Jmc Kot mj 'T KLEINE KRANTSJE VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN PORNOGRAFIE... In de rubriek "Namen uit het oude en nieuwe Leeuwarden" werd geschreven over de vroe gere "Goedkoope Boekenba- zar" van Zondervan op de hoek van de Kleine Hoogstraat en de Grote Kerkstraat. We hadden in onze jeugd dans les bij Leviet, schuin tegenover "Zondervan". De mannelijke af deling van de dansgroep stond vóór de les steevast voor een smalle etalageruit van Zonder van, direct naast het huis van Mata Hari, thans Frysk Letter- kundich Museum in de Grote Kerkstraat. Wat dreef die jonge mannen elke vrijdag óf zaterdagmiddag naar dat raam? Wel, in het openbaar werd door Zondervan tentoongesteld en te koop aangeboden een soort pornografische lectuur, met ge tekende blote dames verluch tigd. Een zekere terughoudend heid hield de nette opgevoede jongens tegen deze literatuur te kopen, maar het verlangen om deze boekjes te hebben was wel groot. Af en toe is er toch een drieste figuur geweest die de moed kon opbrengen zich deze litera tuur aan te schaffen. Zo'n boekje ging dan van hand tot hand, de eigenaar kreeg dit dan tezijnertijd terug, verknipt en verfomfaaid en ontdaan van elke afbeelding. Zondervan was zijn tijd ver vooruit en schuwde geen vreemde handel, die in die tijd waarschijnlijk niet oorbaar was. Leeuwarden Lijfering "Zondervan schuwde geen vreemde handel,schrijft u. Wij herinneren ons, dat hij ook prentbriefkaarten met stadsgezichten van Leeu warden uitgaf, waarop je hier en daar een gebouw kon zien staan, dat in wer kelijkheid helemaal niet be stond of had bestaan. Ooit drukten wij zo'n kaart van de Nieuwestad af, met daar op, waarempel, in de heus bestaande woningrij ook een nep-gebouw. Grapje van die Zondervan Red. KI. Kr. OLIEKOEKENEN KLEINE NERING De diverse oliekoekverhalen uit de laatste "krantsjes" hebben bij mij weer heel wat herinne ringen losgeweekt uit de twinti ger jaren, toen ik als jongetje woonde op Werkmanslust 99. Er werd door mijn buurjongens wel eens gniffelend gezegd "as tou uut de broek must, hoest niet ver te lopen jonkje!" - nummer 100 immers was vlak bij- De kleine kooplui kwamen altijd over de smalle klinkerpaadjes om hun waren al roepend aan te prijzen. Zo kwam er tegen het einde van 't jaar een man met een bril op, die wij dan ook als "Skele" De Groot aanduidden met wat ook wij noemden olie koeken met zijn roep '"k heb warme oliedrols - zeven een dubbeltje - achttien een kwats- je." Mijn moeder noemde ze "oaljeflutten", en ze werden door ons dan ook afgekeurd. Een wekelijkse aanbieder was een klein manneke met een klein-smal broodkarretje die koekjes verkocht en voortdu rend riep "Allerhande-'k heb al lerhande! Dus wist iedereen wie "Allerhande" was. 's Winters, vaak op zaterdag avond kwam er een man met een viskistje op zijn hoofd ba lancerend met de kreet "mooie lemster droge bok" het geen bokkingen waren die veel aftrek vonden. In 't voorjaar kwam van Dijk met een witte bak op de trans portfiets met "skapekees". Dan was er nog Ulbe, met het witte paardje voor de wagen, dat ui teraard op de straatweg bleef staan. Ulbe liep langs de buurt jes met altijd dezelfde roep: "eerappuls, rapen en wuttuls, siepuls", met een uithaal van "uls". Elk voorjaar kwam De Jager uit Noordbergum met zijn hon denkar naar de stad, geladen met "wiekuunder eerbeien", en zomers met "Sparreboantjes", altijd goede waar die ook gretig aftrek vond in de buurt. Eens, of soms een paar keer per jaar, hoorde je een scheepstoeter, met daarna een stentorstem met de medede ling: "Bij de kiepeloop leit de boat met skol", met prijsaandui ding van de dikke en de kleine. Even later verschenen er alle maal huisvrouwen met emmer tjes op naar het "kiepeloop- koopje". Dan kwamen er ook nog perio diek een aantal, vaak bekla genswaardige typen langs de deur met bijvoorbeeld "stop naalden", en niet te vergeten kwam er "vrouw skip", een zie lig geval dat schooiend aan de kost probeerde te komen. Een vrouw met grijs haar, die tel kens, met een verkrampte schok "skip" schreeuwde, en voor wie we als kinderen Spaans benauwd waren. Als er werd gezegd "vrouw skip komt eran", zaten de kleinen al on der de tafel. Er werd door de ouderen verteld dat ze een "tic" had overgehouden na een scheepsramp - maar toch De laatste uit deze herinne ringsreeks, maar zeker niet de onbelangrijkste was de petero lieman van "de automaat", die klanten bij de vleet had, want in elk huis stond wel een "petero- liesteltsje". Voor ons was het krantsje dat hij aan zijn klanten gaf het be langrijkste, want daarin stond, wat nu een stripverhaal heet, de avonturen van een neger jongetje, genaamd "Pijpjedrop". Spannend hoor, want onderaan stond, "hoe het verder Pijpje drop vergaat, staat in de vol gende "automaat". En dit komt dan allemaal boven na die stukjes in 't Kleine Krantsje over "oliekoeken". Leeuwarden Jetze Visser ZANGKOOR EXCELSIOR Toen ik het overlijdensbericht las van de heer Gerrit Visser en juist bezig was oude foto's in te plakken, kwamen veel mooie herinneringen van vroe gere jaren in Leeuwarden bo ven. In mijn jeugdjaren 1932/1933 was Gerrit Visser onderwijzer aan School 14 in de Tjerk Hid- desstraat. Hij woonde toen nog bij zijn ouders in de Herman Costersstraat. Later in de oorlogsjaren was ik lid van het zangkoor "Excel sior" dat onder leiding stond van de heer J. Veenstra, on derwijzer Frans en zang aan de Chr. ULO-school, Marg. de Heerstraat. Dit koor bestond uit een zestig tot tachtig jongens en meisjes. Wij repeteerden in de Grote Hoogstraat in een ge bouw waar toen een Kerkge nootschap zondagsmorgens kerkdienst had. Naar mijn idee met zwarte hoed ben ik zelf. De derde met platte baret is volgens mij een Nieuwenhout, van schoenhersteller Nieuwen hout vroeger op de Nieuwebu- ren. De vierde met grote zwarte hoed is Han Bouma, woonde vroeger Emmakade nr. 11. Hij moest altijd veertien traptreden lopen om bij de huisdeur te ko men! 'k Ben er nog steeds niet ach ter of deze Han Bouma de thans veel gelezen dichter- schrijver-dominee is. Dit koor mocht in de oorlog dit stuk opvoeren, omdat het een schoolkoor zou zijn, hoewel ik zeker weet dat lang niet alle le den leerlingen van deze ULO waren. "Vlissingen wordt Geus" mocht gebracht worden, omdat het een historisch gebeuren was. Als men het laatste muzi kale gedeelte had ontdekt, dan was die goedkeuring vast niet gekomen. Uit meerdere foto's blijkt dat er repeteerden wij op zaterdag avond. Later werd in dit ge bouw La Bella gevestigd met als horecaman de bekende Roel de Wilde. Op 7 en 8 mei 1942 gaven wij in de Harmonie een uitvoering van "Vlissingen wordt Geus": groot koor, veel historische kostuums en enkele solisten o.a. Gerrit Visser, tenor - Koop de Jong, bas en Arjen Zonder van, bariton met als sopraan mevrouw Schaaf-Rodenhuis. Zelf moest ik ook enkele regels solo zingen, want ik moest Koop de Jong een buidel met duiten overhandigen. Ik kreeg daarvoor extra "zangles" bij de heer Veenstra thuis op het adres Engelsestraat 21. Dit zangstuk eindigde met de eer ste twee door het orkest ge speelde regels van ons volks lied, dat was dus einde uitvoering. Prompt zette de ge heel gevulde Harmoniezaal de volgende regels van ons volks lied in en zo zong Leeuwarden op 7 mei 1942 het Wilhelmus! Op bijgaande foto enkele koor leden in prachtige kostuums, gemaakt tijdens de uitvoering op die dag. De namen van alle koorleden zijn mij niet bekend, doch de vier mannen staande in het midden komen mij wel bekend voor. De eerste van links met grote hoed is Jan Rusticus, van sigarenhuis hoek Oosterkade. De tweede man nog drie optredens zijn ge weest nl. op 28, 29 en 30 juni 1945, eveneens in de Harmo nie. Er moeten vast nog een heleboel koorleden zijn, die ook herinneringen hebben aan deze uitvoeringen en aan meester Veenstra. Ook zullen velen zich nog her inneren dat wij in die periode op Hemelvaartsdag met de tram gingen vanaf het Leeu warder station over Stations plein en Zuiderplein via Drach ten naar Olterterp naar "Het Witte Huis" en tijdens de rit zongen wij veel duetten met el kaar. 'k Ben benieuwd of er nog meer reacties komen. Redactie, gewoon doorgaan. Tilburg OMETITUS Cor de Jong Ik was erg blij met het gedicht over "Ome Titus" van Johan van Bergen in een vorig num mer van 't Kleine Krantsje. Dat hij Titus heette wist ik niet. Wij zeiden altijd "Tante Truus en Ome Fleur". Waarom weet ik niet. Het waren hele fijne mensen en vrienden van mijn ouders. Zij woonden, zoals al werd ver meld, in de Sportlaan in Hui- zum en wij in de Bleekerstraat bij het Rengerspark. Dat was vroeger een heel eind bij elkaar pagina 4 vandaan,. Maar mijn moeder kon niet fietsen en dus moes ten we lopen. Maar als we een middag naar Tante Truus en Ome Fleur gin gen vond ik dat altijd een feest, al waren er, behalve een meis je dan ook alleen maar jongens om mee te spelen. Later gingen ze aan Achter de Hoven wonen, maar de laatste jaren van haar leven woonde Tante Truus weer in Huizum - zij was toen blind. Kollumerpomp T. Jagersma-Stedehouder HET BIJTJE In aansluiting op de verhalen over het Kinderspel in vroeger tijden wil ik even melden, dat ik mij met betrekking tot het liedje over "Het Bijtje" de volgende woorden herinner: "Daar kwam een bijtje vliegen net sloeg zijn vleugels uit/en ging zich vrolijk wiegen/op 't heerlijk bloeiend kruid/zoem zoem zoem - enzovoort. Amsterdam G. G. Keijzer-Brameijer DE VERDWENEN STAD "De Verdwenen Stad" schreef Fenno Schoustra boven de foto van een stukje Oud Leeuwar den van weleer: het begin van het Oldegalileën tussen de Hoekstersingel en de Eestraat. Als ik mij niet vergis zit een voor mij bekende bewoonster nog voor haar huisje van de schaarse zonnestralen te ge nieten. Vele jaren woonde deze familie in dit stukje van het Ol degalileën en ik denk nu nog terug aan de jaren vijftig en zestig, dat ik bij veel van de bewoners hier aan huis kwam. Om te beginnen had je daar een kapperszaak van Anne en Bet Reitsma, een slagerij en een fietswinkel van Knuist en natuurlijk Het Blauwhuis, waar eerst Haaye Scheepstra en la ter Ronner zat, welke laatste er nu trouwens nog de eigenaar van is. Ook woonde er nog een familie Das. En dan had je er de familie Tjeerd Popma, die daar een wikkelbedrijf voor motoren had. Zijn echtgenote heeft zich vele jaren zeer verdienstelijk ge maakt als bestuurslid van de Wijkvereniging Oldegalileën. Verder niet te vergeten de krui denierswinkel van Soolsma op de hoek van het Oldegalileën en de Hoekstersingel. En ten slotte is op de foto ook nog de bekende manufacturenwinkel van Van der Meer te zien. Al met al een leuke foto, die weer allemaal herinneringen opriep. Leeuwarden Rinze van der Heide DANKBAAR In het maartnummer van 't Klei ne Krantsje had ik een stukje, waarin ik mijn vroegere vriend Ton Zantman opriep. Twee da gen later belde hij me al op; hij blijkt in Groningen te wonen. En weer een paar dagen later kon ik hem hier bij mij thuis be groeten, na ruim vijftig jaar! Men zal begrijpen, dat ik hier zeer dankbaar voor ben. Te vens voor het plezier dat we van 't Kleine Krantsje beleven. Den Dolder Ben F. Jorna

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1996 | | pagina 4