GEHEIME KRACHT OORZAAK CAMBUUR-NEDERLAGEN CAMBUURLIED TEGENSLAGEN MAAKTE MAN TOT HOLBEWONER IN GAASTERLAND pagina 5 Niet lang na de voor de Leeuwarder Sportclub Cambuur zo catastrofaal verlopen nacompetitie van het vorige voetbalseizoen bereikte ons het opzienbarende bericht, dat de zo bar slechte resultaten van de Friezen het gevolg zouden zijn geweest van de bemoeienissen van de bekende mentalist en entertainer Ritsko van Vliet Senior. Teleurgesteld, doordat het bestuur van Cambuur een door Van Vliet geproduceerd clublied voor deze vereniging niet had willen accepteren zou de over bepaalde myse- rieuze krachten beschikkende artiest gruwelijk wraak hebben genomen door de voet ballers in die nacompetitie de ene na de andere wedstrijd te laten verliezen. En waar- empel, zo zou het inderdaad zijn gebeurd: met Ritsko van Vliet als een extra onzicht bare tegenstander op de achtergrond, had het machteloos gemaakte Cambuur geen enkel punt meer kunnen veroveren... op mij, omdat Nederland niet won. Ook kwam er niets van in de krant. Van Beckenbauer en alle elf spelers kreeg ik foto's met handtekeningen. Maar de krant wilde niets vermelden." Van de verschrikkelijke Cam- buurnederlagen en een eventu ele betrokkenheid van stadge noot Ritsko van Vliet hebben we nu in "de krant" ook niets kunnen lezen. Maar zou er rond zijn persoon dan toch iets zijn, dat we voorlopig maar als grie zelig moeten betitelen? Wij willen hier nog aan toevoe gen, dat Ritsko van Vliet is overkomen, wat vrijwel ieder een overkomt: gebeurtenissen uit het verleden lijken vaak kor ter geleden, dan ze in werkelijk- Ritsko van Vliet was zo vriendelijk ons het in bijgaand verhaal al genoemde Cambuur-lied toe te sturen. "Cambuur onze club", tekst: Ritsko van Vliet senior. Muziek: Melodie Kornblumenblau (Korenbloemenblauw). Nadruk Verboden. Het luidt aldus: Er is een club in het Noorden Een club die iedereen kent Zij dringen en springen naar voren En... lok ze niet uit hun tent Want dat zijn die kerels van CAMBUUR De trots van de stad Met de kreet van HUP-HUP bouwt deze club Een oninneembare muur refrein CAMBUUR onze Club - Storm maar voorwaarts Wat kan het je bommen CAMBUUR onze Club - laat de tegenstanders Maar brommen Denk aan de toekomst Geef ze van katoen Dan hebben wij met elkaar Weer een fijn seizoen heid zijn. De voetbalwedstrijd, die Nederland met 1-2 van Duitsland verloor, was niet "een tiental jaar geleden," zoals hij veronderstelde, maar speelde zich al twee en twintig jaar gele den af, namelijk op de zevende juli 1974. Bij onze eerste de beste ont moeting met de ook in 't Kleine Krantsje dikwijls naar voren tre dende Ritsko van Vliet, hebben we hem op de man af zijn mening gevraagd over dit kras se en nauwelijks te geloven verhaal. Wij werden daarna onmiddellijk overspoeld door een stortvloed van woorden, waaruit we in ieder geval wel konden opma ken dat Ritsko van Vliet er voor had gezorgd, dat Cambuur in de laatste winter de stunt kon uithalen in een bekerwedstrijd de wereldkampioensploeg van Ajax te verslaan! KRASSE UITSPRAAK Ter bevestiging van deze nogal kras klinkende uitspraak stuur de Ritsko van Vliet ons de dag na dit treffen een brief, waarin „hij onder andere het volgende schreef: "Ik hoorde (in januari, Red. KK) op de televisie, dat de mensen van Ajax ons boeren noemen. Dat klopt niet. Toen de wedstrijd (tegen Cambuur, Red. KK) begon, zei ik mijn zoon, dat Ajax zou verliezen. Midden in die wedstrijd onder invloed van wierook en nog wat anders, heb ik toen in tien minuten de tekst voor een Cambuur-lied gemaakt. Mijn familie was paf. Ik heb met de heer Sleijfer (van Cambuur, Red. KK) gebeld en gevraagd of ik hem de tekst mocht sturen. Dat mocht. Ik ging het zingen voor Radio Mercurius. Maar de technische- voorzitter schreef mij een brief, dat ik de naam Cambuur niet zo maar mocht gebruiken. Ik schreef hem, dat ik het bestuur in de gelegenheid wilde stellen naar de "pakkende" tekst te luisteren. De krant schreef er ook over en... dat ik graag1 bericht wilde terug ontvangen of men met de tekst accoord ging. Hierop heb ik nooit ant woord gekregen." "Alles wat met voetballen te maken heeft, is moeilijk," zo vervolgde Ritsko van Vliet zijn brief. "Ik wilde de club helpen. Er moest aktie komen. Er moest een clublied voor de aanvang van iedere wedstrijd gespeeld worden. Heerenveen heeft toch ook een clublied. De spelers worden dan ook aange moedigd." GEEN WOORDEN MEER "Nu weiger ik voortaan iets te zeggen," aldus onze stadge noot, die nu ook niet uit de doe ken deed, hoe het eigenlijk pre cies met die vreemde reeks van Cambuurnederlagen in de nacompetitie is gegaan... Wel schreef Ritsko van Vliet nog, dat hij een tien jaar terug was uitgenodigd voor een gesprek bij de Omroep Mercurius. Enkele uren later zou volgens Ritsko van Vliet: "de voor het wereldkampioen schap beslissende wedstrijd worden gespeeld." HELDERZIENDE "Men vroeg mij als helderzien de hoe dat zou aflopen," aldus Ritsko van Vliet. "Ik vertelde dat Duitsland met 2-1 de wereldtitel zou halen. Onder getuige van duizenden luisteraars. Ik had een aangetekende brief naar Beckenbauer geschreven met de uitslag. Het klopte, wat ik zei. Maar iedereen was kwaad 'Altijd hebben er mensen geleefd, die zich onderscheidden van alle anderen om hen heen. Haast al die vreemde figuren zijn zonder het nalaten van ook maar één spoor de geschiedenis ingegaan. Zelfs bleven in veel gevallen hun namen niet eens bekend en ging ook hun doen-en-laten het vergeetboek in. Van één zonderling, die langer dan honderd jaar geleden heeft geleefd, weten we toch nog wel iets. Dat was een zekere Yke Nannes, die zowel in de Friese Wouden als in Gaasterland moet hebben gewoond. Daar was hij ooit een robuuste kerel, groot en sterk, die er als een volko men normale veld- en bosarbeider zijn brood verdiende. Maar veel tegenslag, waarvan we het fijne niet meer weten, deed hem degenereren en op een kwade dag leek hij van de aardbodem te zijn verdwenen - niemand, die Yke Nannes nog zag, of nog iets van hem hoor de. Toch kwam hij na lange tijd weer boven water, dat wil zeg gen men vond hem terug als een heuse holbewoner op de toen nog uitgestrekte heidevel den in Gaasterland. Daar bleek Yke Nannes nu te leven in een gat in de grond, dat hij met sparretakken en hei plaggen had afgedekt - van de bewoonde wereld leek hij niets meer te maken te willen hebben en hij scheen zich verzoend te hebben met een leven als here miet. Hardnekkige pogingen om hem terug te brengen onder de men sen leverden dan ook niets op - Yke Nannes bleef bij het eenza me bestaan, dat hij zelf had gekozen. Alleen in nachtelijke uren leek hij zijn verblijfplaats te verlaten om te verzamelen, wat hij beslist nodig had en dat waren knollen en rapen, die hij zo kon eten. Toch begon hij, nu hij wist dat hij was ontdekt en er zo nu en dan nieuwsgierigen bij zijn hol een kijkje namen, weer de men sen op te zoeken toen hij begreep dat de voor zijn voed selvoorziening noodzakelijke bos- en bouwvruchten niet het gehele jaar door te vinden zou den zijn. Hij ging nu, bedreven als hij als bosker was, heidebezems ver vaardigen, die hij voor een paar centen aan de deuren verkocht. Voor dat geld kocht hij voorna melijk grof krentengebak, zoge naamde Zwitserbroden, waar van hij altijd meteen grote brok ken verorberde. De rest ver dween onder z'n bijna geheel versleten pilokiel om dit later op te eten, wanneer hij zich weer had teruggetrokken in zijn hol. Intussen was zijn uiteriljk wel heel erg afschrikwekkend ge worden en hoewel Yke Nannes eigenlijk een zachtaardige kerel was, maakten de meeste kinde ren dat ze weg kwamen, zodra hij ergens in het beeld ver scheen. De rest van de lieve jeugd, niet zo benauwd, schold hem uit voor 'boskdüvel' en zo, als een (Vervolg op pag. 8)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1996 | | pagina 5