iou Jm 'T KLEINE KEANTSJE FLINKE ARBEIDER WERD HOLBEWONER COLLECTIE G. J. RIENKS UIT 'T LAATJE MET LIEDJES VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 8 VOSSENBERG In het K.K. van juli en augustus tref ik een vrijwel gelijkluidend artikel aan over de fa. Vossen- berg van de heer Schaafsma uit Wolvega, met een voor mij in het ooglopend verschil. In het K.K. van juli is sprake van de tweede zoon Bart of Aegidius. In het K.K. van augustus staat evenwel de tweede zoon Bart Aegidius. Er zijn inderdaad twee zoons en wel Bart en Aegidius (roepnaam Gidi). Ik heb vóór de oorlog met hen gemusiceerd in het strijkorkest van Salvatore Sterck. Bart speelde cello en Gidi (alt)viool. Wie van hen de oudste is, ik vermoed Bart. Op een foto in het K.K. van maart 1994 staat bij een artikel over de Muziekschool van Sterck, geschreven door George Schatraad een foto, genomen aan de Bleeklaan, met het orkest voor een tou ringcar. Op de motorkap zit Gidi met z'n viool onder de armen. Ik acht het niet uitgesloten dat beide Vossenbergs nog leven. - Dan zouden zij naar mijn schat ting tegen de tachtig moeten zijn. Groot Ammers Wiepke de Jong FVC-TERREIN In 't Kleine Krantsje no. 630 zijn Sip Molewijk en Katja Pront-de Jong een speurtocht begonnen naar de precieze ligging van het eerste FVB-terrein en roepen daarbij de hulp in van de lezers. Ze hebben daarmee een hui- zumomvattend probleem aan gesneden. Honderden zijn al naarstig aan het speuren in geschiedenis boeken, naslagwerken en oude kronieken. Archeologen staan gereed om in de grond te gaan spitten. Ik zal proberen de lijnen uit te zetten waarbinnen dat het beste kan geschieden. Ik nodig u daarom uit met mij een rondgang te maken door het te onderzoeken gebied. We gaan daarvoor terug naar de jaren 1922/24. In die tijd had den sommige straten in deze omgeving een andere naam. Om in stijl te blijven zal ik de straten bij hun oorspronkelijke naam noemen (lijkt mij ook een geslaagde uitvlucht als je de huidige namen niet kent). Het is omstreeks 1923. We beginnen onze rondgang in de Sportlaan vanaf de Huizumer- laan. De eerste zijstraat is de Oosterstraat, rechts op de hoek de kruidenierswinkel van De Jong. De tweede zijstraat is de Kerkstraat. Na de Kerkstraat staan aan beide zijden van de Sportlaan nog slechts enkele woningen. Daarna komen we in de onbe woonde wereld. In het laatste huis aan de rechterkant woont de familie Keegstra (in 1982, dus 60 jaar later, ontdekte ik tot mijn grote verbazing dat de familie Keegstra daar nog steeds woonde en dat het oude naamplaatje zelfs nog op de deur zat). Het einde van de bewoonde wereld was ook het einde van de Sportlaan. Na het huis van Keegstra was de weg afgeslo ten met een houten hek. Dit hek gaf toegang tot het eerste sportveld van FVC en dat reikte tot aan wat later de (verlengde) Borniastraat zou worden. Vanaf dit gesloten houten hek keren we terug en gaan linksaf de Kerkstraat in. Die komt uit in de Nieuwstraat. Links op de hoek de kruidenierswinkels van Algra. Rechts op de hoek de bakkerij van Polstra. Hun grote St. Bernhardhond lag bijna altijd voor de winkeldeur. Veel grote mensen durfden dan de winkel niet in te gaan, ik als klein jongetje wel. Daar heb ik heel wat koekjes en snoepjes mee verdiend, en een slecht gebit aan overgehouden. We gaan linksaf de Nieuwstraat in en bereiken na ca. 25 meter de Heyermansstraat, die rechtsaf naar de Schrans loopt. Op de rechterhoek is de kruide nierswinkel van Rijpstra. Eind 1921 werd vanaf dit punt begonnen met de verdere bebouwing van de Nieuwstraat. Het eerste blokje bestond uit zes woningen. In 1922 kwamen mijn ouders met mij in het eer ste huis te wonen, hoek Nieuwstraat/Heyermansstraat. In het laatste huis van dit rijtje kwam de familie Douna met zoon en dochter. De heer Douna was brandweerman en later een multifunctioneel medewerker van FVC (deze Nederlandstalige functieaan duiding is overigens pas een halve eeuw later uitgevonden). De hier genoemde bebouwing vond uitsluitend plaats aan de rechterkant van de Nieuw straat. Aan de linkerkant lag het FVC-terrein. Op het sportveld, maar recht tegenover ons huis stond een houten box. In de wand van die box zat een rond gaatje, waar schijnlijk van een oest. Als klein jongetje stak ik daar mijn vinger eens door. Aan de andere kant werd daar prompt in gebeten. Totaal overstuur gilde ik dat ik gebeten was door een schaap. Met deze kleine anekdote ver wijs ik naar de foto in 't Kleine Krantsje, met het Koninginne dag vierende gezelschap, de box en de in aanbouw zijnde huizenblokken op de achter grond. Aangenomen dat dit de box is die tegenover ons huis stond, dan kan ik me niet voorstellen om welke huizenblokken het hier gaat. De bomenrij op de achtergrond doet mij denken aan de Huizumerlaan. Dan zou het om de bebouwing van de Oosterstraat kunnen gaan, maar dan is deze foto waar schijnlijk reeds vóór 1922 gemaakt. Naar de kleding te oordelen lijkt me dat ook aannemelijker. In een poging deze plek te lokali seren refereert Molewijk aan een garage. Ik kan mij tussen de Huizumerlaan en de voor malige sportvelden absoluut niet een garage herinneren. Verder goochelt hij met huis nummers alsof het coördinaten zijn. Met huisnummers kan je op grote afstand niet veel beginnen. Misschien moeten we het rondje van 1923 nog eens herhalen in 1996, maar dan met deze foto in de hand, mogelijk wordt het onverklaar bare dan verklaarbaar. Omstreeks 1924 verhuisden de sportvelden naar de andere kant van de inmiddels verleng de Borniastraat. Sportlaan en de Nieuwstraat werden doorge trokken naar de Bornia-straat. De Vondelstraat en de Costastraat werden aangelegd en de huizenbouw in deze stra ten werd voortvarend ter hand genomen. Gevraagd werd de precieze lig ging van het eerste FVC-ter rein. Na deze rondgang lijkt het me niet zo moeilijk dat veld met een redelijke nauwkeurigheid te traceren: 1. Waar in 1923 de bebouwing van de Sportlaan ophield en een houten hek de weg afsloot, dat toegang gaf tot het sport veld, dat is ook het punt waar de verlenging van de Sportlaan naar de Borniastraat begon. Dat is ook het punt waar in 1924 de nieuwbouw begon. Het eerste nieuwbouwhuis aan de rechterkant werd de electrici- teitswinkel van Bergsma. 2. Op de hoek Sportlaan/- Borniastraat slaan we op de lin kerhoek het tweede piketpaaltje de grond in. 3. Op de hoek Borniastraat/- Nieuwstraat. Direct op de rech terhoek wordt het derde piket paaltje ge-plaatst. 4. Vanaf de hoek Nieuwstraat/- Vondelstraat volgen we de bebouwing richting Kerkstraat. Na ongeveer vier huizen is dui delijk het einde van de nieuw bouw (anno 1924) vast te stel len. Hier kunnen we hier vierde piketpaaltje installeren. Binnen deze vier piketpaaltjes heeft het eerste FVC-terrein gelegen. Als verder speurwerk hiermee gediend is, is mijn mis sie geslaagd. Arnhem J. Abelsma (Vervolg van pag. 5) duivelachtige figuur zag hij er uiteindelijk ook uit met zijn lange hoofd- en baardharen, die nooit meer met een mes of een schaar in aanraking kwa men. Ook zal Yke Nannes in geen tij den meer water hebben ge voeld; hij degenereerde meer en meer. Toch stopten sommige medele venden hem wel eens wat voedsel toe en zo nu en dan kreeg hij wel eens een afgedra gen kledingstuk, waarin hij zich dan later weer bij de deur ver toonde. Toen hem, ouder geworden, het bezemmaken zwaarder begon te vallen, verhuisde de zwerver naar de bossen bij Ruigahui- zen, waar hij zich weer in een hol installeerde. Nu begon hij zwaardere gras sprieten te verzamelen, waar van hij vingerdikke bosjes maakte, die hij voor een halve of een hele cent verkocht: als pijpdoorstekers voor de in deze tijd zo populaire lange Gou wenaars kreeg hij die wel aan de man. Nog vele jaren woonde de erg oud geworden Yke Nannes in zijn boshol bij Ruigahuizen, tot een oud vrouwtje, een zekere Siementje, zich over de hoog bejaarde stumper ontfermde. Zij bood hem een vaste slaap plaats aan in een schapen- schuur, welk aanbod de oude man ook aanvaardde. Maar lang moet de weelde van een dak boven z'n hoofd voor Yke Nannes niet hebben geduurd. Op een morgen, toen hij maar niet te voorschijn kwam, ging Siementje er een kijkje nemen en vond ze de zonderling dood naast haar enige schaap. BUURTVERENIGING 'ONZE JEUGD' Als trouwe lezer van 't Kleine Krantsje' lees ik weinig verhalen over het Molenpad en omstre ken. Vandaar dat ik nu maar eens de pen ter hand neem. In de jaren 1940-1960 heb ik hier mijn jeugd doorgebracht. Wij woonden in de Jac. van Aakenstraat, hoek Molenpad. Aan deze periode heb ik goede herinneringen overgehouden, zoals aan de buurtvereniging 'Onze Jeugd'. De actieve fami lies Koopal, van Hattum, De Vries en vele anderen, organi seerden de buurtfeesten, 's Morgens optochten door de straten, 's middags kinderspe len in de Van Cronenburgh- straat en 's avonds gezellig dan sen voor de ouderen. Als jongen van ongeveer tien jaar vond je zo'n dag geweldig gezellig. In 1950 bestond de vereniging vijf jaar. Ter gelegen heid van dit lustrum kregen wij als kinderen een bestek aange boden met de inscriptie '1940- 1950 Onze jeugd' - de lepel is nog in mijn bezit. Dan voetballen op het pleintsje voor de Ambachtschool. Met jongens als Bokke Meijer, Henkie Erich, de broers van Seijen, Weiland, Talman. Dat waren de jongens tegen wie je op zag. Ze konden niet alleen goed voetballen, maar klommen ook op de Ambachtsschool om vogelnestjes uit te halen. Terwijl de conciërges Veldman en Vermeulen hoofdschuddend deze acrobatische toeren volg den. Draakje vliegen op ut pleintsje. Stond de draak goed in de lucht, dan werd er een kunstzin nig papiertje aan het touw bevestigd. Deze 'postbode (de wind)' bracht dan dit poststukje naar boven. De kunst was ook nog om met de draak (vlieger) naar huis te komen. Er moesten dan nog al wat obstakels wor den genomen, zoals het boven grondse bedradingsnet. De touwklos werd dan nog over de bedrading heengegooid. Leuke tijden gehad met onze onvolprezen houtzaagclub in het padvindersgebouw. Onder leiding van De Vries uit de van der Kooystraat. Maar ook de padvinders zelf, die zaterdagsmiddags drukke activiteiten hadden rondom hun gebouw. Februari 1961 landt er 's nachts een parachutist op één van de woningen in de Joh. Semstraat. Is daar al eens over geschre ven? Tuinman Casper de Haan die altijd de tuintjes zo netjes hield WENDT UW ROER! KOOPT BIJ DE BOER HERENKLEDING - VAKKLEDING Voorstreek 71 Leeuwarden (1949) Hé molentje molentje hoog in de wind/Wat sta je weer dapper te draaien/Je doet of je het uiterst noodzakelijk vindt/Het licht van de zomer te maaien. Refrein De wieken bewegen en vliegen en vegen/Hun schaduwen tegen de grond/De stenen die dreunen en draaien en steu nen/Ze komen al kreunende rond. Maal verder maal verder maal vrolijk en straf/Je werken blijft toch onbegonnen/Je maait er het licht van de zomer niet af/Het licht van de zomerse zon. Ingezonden door onze abon nee mevrouw Th. K. de Vries- Joha te Leeuwarden, die het versje in 1930 leerde bij mees ter Hofker in de Johannes de Dooperschool. woonde met zijn moeder in het steegje naar het Vliet met nog vele anderen. Vreemde geuren door de buurt van de Vetsmel- terij Jellema. De opstootjes van vechtende Ambachtschooljongens na schooltijd. Leraren van de Ambachts school waren plm. 1950 onder anderen: Drentje, Van Apel doorn, Rohn, Meijer en natuur lijk Annema, die het zo mooi kon zeggen. "Du must ut self maar wete, mar ik hew in mien boek je staan 'let niet op'." In de wintermaanden worden dit soort verhalen met Izaak Vermeulen (zoon van de con ciërge ABS) onder genot van een glaasje nog eens extra uit gediept. Dus, verhalen genoeg. Wie neemt nu de pen eens? Leeuwarden Frans Zomers Als geboren en getogen Leeuwarder placht hij alles wat er over deze stad geschreven werd uit de krant te knippen. Zo bracht de Chef de bureau van de CAF, Gerrit Jan Rienks in tientallen jaren een indrukwek kende hoeveelheid kranten knipsels bijeen. Een en tachtig jaar oud over leed de heer Rienks in april van dit jaar. En nu is zijn gehele ver zameling als "Collectie öerrit Jan Rienks", dankzij de goede zorgen van de familie, toege voegd aan de verzamelingen van Fenno Schoustra/'t Kleine Krantsje. Het ligt in de bedoeling, dat de Collectie Rienks intact zal blij ven en dus niet verbrokkeld wordt.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1996 | | pagina 8