CHRIS VISSER EXPOSEERT OVER ELLEKE EEN EVACUEE Verdienstelijke Leeuwarders 'T KLEINE KRANTSJE Wij verzekeren alles wat waardevol voor u is. FRAAIE FOTO'S Friesland Bank Assurantiën VOOR LEEUWARDEN. EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 11 Onze medewerker Chris Visser van de rubriek "Knip en Knap" is nu precies veertig jaar "vrije fotograaf" en hij viert dit jubile um met een kleine jubileum verkooptentoonstelling in het onlangs gevestigde Antiquari aat Bök aan de Oosterkade op nummer4. De heer Visser, wiens hoofd thema's abstracte foto's zijn, fo to's van landschappen, Leeu warden en directe omgeving en wiens werk ook architectuurfo tografie betreft, hield vijf jaar geleden zijn vijfde en laatste expositie; zijn eerste tentoon stelling was die van 1986, die ging over "Dertig jaar fotogra fie". De nieuwe expositie bij Bök is gewijd aan Leeuwarden met de nadruk op de historische stad, waarbij de exposant ons onder andere hoogst interressante platen laat zien van panden uit het oude Leeuwarden, die er nu niet meer zijn. Zo vallen in zijn collectie over wegend sfeervolle en gekleurde foto's bijvoorbeeld opnamen op van het romantische huisje in de buurtschap Tylgendam tussen de Drie Ducatons en Bil- gaard, dat gestaan heeft op de plaats waar nu het parkeerter rein is van het zwembad De Blauwe Golf. Wie nu onder de bekoring raakt van zo'n foto-van-vroeger, zal het betreuren, dat ook dit ardi- ge hoekje van de historische stad van de kaart is geveegd Door Chris Visser voor altijd vastgelegde panden als De Ijs beer aan Achter de Hoven en het restaurant De Beurs van Si- derius aan de Wirdumerdijk, zijn ook uit het beeld verdwe nen, net als, om nog maar eens wat te noemen, huisjes aan de Nieuwekade. Ook naar een pittoreske opna me van de Kurkemeer-bij- avond zal de aanschouwer lang met weemoedige gedachten kunnen kijken. Wat de bezoeker zeker opvalt is de stimulans, die de expo sant heeft bedacht om een bij drage te leveren aan het ge reedliggende gastenboek, ledereen, die wat over deze ju bileumtentoonstelling wil zeg gen, mag een Oldehove in de mond steken - met andere woorden, die mag zo'n robuste bobon van de schaal nemen, welke lekkernij weer een kleine bijdrage levert om de originele Oldehove overeind te houden. Gevoelig voor die sympathieke aktie heeft Chris Visser de mo gelijkheid aangegrepen er op zijn manier aan mee te helpen deze te doen slagen. De tentoonstelling aan de Oos terkade, die - uiteraard gratis toegankelijk - deze maand be gon, duurt nog tot en met de maand augustus. Sch. Elleke was haar naam, een lief blond meisje"van ongeveer acht jaar oud. Zij was uit het "Arn hemse" gekomen, na de lucht landingen van Montgommery's luchtlandingstroepen, als eva- cuées met haar oudere zuster en ouders in Friesland en wel in het dorp Dronrijp. Elleke en haar oudere zuster vonden bij mijn broer en zijn vrouw, bij wie ik ondergedoken was een ple zierig onderdak. Het was een lief prettig ding, bij wie geen on vertogen woord uit de mond kwam, ondanks dat er weinig leuks voor zo'n meisje aanwe zig was in die dagen. Dus het was eten wat er maar op tafel mocht komen, wat wel moeilijk was, met wéér twee mensen extra in huis, ondanks dat we leefden in een platte landsgemeente in een land- bouwprovincie Wel werd er veel gedaan om deze kinderen zo JAN JACOBUS WEI- TENBERG, directeur Weitenberg Assuran tiën, voorzitter van de Nederlandse Vereni ging van makelaars in Assurantiën en assu rantie-adviseurs NVA. Secretary-general van de wereldorganisatie van Assurantie-inter- mediar Bipar in Brus sel. Vervult verschil lende maatschappe lijke functies, waaron der die van het voor zitterschap van het Fries Museum. Officier in de Orde van Oranje Nassau. LAURENS VAN SCHAIK, oud-chef Al gemene Zaken Dienst Sport en Recreatie van Leeuwarden. Maakte zich tientallen jaren verdienstelijk voor het "Nederlands Instituut voor Volks ontwikkeling en Na- tuurvriendenwerk", kortweg NIVON en voor de Afdeling Leeuwarden van de E.H.B.O., stimuleerde ook de ontwikkeling van de bergsport. Ridder in de Orde van Oranje Nassau. ADOLPHINE JULIA NA GIZELLA POP- MA-VAN takAts, echtgenote van de makelaar Folkert Pop- ma. Verrichtte zeer veel verdienstelijk werk voor gehandi capte kinderen, onder andere met de paar densport. Was ook een drijvende kracht bij het tot stand ko men van de manege, waarbij zij zich in het bijzonder inzet voor gehandicapten. Ridder in de Orde van Oranje Nassau. GEERT A. DE JONG, werkte vroeger onder andere voor Morre- ma's Sportpalace en had eigen Handelson derneming. Is jaren lang de organisator geweest van de popu laire Sinterklaasin tochten en was ook erg actief in de gym- nastiekwereld. Was lid van het bondsbe- stuur afdeling heren turnen van het K.N.G.V. Fungeerde dikwijls als jurylid. Ridder in de Orde van Oranje Nassau. goed mogelijk op te vangen, ook in de schoolprogramma's van het dorp. Zodat zij 's mor gens en 's middags blij lachend naar de christelijke school ging, en soms opgetogen met een mooie tekening of plaat voor mijn schoonzuster 'Tante Duif' thuis kwam. Het waren voor haar toch heel plezierige dagen, ook toen ze gevraagd werd, om op de 'openbare' les, waarbij de ou ders ook mochten komen, een liedje te zingen dat ze nog ken de van de Arnhemse school. Dat liedje begon met "Mijn licht is klein, heel klein, mijn lichtje van geluk". Ze was er opgetogen over en elke avond werd het gezongen tot aan de openbare les toe. De omstandigheden waren in deze tijd zo, dat wij ons geza- Verzekerd onder vertrouwde vleugels Friesland Bank Assurantiën, Zuiderstraat 2 Leeuwarden, Telefoon (058) 299 4a99 Fax (058) 299 47 38 menlijk vermaakten met spelle tjes, gesprekken, en zingen; want licht om bijvoorbeeld te le zen was er niet. Zodat wij als 'Ouderen' dit liedje ook begon nen mee te zingen, maar de tekst aangepast aan de om standigheden. Licht was er dus niet meer bij, en om nog enigszins herken baar te zijn vulden wij een jam potje voor de helft met water, met daarop een laagje olie, en daar lieten we een zogenaamd "drijvertje op zakken, dit was een vierkant stukje blik van een centimeter doorsnee met daarin een klein gaatje met een klein lontje. Als wij dat aanstaken hadden we een lichtje ofwel een oliepitje. Hier konden wij echt niet bij lezen, of iets an ders bij doen, dus bleef over, alleen maar praten of zingen. Wij begonnen de ons bekende versjes van die tijd van eigen teksten te voorzien en dan in het Fries, zoals "Moeder geef mij een paardje" "Memke, jou my 'n Hynderke" en "Blonde Mientje, mijn hart is van prikkel draad" werd: "Myn hert is fan stikeltried". Zo hadden wij in deze moeilijke tijden nog de meeste lol met de eigen gemaakte teksten. I ot natuurlijk ook het liedje van Elleke op de proppen kwam, en- we zongen dan (zonder bijbe doelingen), inplaats van "Mijn lichtje is maar klein, heel klein"; "Mijn Oliepitje is maar klein, heel klein, Mijn oliepitje van ge luk..." Elleke sprak een weinig nassaal en dat probeerden wij als grote kerels prompt na te doen. Op zichzelf was dat wel een komisch geheel. In het begin werd Elleke er wel boos om, en riep dan: "Ome Jan, niet doen, dat mogen jullie niet hoor!" Maar na enige tijd begon ze zelf ook mee te doen. Waar we vandaag de dag nog spijt van hebben is, dat wij het lieve kind zo in de war hebben gemaakt, met onze, nü als kneuterig te beoordelen humor, dat zij, toen ze het liedje voor de gehele klas, in het bijzijn van haar ouders en leerkrachten begon met "Mijn Oliepitje, is maar klein, heel klein", en in huilen uitbarstte, toen ze tot de ontdekking kwam, dat ze een hele verkeerde tekst zong. Wij hebben haar, in ieder geval Tante Duif, zo goed mogelijk opgevangen en verwend. Waar ze later is gebleven, toen ze samen met haar zus en ou ders weer naar het Arnhemse konden gaan is me nooit duide lijk geworden. Maar deze herinnering is wel gebleven. Deventer Dirk Faber "Morgen!" "Morgen!" "Horloge klaar?" "Morgen!" "Morgen?" "Morgen!" "Morgen!" "Morgen!"

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1996 | | pagina 11