SCHIK HET EEN BEETJE VOND WETHOUDER TIEKSTRA 'T KLEINE KRANTSJE Oeroud nieuws uit de Stads- en Dorpskroniek van dr. G. A. Wumkes VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN De muzikanten van het Fransch en Hollandsch garni zoen geven in den Prinsentuin te Leeuwarden, tijdens dekermis, een concert, entrée eenzestehalf. (1810) De nieuwgebouwde Kazerne Prins Frederik, ingericht voor 1400 man, wordt door de stadsregeering van Leeuwarden aan het garnizoen ten gebruikte afge staan. (1829) Alle Teyes en Pytter Keverling, chirurgijns te Olde- boorn, lijkschouwing doende, constateeren, dat Ger- brug, weduwe van Thomas Jeltes aldaar, door smo ring met een halsdoek is vermoord en wel door Gerke "Pupillant". 1764) Bianchi uit Amsterdam doet op het exercitieveld te Leeuwarden proeven met aerostatische luchtbollen. (1784) Aanbesteed het bouwen van een nieuw sociteitslokaal aan de Noordzijde van de Langepijp te Leeuwarden. (1825) Verkoop van 5 pondemaat op stal staand deftig kool zaad op Camstraburen bij Leeuwarden. (1761) De old schepen Louis Le Maire en de weduwe van Pieter Aukes de Vries te Leeuwarden maken bekend, dat hun geoctroijeerde molen voltooid en gereed is tot het malen van rappé en Spaanse snuif. (1761) Men heeft tijding ontvangen, dat de heer capitein Ha- rinxma, voerende een Hollandsch oorlogsschip en eenige koopvaardijschepen onder zijn convooy heb bende, op de hoogte van Toulon 2 Engelsche oorlogs schepen had ontmoet, van dewelke na gedane be groeting uit het geschut, eenige officieren aan boord kwamen, dewelk hem zeiden, dat zij geïnformeerd wa ren, dat onder de ladingen der koopvaarders veele contrabande goederen schuilden, weshalve zij order hadden dezelve te visiteeren. Toen de capitein hierte gen protesteerde, zeggende dat nooit een Hollandsch oorlogsschip gebruikt was om het transport van con trabande te favoriseeren, en dat hij geen inspectie zou toelaten, werden de Engelschen zoo verstoord, dat zij dreigden hem zulks betaald te zetten. Hierop hernam de kapitein, dat zij hem als 2 tegen 1 wel in den grond zouden kunnen booren, maar dat hij hun ook beloofde, dat een van hen hetzelfde lot zou moeten ondergaan. Hierop gaf hij order om het geschut in gereedheid te brengen en zond de Engelsche officieren van boord. Deze belegden hierover een krijgsraad, waarin beslo ten is niet met den Hollandschen kapitein aan den gang te gaan, zoodat zij afbrasten. 1758) De Princesse Douairière van Oranje Nassau vertrekt van IJsselstein naar Oranjewoud om van daar te gaan naar Leeuwarden. (1759) De Jacobijnerkerk te Leeuwarden krijgt verlichting van 90 Engelsche lampen, door ronden ballons omgeven, in het middenruim 4 groote kroonen van gebronsd ijzer ter vervanging van de ontelbare kaarsen. (1843) BOERDERIJ GRONINGERSTRAATWEG Het artikel "De Groningerstraat weg in de dertiger jaren" heb ik met veel aandacht gelezen en wel om deze reden: de heer "Vdb" beschreef hierin ook de boerderij van de heer Van der Meer. In deze boerderij ben ik geboren in 1904, ik ben dus van een oudere generatie dan de heer "Vdb". Deze boerderij heeft mijn vader Pieter Kleiterp laten bouwen omstreeks 1900. In ons gezin waren vijf kinderen van wie ik de jongste was. Wij hebben er tot oktober 1922, toen mijn Vader de boerderij verkocht aan de heer Van der Meer, met zeer veel genoegen gewoond. Ik moet echter tegen spreken, dat het een grote boer derij was. Met het aantal koeien, hokkelingen en kalveren kwa men we niet boven de dertig. Leeuwarden A. Botke-Kleiterp EIGENWIJS... Eigenwijs en dom horen bij elkaar/als de botte bladen van een schaar/En probeer maar niet ze aan te scherpen - in plaats van ze plechtig weg te werpen - want dan kom je zelf óók nog in gevaar! JJ pagina 9 Het gebeurde in de tijd toen ik lid van de Leeuwarder gemeen teraad was, dat het met de voorbereiding van de bestem mingsplannen soms niet erg vlot wilde lopen. Als gevolg daarvan was er niet of ternau wernood grond beschikbaar voor de woningbouw. Het kwam ook wel eens voor dat het gemeentelijk apparaat niet op zijn tellen paste en dat daardoor achterstand ontstond. Zoiets gebeurde er bij de voor bereiding van het plan Lekkumerend-Oost. Verschil lende dingen waren niet op tijd gedaan. De gemeenteraad was daar over nogal ontstemd en riep dus het college van burgemeester en wethouders ter verantwoor ding. Verschillende raadsleden, onder wie ook ondergetekende, trokken fel van leer. De verant- Wethouder Jan Tiekstra woordelijke wethouder was Jan Tiekstra, hij had de portefeuille van volkshuisvesting onder zijn beheer. Tijdens het debat kreeg de raad een koffiepauze. En in die koffiepauze kwam Tiekstra naast mij zitten, en hij zei: "Zeg, schik het een beetje met mij, wij zijn toch ook allebeide in Drachten geboren." Nou, en wat doe je dan? Natuurlijk doe je dat, daar kun je toch niet omheen? En dan kun je nu na zoveel tijd (onge veer dertig jaar) als je terugziet op al die raadsvergaderingen, toch met een gerust hart zeg gen: ondanks alle verschillen van inzicht, ondanks verschil lende partijen, levensbeschou wing, opleiding en ontwikkeling, zijn wij, de raadsleden van toen, altijd vrienden gebleven. En dit te kunnen constateren vind ik bijzonder waardevol. Leeuwarden O. Heidinga lllllll ÜSlllilili lllllll a»: Ter Apel Jelle Vening Er is een tijd geweest, dat er zich in Leeuwarden vrijwel geen straat bevond of we konden er wel een winkel of winkeltje in vinden. Niet alleen in de binnenstad, maar ook in de buitenwij ken hadden neringdoenden zich gevestigd. Meestal op de hoek van een straat, soms er mid denin, zat wel een kruidenier, een melkboer of een groenteman en geen huisvrouw hoefde ver te lopen of ze kon krijgen wat ze wou. Door de opgang van de supermarkten veranderde dit beeld geheel: de kleinere buurtwinkel is hoogst zeldzaam geworden. Een van onze abonnees, de heer Auke van der Wal te Haaksbergen, verraste ons nu met een foto van zo'n winkeltje-van-weleer. Het is een plaatje van de groentezaak van Bram Mendel, die in vroeger jaren stond op de hoek van de Singelstraat en de Looyerstraat. In de deuropening zien we Bram Mendel staan, klein van postuur, samen met zijn vrouw, "een gezellige, zeer mollige moeke" aldus de heer Van der Wal, die ons verder wist te melden, dat Bram een zoon was van de tuindersfamilie Mendel aan de Hempenserweg. "Al was Bram dan klein", zo schreef de heer Van der Wal, "hij was een zeer druk en actief man netje, ontzettend rap met de mond en vol humor. Behalve zijn vrouw had hij nóg een grote lief de, de voetbalclub Leeuwarden, zijn "De Klomp". Hij miste nooit bij een thuiswedstrijd en in de laatste oorlog heb ik hem nog wel in het Sportpark Cambuur gezien. Mijn ouders woonden in de eerste wereldoorlog en kort daarna naast de familie Mendel en zij bleven daarna nog met elkaar bevriend. Zelf heb ik de familie op een afstand meegemaakt, omdat wij in Huizum woonden. Maar ik maak me sterk, dat veel mensen met genoegen aan deze toch wel markante figuur terugdenken, zoals hij er dagelijks met zijn groentekar op uit trok." Tot zover de heer Van der Wal en dan deze speciale vraag: zijn er meer lezers, die ons even een dergelijke winkelfoto in bruikleen kunnen afstaan voor plaatsing in de rubriek "Winkels van weleer?". Heel graag naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP in Leeuwarden.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1996 | | pagina 9