VLIEGTUIGLANDING AAN DE GRONINGERSTRAATWEG 'T KLEINE KRAHTSJE "DE HOND BLAFT DE HELE AVOND ENDEKATOOK" VREEMD VERHAAL VAN VROEGER VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 5 Een dezer dagen werd ons ver teld, dat een bejaarde dame uit Leeuwarden, ongeveer tachtig jaar oud, nog eens een vlieg tuig had zien landen op een stuk weiland aan de Groninger straatweg. NOOIT GEHOORD Die mededeling interesseerde ons in hoge mate. Immers, van een vliegtuiglanding aan de Groningerstraatweg hadden wij nog nooit gehoord - hoe kon het zijn, dat zo'n opvallend ge beuren uit het verleden tot nu toe altijd voor ons verborgen bleef? Dus de betreffende dame direct gebeld en tot onze verrassing bevestigde ze meteen het ge hoorde gerucht. Jazeker, toen ze vier of vijf jaar was, dus nu een driekwart eeuw geleden, had ze wel degelijk een vlieg tuig een landing zien maken in het land naast de plaats "Heechterp" van boer De Jong. En zij herinnerde zich ook nog, dat zij de piloot uit het vliegtuig had zien stappen, een vlieger met een vreemde naam. "Olieslagers misschien, Max Olieslagers?" veronderstelden wij. Inderdaad, Olieslagers heette die en van een vergissing kon geen sprake zijn - het geweldi ge gebeuren aan de Groninger straatweg was voor altijd in haar geheugen vastgelegd. Maar toen wij voorzichtig rea geerden door te zeggen, dat er in een ver verleden wel eens vliegtuigjes voor hun landing gebruik maakten van het land ten oosten van het Kalverdijkje, maar dat er zeker nooit een toestel aan de Groningerstraat weg was geland, begon me vrouw toch al wat te twijfelen. Hé,-zou ze zich dan toch... Het is een bekend verschijnsel, dat wij ons gebeurtenissen uit onze jeugd wel vaag of minder vaag herinneren, maar dat we er andere plaatsen aan toeken nen, dan waar ze zich werkelijk hebben afgespeeld. Deze mevrouw, die zelf in haar jonge jaren aan de Groninger straatweg woonde, ongeveer ter hoogte van het gebouw Sin- neljocht, heeft zonder twijfel een vliegtuig zien landen op wat toen het Gemeentelijk Vliegterrein werd genoemd en dat dus aan het Kalverdijkje lag, om precies te zijn zuidelijk van het doodlopende weggetje, dat naast de watermolen lag en dat daar door de weilanden in oostelijke richting liep. IN 1931? Het is zelfs waarschijnlijk, dat dit in het jaar 1931 is geweest, toen enkele vliegers van de "Arbeits Gemeinschaft Bayri- scher Piloten" onder leiding van een kapitein Seidl een be zoek aan Leeuwarden brachten om aan het Kalverdijkje "de monstraties in kunstvliegen" te geven. Ook kwamen er toen een paar parachutisten in actie om hier naar beneden te sprin gen. Vanzelfsprekend trokken deze activiteiten een geweldige be langstelling - dergelijke stout moedige stunts kon je hier nooit aanschouwen. Ook in an dere grotere steden trokken deze koelbloedige Duitsers veel bekijks. En wat die Max Olieslagers be treft: deze Belg kwam in het jaar 1911 naar Leeuwarden voor vliegdemonstraties boven de Wilhelminabaan, een sport terrein, dat zes jaar eerder was aangelegd ten westen van de Harlingervaart en dat lag op de plaats van de huidige Tessel- schadestraat. SPECTACULAIR Bij die spectaculaire vertonin gen konden de ranke vliegtuig jes maar enkele minuten in de lucht blijven en zelfs dat niet in alle gevallen. De nieuwsgierige toeschouwers zagen tot hun verbijstering de net genoemde Max Olieslagers neerstorten en notabene terechtkomen in een dichte haag publiek. De vliegenier zelf kwam er wonder boven wonder goed af, maar onder het publiek vielen vier gewonden, toevallig alle maal vrouwen. De zwaarst ge wonde liep een schedelbasis- fractuur op, een tweede dame verloor een arm, een derde brak een rib en een vierde liep een lelijke enkelkneuzing op. Onder de brieven, die tijdens de oorlogsjaren binnenkwamen bij het Bureau Huisvesting, be vonden zich zeer opmerkelijke exemplaren. Al eens eerder hebben we er een greep uit ge daan. Hierbij een tweede serie, die al even onthutsend is. Even leg ik mij neer om u enige letters toe te dienen. Mag ik ruilen met mijn buur man, daar die man weduwe is zonder kinderen. De hond blaft de hele avond en met de kat is het 't zelfde ge val. Het vijfde kind is op komst en staat voorde deur. Ik zit in nood in een onverklaar bare woning. Mijn man loopt met bromgietes en mijn borsten piepen ook. Heer Burgemeester, hiermede kom ik u een aanzoek doen en wel voor een andere woning. Mijn buurman stinkt naar gas, ik denk dat hij een gat heeft. Ik hoop dat ik net zo opgeschil derd wordt als mijn buurman. De w.c. is lek, aangezien wij er met zijn vijftienen opkomen. Wilt u eens naar mijn bovenka mer kijken, die zit vol beesten. Ik heb zo'n last van mieren in mijn fundament. Ik wil mijn gat dichten, ik heb er last van. Het huis deugt niet. Aan de ene kant is mijn vrouw in verwach ting en aan de andere kant re gent het in. Ik ben een staande vrouw al leen, zodoende is mijn woning te klein. Het vocht zit overal, ook in de slaapkamer van mijn moeder, die al helemaal beschimmeld is. Met eerbiedige beschuldigingen richt ik mij met bovenstaande tot uw edelachtbaarheid. Ik ben vrij van politie en geloof. Ik zit al twee jaar op een ka cheltje te koken, dat is ook geen doen meer. Verzoek meer gas, daar ik op 15 maart een zoon erbij heb geboren, wat me door de druk te geheel door mijn hoofd is ge schoten. Wij zijn bekrompen, omdat we slechts twee bedden in het ver trek kunnen opstellen, hebben wij het zo benauwd, dat wij ons niet kunnen keren van de ruim te. Daar ik alles in het donker moet doen, verzoek ik u vrien delijk of u mij een klein eindje tegemoet wilt komen. Wij moeten dringend een an- dermanswoning. Wegens ziekte van mijn vrouw heb ik tijdelijk een ander ge had.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1996 | | pagina 5