AED LEVWERD OP HEEL BEKEND PUNT 'T KLEINE KRANTSJE zuinig op uw ONZE FOTOPRIJSVRAAG TKLEIHE KEAHTSJE I mi STADSNIEUWS VANVROEGER VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 Onze laatste fotoprijsvraag heeft een wel heel erg bekend punt in het oude Leeuwarden als doelwit gehad en wel de hoek van de Grote Kerkstraat en de Wijde Gasthuissteeg, het - pas gerestaureerde - pand met de gevelsteen Aed Levwerd, ofwel Oud Leeuwarden. Heel veel deelnemers aan onze gebruikelijke fotoprijsvraag hebben het dan ook kunnen vinden en op weg naar het traditioneel uitgeloofde prijs je kunnen we ditmaal kort zijn. "Deze foto verplaatste mij op slag een en zeventig jaar terug naar de Grote Kerkstraat en de Wijde Steeg," aldus de heer J. J. Sijses. "In 1925, in de eerste klas van de toenmalige jongens school in de Sint Anthonystraat werd er door ons als leerlingen in de pauzes klassikaal gewan deld, meestal naar de Prinsentuin en dan passeerde de optocht dit pand. Het is intus sen wel mooi gerenoveerd. Van de zaak in bakkerijartikelen, die er in heeft gezeten is geen spoor meer te bekennen. Als ik me goed herinner heette die zaak Greidanus. Van '40 tot '90 ben ik "om utens" geweest, die wat zich daar verder heeft afgespeeld weet ik niet." "Deze keer een makkie," berichtte de heer D. Beeksma en de heer Th. van Rossem moet hetzelfde hebben gedacht, want hij schreef: "Ditmaal was de start bij de Oldehove. Vandaar de Grote Kerkstraat in en bij nummer 43 vond ik al het gefotografeerde pand." "Zo op het oog lijkt het dit keer een moeilijke opgave," schreef de heer Simon P. Wiersma, "maar ik had toch direkt door, dat dit in de Grote Kerkstraat moest zijn. Maar omdat ik het huisnummer niet wist ben ik er even naar toe gefietst. En inder daad, het was in de Grote Kerkstraat en wel nummer 43. Heeft hier vroeger de groothan del en winkeltje in snoep van Visser in gezeten?" Die laatste vraag kunnen we helaas niet bevestigend of ont kennend beantwoorden - wel hebben we nog weet van de groothandel van Greidanus, waarover zojuist ook al even werd gesproken. INTERESSANT Interessant was het wat de heer J. Sijbenga uit Deventer ons schreef: "Voor mij was het niet moeilijk vast te stellen welk huis werd afgebeeld op pagina 13 van het Kleine Krantsje nr. 628. Het is nl. het geboortehuis van mijn moeder, Grote Kerkstraat 43 op de hoek van de Wijde Gasthuissteeg tegenover het St. Anthonygasthuis. Op deze plaats stond eertijds een van de stinzen van de fami lie Cammingha. In deze stins heeft de Stadhouder van Friesland graaf Willem Lodewijk van Nassau Dietz met zijn ambtsaanvaar ding in 1584, enige tijd gewoond tot een passend huis voor hem was ingericht aan het huidige Hofplein, het voormalige Stad houderlijke Hof. De stins was toen reeds in ver val en is een tijd daarna afgebro ken en vervangen door een nieuw huis, dat in 1762 weer werd vernieuwd volgens de gevelsteen in de voorgevel. Op de steen staat een stinsach- tig gebouw afgebeeld. In de des betreffende literatuur wordt deze afbeelding nogal eens aange haald om een indruk te geven hoe een stins er in de late mid deleeuwen in het algemeen uit zou hebben gezien. Ook is op de steen de tekst Aed Levwerd ver meld. Bij een bezoek aan Leeuwarden is mij opgevallen, dat het pand nog niet lang gele den moet zijn gerestaureerd." Tot zover de heer Sijbenga. Dan halen we uit de stapel oplossingen nog een brief op van mevrouw Adriana van Dam- Korteoeven uit Gouda, die ons nog het volgende berichtte over de vorige fotoprijsvraag met betrekking tot de afbeelding van de kosterij aan de Breedeplaats: "Plezierig om te lezen dat m'n geheugen me niet in de steek heeft gelaten wat betreft de foto van de kosterij. Het zal in de beginjaren vijftig zijn geweest dat mijn ouders en ik er wel eens bij de kostersfami lie Brul op bezoek gingen. Zij bewoonden n.l. een gedeelte van het vroegere klooster. Mijn vader en dhr. Brul besloten op wat latere leeftijd een studie te gaan volgen, vandaar dat ze elkaar hebben leren kennen. Als tiener vond ik het een schit terend gebouw. Prachtige gang met gewelven, het had iets mys terieus. Er was een lager gelegen ver trek, deed aan een kelder den ken, waar aan de zijkant enkele cellen waren. Hierin werden kloosterlingen opgesloten. De reden? Dat weet ik niet. Aan 't eind een stenen trapje omhoog, een deur en daarachter een klei ne binnenplaats waar men het daglicht kon aanschouwen en van de buitenlucht genieten. ONDERDUIKERS Tijdens de oorlog hebben er ook onderduikers vertoefd. In een ingebouwde hangkast op een slaapkamer, kon men de bodem eruit tijjen. Je naar beneden laten zakken en aan de onder kant de bodem met een zware balk vergrendelen, zodat hij aan de bovenkant er niet meer uit kon. Dan kwam je op een ver borgen zolder en die ruimte was zo slecht nog niet. Alhoewel, toch een angstige tijd. Wanneer de Duitsers huiszoekingen kwa men doen b.v. als net iemand van de gezochten op bed lag en in de kast verdween. Dan moest er een smoes worden verzon nen, want de vijand was wel zo slim om in het bed te voelen of 't nog warm was. Vorig jaar 15 april waren we even in Leeuwarden bij de Grote Kerk i.v.m. het bezoek van onze kroonprins. Toen om de kerk gelopen en zagen we de verbin ding van de kosterij met de kerk. Jammer! Misschien is dat er al lang. En de kosterij, als wat doet die dienst? En hoe zal het er van binnen uit zien? Maar ja, ruim veertig jaar gele den..." Nu de winnaar van het fotoboek je, dat werd de heer J. J. Sijses, Zaailand 49, 8911 BL in Leeuwarden. De zeldzame gast: 'n reiger in de stad IHet is al meer dan eens gecon stateerd, dat de vogels nu hun eigenlijke terrein, de zoge naamde woeste landen hoe langer hoe meer wordt inge krompen, de nabijheid van stad en dorp zoeken. Maar dat een uiterst schuwe vogel als de rei ger zich in de stad waagt, is toch wel een bijzonderheid. Vanmorgen is er zoo'n mooie grijze vogel gezien achter School 11 aan den Oostersin gel. Het dier stond rustig te vis- schien aan den kant van de vij ver achter de bloemisterij Jongstra. De gansche school bevolking ging voor de ramen staan kijken naar het ongewo ne schouwspel. Onbewegelijk stond de vogel in het water te turen. Er scheen echter niet veel buit voor hem te behalen, want na een poosje wiekte hij weg over de stad. Maar in de school duurde het nogal even eer de jongelui weer aandacht hadden voor de lessen. De meesten volgden met hun ge dachten de groote vogel bij zijn vlucht over de stad. (1929) en...uwgeW. voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor- Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 2987560 Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058)-2120302. Abonnementsprijs: voor Nederland 32,- per jaar; voor het buitenland: 64,- per postbank betaald. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 4,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex; 9,-voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aamelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1996 | | pagina 3