreef zij ons. En dat veronderstelde zij zeer terecht: de kaart, met een aardig stadsgezicht van Kam pen, doet ons weer eens terug denken aan de zo succesvolle pianist Stuurop, die jarenlang deel heeft uitgemaakt van het vermaarde gezelschap van de cabaretier Jean Louis Pisuisse. Kort voor Jean Louis Pisuisse in 1927 op het Rembrandtplein men. •li In een robuust pand aan het Zaailand, dicht bij de Prins Hendrikstraat, heeft in vroeger jaren een bank gezeten, de Al- gemeene Friesche Hypotheek bank. Honderd jaar eerder was er een logement met een balcon en vanaf die plaats volgden ko ninklijke gasten in 1830 een "Harddraverij omeene fraai met goud gemonteerde zweep". Van die gebeurtenis is een prent gemaakt en toen een per soneelslid omstreeks 1935 zo veel jaar bij de bank werkzaam was vond de directie het aardig hem zo'n prent te offreren. Dus werd de chef du bureau, een meneer Schrader, het pad opgestuurd om zo'n prent op te sporen. En daar slaagde hij ook in: hij vond de afbeelding bij de overbekende Jelle Huis- enga, die een zaak had op de hoek van de Nieuwestad en de Sint Jacobsstraat. Op de vraag van de heer Schrader wat de prent zou moeten kosten, antwoordde de nogal onberekenbare verkoper met de opmerking: "Ach, die is toch veuls te duur voor jou, dat kannejou niet betale..." De heer Schrader hield echter aan en betoogde, dat hij het niet voor zich zelf vroeg, maar vooreen bankinstelling. En toen kwam Jelle Huisenga dan toch nog over de brug: "Duzend gulden!" zei hij. "Oh nee, dat is ons veel te duur" weerde de heer Schrader onmiddellijk af. Waarop Jelle min of meer triomfantelijk rea geerde met de tekst: "Sien je nou wel, ik hew 't je al seid, die plaat kanne jou niet betale, da's niks voor jou!" Een paar we-xen later was de bank zo gelukkig toch nog zo'n gezochte plaat te kunnen aan kopen en dan ook nog wel één, die er veel mooier uitzag, dan het exemplaar, dat Jelle Huis enga had laten zien. Dat ge beurde bij de bekende antiquair Beeling, die er geen duizend, maar niet meer dan driehon derd gulden voor vroeg. voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 2987560 Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (Q58)-2120302. Abonnementsprijs: voor Nederland 32,- per jaar; voor het buitenland: 64,- per postbank betaald. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 4,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex; 9,-voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het lopende jaar te zijn betaald Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitehland moe ten op de 15e december van het voorgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aamelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld vöor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1995 | | pagina 3