DRAMA VAN EXECUTIES HIER EN DAAR IN DE STAD 'T KLEINE KRANTSJE IN GOEIE OUWE TIJD LEEUWARDEN IN BOEK EN BLAD VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN Het is alweer even geleden, dat we hier met de gekheid werden geconfronteerd om bij het ge bruik van de Nederlandse taal van alle c's een k te maken. Een vrouwelijke helderziende, die aan de Turfmarkt woonde en die zich clairvoyante noem de, hoewel haar helderziend heid in het geheel niets met Engeland te maken had, meen de met deze nieuwe manie mee te moeten gaan. Wat deed zij dus? Zij veranderde de tekst "Clairvoyante" op het bordje aan haar gevel in "Klairvoyan- te" met een k. Clinkklare colder dus, zouden we willen zeggen. "Het graven in jeugdherinnerin gen is een verrassend werkje: hoe dieper en hoe langer men delft, hoe meer er te voorschijn komt. Het verleden schijnt in te krimpen en op te schuiven naar die vroege periode, waarin wij ons ontwikkelden tot individuen, die zelfstandig leerden denken en handelen. Hoe dichter men bij deze periode komt, hoe hel derder en talrijker de herinne ringen blijken te zijn. De koffie met kaneel, die ik als zes- of zevenjarige jongen bij mijn grootmoeder in Leeuwarden dronk, geur thans nog scherper pagina 11 en doordringender, dan het be dwelmend parfum van de char mante vriendin, die ik enkele dagen geleden ontmoette en die toch waarlijk niet naliet in druk op mij te maken." (Uit: Maurits Dekker "Am sterdam bij gaslicht"- 1948) De kaak of pronkpaal op de Brol, waar "het geboefte" van vroeger te kijk werd En dit is de kaak of pronkpaal, die in later jaren op het Raadhuisplein voor het gezet. (Tekening: Collectie Fenno Schoustra/'t Kleine Krantsje) stadhuis werd opgesteld. (Tekening: Collectie Fenno Schoustra/'t Kleine Krantsje) In het jaar 1860 vond op het plein voor het Paleis van Justi tie de executie plaats van de moordenaar Ype Baukes de Graaf uit Harlingen. Hij werd op een hier, speciaal voor hem, opgesteld schavot ter doodge- bracht: het was de laatste - openbare! - terechtstelling in Friesland en tevens de voor laatste voltrekking in vredestijd van een doodvonnis in Neder land. Even later vond alleen in Maastricht nog het ten uitvoer leggen van een doodvonnis plaats. Deze plaats voor het Paleis, het tegenwoordige Wilhelmina- plein, is niet de enige plek in Leeuwarden waar in het verle den zich het drama afspeelde, waarbij op een gewelddadige wijze een eind aan een men senleven werd gemaakt. Er zijn meer plaatsen in de stad aan te wijzen, waar eens of meer malen de tragedie van een executie zich voltrok. In het begin van de zestiende eeuw, toen het Hof van Fries land nog zijn zittingen hield in de Kanselarij aan de Turfmarkt, is het verschillende malen ge beurd, dat het schavot voor dit gebouw werd opgesteld om een veroordeelde ter dood te brengen. Het slachtoffer be hoefde dan vanuit de kelders van de Kanselarij maar enkele passen te lopen om hier z'n arme hoofd kwijt te raken. Zo werd een zekere Sierk Dit is een afbeelding uit het jaar 1752 met voor het Blokhuis de galg en het schavot: grote belangstelling voor de gruwelijke terechtstellingen. (Tekening: Collectie Fenno Schoustra/'t Kleine Krantsje) Smijt, die notabene zijn eigen vader had vermoord, op deze plaats ter dood gebracht na eerst nog wel de vernedering te hebben moeten ondergaan om op de Brolspijp gegeseld te worden. Op die Brol vonden trouwens niet alleen geselipgen en ver minkingen plaats, maar werden ook wel doodvonnissen voltrok ken. Terwijl Steinrijk van Eewijck, Namke van Dockum en Pieter Schroor er nog vrij schappelijk afkwamen door het verlies van respectievelijk een stuk van de tong, het verlies van beide ogen en het verlies van een oor, werd Wybe Sackles in 1516 op de Brolbrug onthoofd. In later jaren kreeg de straftoe passing op deze plaats een wat mildere vorm, toen hier de kaak of pronkpaal werd opgesteld. Van dit moment af werden ge straften hier publiekelijk te kijk gezet en konden zij, onwrikbaar vastgebonden, ten prooi vallen aan de spot van Jan en Alle man. Een andere plaats voor deze hardstenen schandpaal vond men in 1685 bij het stadhuis op het Raadhuisplein, waar dus geen doodvonnissen werden voltrokken, maar waar men voortaan lelijk "voor het blok kon worden gezet". Op sensatie beluste Leeuwar ders, die nog liever het voltrek- kep van doodvonnissen wilden bijwonen, dienden daarvoor naar het Blokhuis te gaan, waar een galg en een schavot stonden opgesteld - ook hier vonden veel ongelukkigen hun eind. En dan was er natuurlijk nog een galg op de Galgefenne aan de Harlingervaart, waar het ge beente van de gevonnisten bleef hangen tot het door weer en wind werd verteerd en te rechtkwam in een put beneden het lugubere staketsel. In een veel latere tijd is er op de Langepijp nog eens een doodvonnis voltrokken: in 1809 genoot de moordenaar Babe Lunia de twijfelachtige eer de eerste te mogen zijn, die zijn hoofd in het gat van de kort daarvoor uitgevonden guillotine mocht steken - hij deed dat, onder het tot zijn laatste adem tocht uitjammeren van de kre ten "Onskuldig- Onskuldig Een halve eeuw later kwam toen dus nog die executie van Ype Baukes de Graaf voor het Paleis van Justitie. Het was, we zeiden het al, gelukkig, geluk kig, de allerlaatste openbare te rechtstelling, die de Leeuwar ders moesten meemaken.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1995 | | pagina 11