FORSE GEVELS MIDDEN IN DE OUDE STAD COP 'T KLEINE KRANTSJE L STERK STUKJE Ni ,s zuinig op uwogen en...uw geld! pagina 3 De laatste fotoprijsvraag heeft weliswaar flink wat oplossingen opgeleverd, maar toch viel het aantal inzendingen ons niet mee - veel lezers hebben er blijkbaar moeite mee gehad het punt te ontdekken, waar de fotograaf had gestaan. Dat moest natuurlijk wel ergens in de binnenstad zijn, want daar wezen de forse gevelpartijen wel op. Slechts een onjuiste oplossing kwam er bij ons binnen, maar die kwam dan ook van een abonnee, die buiten Friesland woont en die de situatie dus van verre uitz'n geheugen moest beoordelen. "Enige weken geleden heb ik de slag gemist" aldus vertrouw de de heer Piet ten Thije te Scheveningen ons toe. "Het Sint Anthony Gasthuis was toen mijn eerste indruk, maar ik kon het niet bevestigd krijgen door bijvoorbeeld ansichtkaar- Al verschillende malen eer der hebben wij onze lezers er op geattendeerd, dat het geen enkele zin heeft ons na het eind van de inzend termijn oplossingen voor onze fotoprijsvraag toe te sturen. Precies twee weken na het verschijnen van de krant moeten de inzendin gen bij ons binnen zijn. Dat betekent, dat het verhaaltje met de uitslag op de vroege vrijdag, twee weken nadat de krant is verschenen, wordt gezet. Alles wat er daarna nog bij ons op de re dactie binnenkomt, telt he laas niet meer meer. tenboekjes te raadplegen. Een beetje meer vertrouwen in mijn eigen "chips" zou op zijn plaats geweest zijn. Hierdoor aangemoedigd - hoe is het mogelijk, dat beelden zo lang worden opgeslagen - doe ik een gok naar deze fraaie ge- vel(s): het enige, wat ik me kan voorstellen is dit, dat deze hui zen aan de Tweebaksmarkt staan, ergens naast of tegen over de vroegere garage van Huizenga." Tja, niet goed gegokt deze keer en we hóren deze trouwe abon nee al verwensingen uiten, nu hij uit de volgende regels zal vernemen waar de gezochte panden in werkelijkheid te vin den zijn. Op een steenworp af stand namelijk van de plaats (aan de Nieuwestad) waar hij vroeger zelf heeft gewoond. "Toen ik de foto zag in uw blad" zo meldde ons de heer J. Rauwerda te Leeuwarden, "kwam ik tot de conclusie, dat de plaat, gezien de hoge be I IgSSE&ü Vt.;. v cwagM&i fe&r bouwing, genomen was in de binnenstad op een kruising van een iets bredere straat en een smalle straat" en deze laatste mededeling verraste ons, want uit de door ons afgedrukte foto viel in het geheel niet op te ma ken, of de kruisende straat bre der of smaller was. Dat nam niet weg, dat de inzender vlot de gezochte plaats wist op te sporen: vlak bij het kruispunt Grote Kerkstraat - Kleine Kerk straat - Heer Ivostraatje. "Het zijn de panden Grote Kerkstraat 7 en 9" schreef de heer W. D. Lijfering. "Nummer 7 is de Brasserie, restaurant en rustpunt voor de bezoekers van 9 en 11, want daarin vindt het Rijksmuseum "Princessehof Het Nederlandse Keramiek (diggelgoed) Museum" zijn on derdak. De verzameling is van onschatbare waarde en is gro tendeels bijeengebacht door de Leeuwarder notaris, de heer Nanne Ottema. Uit nalaten schappen is veel keramiek, ge red van de ondergang, in dit museum bewaard gebleven. Zo ook de keramische verzameling van de in de oorlog vermoorde Leeuwarder antiquair Izak B. de Vries, beschreven in het boek "Aan het licht gebracht" door zijn zoon Izak de Vries, die de oorlog overleefde en welk boek is uitgegeven door het Fries Museum. Het pand nummer 7 is vaak op foto's door de heer Schoustra in 't Kleine Krantsje aan de le zers getoond en beschreven. Op de bovenverdieping is nu de sierkunsthandel "Friso Design" gevestigd, die voorheen aan de Nieuwestad zat op nummer 10." Noemde de heer Lijfering de Brasserie als rustpunt voor de museumbezoekers, de heer R. van Raalte voegde daar in zijn oplossing volledigheidshalve het museumrestaurant van het Princessehof zelf nog aan toe, want ook daarvan konden we op de gepubliceerde foto nog een stukje zien. De heer Mr. H. S. Bekius te Heerselt dacht bij het zien van onze foto direct aan het Prin cessehof aan de Grote Kerk straat. "Wat heb ik goede herin neringen aan dat museum, vooral van voor de rigoreuze verbouwing" zo verzuchtte hij. "De moderne lamp deed mij even twijfelen, maar dat was maar kort. Het is volgens mij het huis links van het Princes sehof, waar vroeger de familie Van der Minne-Quarles van Uf- ford woonde en daarnaast nog een stuk van het huis waar Dr. Westerhuis, zenuwarts en neu roloog, woonde. Dat huis had en heeft waarschijnlijk nog een dak met glimmende pannen". Nu, tijd voor de winnaar van het uitgeloofde prijsje, een exem plaar van het fotoboekje "Leeu warden, ach ja, zo was het. - dat werd de heer Th. van Rossum, Raaigras 23, 8935 ES in Leeuwarden. Alweer enkele jaren geleden hebben we het in onze krant gehad over een aantal zeer spectaculaire ontvluchtingsge- vallen, die zich in Leeuwarden in de donkere oorlogstijd heb ben afgespeeld. Meer dan eens is het gebeurd, dat mannen, die door Duitsers of Landwachters zouden wor den opgebracht, aan dit ge boefte kon ontsnappen, door die kerels tegen de grond te slaan en de benen te nemen. Onze abonnee de heer Thijs de Vries vertelde ons nu dat hij in de oorlog ook zo'n geval heeft meegemaakt en wel in de Schrans, waar hij zag, dat een grote figuur werd opgebracht door twee leden van de Grüne Polizei, die opereerden met als herkenningsteken een opvallen de plaat op de borst. De arrestant, die nogal wat gro ter was dan zijn beide bewa kers, nam een opmerkelijke houding aan: hij stapte voort, alsof hij trots was en gaf geen enkel teken ergens voor be vreesd te zijn. Ter hoogte van Schootstra's Vishandel werkte hij in een snelle beweging de beide Duit sers tegen de grond en ging er aan de overkant in de richting van de Nieuwe Weg vandoor. Nu, meer dan vijftig jaar later, vraagt de heer De Vries zich nog altijd nieuwsgierig af, wie die onverschrokken arrestant kan zijn geweest. Op de een of andere manier heeft hij het idee, dat de man uit de Sport- laan afkomstig was. Leeft hij nu nog? Is er nog iemand, die er meer van weet? WEFT ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 2987560 Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058)-2120302. Abonnementsprijs: voor Nederland 32,- per jaar; voor het buitenland: 64,- per postbank betaald. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 4,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex; 9,-voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aamelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1996 | | pagina 3