'T KLEINE KRANTSJE VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 5 Het kan haast niet anders: de geachte inzender drs. De Roos moet de Piet Hein voor een watervliegtuig hebben aangezien... (Foto's: Peter Boonstra) DRAMA GREUNS Onlangs bracht 't Kleine Krantsje een verhaal over een drama met een bootje in de Greuns in 1930, waarbij twee bakkersknechten waren betrok ken, Kerst Walstra en Jan Bandstra. De laatste kwam daarbij om het leven. Deze tragedie stond vooral mijn vrouw nog duidelijk voor ogen. Zij is een dochter van bakker K. P. de Jong uit de Schrans en bij hem was de omgekome netoen in dienst. Als banketbakker werkte daar tegelijkertijd Steven ten Hoor. Dat was een gezellige baas, die over veel humor beschikte en met iedereen overweg kon. Toen op de bewuste morgen Jan met zijn vriend Kerst Wal stra zou gaan zeilen, zei Ste ven zo uit de gek: "Jan, ik zal je maar een hand geven, jon ge, want dat zeilen van dij hew ikopeenpyp vol." Wat heeft die man later van deze opmerking een spijt ge had. En uiteraard was de ver slagenheid in de bakkerij zeer groot. Wijlen ds. Den Houting en mijn schoonvader hebben de droeve boodschap van het verdrinken van Jan Bandstra, een broer van de bekende dammer Menno Bandstra, aan de ouders moeten meedelen, voor zover mijn vrouw, die toen tien jaar was, zich nu nog kan herinneren. Bij het ouder worden komt zo'n drama je weer helder voor de geest en beleef je het als het ware opnieuw, wat ik waarnam, toen mijn vrouw het stukje in 't Kleine Krantsje had gelezen. Vreugde en verdriet liggen dik wijls dicht bij elkaar. Leeuwarden Sj. Feenstra DEEENDRACHT In uw septembernummer staat in de rubriek "Namen uit het oude en nieuwe Leeuwarden" onder andere "De Eendracht was de naam van een slaap stede aan de Boterhoek in de panden 63 en 65. Het merk waardige van de Eendracht was, dat de eendracht er zo nu en dan verte zoeken was." Via stamboomonderzoek ben ik er achter gekomen dat de eige naar een broer was van mijn betovergrootvader nl. Johan Hendrik Brugman, geboren te Zo ook op een koude winter dag, toen het ook nog glad was. Ik zie hem daar nog staan, turend naar de broden die in de sloot naar boven kwa men, want hij was met zijn hele handel met de bakfiets in het water gegleden. Het schreien stond hem nader dan het la chen. "Hoe hest dit nou had, Rinder, jonge," was mijn vraag. "Ik kon urn niet meer houwe en toen is ie er in gleden. Mien baas sal oek raar ophore, as ie dit hoort - alle broaden drieve op 't water. Hoe krei ik urn er weeruut." Hoe dit verder afgelopen is weet ik niet meer, maar ik weet me nog wel te herinneren, dat zijn bakfiets met inhoud ook nog een keer in het water langs de Voorstreek heeft gelegen. En dat gebeurde dan in een tijd, waarin veel bakkers moeite hadden het hoofd boven water te houden. Leeuwarden Rinze van der Heide SCHOOLFOTO In 't laatste - leuke - nummer van 't Krantsje trof mij vooral een foto van de geslaagden voor 't eindexamen 1930 van 't gymnasium, iets oudere tijdge noten van mij, van wie ik een aantal goed gekend heb, met name Henk Kater, wiens vader dominee was in Wirdum, en mijn vader dokter. 't Is echter niet om deze bij komstigheid dat ik u schrijf, maar wel omdat van de elf per sonen op de foto er niet minder dan vier dominee zijn gewor den, te weten Jan Cannegieter, Henk Kater, Meinte van der Meulen en Piet "Wierenga". Dat ik deze laatste naam tus sen aanhalingstekens schrijf is omdat deze Piet helemaal niet "Wieringa" heette, maar óók Van der Meulen. Om hem te onderscheiden van Meinte werd hij echter algemeen "Piet Wier" genoemd, want hij kwam uit dat plaatsje in Noord-Fries land. Nu, 65 jaar later heeft ie mand (F.S.?!) blijkbaar gedacht "Wie heet er nou Wier" - en dat "verbeterd" in "Wieringa". Tot slot vermeld ik nog dat ook Coert van Beyma theologie heeft gestudeerd! Na zijn can- didaatsexamen heeft hij die studie echter laten varen. Leeuwarden Mr. M. M. Duintjer Tebbens Wij hebben de namen van de leerlingen vermeld, zoals de inzendster van de foto die aan ons had doorgege ven. Red.'t KI. Kr. Leeuwarden in 1824 en overle den in 1897, gehuwd geweest met Mientje Visser, die in 1885 overleed. Later huwde hij nog met Antje Kieler. Gaarne zou ik een kopiefoto van de panden 63 en 65 in de Boterhoek hebben. Ook kunnen nazaten van Johan Hendrik Brugman contact met mij opne men. Ik bezit een familieover zicht tot 1752. Houten B. J. C. Brugman (Meeuwenweide 2) in we vroeger vaak naar boven gingen en dan genieten van het mooie uitzicht. Het gezwalk door Leeuwarden, de beleve nissen op school, eerst de Bo- nifatiusschool natuurlijk en later de Ulo op de Tweebaksmarkt en nog later de Ambachts school. En de oorlog niet te vergeten. De vele foto's in het Krantsje en de beschrijvingen hierbij. Ja, dat was me wel een tijd hoor. Den Dolder Ben Jorna Of de eendracht in de Een dracht ook al ver te zoeken was in de vorige eeuw kun nen wij niet beoordelen. Ze ker wel was dat het geval in de dertiger jaren, toen we er een zekere Weerman als kastelein konden aantreffen. Er woonde in die jaren, scheef tegenover De Een dracht, een glazenmaker De Jong, die ons zelf nog wel heeft verteld, dat hij haast elk weekend moest uitruk ken om ingeslagen ruiten te vernieuwen. Opvallend was het, dat deze slaapstede een soort vriendschapste ken op de pui had aange bracht: een bord met twee ineengestrengelde handen. Red.'t KI. Kr. METEEN VERLIEFD... Kort geleden kreeg ik 't Kleine Krantsje voor het eerst in mijn handen, werd prompt verliefd en ben terstond abonnee ge worden. Tegelijk bestelde ik een stapel oude nummers. Inmiddels heb ik deze alle doorgelezen en dan gaat er heel wat in je om. Veel komt er dan naar boven, ook al omdat ik al lang uit Leeuwarden weg ben. Veel herinneringen komen dan los, ja zelfs komt dan het Leeuwarders weer naar boven, vooral bij het lezen daarvan. Ik ben geboren in 1927 in de Kalverstraat 4. Toen ik twee was verhuisden we naar de Baljeebuurt 38, omdat mijn va der conciërge werd van de Bo- nifatiusschool. Dit was als het ware een dienstwoning. Het huis in de Kalverstraat is er nog, daar is niet veel veran derd, maar de Baljeebuurt be staat niet meer. Veel is daar over te vertellen, zoals de kazerne, het Hoek- ster-acnterom, de school, de kerk met zijn mooie toren waar WATERVLIEGTUIG Ik denk me te herinneren, dat ik als jongetje van drie of vier jaar eens meeging naar een landing van een watervliegtuig. Het zal in de buurt van Schil kampen zijn geweest en aan boord zouden zich leden van het Koninklijk Huis hebben be vonden. Kunt u mij hierover informeren? Drachten drs. G. de Roos U bent geboren in augustus 1943 en dat watervliegtuig zou hier dus in 1946 of 1947 moeten zijn geweest. Wij hebben er eerlijk gezegd nooit van gehoord en een dergelijk bezoek van een "koninklijk watervliegtuig aan Leeuwarden" lijkt ons uitgesloten toe. Wij veron derstellen, dat u het konink lijk bezoek hebt gezien in de zomer van '47, waarbij de Piet Hein onder andere een ligplaats koos achter de Prinsentuin. Wellicht is dat jacht in uw herinnering blij ven voortleven als een wa tervliegtuig. Red. 'tKI. Kr. STERKENBURG Naar mijn herinnering moet er een kaart bestaan van Fries land van rond 1600, waarop langs de Friese kust bij allerlei DEHOUTPOLLE Oude foto's van Leeuwarden in 't Kleine Krantsje roepen soms bij veel oudere stadgenoten prettige herinneringen op. En ook die van de Houtpolle uit het novembernummer. In mijn jonge jaren kwam ik hier dage lijks langs op mijn transport fiets, een doortrapper zonder rem en met een bel in de vorm van een ronde ijzeren kogel. Daar bevond zich een klein ko geltje in en die zat met een touwtje vast aan het stuur. Vaak kwam ik op die fiets met de broekspijp vast te zitten tus sen het grote kamwiel en de ketting. Je fietste dan langs een smal paadje met aan een kant van nogal brede sloot. Ik deed dat toen voor mijn vader en ik voorzag toen de verst afgele gen klanten van hun dagelijks brood. Hier achter de Polle kwam ik bij heel veel bewo ners, zo ook bij een familie An- nema. Die is later naar het Ol- degalileën verhuisd, waar zij hun intrek namen in het Pan- bakkerspoortje. In de oorlog is hun huis door een vliegtuigbom getroffen en is zoon Henkie om 't leven gekomen. Zomers was daar op de Polle wel te wezen, maar 's winters was het er niet best, met soms veel sneeuw en gladde wegen. Ik herinner me, dat een collega van mij, Rinder Martens, daar ook elke dag met zijn bakfiets kwam. Eerst moest hij 's mor gens vroeg bakken in de bak kerij van Smit op de Voorstreek en later het brood uitventen bij zijn klanten. gehuchten of boerderijen de naam "Sterkenburg" wordt ver meld. Merkwaardig genoeg is hetzelf de massale gebruik van de naam Sterkenburg ook te con stateren langs de rivier boven- strooms van Rotterdam. Is een van de lezers van 't Kleine Krantsje hiervoor enige verkla ring bekend? En wie kan mij een fotokopie of iets dergelijks verschaffen van de door mij hierboven aange duide kaart van Friesland? Eventuele kosten zal ik graag vergoeden. Ik woon Van Ballegooysingel 42,3055 PC. Rotterdam Ir. J.J. Sterkenburg

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1995 | | pagina 5