VREEMDE PRIMEUR VOOR LEEUWARDEN STA TES EN STINZEN 'T KLEINE KEANTSJE De twintigste eeuw in ons Leeuwarden SCHOONHEID DIE VERLOREN GING VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN Er wordt een nieuwe, zeer belangrijke verbindingsweg in gebruik genomen tussen het oude stadscentrum en het zuiden van Leeuwarden. Het is de Oostergoweg, die loopt van het Zuiderplein langs de spoorlijn naar Groningen en die ter hoogte van de vroegere Johan- nesbuurt afbuigt in zuidelijke richting. 1988) Onder de codenaam "Schurft" voert de Leeuwarder Dierenbescherming een wel heel opvallende actie uit. Zij bevrijdt uit de onvoorstelbare stank van een particu lier dierenpark in Wapenveld zestien schurftige honden om die een beter onderkomen te geven. Deelnemers aan deze dierenlievende onderneming zijn het echt paar Kooistra, van het Tassenhuis Oké, vader en zoon Kees en Bouwe Postma van het bekende slopersbe drijf en de adjudant van politie H. J. H. Slots. (1961) Op het postkantoor in Leeuwarden arriveert een brief uit Holland, die is geadresseerd "Aan den eigenaar van autonummer... Friesland". Tante Post zoekt het keurig uit en spoort de geadresseerde in de Friese hoofdstad op. (1924) De Brandweer krijgt een nieuwe motorbrandspuit. "Het is een schat van een wagen,verklaart de ondercom mandant J. van der Haak en hij voegt er aan toe: "Laat nu de brand maar komen. .."(1949) Plannen van de "Vereeniging voor Vreemdelingen Verkeer" om de stad een monumentale fontein aan te bieden, breiden zich uit. Het moet nu, vindt het ener gieke bestuur van deze organisatie, niet alleen een fontein worden, maar een Rosarium plus een monu mentale fontein. Op dit moment heeft nog niemand er een idee van welk een moeizame weg deze plannen nog hebben te gaan. (1915) Met het oog op een komende Nijverheidstentoonstel ling heeft de boekhandelaar S. A. Markus in de vorm van een dubbele briefkaart een plattegrond van Leeu warden uitgegeven, waarop de voornaamste gebou wen staan vermeld. De uitgave, verkrijgbaar voor een dubbeltje, wordt erg practisch gevonden voor vreem delingen, die onze stad aanstonds zullen bezoeken. (1906) In een tent op het Cambuurplein geeft het kindercircus Adja Radbout onder de directie van de twaalf jaar oude Hans Cohen een reeks voorstellingen. 1954) Een belangrijk historisch bouwwerk in de stad, het zo genaamde "Huis met de gladde gevel" op de hoek van de Ossekop en de Oude Oosterstraat, wordt geheel gerestaureerd. En dat, terwijl er nog niet zo heel lang geleden over gesproken werd, dat het moment maar moest worden afgebroken. (1967) Op de derde juli sterft de eerste Friese verzetsman voor een Duits vuurpeleton. Het is de acht en dertig jaar oude Leo Twijnstra uit Leeuwarden, die lid was van de illegale Oranjewacht. 1942) Grote drukte van met emmers uitgeruste kopers en andere nieuwsgierigen bij het Dokkumerend. Aan de wal ligt een praam, van waaruit a raison van een dub beltje per emmer zoete melk wordt verkocht van de nieuwe fabriek van de Condensed Milk Cy. De onder neming moest tot deze bijzondere verkoop overgaan, omdat door een euvel aan haar machines de melk, die motorboten hadden aangevoerd, niet kon worden ver werkt. (1906) Een bijzondere plechtigheid op de tiende augustus: tussen de Ambachtsschool en het Nieuwe Kanaal vindt de eerste steenlegging plaats voor een nieuwe gereformeerde kerk, die bekend zal worden als de Koepelkerk. (1922) Als men zegt, dat iets of ie mand ergens de primeur van heeft, geschiedt dat meestal in positieve zin - meestal is het plezierig te kunnen zeggen met een primeur te maken te heb ben. Maar een primeur kan ook zo z'n bedenkelijke kanten heb ben. Dat gold zeker voor de primeur, die de stad Leeuwarden in 1977 heeft gehad. Toen werd er een begin gemaakt met het slopen van de Linnaeusbuurt, waarvan de huizen nog geen dertig jaar eerder waren ge bouwd. Ruim driehonderd woningen, die in 1948 waren opgeleverd, werden nu alweer in puin ge slagen om plaats te maken voor moderne eengezinswonin gen. Hiermee had de Friese hoofd stad een landelijke primeur - nergens in Nederland had een nog zo jonge woonwijk alweer het veld moeten ruimen. Vrijwel in diezelfde tijd kwam onze goede stad Leeuwarden ook nog op een geheel andere manier in het landelijke nieuws. In geheel Nederland was er toen immers geen stad of plaats meer, die nog over pri- vaattonnen beschikte, zoals onze stad dat nog wel deed. Het was in 1978, dat hier de tonneman voorgoed uit het stadsbeeld verdween en dat geen enkele stadgenoot meer op een tonnetje aangewezen was. Achlum: Bolta State Arum: Slot Kamminga -i1","

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1996 | | pagina 6