POELIER DE JONG VOORGOED VERDWENEN EEN ZELDZAAM MOOIE LOCATIE IN DE STAD ERFENIS M 'T KLEINE KRANTSJE ■T KLEINE KRANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG {is zuinig op uwoge" 1 en...uwgeld! WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD. ER OMHEEN pagina 3 Met ingang van de twintigste van de vorige maand is een bekende naam uit het oude Leeuwarden verdwenen: het poeliersbedrijf van De Jong, vanouds in de Sint Jacobs- straat, bestaat hier niet meer. Bijna honderd jaar is "Poelier de Jong inne Sint Jacobsstraat" voor de Leeuwarders een begrip geweest, nadat de onderneming al een aantal jaren in de Baljeestraat had gezeten. In 1892 werd het bedrijf opge richt door een Jan de Jong, die zich nog net voor het verstrijken van de negentiende eeuw zou vestigen in het bekende pand in de Sint Jacobsstraat. Daar droeg hij de leiding van zijn firma in 1925 over aan zijn zoon Piet, die het poeliersvak tot 1957 uitoefende. Toen Piet de Jong de zaak verliet ging de firma over op de heren Schreur en Van der Kamp. De heer Schreur was eerder chef van de vroegere V.P.N. aan het Zuiderplein en de heer Van der Kamp was in vroeger jaren chef bij De Jong geweest. Maar de oude bedrijfsnaam "Poelier De Jong" bleef bestaan, ook nadat de heer Schreur door zijn zoons was opgevolgd en zelfs nadat die de onderneming een aantal jaren geleden al hadden verlaten. En nu is het dan helemaal gebeurd - wat altijd in de stad een bekende klank is geweest, zal in de toekomst niet meer worden gehoord. Zo gaat het altijd door: niet alleen is het in een stad als Leeuwarden met z'n straten een komen en gaan, maar zeker ook wat z'n bedrij ven en ondernemingen betreft. Wanneer in de toekomst de naam "Poelier de Jong" nog eens wordt genoemd zullen veel oudere Leeuwarders terugdenken aan de heer Piet de Jong, die dit bedrijf zovele jaren heeft geleid. Vakantietijd, volop. Dat was te merken aan het aantal oplossingen, dat ons ditmaal bereikte op onze traditionele fotoprijsvraag "Leeuwarders, waar is dit?" Maar daarbij zal ook zeker de moeilijkheids factor een rol hebben gespeeld - we hebben gemerkt, dat sommige geïnteresseerden het door ons afgebeelde punt in de stad gewoon niet hebben kunnen vinden, waardoor zij ditmaal verstek moesten laten gaan. Wij zullen ons nu dan ook aan passen aan de omstandighe den en het heel erg kort hou den, waartoe de vrij beknopte reacties trouwens ook aanlei ding geven. "U heeft het ons gemakkelijk gemaakt, wel bedankt," schreef ons de heer Lijfering, "het is het theehuis in de tuin van het Nieuw Sint Anthoon, Perkswal- tje hoek Wijde Gasthuissteeg. Een zeldzaam mooie locatie, een bijzondere tuin, een plek om stil bij te staan, u had oud Leeuwarders geen mooiere plaats kunnen laten opzoeken - geen gezoek. De ervaring van de heer Sijsses, die hij in een vorig nummer beschreef over de klassikale wandelingen via de Wijde Gasthuissteeg heb ik ook mogen beleven en wel in 1927. Het was de zevende klas van de Sint Antonyschool onder leiding van de heer Verschuur." De vorige maal, was de eerste keer, dat ik meedeed aan "Leeuwarders, waar is dit?" aldus de heer J. J. Sijses, omdat ik meteen de situatie op de foto herkende. Maar dat is ook ditmaal het geval. Aan het andere einde van de Wijde Gasthuissteeg ziet men links een "theekoepel" in de tuin van het Sint Antony Gasthuis en rechts de trapgevels aan het Perkswaltje van het Nieuw Sint Anthony Gasthuis. De foto is gemaakt van achter die thee koepel voorlangs het gebouw "Wiarda" over de gehele lengte van de tuin van het Sint Anthony Gasthuis langs het Perkswaltje. Nu de bomen in blad staan is bovengenoemde trapgevel vanaf het bedoelde punt niet te zien, het blad van de populier links op de foto beneemt het gezicht." "Het is voor ouderen, die hier wonen een waar lustoord nu, alweer jaren geleden, de ver blijven hier op uiterst moderne wijze zijn aangepast," zo schreef de heer S. van Heerewaarden en de heer Harm de Vries zei het zo: "Het was voor de heer Harm de Vries zo klaar als een klontje, dus kort en krachtig: de foto graaf heeft zijn opname geno men vanuit de tuin van het Nieuw Sint Anthony Gasthuis. "Om een goede indruk te krij gen ben ik de tuin even ingelo pen," aldus de heer Th. van Rossum, "en een bewoonster van het gasthuis, die hier in de tuin zat, vertelde me, dat ik niet de eerste was, die er kwam kij ken, want Beeksma was er de dag ervoor al geweest!" Mevrouw A. Spoelstra-van der Meulen te Marum stuurde ons een foto toe, die bijna vijftig jaar geleden op hetzelfde punt is gemaakt en mevrouw H. M. Hamer-Sierksma, Dragoons- plein 249, 8923 AJ in Leeuwar den, die het uitgeloofde prijsje won, had ook bijzondere herin neringen aan het gefotografeer de punt: "Er liggen hier heel wat voetstappen van mij in deze tuin. Mijn schoonmoeder, me vrouw J. Hamer-Jansma, bewoonde destijds een appar tement in het Auckema-hoofd- gebouw." Dat er met venten op de straat of met markten nog wai wel ie verdienen is, bleek dezer da gen aan een notaris, die op eene vierde verdieping op de Jodenbreestraat voor de familie van een overleden koopman in sinaasappelen, hazel- en ande re noten, vijgen en dergelijken, den inventaris moest opmaken. De familie heeft namelijk eene erfenis van nagenoeg twee ton gouds te verdeelen. De familie bestaat uit 37 personen, waar van 19 eigen kinderen van den overleden erflater. (i 892) AXUz- copmi voor Leeuwarden en de wijde weretder om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 2987560 Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud, tele foon (058)-2120302. Abonnementsprijs: voor Nederland 32,- per jaar; voor het buitenland: 64,- per postbank betaald. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 4,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex; 9,-voor3ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aamelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1996 | | pagina 3