CEES VAN DIJK DIE GOERING ZOU HEBBEN GESLAGEN OUDE GEVELSTEEN KREEG BONTE KLEUREN LEEWADDERS, WAAR IS DIT? 'T KLEINE KRANTSJE HETVROEGEREVAREN VORIGE MAAND OVERLEDEN VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 17 De vorige maand is, twee en zeventig jaar oud, overleden de oud-journalist Corne lls Johannes van Dijk. De heer Van Dijk was van 1953 tot 1981 als redacteur verbonden aan de redactie van de Leeuwarder Courant. Collega Cees van Dijk was de man, die ons ruim tien jaar geleden als abonnee van 't Kleine Krantsje verraste met de mededeling, dat hij ooit op het vliegveld Leeuwarden de nazi-bons Hermann Göring "een geweldige klap" had verkocht. Zijn sensationele verhaal, dat wij, zonder zijn naam te noemen, in onze kolommen afdrukten, bracht heel wat beroering teweeg: heel veel lezers konden zich niet voorstellen, dat een dergelijke aanslag op een zo hooggeplaatste figuur mogelijk was geweest. Hermann Göring was de twee de man in Hitiers "Derde Rijk". Hij werd al in 1935 opperbevel hebber van de Duitse lucht macht en als zodanig bezocht hij tot in het laatst van de oor log veel vliegvelden, ook in be zet gebied. Bij de grote processen tegen Duitse oorlogsmisdadigers in Neurenberg werd hij ter dood veroordeeld. Hij zag kans, nog voor men hem kon ophangen, vergif in te nemen en zo zelf moord te plegen. De buitengewoon dikke Göring was een flamboyante figuur, verslaafd aan drugs en dol op mooie uniformen. Die waren meestal wit en hij liet ze zelf ontwerpen. SPECTACULAIR Het spectaculaire verhaal, dat Cees van Dijk ons in 1984 ver telde, luidde, dat hij zich op 25 juli 1943 op het vliegveld be vond, toen Hermann Göring hier juist arriveerde. Terwijl de dikke Duitser, "half militair-half gangster", zoals hij in Neuren berg werd bestempeld, net uit zijn vliegtuig stapte, stormde de toen twintig jaar oude Van Dijk naar voren om Göring "een enorme klap op zijn smoel" te geven - "het bloed zat me op mijn hand". "Ja, zeker," verklaarde Cees van Dijk verder, "de aanblik van de vette kerel was vol doende geweest om me wit heet te maken." De consternatie na deze onver hoedse aanval zou volgens onze zegsman zo groot zijn ge weest, dat de Duitse militairen rond de Rijksmaarschalk blijk baar vergaten om onmiddellijk in te grijpen. Na een al even sensationele vlucht op z'n fiets kon Cees van Dijk ontkomen. Hij kwam tenslotte op de Troelstraweg bij de rijwielhersteller Bethlehem terecht, waar hij een band van zijn fiets afrukte en zogenaamd als knechtje zijn karretje begon te plakken. Veel lezers klommen na deze publicatie in onze krant in de pen om, min of meer geïrri teerd, te betogen, dat Van Dijks verhaal onzinnig was - een aanslag als deze zou gewoon niet mogelijk zijn geweest. BEGRIJPELIJK "Volkomen begrijpelijk, dat on geloof van de lezers van 't Klei ne Krantsje," aldus reageerde Cees van Dijk. "Als een ander mij zo'n geschiedenis had ver- In het pand aan de Voorstreek, waarin weleer de bekende apo theek van Tromp Visser zat, heeft in vroeger jaren de ijzer- kramer Mathijs Noldus be woond. Het is best mogelijk, dat die door het volk van Leeu warden als "Iserman" werd aangeduid. Enkele generaties lang werd de bewoner van het pand in ieder geval zo genoemd, tot de naam werd gelatiniseerd tot Siderius, wat in feite ook "ijzeren man" betekent. Wie het precies geweest is, weten we niet, maar een van deze Isermannen of Siderius 'en moet ooit in de gevel van het huis als een passend her kenningsteken een geharnaste ridder, of wel een ijzeren man hebben aangebracht. Toen deze gevel in het midden van de vorige eeuw door van het opzienbarende buiten landse bezoek, waaruit bleek dat hij de gast wel degelijk voor een echt en onvervalst Ara bisch stamhoofd had aange zien. Ook moet hij eens bij het een of andere congres in Leeuwar den als "een Duitse professor" een geruchtmakende lezing hebben gehouden. Veel van de aanwezigen zagen hem voor een vreemde snuiter aan, maar niemand begreep hier te doen te hebben met de rasechte Leeuwarder Cornells Johannes van Dijk... teld, had ik het ook niet ge loofd. Maar het interesseert me weinig of ik nu word geloofd of niet. Het is ook niet zo, dat ik er prat op ga, want goed be schouwd was het natuurlijk een vreselijke stommiteit." Verschillende pogingen onzer zijds bevestigd te krijgen, dat Hermann Göring ooit in Leeu warden is geweest, leverden niets op. Zelfs de Oberstleut- nant Hans Joachim Jabs, die in juli '43 "Kommendeur" in Leeu warden was en die zijn be waard gebleven "Fugbuch" er op nasloeg, moest ons teleur stellen: "Ich persöniich kann nur sagen, dass ich es für ausgeschlossen halte, dass Goering an 25.7.43 in Leeuwar den gewesen ist." Maar heel merkwaardig was het wel, dat een deel van het Göringverhaal bevestigd werd en wel door de dochters van wijlen fietsenmaker Bethlehem: zij herinnerden zich het geval van de bandenplukkende jon geman, zoals Van Dijk dat ons had verteld. Cees van Dijk zelf is altijd bij zijn beweringen gebleven. Maar interessant is het wel te beden ken, dat hij een fameuze practi- cal-jokerwas. Zo heeft hij zich eens als een sheik verkleed op Bolletongers- dei in Bolward vertoond. Daar bij speelde hij zijn rol zo goed, dat niet alleen het publiek, maar bij voorbeeld ook de ver slaggever van het Friesch Dag blad er in stonk. Die maakte in zijn verslag met verve melding (Vervolg van pagina 16) raakten ook allemaal vol. Maar in de laatste oorlogswinter werd de brandstof krap en op een kwade nacht begon men de schiphuizen te slopen. Het ijs was sterk en ze werden ge woon bij het ijs afgezaagd en meteen afgevoerd over het ijs. Uiteraard kwamen de vastge vroren bootjes er ook niet on beschadigd af. Men vertelde mij dat de eigenaar van de schiphuizen 'van de club' was; een N.S.B.'er. Dus het mocht wel! Op het laatst werden ook wij bang, want ook onze rij schip huizen werd al aangetast. Maar net op tijd kwam de bevrijding en was het gevaar geweken. Wij hebben nog een jaartje mooi gevaren en gevist. Maar door omstandigheden stopten wij met de watersport. Nu, ja ren later, laat ik het varen maar aan mijn beide zonen over. Maar die varen op zee en daar is wat meer ruimte dan in de Oude Venen. Leeuwarden G. Brinck nieuwbouw werd vervangen, verhuisde de curieuze man naar de zijgevel van dit pand, waar we de steen nu nog altijd kunnen aantreffen. Tot voor kort had de steen wel een opknapbeurt nodig, maar deze "restauratie" hebben we nu achter de rug en zal weini gen kunnen verheugen. De Iserman is van zijn oorspronke lijk steenkleur ontdaan en nu van de schreeuwlelijke kleuren rood, geel en wit voorzien. Zo valt het monument nu meer op, dan ooit het geval is ge weest, maar deze kleuren zijn werkelijk om te huilen. En dat zal de ijzeren man nu op z'n ouwe dag ook wel doen, maar dat kunnen we niet zien helaas: net als vroeger houdt de gehar naste man ook nu nog z'n ge zicht veilig voor ons verborgen. Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1. 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto 's van de stad uit een lang vervlogen tijd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1995 | | pagina 17