REKLAME DICKVANDERHEIJDE JR "PAS OP: IS DIE WEL VAN ONZE KLEUR?" 'T KLEINE KRANTSJE VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WÉRELD ER OMHEEN pagina 15 adviesbureau voor reklame en publiciteit jozef israëlstraat 6-10 058 - 2124984 schedel verbrijzeld was. Het stoffelijk overschot is ver voerd geworden naar het Stadsziekenhuis, waar dr. Pan- bakker den dood constateerde. De opperwachtmeester Tolman rapporteert, dat te om streeks vier uur aan de Westerplantage/Nieuwestad Lambertus Johannes Ekkelboom, geboren te Leeuwar den 11 augustus 1910, los werkman Achter, Landbuurt 30, door een kogel in zijn linkerborst werd getroffen, waarna hij neerviel. Op advies van dr. Panbakker is hij per politiebrancard overgebracht naar het Diaconessen- huis. Volgens ooggetuigen werd op grooten afstand in westelijke richting een schot gehoord, doch niemand kon een nadere verklaring geven. Ekkelboom deed niet aan politiek, Polizei Officier en S.D. met voorenstaande in kennis gesteld. Karst Leemburg, geboren te Terwispel 17 mei 1889, transportondernemer, Delistraat 10, doet aangifte van de vermissing van enig linnengoed vanaf het achter zijn woning geplaatste linnenrek. De Wachtmeester Hoeber rapporteert, dat hij om kwart voor vier, belast zijnde met de bewaking van de terrei nen van de gasfabriek aan het Hoeksterend, een groot aantal personen aantrof, blijkbaar met de bedoeling brandstoffen weg te nemen. Toen rapporteur bevel gaf, dat deze lieden zich moesten verwijderen, werd hieraan niet terstond gevolg gegeven, waarom rapporteur om de menschen schrik aan te jagen een schot uit zijn dienst pistool loste, zonder evenwel iemand te raken. Genoem de personen verwijderden zich toen snel. Ritske Lamberts, geboren te Leeuwarden 12 april 1908, bedrijfsleider wonende aan de Wouwermanstraat 7, doet aangifte van vermoedelijke inbraak in een pakhuis aan de Nieuweburen. Er werd nog niet bekend of er goede ren werden ontvreemd. Johannes Cornelis van Laak, geboren te Bergen op Zoom 11 oktober 1899, koopman, wonende aan den Groningerstraatweg 40, doet aangifte dat in de afgeloo- pen nacht onbevoegden zijn kelder zijn binnengedrongen en hieruit de levensmiddelen hebben ontvreemd. Dirk Kalma, geboren te Wanswerd, 30 september 1899, bouwkundige, wonende aan den Groningerstraatweg 52, doet aangifte dat in de afgeloopen nacht onbevoegden zijn kelder zijn binnengedrongen en hieruit de levensmid delen hebben ontvreemd. Er wordt Luchtalarm gemaakt. Er wordt waargenomen, dat er uit vliegtuigen geschoten wordt. Er wordt telefonisch kennisgegeven, dat er bij het gasfa briekterrein gewonde personen zijn en aan de Sontstraat één persoon. Terstond zijn maatregelen genomen. De opperluitenant Fijlstra rapporteert dat door drie vlieg tuigen een aanval met boordwapenen werd gedaan op de Gasfabriek aan het Hoeksterend. Twee gashouders werden in brand geschoten. Door personeel van de gas fabriek werd het vuur gedoofd en de gaten in de gashou ders gedicht. Twee personen, t.w. Christina Geertruida van Kampen, huisvrouw van A. Kas, geëvacueerd, thans wonende Camstraburen 83 en Theodorus Jennissen, ge ëvacueerd, thans wonende Veulenstraat 12, werden ge wond. Eerstgenoemde bekwam een schotwond boven de rechterknie, terwijl laatstgenoemde schotwonden in beide bovenbeenen bekwam. Aan de Emmakade werd Johan nes Neijen geboren 12 mei 1923, liggende met een schip aldaar, eveneens verwond. Hij bekwam een schot wond aan zijn rechtervoet. In het perceel Sontstraat 12, werd op de zolder aangetroffen Franciscus Henricus Ma rie van Delft, geëvacueerd uit Soest. Deze had vrij ern stige verwonden aan beide dijbeenen bekomen. Jacob van der Noord, oud 65 jaar, doet namens zijn zoon Jan van der Noord, brandstoffenhandelaar, wonen de aan het Molenpad nummer 14, aangifte van de ver missing van een hoeveelheid gietcokes vanaf zijn op slagterrein aan de Willem Loréstraat. Folkert Calsbeek, gardenier aan de Lekkumerweg 15 te Lekkum, doet aangifte van de vermissing van een melk bus, inhoudende dertig liter benzine door verbreking van een glasruit in zijn schuur, staande achter zijn woning. De rechercheurs Zijlstra en De Jong rapporteren, dat in de afgelopen nacht door verbreking van een glasruit in perceel Eewal 70, waarin gevestigd is een zaak in mode artikelen, voorheen Marcus Turksma, is ingebroken. Ver mist wordt uit de kassa f 83,70. Na ontbieding komt aan het bureau terzake het zich tijdens Luchtalarm op straat bevinden en onhebbelijk ge drag tegen de politie Jacoba Hoogerhuis, geboren 28 november 1911 te Den Haag en wonendein Den Haag. Een zuster van het Stadsziekenhuis geeft telefonisch kennis, dat aan het Blokhuisplein het lijk van een man ligt. Terstond zijn maatregelen genomen. De wachtmeesters Sanders en Haarsma rapporteeren, dat zij aan het Blokhuisplein hebben aangetroffen het lijk van Mr. Binnert Philip baron van Harinxma thoe Slooten, geboren te Leeuwarden 4 september 1893, rechter, wo nende aan de Willemskade no. 14. Het lijk vertoonde in het hoofd vermoedelijk twee schotwonden, terwijl de TTTTJTTJTTJWTTTWTTWTIj In vroeger jaren hebben de meeste mensen geen bood schap aan oecumenische ge dachten gehad: lieden van an dere gezindten dienden eigenlijk eerder wantrouwend, dan welwillend te worden beke ken. Hoe erg het is geweest ver woordde onze abonnee de heer H. P. van der Roest uit Leeuwarden treffend in een brief, waarin hij ons het volgen de schreef: "Mijn vader was middenstander en hij had een kledingzaak aan het Noordvliet. Een eindje ver derop woonde Pietersma, die ook kleermaker was. Met de jongens van hem mochten wij niet praten, want die Pietersma was "rooms". Er waren drie kruideniers op ons stukje Vliet. Hartkamp was, meen ik, gereformeerd en Swart was katholiek. Wij moes ten daar dus uit de winkel blij ven en alleen bij Riddersma ko pen, want die was, als ik het mij goed herinner, hervormd en dus van "onze kleur". Toen ik een jaar of achttien was kwam ik eens thuis, nadat ik in de stad een stropdas had gekocht. Onmiddellijk stoof vader op: "Wat hest daar omme nek?" "He'k kocht" antwoordde ik. "Kocht?" reageerde vader. "Ik hew self strikken genoeg inne winkel, bij wie hest die kocht?" "Bij Rohling oppe Wuddemer- diek". "Oek nog bij een paap", ant woordde vader duidelijk verbol gen. Ik moest de stropdas onmiddel lijk afdoen en mocht het ding nooit meer dragen - een duide lijke strop dus voor mij. Zo bestond er destijds "haat en nijd" tussen de middenstanders van verschillende kleur en vooral ook was er een aversie tegen het grootwinkelbedrijf, Bij zaken als bijvoorbeeld V. D. en C. A. moesten we ge woon wegblijven, dat was dui delijk. Tot zover de heer Van der Roest, wiens ervaringen ons doen afvragen of dergelijke toe standen nu nog kunnen worden gesignaleerd. Ja, wie weet, misschien toch wel.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1996 | | pagina 15