'T KLEINE KRANTSJE DUITS AFWEERGESCHUT OF ENGELS VLIEGTUIG VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 5 WAT SCHOOT KAPITALE BOERDERIJ IN BRAND? Tijdens de laatste Wereldoorlog is een van de kapitale "Wassenaar-boerderijen" bij Leeuwarden in brand geraakt. Het was niet het bekende "Vijverzathe" van de vee fokker Jan Wassenaar, noch de indrukwekkende plaats van diens broer Arjen Wassenaar, maar de eveneens fraaie hofstede aan de Marssumerstraatweg, die werd bewoond door Reinder Hette Wassenaar en waarvan we nu ter plaatse nog altijd enkele trieste restanten kunnen aantreffen. Werd deze boerderij getroffen door een enorme blunder en Duits afweergeschut, zoals wij in het vorige nummer van 't Kleine Krantsje hebben kunnen lezen? Of werd de grote plaats geraakt door een geallieerd vliegtuig, dat tezelfder tijd door Duitse mitrailleurs werd belaagd? Deze brandende vraag komt nu bij ons op doordat wij in het gelukkige bezit kwamen van het originele proces-verbaal, dat indertijd door de politie van dit incident werd opgemaakt. Het belangwekkende stuk werd ons toegestuurd door onze abonnee de heer D. S. Drijver van de Vereniging "Friesche Luchtvaart Documentatie 1939- 1945". Er blijkt in de eerste plaats uit, dat de brand zich heeft afge speeld op vrijdag de drie en twintigste oktober 1942 en niet in 1943, zoals de schrijver van het eerder genoemde verhaal, onze abonnee de heer G. Brinck, veronderstelde. Even na drie uur die middag verscheen er een Engels vlieg tuig bij de boerderij, er werden schoten gehoord en het dak van de met hooi volgepropte schuur vatte vlam. Ijlings toe geschoten hulp kon acht koeien en een varken in veiligheid brengen, maar een stier ter waarde van tweeduizend gul den kwam in de vuurzee om. Terwijl de schuur met de inven taris geheel uitbrandde kon het voorhuis intact blijven - de aan gerichte brand- en waterscha de, ook in het niet aangetaste gedeelte, was zeer aanzienlijk. ONVERWIJLD DERWAARTS Zoals gebruikelijk stuurde de Commissaris van Politie er onmiddellijk een mannetje naar toe en dat was de agent van politie Riekel Hooijsma, die zich "onverwijld derwaarts begaf" en constateerde, dat de boerderij in lichter laaie stond en de Leeuwarder brandweer al met blussingswerkzaamheden was begonnen. Daarna startte de verbalisant een onderzoek, waarvan het resultaat wel heel interessant is voor wie kennis nam van het spectaculaire artikel in onze krant. Uit de mond van de vier en twintigjarige voerman Willem van Wieren, die hier vlakbij woonde, noteerde Riekel Hooijsma, dat die schieten had gehoord en in zijn huis dekking had gezocht. "Ik weet niet, of dit schieten geschiedde vanuit een vliegtuig, maar ik vermoed dit wel en ik vermoed ook, dat de boerderij door een afgeschoten projectiel in brand is geraakt." De negen en twintigjarige Jan Lodewijk Feenstra uit de 6e Vegelindwarsstraat, arbeider bij de Rijkswaterstaat, bevond zich op dat moment juist op de hoogte van Wassenaars boer derij en hij verklaarde dat hij uit zuidwestelijke richting een vliegtuig had zien naderen, naar hij meende een Engels. "Dit vliegtuig," aldus Feenstra, "vloog op een geringe hoogte achter de boerderij langs, terwijl vanuit dit vliegtuig geschoten werd. Ik vermoed, dat de boer derij door een afgeschoten pro jectiel uit genoemd vliegtuig in brand is geraakt." De twintigjarige Johannes Brinkman uit de Johan Willem Frisostraat, een leerling van de H.T.S. en eveneens werkzaam bij Rijkswaterstaat, stond net in het land achter de boerderij, toen hij uit zuidwestelijke rich ting een vliegtuig zag naderen, "naar mij bleek van Engelsche nationaliteit." "Uit dit vliegtuig, dat op geringe hoogte vloog werd herhaaldelijk geschoten," zo vertelde hij de politieman, "en ik hoorde de projectielen op korten afstand aan mij voorbij gaan. Een ogen blik nadat dit vliegtuig in noor delijke richting was verdwenen, hoorde ik van een onbekende man dat de boerderij in brand stond. Ik zag toen dat uit de achterzijde uit het dak rook kwam. Een ogenblik later sloe gen reeds de vlammen uit het dak. Ik vermoed dat in de boer derij brand is ontstaan door een afgeschoten projectiel uit bedoeld vliegtuig." De eveneens twintig jaar oude knecht van boer Wassenaar, Andries Zwanenburg, vertelde in de stal te zijn geweest, toen hij "uit westelijke richting" een vliegtuig had horen naderen "en dat er herhaaldelijk, vermoede lijk uit dat vliegtuig, geschoten werd. Ik vermoed dat de brand is ontstaan door een afgescho ten projectiel uit bedoeld vlieg tuig. Tijdens het schieten meen ik wel een enigszins zwaardere knal gehoord te hebben, terwijl ik meen omstreeks die tijd een kruitlucht te hebben vernomen." ONOPHOUDELIJK SCHIETEND Reinder Hette Wassenaar, de boer zelf, verklaarde tenslotte, dat hij in het weiland was geweest, toen hij een vliegtuig zag naderen, dat zeer laag en onophoudelijk schietende recht op de boerderij aanvloog. "Ook merkte ik," zo zei hij, "dat er door afweergeschut geschoten werd. Daar de kogels over mij heenvlogen, ging ik op de grond liggen tot het schieten was afgelopen. Ik zag dat het vliegtuig, bij de boerderij geko men, naar het noorden afzwenkte. Ik vermoed dat de brand is ontstaan door een uit bedoeld vliegtuig afgeschoten projectiel. Meer kan ik niet ver klaren." Boer Wassenaar vertelde ook nog, dat hij de boerderij huurde en dat die het eigendom was van Fokke Wassenaar (verre familie van hem) die in Leeuwarden in de Pelikaan- Jan Wassenaar, de zoon van boer Reinder Hette Wassenaar, meent dat het de Duitsers zijn geweest, die de boerderij in brand schoten. (Foto: Fenno Schoustra) straat woonde. Voorts dat hij tegen brand- en bedrijfsschade verzekerd was bij de OBAS in Huizum. Overigens bleek de verbalisant na onderzoek, dat de boerehui- zinge toebehoorde aan Rinske Wassenaar, de dochter van Fokke, voor wie de vader als beheerder optrad. En dat de plaats bij de OBAS wel verze kerd was tegen brandschade, maar niet tegen oorlogsmolest. Kortom, in dit proces-verbaal van de politie wordt dus eens luidend gesproken over een vliegtuig, waarvan vermoed wordt, dat dit de boerderij in brand geschoten heeft. Maar wat kan "de enigszins zwaardere knal" van Andries Zwanenburg zijn geweest? En Reinder Wassenaar ver klaarde duidelijk, dat er ten tijde van de vliegtuigbeschieting ook door afweergeschut werd ge vuurd! Zou het zinspelen op Duitse treffers in het officiële Proces- Verbaal anno 1942, dus midden in de bezettingstijd, misschien niet al te precair zijn geweest? Vreemd is het zeker, dat de knecht verklaarde "tijdens het schieten meen ik wel een enigszins zwaardere knal gehoord te hebben" in plaats van het toch meer voor de hand liggende "tijdens het schieten meen ik ook een zwaardere knal te hebben gehoord". Dit zou er op kunnen wijzen, dat de getuigen aan een andere oor zaak hebben gedacht, dan er in het Proces-Verbaal kwam te staan". Onze abonnee Jan Wassenaar, de zoon van de inmiddels over leden boer Reinder Hette Wassenaar, vertelde ons des gevraagd, te geloven dat de boerderij door Duits vuur is geraakt. Overigens hebben de Duitse bezetters er geen excu ses voor aangeboden. Laat staan, dat de Wassenaars een schadevergoeding hebben gezien... Fenno L. Schoustra Er is niet veel goeds meer over van de eens zo majestieuze boerderij van Wassenaar aan de Marssumerstraatweg. (Foto's: Fenno Schoustra)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1996 | | pagina 5