RENNERS OP DE ROLLERS NEGENJARIGE REDT BROER UIT WAK De twintigste eeuw in ons Leeuwarden 'T KLEINE KEANT5JE VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 15 In zijn niet aflatende zorg voor het wel en wee van zijn gezin pijnigde Pake zijn hersens af door allerlei activiteiten te ont plooien om het beslist zeer schrale spoorsalaris wat te ver ruimen. Ik vertelde al eerder dat er ge regeld een of twee schapen werden gehouden. Achteraf ook geen grote bijverdienste. Alléén in het voorjaar, wanneer mijn grootmoeder de beesten molk en schapekaas bereidde. Als Pake later opperde dat ze maar geslacht moesten wor den, omdat ze droog' stonden, stak er een storm van veront waardiging op en wel van de kinderen. Immers, zij hadden de dieren zien arriveren als lie ve lammetjes. Eindje besluit was, dat Pake op het tijdstip dat de kinderen naar school waren, de beesten afzette bij de naastwonende boer. Wan neer de kinderen dan thuis kwamen, was het verhaal dat ze waren weggelopen. Op een dag kwam Pake op het idee een paar biggen te willen kopen. Mijn grootmoeder vond dit een bar slecht idee en dat zei ze ook. "Hoor eens hier, Siets, die bar- gen komme in un knap hok en soa erg stinke ze niet, as je ze mar geregeld skoan houe en flink sand op e gron doen". "Ja, mar", wierp mijn groot moeder tegen, "se mutte goéd voërd wudde. De skapen had den genoeg an gras, mar die bargenniet!" Pake wuifde alle bezwaren luchtig weg. Van waaibomen- hout timmerde hij een fiks hok. "Is dat hok niet veul te groat, Jacob?" vroeg oma. "Nee, lieve, se groeie noch, hé?" Er werden twee kleine bigge tjes gekocht. Dat is leuk spul, zolang ze klein en rose zijn. De kinderen raakten niet uitgeke ken. Maar alras waren er boze woorden tussen Pake en zijn Stadgenoot Jacobus Dou- ma, geboren in 1873 en overleden in 1952, is jaren lang brugwachter geweest van de spoorbrug over de Harlingervaart bij Schenken schans. In die tijd heeft hij heel wat meegemaakt. Een kleindochter heeft nu als "Saskia" verschillende bele venissen van haar Pake op schrift gesteld. Sietske. Het ging over het ko ken van aardappelschillen en groenteresten in een grote oude pan. Deze stamppot werd door de varkentjes zeer op prijs gesteld, maar de bereiding van de 'maaltijden' gebeurde in huis! En de geur was bepaald niet lekker. Besloten werd dan ook deze activiteit naar buiten te verplaatsen. De schillen en ander afval van Pake's gezin waren echter lang niet toerei kend voor de schroklust van de groeiende biggen. Dus ging Pake bij de buren langs de vaart vragen of hij hun schillen kon krijgen Dat was geen punt, maar bij grootmoeder viel dit slecht. Eens gebeurde het dat zij lo pend uit de stad huiswaarts keerde en haar Jacob voor zich uit zag gaan, met een grove zak op de rug: de schilleboer! Ze schrok er van. Op haar ma nier was oma een pronte vrouw, die als ze uit ging, ge zien mocht en wilde worden. Maar Pake zag haar al en riep: "Siets, lieve, binne jou daar, nou kenne we moai tegare naarhüs". Ze klemde de lippen op elkaar en zei niets. Pake had het wel door en met een olijke grijns keek hij af en toe zijdelings naar haar. Ze hield het dan ook niet vol en op het laatst scha terde ze het uit. De varkens groeiden als kool en toen gebeurde het. Op een middag tijdens een kopje thee zei Pake, naar buiten kijkend, "Krisje, waar is't bargehoki" Beiden vlogen naar buiten. Het hok deinde over de tuin, terwijl er knorgeluiden uit opstegen. Dan stond het weer even stil, midden in de moestuin. "Och lieve frede Jacob, doen daar wat an!" "Gyn tied", zei Pake, "de bruch mut dicht. Straks sal ik even sien". Hij repte zich naar de spoorbrug. Mijn grootmoeder stond al aan de grond gena geld dit absurde schouwspel gade te slaan. Het ging raar! Het hok deinde naar de stokbo- nen... En ja, hoor, de stokken sneuvelden als waren het luci ferhoutjes. Toen koerste het hok naar de spoorsloot, bleef even staan en stolperde daarna pardoes in de sloot. Geluid van versplinterd hout, gegil en ge kerm van de varkens en toen stilte. Toen Pake na zijn spoorbrug- licht het slagveld overzag, nam hij kalm de pet van zijn hoofd, krabde zich de schedel, herplaatste de pet en toog aan het werk. Eén varken was verdronken en de andere op sterven na dood. De dieren werden afgetranspor- teerd en het hok in kachelhout jes gehakt. Tja, en ook de ra vage in de moestuin was niet gering! "Nou nimme we gyn bargen weer, hoor je mij Jacob?" "Nee", zei Pake, "dit is spul van niks!" Saskia Het is in de oorlogswinter van 1942 gebeurd, dat het achtjari ge zoontje van een meneer Reitsma uit het Werkmanslust zich op het ijs waagde bij de Vrouwenpoortsbrug. Even ging het goed, tot het moment kwam, waarop het ijs brak en de knaap in het ijskoude water verdween. Krampachtig klemde hij zich vast aan het voortdurend af brokkelende ijs, om zo lang mogelijk het hoofd boven water te houden en zijn situatie leek bedenkelijk te worden omdat eventuele redders zich niet op de nog zo zwakke ijsvloer durf den te begeven. Maar zie: het één jaar oudere broertje van de drenkeling, die hier ook in de buurt was, be dacht zich geen moment en be sloot direct de helpende hand te bieden. Gadegeslagen door tientallen mensen op de wal en de brug, trachtte de jonge red der z'n broertje te bereiken door op zijn buik over het ijs voort te glijden. Terwijl iedereen de adem in hield zag hij echter geen kans dicht genoeg bij de drenkeling te komen. Toen evenwel trok de dappere redder zijn jas uit en bracht zo de noodzakelijke verbinding met zijn broer tot stand. En tot grote opluchting van al len, die deze gevaarlijke hulp actie gadesloegen, bracht de redder zijn broer langzaam maar zeker in veiligheid. Wat er toen nog restte zal wel een hele koude tocht naar het Werkmanslust zijn geweest! Dit is een foto van lang geleden, waar vooral wielerliefhebbers verlekkerd naar zullen kijken: kampioensrenners in Leeuwarden op de rollenbaan. Het zijn Toon van den Bogaard en de legendarische Piet Moeskops. Toon wordt vastgehouden door de wielrenner Bis schop en Moeskops door de vermaarde Bep Andriessen Senior, de vader van de later als wielrenner zo bekend geworden Bep Andriessen Junior, die na zijn succesvolle wielercar- rière bekendheid kreeg door zijn Rennershuis, eerst in het Auckamastraatje, daarna aan de Voorstreek. De meneer links is Uulke de Boer, die directeur is geweest van de helaas ter ziele gegane Leeuwarder wielerbaan. Op de eerste januari van dit jaar telt Leeuwarden 54537 inwoners. (1939) Er wordt een houten fiets- en voetgangersbrug aangebracht over de stadsgracht tussen het Hoeksterpad en de Oostersingel. De nieuwe verbinding zal de route voor heel veel fietsers en voetgan gers aanzienlijk bekorten. (1982) De Leeuwarder Courant en Het Leeuwarder Nieuwsblad krijgen een nieuwe concurrent. Het is Het Volksblad voor Friesland, een speciale editie van het te Amsterdam verschijnende socialistische dagblad Het Volk van de N.V. De Arbeiderspers. Drukkerij en kantoren van Het Volk krijgen een plaats in een patriciërshuis aan de Tweebaksmarkt. (1931) Een vier en vijftig jaar oude stadgenoot, die de kost tracht te verdienen met het flappen van vogels, wordt op een kwade dag door zijn omgeving als vermist opgegeven. Dagen later komt hij letterlijk boven water en wel in de Harlingervaart. Vermoed wordt, dat hij door een noodlottig toeval te water is geraakt. 1906) Het actieve bestuur van de actieve "Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingen verkeer voor Leeuwarden en Omstreken" organiseert in samenwerking met de Vereeniging "Nijverheid" en de "Vereeniging van Nijverheid, Landbouw, Veeteelt en Tuinbouw een Nijverheidstentoonstelling. De expositie wordt een groot suc ces. (1906) Kennelijk om de aandacht af te leiden van overkomende vliegtui gen, die voor een groot bombardement op weg zijn naar Essen, werpt een eenzaam geallieerd vliegtuig 's nachts een aantal bom men op het vliegveld van Leeuwarden. De enige boerderij, die nog op de vliegbasis staat, Groot Humalda van de Tamminga's, wordt getroffen en brandt tot de grond toe af. (1942) Kijk eens aan, Leeuwarden haalt de wereldpers! In het Diaco- nessenhuis vindt de succesvolle operatieve scheiding plaats van de "Siamese tweeling" Folkje en Tjitske de Vries uit Molenend. Nooit eerder hebben artsen kans gezien met goed resultaat twee jonggeborenen van elkaar te scheiden. (1954) Er openbaren zich plannen om een nieuw stadhuis te bouwen of - wanneer dit mogelijk is - om het bestaande gemeentehuis aan het Raadhuisplein aanzienlijk uit te breiden. Echte ouwe Leewadders vrezen, dat bij het uitvoeren van de laatste plannen het oude Oranje Bierhuis wel eens verloren zou kunnen gaan. "Dat bierhuis moet er blijven" vinden zij, "het heeft altijd een aparte plaats inge nomen in de stad. (1957) In mei doet de vroegere huisarts, Dr. O. uit Berkel en Rodenrijs zijn intrede in de Leeuwarder Strafgevangenis. Hij is tot levenslang veroordeeld wegens moord op zijn vrouw. Hij moest eens weten, dat hij in de toekomst ook in Leeuwarden nog eens wegens moord (in de gevangenis) zou worden veroordeeld tot levenslang! 1955) In het pand Peperstraat 5 komt een "Technische en Algemene Boekhandel En gros en En detail". Het is een onderneming van Bauke L. Mulder. 1923) De Vereniging van Notarissen in het arrondisement Leeuwarden bestaat nu precies honderd jaar. (1950)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1995 | | pagina 15