'T KLEINE KRANTSJE. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN De Voorstreek tussen de Wijdesteeg en het Hoeksterpad, in een veel latere tijd gefotografeerd, dan die waarover de inzender B. Schuurmans schrijft. (Foto: Collectie Fenno Schoustra/'t Kleine Krantsje) wat ook een mooie is: "Hoe zachtkens glijdt ons bootje, daar op het spieg'lend meer". Voor ons was dit achter het mo lenaarshuis van üs pake Sip Hoekstra te Langweer waar de Langweerder Wielen zijn. Hij was de vader van ons Moeke. Dat zachtkens worden wij maar zo-zo, een speedboat zou op ons meer indruk gemaakt heb ben. Het schoot niet erg op voor kinderen die iets te be wonderen willen hebben. Aan de bekende bakker Groene- woudt in de Sint Jacobsstraat moesten we denken bij het zin gen van "Wie rusten wil in 't Groene Woud" (wete jou het tedder?). Ook stond in mijn schrift "Krekeltje, krekeltje, in het gras, 'k wou dat ik wist waar je was, waar je was", dit lijkt me een hele zoekerij vooral in Friesland met al dat gras. En dan de Friese liedjes van "Röl- je, rölje, wetterweagen" prach tig van Eeltsje Halbertsma en Pieter Jelles Troelstra. De uit spraak was geen probleem, wij hadden een fryske mem. Weet je wie ook zulke mooie liederen hebben, b.v. VCJG, het Leger des Heils, de Padvinderij, de Geheelonthouders en veel meer. De kreet "Frisia non can- tat!" slaat op niks, je kunt beter zeggen: "Fryslan kan dat!" Ne derland heeft juist een zeer gro te liederenschat al kom ik niet ver zonder mijn schrift. Ik weet ook zeker dat Fenno, de beste kerel, zijn zangschrift nog wel heeft, hij gooit namelijk niks weg, want anders had hij nou geen 99793 katen. Daarom, ik fraach ut beleefd om af en toe een versje af te drukken in het machtige Kleine Krantsje. Dan gaan de mensen, afkomstig uit de tijd dat geluk heel gewoon was, de liedjes weer zingen en dat is beter dan vals fluiten bij gebrek aan tekst. Het kan zelfs zijn dat Han Reisiger er op af komt, dat er koren ontstaan en dat er een vastlegging komt voor onze muzikale cultuur, die ons zo lief is. Als het niet kan dan kan het niet maar denk er dan wel even aan dat ik mien sangskrift kwiet bin en se toch niet misse ken!!! Ter Apel Jelle Vening DE VOORSTREEK De voorpagina van 't Kleine Krantsje van mei van de Voor streek riep bij mij veel jeugdher inneringen op. Wij woonden na melijk tegenover de huizen, die op deze foto staan afgebeeld, al is de plaat in een nog eerde re tijd gemaakt. Het mooie huis in het midden herinner ik me nog heel goed. Destijds woonde er meen ik een familie Van der Sluis in. Links zouden de huizen van de Gebroeders Tak kunnen staan, maar zeker weet ik dat niet. Naast ons huis, aan de andere kant van de gracht, woonde de familie Vergonet. Dwars op de pui herinner ik me een soort teer- en touwgeval en naast ons woonde op de hoek van de "Wiedesteeg" een bakker Gil- lebaard. Links van ons huis stond een "witte kliniek" voor besmettelij ke ziekten en ik meen me te herinneren, dat iets verderop een soort "glop" was waar de net al genoemde gebroeders Tak een drank-distilleerderij hadden. Is dit juist of speelt de fantasie me parten? Huizen B. Schuurmans De distilleerderij van Tak be vond zich inderdaad links van uw ouderlijke woning op de hoek van de Wijdesteeg, namelijk naast het café Stad Dockum op de hoek van de Voorstreek en het Hoekster pad. Wat u kunt bedoelen met "een soort glop" is ons niet duidelijk. Red. 't KI. Kr. FLISIJN-TROSSEL In 't Kleine Krantsje van mei stond een foto van Johanna Trossel. Omdat mijn grootmoe der van zich zelf ook Trossel heette, ging ik wat gegevens na en kwam tot de merkwaardige ontdekking, dat genoemde Jo hanna was geboren in 1848 en niet in 1870, zoals u schreef. Het kan ook zijn dat een latere Johanna ook weer met een Fli- sijn trouwde, maar dat komt mij vreemd voor. De vader van Johanna was Gerrardus of Gerrit Trossel, ge boren te Leeuwarden 8 februari 1811, banketbakkersknecht, sjouwerman en koopman, over leden aldaar 17 januari 1873. Hij trouwde te Leeuwarden 15 juli 1838 met Huberdina Zelle, deze was geboren op 24 maart 1813, zij was een dochter van Lodewijk Hubertus Zelle en Ymkje Smeding. Uit dit huwelijk werd als 4e kind Johanna geboren op 29 augus tus 1838. Johanna overleed op 8 maart 1933. Zij trouwde te Leeuwarden 17 juli 1870 met Johannes Flisijn, geboren 18 december 1836, zoon van Petrus Flisijn boen dermaker, en Helena Stek; deze was eerder weduwnaar van Grietje Jans Rotsma. Gerrardus, de vader van Jo hanna, was een zoon van Jo annes Trosell of Druschels, deze was geboren in Groot Lid deren (Duitsland) omstreeks 1761, hij was grenadier in het Regiment Orange-Vriesland en overleed op 3 maart 1827. Ger rardus werd geboren uit een 2e huwelijk dat gesloten werd te Leeuwarden op 17 maart 1805 met Joanna Gerrits, geboren 6 april 1770 en overleden 22 no vember 1826, zij was een doch ter van Gerrit Sikkes en Petro- nella Sjoerds Pettinga. Joanna was daarvoor reeds weduwe van Hermannus Habe- cotté. De vader van Gerrardus was Valentijo-Oruschels, deze kwam in 17Ö0 naar Leeuwarden met 2 zoons, Johann Georg en Joan nes, beide in Duitsland gebo ren. Valentijn overleed op 18 april 1792 en werd begraven vanuit het Heer Ivostraatje op het Oldehoofsterkerkhof. Hij was gehuwd met Elisabeth Ce- ling, die hem overleefde. Tot zover de voorgeschiedenis van Johanna Flisijn Trossel, die als stammoeder van de Flisijns zelf ook een voorgeslacht had, waarbij ik broers en zusters, ooms en tantes nog maar niet opgesomd heb. Leeuwarden Johannes Franciscus Janssen "We zijn allemaal familie van elkaar", wordt er wel eens gezegd. Lodewijk Zelle en Ymkje Smeding, die u noemt, waren ook bet-over grootouders van de redac teur van 't Kleine Krantsje, Fenno Lodewijk Schoustra. Red. 't KI. Kr. PIKANTE LECTUUR In het aprilnummer las ik over de verkoop van pikante lectuur, lang geleden, bij de boekhandel van Zondervan in de Grote Kerkstraat. Volgens mij werden er al eerder zeer pikante tijd schriften verkocht in de Gloppe in de Weerd door een bewoner aldaar. Dat blad heette "De Zwarte Kat". Een ander, soort gelijk, blad werd stiekem ver kocht in een kiosk aan de Voor streek; de naam hiervan was "De Pan". Dit alles speelde zich af in de jaren 1926,1927. Vooral voor ons ouderen is het zeer interessant. Ik ben nu zes en zeventig en heb in Leeuwar den veel meegemaakt. Ik hoop, dat het blad nog lang mag doorgaan. Twijzelerheide J. Postma SANGSKRIFT FUT Bij het afscheid nemen na vier jaar van een (bijbel)cursus keerde mijn geheugen voor een ogenblik terug naar onze kin dertijd. De dag voor de Grote Leeuwarden A. van Dijk ZANGKOOR EXCELSIOR Een kleine aanvulling op het stukje over Excelsior van Yps Boersma in het vorige nummer. Van omstreeks 1935 tot plusmi nus 1965 woonde er een fami lie W. Ytsma boven het verga derzaaltje aan de Groninger straat, waar het zangkoor Ex celsior kwam. Het echtpaar had twee kinde ren, Jetty en Lieuwe. Jetty woont in Leeuwarden op Cam- minghaburen en is getrouwd met een Johannes (Hannes), die op de Kanselarij aan de Turfmarkt werkte en iets deed op het archief. Deze familie Ytsma was een goede familie voor het verzet. Je kon via hun huis langs een gangetje in de bakkerij komen. Ze hadden een onderduiker, die Pier heette en officieel in de Sportlaan woonde. Ook heb ik daar de later zo be kend geworden Tetman de Vries voor het eerst ontmoet. Volgens mij werkte hij toen bij de bakkerij Excelsior. Assen M. Bremer-Draaisma DAVID Vroeger had je in onze stad een zekere David, een joodse man, die een kar met pakjes en dozen naar het station bracht om die te versturen. Dat was nogal een bang type. Ze plaag den hem ook altijd, wanneer hij ging afrekenen in het kantoor, waar hij de pakjes bracht. Dan haalden ze gauw met een tang de splispen er voor weg en als David dan terugkwam uit het kantoor en verder wou rijden met de kar rolde het wiel er af. Misschien zijn er mensen, die hem beter hebben gekend en die er meer van weten, want ik was toen nog maar veertien jaar en werkte ook bij joodse mensen, Hessel Turksma aan de Eewal 55 en die had drie zonen, Maurits, Barend en Re ginald. Ook had je in die tijd in de stad een "Sikke de bal", of "Sikke de Keats" zoals ze ook wel zei den. Volgens zeggen moet die vroeger een goede kaatser zijn geweest - misschien zijn er le zers, die ook hem nog hebben gekend en die hierop willen re ageren. Ik vind 't Kleine Krantsje gewel dig en ik zie er altijd naar uit. Vacantie hosten we door de straten van onze goede stad en zongen enthousiast: "het is fan- daach de allerlaatste keer, dal- ierlaatste keer, dallerlaatste keer" gevolgd door een beden kelijk couplet dat tot mijn spijt als volgt luidde: "En de groatste barch staat foor de klas, foor de klas, foor de klas!" Ik vind het toch zo erg dat ik meegebalkt heb met de meute, want wij hadden een fijne meester, meester Greben die ons 's za terdagsmorgens voorlas uit Dik Trom en Kruimeltje, als we het de voorafgaande week tenmin ste niet al te bont hadden ge maakt. Ik weet nu, na zestig jaar, nog dat hij op 6 oktober jarig was en ik zal hem nooit vergeten! Jelle, Jelle, wat hew ik deen! We deden ook een spel op straat en daarbij hoorde "Er zijn geen rovers meer in 't bos, bos, bos", waarbij ik dan uiteraard moest denken aan het bos van Ypey. Een prachtig lied was ook "Oud Moedertje strompelt naar buiten, en sprokkelt wat spaandertjes hout". Onze goe de vader, die muzikaal en geestig was, zong het in de werkplaats (Bleeklaan 9) en draaide dan steeds de woorden om: zo van "Oud strompeltje buitelt naar moeder "en nog an dere variaties, die mijn broer Sip en mij zeer goed bevielen. Er kwamen ook jongens in voor, ze heetten Koen, Willem, Johannes en Piet. Mijn broer moet dan denken aan Koen de Jong van de Bleeklaan en ik aan Piet Boetes. Jongens met fijne ouders waar een vriendje welkom was en je thee kreeg met een koekje. Mooie teksten, maar ik ben ze kwiet, mien skrift is weg. Een mooie was ook: "Langs berg en dal klinkt hoorngeschal" en verder weet ik het niet weer. Voor mij was dit hoorngeschal, hoewel nooit waargenomen, op de Berg op de hoek van Bleeklaan en Oos tersingel, waar wij eerst woon den, Achter de Vijverschool. Het is wel droevig dat ik dit dacht, maar wat muk! Weet je

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1996 | | pagina 4