BIJZONDER WEERZIEN MET OUDE LERARES 'TGELDLEIT OP STRAAT... 'T KLEINE KRANTSJE Wij verzekeren alles wat waardevol voor u is. MEVROUW STELLWAG Friesland Bank Assurantiën VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 7 Piet Marokko zag het geld op straat liggen... (Foto: Fenno Schou- stra) Onlangs verscheen er van mij in 't Kleine Krantsje een inge zonden stuk over de leraren van dit oude instituut ter voor bereiding voor de universiteit. Op mij maakte als jongen van dertien jaar in 1928 op het Gym de meeste indruk de jon ge lerares Grieks en mytholo gie, toen juf Stellwag. De jon gens waren bijna allemaal verliefd op de lerares die zulke mooie liefdesverhalen kon ver tellen over de goden van de Olympus die zich nog al eens begaven onder de aardse schepselen. Zelf had ik 't Krantsje met mijn stuk nog niet gelezen toen de telefoon ging. Het was de heer W. Hijgenaar, ook abonnee en oud-Leeuwarder, meer nog ook oud-gymnasiast. Hij hoorde tot de gelükkigen die de school hadden afgemaakt. Het nut van de bemiddelende functie van 't Kleine Krantsje werd weer eens aangetoond. Hij verraste me door te vertellen dat hij niet al leen mevrouw Stellwag had ge kend, maar dat hij haar in 1992 nog gesproken had. Ze had ter gelegenheid van haar negentig ste verjaardag een kleine reü nie gehouden en daar waren ook oud-gymnasiasten, onder wie de heer Hijgenaar bij ge weest. Nog verrassender was dat de heer Hijgenaar evenals ik in Haarlem woont. De kans bestond dat mevrouw Stellwag nog steeds in Baarn of Blari- cum woonde. Mevrouw Stellwag als jonge le rares aan het Leeuwarder Ste delijk Gymnasium en als hoog leraar aan de Universiteit van Amsterdam. PROFESSOR Ik haastte mij naar het postkan toor en vroeg het telefoonboek op met de nummers van deze plaatsen. Onder Baarn vond ik de naam prof. dr. H. W. F. Stellwag. Dat moest ze zijn en ze had zich dus aardig ontwik keld na haar start als jonge le rares in Leeuwarden. Ik schreef haar een brief en sloot de pagina van 't Kleine Krantsje in,maar ik kreeg geen antwoord. Geen wonder, in die drie jaar zou er van alles ge beurd kunnen zijn. Tot eind september. Tussen een hand vol reclamefolders bevond zich een met de hand geschreven brief. In deze tijd nu er in bijna ieder gezin een computer of schrijfmachine staat valt zo'n handschrift op. Ik kon me niet voorstellen van wie die brief zou zijn, mevrouw Stellwag was ik al lang vergeten, maar zij was het wel. Ze was een paar maanden niet in orde ge weest, maar nu volledig her steld en ze was begonnen met het afwerken van haar corres pondentie. Zij vond het wel aar dig na acht en zestig jaar nog een liefdesbetuiging te ontvan gen van een toen dertienjarige jongen. Zij vertelde dat zij 26 september drie en negentig jaar zou worden, ze zou mij graag daarna eens in Baarn willen ontmoeten. Er werd een afspraak gemaakt op een dag begin oktober. Ze woonde vlak bij het station, zei ze, maar toen ik zei dat ik waarschijnlijk met de auto zou komen, had ze meteen een plannetje. 'Zul len we dan samen maar ergens gaan lunchen?' en dat deden we. Na eerst onze levensge- schiedenissen te hebben ver teld reden wij met prachtig na zomers weer vanaf haar oude grote villa via de Hoge Vuur- sche, over Lage Vuursche naar een rustiek restaurantje in Maartensdijk en daarna via Hil versum en Soestdijk terug. Erg slim van de drie en negentigja rige professor. Ze loopt niet zo gemakkelijk en nu kon ze van de gelegenheid profiteren even te genieten van de bossen rond Baarn in kleurrijke herfsttooi. Mevrouw Stellwag woont nog alleen. Ze heeft een indrukwek kend aantal wetenschappelijke publicaties op haar naam staan. Op vier en twintigjarige leeftijd kwam zij als lerares Grieks naar het Leeuwarder Stedelijk Gymnasium. Ze was de jongste van al|e leraren en enkele jaren daarna werd zij als jongste ook nog conrectrice. Toen de rector dr. Wartena in 1942 overleed werd zij als nummer één ge plaatst voor rectrice, maar de NSB burgemeester benoemde zijn geestverwant die nummer twee stond. In de stichtingsakte uit de vorige eeuw stond dat de leiding van de school berustte bij een rector en niet bij een rectrice, was zijn argument. STUDEREN Dr. Stellwag besloot zo snel mogelijk het gymnasium te ver laten. Ze ging een jaar stude ren aan de Groninger Universi teit psychologie en pedagogie. Deze hoogst intelligente vrouw slaagde voor al haar examens en promoties met de aanteke ning 'cum laude'. In 1945 werd zij benoemd tot buitengewoon hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam en verhuisde zij naar Baarn. Onder haar leiding is deze stu dierichting uitgegroeid tot een belangrijk instituut. Na de oor log werd veel meer aandacht besteed aan pedagogie. In Baarn woonde mevr. Stellwag, evenals in Leeuwarden, samen met mevrouw dr. Erdman Schmidt, lerares Engels even eens aan het Stedelijk Gymna sium, maar door mevrouw Stellwag ook naar haar instituut gehaald. Nog altijd wordt door de huidige pedagogiestudenten met respect gesproken over prof. Stellwag, die zij kennen uit de vele leerboeken die ze moeten bestuderen. Na haar pensionering gaf zij gastcolleges in Zuid-Afrika en ook nu, op haar hoge leeftijd schrijft ze nog. Het lopen gaat wat moeilijker, maar de her sens zijn nog soepel. In haar één en negentigste jaar liet ze nog twee publicaties verschij nen, een vertaling uit het Grieks van de filosofische ge dachten van de Romeinse kei zer Marcus Antonius, een be wijs dat ze de oude talen nog niet heeft verleerd en 'Het ver haal van mijn leven', een auto biografisch boekje, waarin zij ook vertelt van de prettige tijd die zij in Leeuwarden door bracht, met het gemoedelijke verenigings' en sportleven en waar zij woonde in een heerlijk huisTroelstraweg 12. Dank zij het Kleine Krantsje en Wim Hijgenaar kon ik na acht en zestig jaar de kennismaking hernieuwen. Haarlem K. Faber Naar aanleiding van het bericht over het overlijden van de heer Ley in het vorige nummer, schoot mij het volgende voorval in gedachten. Bedoelde persoon was, zoals u al schreef, bij de meeste Leeu warders beter bekend als Piet Marokko. Hij dreef destijds een lompenhandel in de Linnaeus- straat. Wij zelf woonden begin jaren '60 in de F.C. Donder- straat, hoek Marathonstraat. HUISVUIL Op een morgen, dat de ge meentelijke vuilafvaldienst zou komen voor het huisvuil, vroeg mijn vrouw of ik het oude nachtkastje even bij de afval zakken wilde zetten. Dit kastje dat aan de buitenkant gebeitst was in een kleur die het geheel het aanzien moest geven dat het was vervaardigd uit een edele houtsoort, hetgeen echter gelogenstraft werd als men het kastje opende, waarbij dan bleek dat het was vervaardigd uit extra ordinair theekist tri plex, had dus afgedaan. Ik pakte het kastje op en toog de trap af naar beneden. Op de hoek van de steeg plaatste ik het naast de afvalzakken en toen ik opkeek zag ik Piet Ma rokko door de steeg aankomen. Ik draaide me om en liep terug naar de voordeur toen ik plot seling een vrouwenstem hoor de die, kennelijk tegen Piet riep: "Koopman, hè jou dat kasje te koop?" Zonder ook maar een moment te aarzelen, antwoordde Piet: "Ja!" "Wat mut ut kosse?" De handelsman in Piet kwam ogenblikkelijk naar boven en hij riep: "Geef mar twee knaken." Ik had me weer omgedraaid en zag hoe de vrouw haar beurs te voorschijn haalde en vlot be taalde nog voor ik de knop van de deur had bereikt. VERKOCHT Toen ik weer boven kwam zei ik tegen mijn vrouw: "het kastje is verkocht." "Wat hest der foar beurd," vroeg ze. Ik sei; "ik hew niks beurd mar Piet Marokko het nou twee knaken in 'e buse!" Ze begon te lachen en zei toen: "je binne handelsman of jebinne it net!" Zo bleek maar weer eens dat het oude spreekwoord: "Het geld leit op straat mar je mutte het wel oppakke," nog altied op geld doét. Stavoren R. A. Reisema Verzekerd onder vertrouwde vleugels Friesland Bank Assurantiën. Zuiderst/aal 2 Leeuwarden, Telefoon (058) 99 48 99 Na 10 oktober (058) 299 48 99 Fax (058) 99 47 38 Na 10 oktober (058) 299 47 38

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1995 | | pagina 7