REKLAME DICKVANDERHEIJDE JR WAAR VROOM EN DREESMANN ZIT WOONDE EENS DE GOUVERNEUR 'T KLEINE KEANTSJE VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WÉRELD ER OMHEEN pagina 15 adviesbureau voor reklame en publiciteit jozef israëlsstraat 6-10 058-124984 Jan Hoekstra, 49 jaar, aannemer, wonende aan den Groningerstraatweg 165, doet aangifte van de vermissing van 80 houten juffers die hij opgeslagen had in een pakhuis, gelegen aan den Dokkumertrekweg. De marechaussee te Oosterwolde deelt telefonisch mede, dat alhier zijn aangetroffen Sopke de Leeuw, oud 12 jaar, Sijbren de Leeuw, oud 9 jaar, wonende Noord- vliet 161, Folkert Wijnsma, oud 10 jaar, wonende Noord- vliet 199 en Eeltje Tjepkema, oud 9 jaar, wonende Noordvliet 113 te Leeuwarden. Deze kinderen waren met een auto meegereden. Daar er geen vervoersmogelijkhe den zijn, is aan deze kinderen de raad gegeven loopend naar Heerenveen te gaan en daar te proberen met een auto naar Leeuwarden te komen. Tetman de Vries, oud 29 jaar, winkelchef, wonende Sweelinckstraat 62, doet aangifte van diefstal door mid del van braak in de kruidenierswinkel van Excelsior aan de Leeuwerikstraat. Er worden een groot aantal levens middelen en distributiebonnen vermist. Johannes van der Veen, 33 jaar, Tuinen 5, doet aangifte van de vermissing van een boek uit de Kanselarij uit zijn rijwieltasch. De opperwachtmeester Sijm. Hoekstra rapporteert, dat Wijtske de Vries, geboren te Leeuwarden, 7 januari 1942, wonende Noordvliet 347, werd aangereden door een met een hond bespannen hondenkar, tengevolge waarvan zij aan linkerarm en been eenige schaafwond- jes bekwam. Dr. Uffelie, die de eerste hulp verleende, constateerde geen andere kwetsuren. Van strafbare schuld is niet gebleken. De wachtmeester N. de Groot geeft telefonisch kennis, dat aan den Stationsweg een man ligt, die vermoedelijk door een Duitsch militair is aangeschoten. Hij heeft ver moedelijk een kogel in de lies. Terstond zijn de noodige maatregelen getroffen. De rechercheur Zijlstra rapporteert, dat door den Duit- schen spoorwegpolitiebeamte Frist Stettner, dienstdoen de aan het station, werd neergeschoten Hendrik Stellin- ga, geboren te Dokkum 22 januari 1883, conducteur der brievenmalen, wonende aan de 2e Parkstraat nummer 18 te Huizum. Deze zou zich, blijkens verklaring van Stettner voornoemd, schuldig hebben gemaakt aan dief stal van brandstoffen en die na viermaal aangeroepen te zijn, niet was blijven staan, tengevolge waarvan met een dienstpistool op Stellinga werd geschoten. Hij werd in de rechterlies getroffen en voor geneeskundige behandeling per politiebrancard overgebracht naar het Diaconessen- huis. Jan Holtrop, veehouder, wonende Noordwolde, doet aan gifte, dat aan de Prins Hendrikstraat hem op vermoede lijk onbevoegde wijze zijn rijwiel werd afgenomen door een hem onbekend persoon, die vloeiend Duitsch sprak. De hoofdwachtmeester Tjallingii rapporteert dat hij tesa- men met de wachtmeester Werkman per rijwielbrancard heeft overgebracht naar de lijkenhuisje van de Algemee- ne Begraafplaats aan de Spanjaardslaan het lijk van Hein Hoogerhuis, geboren te Menaldumadeel 25 april 1889, landarbeider wonende te Engelum no. 10, die te kwart over een tijdens luchtalarm op het vliegveld ver moedelijk tengevolge van een hartverlamming is overle den. Wiebe Jan Anema, oud 50 jaar, kaashandelaar, Mr. PJ.J. Troelstraweg 41, doet aangifte van de vermissing van vijf en dertig kazen. De luitenant Van Leur en de Vaandrig Soolsma brengen terzake onhebbelijk gedrag tegenover de politie aan het bureau Anna Woldendorp, geboren te Leeuwarden 27 september 1925, studeerend, wonende Albert Cuypstraat 5 te Huizum. Zij blijft ter beschikking van den Korpschef aan het bureau: Cel 3. Oppemachtmeester De Kok rapporteert dat aan het Kal- verdijkje een omgezaagde boom is aangetroffen, die naar de binnenplaats van het politiebureau is vervoerd geworden. Gaele de Boer, zonder beroep, wonende te Goutum, geeft kennis dat twee onbekende personen, die bij zijn komst de vlucht namen, even te voren een aan den Overijschelsenstraatweg onder Goutum even voorbij de Hempenserweg staande boom hebben ingezaagd. Deze boom is zodanig ingezaagd, dat er groot gevaar bestaat voor omvallen. Ir. Richter van de Rijkswaterstaat kennis gegeven, die in overleg met de Feldgendarmerie de boom zal laten vellen. In opdracht van de Feldgendar merie wordt door Wachtmeester De Groot te Wirdum naar de daders een onderzoek ingesteld. (1945) B. H. A. Peters, hoofdonderwijzer School 22, wonende aan de Gerard Terborghstraat 37, klaagt over de balda dige jeugd, die herhaaldelijk vernielingen pleegt in die school. Marie van der Weide, oud 58 jaar, schoolschoonmaak- ster, wonende aan Sint Jobsleen 197, doet aangifte, dat vermoedelijk een bewoner van het logement van Sonne- ga haar tuinhekje heeft afgebroken. De komst naar Leeuwarden van het warenhuis van Vroom en Dreesmann is indertijd ten koste gegaan van een van de voornaamste woonhuizen aan de Nieuwestad. Waar V. en D. z'n eerste nieuwbouw pleegde stond immers de vroegere wo ning van de oud-commissaris der koningin mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten, een monumentaal pand, dat dit deel van de straat tegenover de oude Waag geheel beheers te. Het gebouw was vijf traveeën breed en had een hardstenen stoep, die door twee kloeke pi laren werd geflankeerd; op deze pilaren rustte een balcon, van waar de bewoners van het huis "het drukke gedoe" op de Nieuwestad konden gadeslaan. Maar dat laatste gebeurde nooit: de heer Van Harinxma thoe Slooten had de gewoonte de passerende stadgenoten te volgen vanachter een van de brede ramen van zijn huis. Hij rookte dan altijd een lange Goudse pijp en dit beeld is heel veel Leeuwarders bijgebleven. Nu evenwel zal er niemand meer leven, die zelf de markan te oud gouverneur nog zo "op z'n post" heeft zien zitten - er zijn intussen tien - en tientallen jaren voorbijgegaan. De plaats waar dit huis stond koos Vroom en Dreesmann dus voor z'n eerste vestiging uit. In later jaren breidde het concern het bedrijf door het aantrekken van belendende panden nog verschillende malen uit, zodat er van de oorspronkelijke situa tie nu niets meer is terug te vin den.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1996 | | pagina 15