GESPREKKEN OP LEEWADDERS, WAAR IS DIT? 'T KLEINE KRANTSJE VERDRINKINGSGEVAL IN WATER KELDERS VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 13 Evert: Fan gas gesproken, we salie gas uut Rusland krije, segge se. Ik weet niet of we daar wel soa wies met weze mutte. Dizze Evert staat ut niet, en ik loof wel dat ik er aarig kiek op hew. Minne: Ja, son mantsje lieke jou mie oek wel toe. Gas uut Rusland. Dat mut, seg mar, uut Siberie of de Oekra-iene kom- me, en onder Poalen deur, en onder Duutsland deur, en dan onder stukken fan ons eigen land deur. Wat een piepen! Geert: Soms denk ik: komt suks wel goed? Rake die Rus- siesse piepen de piepen fan ut andere aardgas niet. Of sette we dat stop. En as nou de saak onderweg bij Jeltsin befriest, sitte wij toch anklauwd. Tabe: Jonge, daar salie se wel een oplossing foor fiene. Fokke fertelde wel es, dat Sientje hur swager dan sei: De techniek, staat langer foor niks en de uut- fiening bin langer groat. Daar mutte we ons mar an houwe. En hat Minne oek ouwe kunde troffen? Minne: Ah, jonge ja ju. Ik mag wel segge, een oud skarreltsje. Nou ja, dat hoort wat flauw op ons lieftied, mar goed. Se hiette toen Bontsje, en nou Bonnie. Ut su heel wat wurde, mar ineenen wu ut niet meer. Met de kerk of soa. Tabe: Dat kan ik. Ik had des- tieds sjaans met een heel leuk mokkeltsje. De kermus kwam der an, dus ik maakte mie al klaar foor een paar avunden joepie de poepie. Mooi fout. Daar waren hur ouwelui poer poer op teugen. Dag ferkering! Minne: Bij ons sat ut op daan- sen fast. Een kammeraad met de meid wu ons met op daans- les hewwe. Nee, niet bij Sjarl Ploem, of Boompie. Feul later. Mar niks hor, daansen was se- deloas en al soa meer. Geert: Nou is dat allemaal heel anders. Nog niet overal mar ja: prinsiepes binne prinsiepès wik mar segge, sak mar segge. Mar dat ken ferandere. De Grif- fermeerden hadden een kerk erges in Huzum bij de Juliana- laan. Die hewwe se ferkope mutten: An de Baptisten, ken dat? Dit is de nieuwe opgave voor onze totoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen I naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto 's van de stad uit een lang vervlogen tijd. nog hecht en helder. Dat su een etentsje wurde in ut Hof foor alleen de kienders, mar hij huurt de bruid-swiete der oek bij... Geert: Die lui groeit ut geld se- ker op 'e ouwe rug. Want ut mut wel duur weze in die tent. En dan die bruidsdinges, bin je over de tachtig, wik mar segge, sak mar segge. Minne: Stil mar even. As de avund om is, en de gasten bin ne fut, sal ut bruidspaar op bed. Hij hèt een paar slukjes op, en wil hur optille en over de drom- pel drage. Tabe: Hoe ouwer, hoe gekker seg mar. Want dat gong goed fout. Sij ferstuukt een enkel, hij breekt een arm, en nachs nog naar 't siekenhuus. Mar se bin ne wel in die swiete op bed raakt. Se hadden der foor be taald! Minne: De andere morrus daar eerst nog broadete. Toen een dochter belle om hun op te ha len. Die skrok hur ut apesuur. Mar gauw in 'e auto. Sij loopt met een stok, hij de arm in een doek. Loopt er een lolbroek lan- ges en die fraagt: is dit een trouwerij of is ut oorlog? Hij seit: Jonge, al sestig jaar fan beide wat! Vlga Marten self is uutpraat, mar der wurdt nog wel óver em praten bij de brug. Strakjes as we gas uut Rusland krije, mar dat .sal oek sien beswaren hewwe. Dan wurdei werachtig nog es ouwe herinneringen ophaald en frije- rijen en beswaren. En an 't slot gaat ut over een bruids-swiete, mar lees self mar bij Tabe en Minne en Evert en Geert. Fok ke is met fekaasje. Minne: Ut sal Fokke wel spiete, dat ie der fleden week niet bij was, toen we Marten naar ut Skapediekje brochten. Se binne een week of wat naar Sweden, of naar Noorwegen, daar wik af weze. Tabe: 't Is oek nog flug gongen met ons maat. Hij sei dan self wel es, dat ie met de nakompe- tiesje bezig was. En hij hoopte dat ut em beter afgaan su as Cambuur! Geert: En die wedstrieden in Engeland hèt ie nog een paar fan sien, en toen wurde em dat te druk an 'e kop. Temeensen daar had die skoansoan ut nog over in de aula wik mar segge, sak mar segge. Evert: Ik hew Marten niet kan nen loof ik, mar die skoansoan hèt ut docht ik mooi maakt. Jonge, wat kon die man praten. Sien skoanfader had nou de fienus haald sei-die, mar dan niet bij de Oldehove. Tabe: Dat sloeg op de Elfste dentocht mut je mar rekene. Na die reboelje laassen met die Jensma. Een Groaninger uut het Bildt, staan 't es uut! Nou om mij komt ie weer bij de Ol dehove. Dat is son mooi plakje. Minne: En die skoansoan fertel de oek nog, dat Marten een keer of wat seid had: Se mutte fan ut Saailand afblieve. Dat had destieds al soa blieve mut ten as ut was. Gien gepruts! Tabe: Ja, en hij tekende Marten oek in ons minne tieden. En'dat ie em in de oorlog ferstopte in een kiepehok. En toen de Mof fen em fonnen, brulden se se- nel, senel. Mar Marten sei: kalm an mannen, ut is gien an- nomen werk! Evert: Dus ut was wel een kou- we. En na de oorlog de futen wat onder 't gat kregen. Gien fetpot, mar toch. Ja, soa is ut de meesten fan ons fergaan. En der waren nog wel aardig meensen en 't weer gong oek nog wel. Geert: Ja, dan is Goutum altied even betrouwbaarder wik mar segge, sak mar segge. Ik trof oeK nog ouwe kunde. Daar bin ne begrafenissen goed foor. Ouwe buren fan jaren en jaren her. Die ene buurman hèt nog op ut gasfebriek werkt. Ken je nagaan. Evert: Klopt as een swerende finger. Femielie fan ons hoor den daar bij. Se woanden der eerst flakbij, in de Seehelde- buurt. Nou mutte se met de auto. Hij sei: ut geloof gaat mie buzzine kossen! Geert: Nim nou oek die geraaz- jes froeger in de Wiebertje de Geeststraat. Hadden se ut laas sen niet over om der een daansskoal te maken of ut gong om een kasino of hoe ut mar hiette mag? Of su ut niet deurgaan? Evert: Der is altied wel wat. Is dat peleis klaar, Stadhouderlijk Hof mut je segge, is er reboelje over de naam en over oneerlij ke konkurensje en alle dergelij ke dingen meer. Tabe: Over de stadsloazjement hoorden Minne en ik al son mooi ferhaal. Meensen waren sestig jaar trouwd. Allebeide Op een nacht in het vroege voorjaar van 1907, rond half een, worden de bewoners langs het water aan de Kelders opgeschrikt door angstig hulp geroep. Hulpvaardigen, die ter stond toesnellen, ontdekken, dat er iemand op z'n fiets het water is ingereden. Van de on gelukkige is niets te zien, maar opborrelend water geeft de plaats aan, waar hij moet zijn gezonken. Een van de omstanders, de goudsmid Klaas Bakkers, gooit zijn jas uit, springt het water in en duikt tot driemaal onder de wateroppervlakte. Maar zijn moedig optreden mag niet baten - hij vindt geen spoor van de drenkeling en hij komt zelf nog in de grootste moeilijkhe den. Doordat zijn benen plotse ling als lood aanvoelen, moet hij ijlings door anderen de wal op worden gehesen. Intussen begint de gewaar schuwde politie te dreggen en de drenkeling wordt dan gevon den. Het blijkt een achttien jaar oude kelner te zijn uit het be kende café Neuf bij de hoek van de Voorstreek en de Ko ningsstraat. Een broer van de verdronkene, een kelner uit een ander café, vertelt dan, dat beiden naar hun ouderlijke woning in de Tramstraat hadden willen fiet sen. Hij had het slachtoffer, dat voor hem reed, plotseling zien wankelen en het water inrijden. Onze abonnee mevrouw M. Toot-Franssen, vroeger getrouwd met de op jonge leeftijd verongelukte voetballer van "Leeuwar den" Wlebe Scheepstra, bezorgde ons deze bijzondere foto, die heel lang geleden in het hotel Spoorzicht aan het Zuider plein door fotograaf Van der Peijl uit de Nieuwesteeg is ge maakt. Het vrolijke stel kwam op de plaat tijdens een door de roodwitte voetbalvereniging georganiseerd bat-masqué. De in zendster van de plaat staat zelf als "pindadame" in het mid den en zij wordt geflankeerd door de caféhouder Mendel, met revolver links en de kapper-grimeur Piet Schaaf, rechts. Men del en Schaaf zijn beiden overleden; mevrouw Tool is nu hoogbejaard - zij was ook de moeder van de intussen gestor ven Haaye Scheepstra, die als voetballer uitblonk bij Nicator.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1996 | | pagina 13