'T KLEINE KEAHTSJE TORENTJE WERD DOOR VELEN HERKEND X nI 'T KLEINE KRANTSJE DRAAI OM DEOREN ONZE FOTOPRIJSVRAAG WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 Het fraaie torentje, dat wij de vorige maal in onze prijsvraagrubriek afdrukten is door heel wat lezers van onze krant herkend, wat ook wel werd verwacht, want verscheidene inzenders van een oplossing lieten hun antwoord vergezeld gaan van de opmerking, dat er ditmaal zeker een hele stapel reacties bij ons zou binnenkomen. En daar was slechts één foutieve bij, uitgerekend van de man, die wij wel onze fotoprijsvraagkampioen mogen nemen en die anders nimmer als goede inzender ontbreekt. "Dit is het torentje van het Abbegagasthuis," meldde ons de heer D. Beeksma uit Huizum, maar daarmee was hij abuis. We hadden hier niet te maken met het Abbega, maar met het Gabbemagasthuis, wat natuurlijk niet hetzelfde is. Nu begrijpen we ook wel, dat de geachte inzender zich in dit gevat verschreven heeft en dat hij wel beter weet, maar ja, we moeten strikt rechtvaardig en eerlijk blijven, dus jammer, maar fout... GASTHUIS "Vroeger is dit een zogenaamd gasthuis geweest, maar wat het nu is weet ik eigenlijk nog niet," schreef de heer D. Jonker en het antwoord kwam van de heer W. D. Lijfering: "Het hele complex is omgebouwd in be- jaardenwoningen, zodat het nu een nieuw leven tegemoet gaat. Het gebouw is zo mar kant, dat de lieve gemeente het niet heeft durven afbreken, toen het leeg kwam te staan." "In de foto meende ik het in de Wijbrand de Geeststraat staan de Gabbemagasthuis te her kennen," schreef de heer Nic. Verbruggen, die hieraan toe voegde: "Dit vermoeden werd bevestigd bij het aanschouwen van een reeds in het verleden door mij genomen dia van het tehuis. In dit geval behoefde ik dus niet de straat op om mij te overtuigen. Wel rijst bij mij de vraag of dit tehuis nog steeds door ietwat oudere mensen wordt bewoond of, zoals ik dit wel in andere steden aantref, door jeugdigen met de hen toe behorende fiets of brommer als vervoermiddel voorde ramen." "Ik herinner mij," aldus de heer mr. J. G. N. de Hoop Scheffer uit Amstelveen, "de klok van deze toren al in het begin van de jaren veertig dikwijls geraad pleegd te hebben vanuit de lo geerkamer op de bovenverdie ping van het huis Emmakade 16 NZ, hoek Margaretha de Heerstraat, wanneer mijn echt genote en ik logeerden bij mijn schoonouders, de heer en me vrouw B. J. van der Meuten. 'Hoe laat is het op het Gab? was een ten huize van Van der Meulen al van oudsher regel- Een woord van hartelijke dank aan het adres van de abonnees, die reeds het abonnementsgeld van 't Kleine Krantsje voor het nieuwe jaar overmaakten. Een tijdige betaling wordt door de abonnementenad ministratie zeer op prijs ge steld. matig gestelde vraag." "De klok staat nog steeds op tien over acht," wist de heer Th. van Rossum in aansluiting hierop te melden. "Mijn man is geen Leeuwarder van geboorte (hij komt van Dronrijp) maar hij weet het zoekplaatje eigenlijk elke keer wel te vinden," aldus mevrouw Y. Stienstra. "Wij vinden het al tijd erg leuk om het even op te zoeken. Zo zie je nog eens wat van de stad Leeuwarden." Verschillende inzenders be richtten ons over persoonlijke herinneringen aan het Gabbe magasthuis, zoals bijvoorbeeld de heer H. Jager ("Als kind kwam ik daar vaak bij mijn grootmoeder op bezoek") en mijn tante Maaike Haak, bij wie wij geregeld op bezoek kwa men"). En de heer mr. H. S. Bekius uit Helvoirt schreef ons dit: "Ik kwam daar voor de oorlog nog wel eens met mijn moeder op bezoek bij een oudtante van mij, die daar wel zeer tot haar tevredenheid woonde. Een ge zellige kamer, geen zorgen en nog wat zakgeld toe. Ze zei wel eens: 'De meensen magge segge, wat se wille, mar ik sit hier best en ik blief een Noord- hoff met twee effen. Het toilet was daar op de gang. 'Nicht Ciska, mut je de sleutel nog niet even hewwe, de thee sakt je met dit weer so naar de toa- nen." NAARDETOANEN Tenslotte kon mevrouw Ellens uit Leeuwarden ons nog mee delen, dat het torentje van het gasthuis, dat in 1906 werd ge bouwd, nadat het tehuis eerst (sinds 1634) achter de Grote Kerk had gestaan, "met een vogel met jongen onder de vleugels", een ontwerp is van een oom van haar man, een meneer De Jong, die vroeger leraar tekenen en schilderen was aan de Ambachtsschool en die later leraar werd in Har- li ngen. Nu de winnaar van het uitge loofde prijsje, een exemplaar van het fotoboekje "Leeuwar den, ach ja zo was het.dat werd de heer H. Walstra, Ach ter de Hoven 214 in Leeuwar den. Een zeer bekende Leeuwarder gaat onze stad voorgoed verla ten. Het is de heer Gerben Bonnema, de vroegere exploi tant van het Oranjehotel, die deze zaak kort na het einde van de oorlog betrok en die we hier tientallen jaren als kaste lein hebben gekend. "Om dich ter in de buurt van de kinderen te zijn", vertrekt het echtpaar Gerben en Tine Bonnema naar Heemstede. Daartoe zullen zij dus hun riante woning op de hoek van de Westerplantage en de Boterhoek, een van de mooist gelegen huizen in Leeu warden, met pijn in het hart moeten opgeven. Jaren en jaren geleden werkte een Leeuwarder jongen bij de loodgieter Bekker, die aan de Kelders zat. Hij verdiende er de ronde som van een gulden in de week. Eens werd hij door zijn baas naar de Bonifatiustoren ge stuurd om gereedschap te brengen naar de leidekker Ringnalda, die op dat moment boven in de toren werkte. De jongen beklom de toren en genoot onderweg van het fraaie uitzicht met allemaal schaat sers in de verte - het was net een mooie, maar wel erg koude winterdag. Eindelijk bereikte de knaap, hoog in de toren, de plaats waar hij wezen moest en daar kreeg hij van de leidekker nota- bene meteen een flinke draai om de oren. De jongen schrok zich kapot, maar hij was nog wel zo bij de les om meteen te informeren, waaraan hij deze hardhandige begroeting op die plaats had verdiend. "Omdast hier in een kerk bist," antwoordde de loodgieter "en in een kerk magst dien pet niet ophouwe, wat denkst dou wel!" «>VU.£. copim voor Leeuwarden en de wijde wereld erom heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 2987560 Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058)-2120302. Abonnementsprijs: voor Nederland 32,- per jaar; voor het buitenland: 64,- per postbank betaald. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 4,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex; 9,-voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aamelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1995 | | pagina 3