GESPREKKEN OP LEEWADDERS, WAAR IS DIT? 'T KLEINE KRANTSJE POSTSTUK ZOEKGERAAKT De brugmannen hewwe ut over de vraag: Clinton of Dole? Oek wat jou beleve kenne met fiet sen en slotten, froeger en nou. Se komme al pratendeweg over de Nieuwe steeg en de binnen stad te set. Om bij de nije spel ling uut te kommen. Die Tabe en Minne en Fokke en Geert en Evert. Evert: Ut mut Clinton mar wurre. As ik daarover nadenk siet dizze Evert dat die Clinton een slag beter is as die Dole. Ik weet fansels niet hoe jimme dat sien. Fokke: Sientje is oek foor Billie. Mar dan hèt die selfde Bill een fieze-prezedent die Gore heet. Smeriger ken ut niet seit Sientje. Mooi niet? Geert: Dat jimme dat allemaal wete. Ik bin al blied dat ik weet dat ons burgemeester fan Appeteker hiet. Mar hoe de wet- houwers hiette? O ja, één naam komt mie in 't sin: Timmermans. Tabe: Ja, die naam lees je wel gauw es. En de Jong meen ik. Mar se musten wel beter op de stad passe. Over de butenkant hoor je se nog ut faakst. Befoorbeeld Hempens heel groat make. Staan't es uut! Minne: Laassen binne wij nog es om ut bos henefietst. Daar achter de Kalksloat bij de Dokkummer Ee. Ut begint er al aardig op te lieken. Je ken je der hast wel ferstoppe. Fokke: Wij binne dat oek es om fietst. Sientje op hur nije fiets. Die had se erges snipt. Se hewwe hur twee keer een fiets afstoalen. Nou toen is se laas sen met een knappe fiets tuus- VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN me op e'tee-vee en soa. Nee, ik folg dat niet allemaal soa. Ik ken hier de saak niet eens bij houwe. Nou ja, Kok kan ik, wik mar segge, sak mar segge. Fokke: Toch hewwe der oek muljoenen meensen belang bij, hoe son prézident ut doet. Die Roosevelt hèt destieds goed holpen om Hitier te ferslaan. En hij kon amper lope... Minne: Sukken hewwe jou niet meer. Ik hew wel over em lezen. Sien foorgeslacht kwam uut Nederland. Fan de Suud-Hoo- landse eilanden loof ik. Tabe: Die Delas kwamen fan heel froeger uut Italië. Krekt as Talamini fan de ijskos. Mar hewwe jimme wel lezen dat er miskien weer een barbier in die Nieuwesteeg komt? Geert: Dat sal mij es benije. Se wille der oek een koperslager heen hewwe naast een glasbla zer loof ik. Ut hèt allemaal te maken met dat kleine winkelts- je. Dat loopt as een trein wik mar segge, sak mar segge. Evert: Nou ut spoor loopt oek niet altijd soa best. Ik sit er niet alle dagen in, mar dizze Evert hoort en leest oek nog wel es wat. Mar die Nieuwesteeg fien ik mar mooi. Fokke: En as jou de Kleine Kerkstraat nimme, das oek wel son gesellige straat. Leuke win- keltsjes en al soa meer. Daar knapt ons ouwe binnenstad lek ker fan op. Tabe: En we hewwe ons grach ten nog. Met die terraskes as ut es mooi weer was. En niet te fergetten die Ouwe Waag. Das niet foor niks ut Moanument fan de maand! Laat Groaningen mar komme! Fokke: Nee, niet son warme seumer as de laatste twee jaar. Muskien hale we dat tot de Kerst nog in. Wij hewwe in Noorwegen sitten en hewwe ut best troffen. Alleen is ut daar hartstikke duur. Geert: Fekaansje houwen is altied duur. Wij doene der niet meer an. En een dag hier hene en een dagje daar hene. Hong pagina 13 komen. Die ston toch mar erges, sei se. Evert: As jou em dan niet op slot sette, dan fraag je der om. En toch is der een tied weest, dat suks kon. Fietsen hadden gien slotten. Mar das lang leden. Sont de oorlog denk ik soa wat. Tabe: Dat kon best es. Ik sag laassen een frouw lopen met de han in 'e doek. Ik docht dat se as meiske op ut Skapediekje woande. Nou, die was een keer bij een kapper in de Nieuwe steeg. Toen se der uut kwam, was hur fiets foetsie. Fokke: Ja, der saten froeger kappers in de Nieuwesteeg. Barendsma sat daar. Die is in de dertiger jaren met nog een paar ferdronken bij Swatte Haan. Daar suden se fisse of poere. Wat een alteraassie! Tabe: Nee, dit was een Delea. Nee, gien skustienfeger, een kapper. Dus fiets fut! Een week of wat later loopt se deur die straat, en wat staat daar mooi teugen 't winkelruut? Bij Delea? Hur fiets! Minne: Das een sterk ferhaal. En in 't begin fan de oorlog. Ja, wat wij dan de oorlog noeme. Der binne later wel meer weest. Och here ja. En dat sal oek altied wel soa blieve. Evert: En daar is Ammérika faak anneks met. Om de rotsooi op te knappen. Dat fertrouw ik die Clinton oek beter toe as die Dole. Mar ja, wat is ut een pop- pekast. Of is ut nou poppen kast? Der gaan in elk gefal mul joenen om! Geert: Hoe soa muljoenen? O, geld om ut te winnen. Met rekla- Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen I naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto 's van de stad uit een lang vervlogen tijd. Dit is een foto van het personeel van het vroegere automobielbedrijf de Rami aan het Ruiterskwartier tegenover de Harmonie. De opname moet in 1938 of '39 zijn gemaakt. Staande van links naar rechts: J. Nauta Junior, directie, S. Krist, magazijn, Steendam, monteur, W. Peters, monteur, D. Heeg, monteur, Scholtens, magazijn en Steendam, mon teur. Geknield: W. Smit, chauffeur ziekenauto, P. van der Veen, vertegenwoordiger en T. van der Meulen van het magazijn. Op de foto ontbreken P. Poelsma, een zoon van de stalhouder en P. van der Broek, die chauffeur op de ziekenauto was. dan oek fan 't weer af, wik mar segge, sak mar segge. Evert: We gane der nog wel es een week tussenuut. Mar moeke ken soms min uut e' raad komme. Waar salie we hene? Das wel mooi, en das wel leuk. Dizze Evert houdt fan deursetten. Gien ge-eamel! Minne: Soa is dat. Niet te feul ompiele en ompankoeke. Ja, en kiek, as eikeneen pankoek sei, hadden die nije spellers oek gien gedonder met pannekoe- ke, nee ho: pannenkoeken. Dan was ut pankoeken. Afgelopen!! Vlga. Toen er begin oktober negen tientweeënveertig een groep Joden uit Leeuwarden werd weggevoerd heeft een van de slachtoffers, een vrouw, op het laatste moment een brief met geld toevertrouwd aan een ma rechaussee, die met de bewa king was belast. Hem werd ge vraagd de brief te bezorgen bij de buren van de vrouw. Toevallig kreeg de vrouw uitstel van de reis en werd zij nog niet direct gedeporteerd. Zij keerde dus naar huis terug en klopte bij de buren aan om de brief met het geld. Maar die zeiden geen brief te hebben ontvangen. Het gevolg was, dat de Jodin zich tot de politie wendde en dat de marechaussee voor ver duistering van de brief terecht moest staan. En de Leeuwar der rechtbank veroordeelde hem prompt tot twee maanden gevangenisstraf. De veroordeelde ging van dit vonnis in hoger beroep, zodat de zaak opnieuw behandeld werd, nu door het Gerechtshof te Leeuwarden. En nu bleek, dat er een mogelijkheid had be staan de brief uit de bus te ha len, wanneer het deurtje op het poststuk was blijven hangen. Samen met de president van het Hof overtuigde de Procu reur-generaal zich ter plaatse van de situatie en inderdaad: ook hij concludeerde, dat het poststuk best zo kon zijn zoek geraakt. En zo kon hij weinig anders doen dan vrijspraak vra gen. Daarmee had de beklagens waardige Jodin natuurlijk haar geld niet terug.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1996 | | pagina 13