'T ONBEGREPEN RAADSEL VAN DE RONTGENSTRAAT RÖNTGENSTRAAT VELEN DIE ER NIETS VAN SNAPTEN... BOERDERIJ GRONINGERSTRAATWEG pagina 5 Naar aanleiding van een publicatie in een vorig Kleine Krantsje over de opzienba rende situatie bij de Keizersgracht, waarvan de naam op twee verschillende wijzen op de officiële straatnaamborden voorkomt - er staat eenmaal Keizersgracht met een z en tweemaal Keisersgracht met een s! - werden we benaderd door onze geachte abonnee de heer Piet Veen te Leeuwarden met de vraag of we eigenlijk wel wisten, dat ook de Röntgenstraat foutief wordt weergegeven op de officiële straatnaambor den. Er staat op beide borden niet Röntgenstraat, zoals het behoort, maar Röntgenstraat, dus zonder stippen op de o. Welnu, dat wisten we niet en uiterst benieuwd spoedden we ons naar de buurt van de hooggeleerde wetenschappers van weleer. En, hoe bestaat het, het bleek er inderdaad te staan: geen Röntgenstraat, maar Röntgen straat. De heerVeen sprak in dit verband over een treurige toe stand. Hij is van mening dat een gemeente, die een straat naar iemand noemt er ook voor moet zorgen, dat de naam van de vernoemde correct op de straatnaamborden wordt weer gegeven. Met dat standpunt zijn wij het volkomen eens. Het gaat natuurlijk jniet aan met de straatnaamgeving zo slordig om te gaan als hier is gebeurd. Het weergeven van een vol strekt onjuiste naam getuigt van weinig eerbied voor de figuur, die is vernoemd. ZONNEKLAAR Zonneklaar was het natuurlijk wel, dat we hier te maken had den met een gemeentelijke fout, zoals dat ook het geval was met die mooie straatnaam geving Keisersgracht met twee maal een s op de borden. Om deze zonderlinge zaak in 't Kleine Krantsje aan de kaak te stellen, leek het ons aardig om te doen, alsof we werkelijk meenden, dat de straat naar een zekere meneer Röntgen was genoemd - dat is het ten slotte toch ook, wat de straat naamborden ons willen wijsma ken. Dus vroegen wij ons af wie die Röntgen kan zijn geweest, die we nergens konden vinden - zelfs in geen enkele encyclope die kwam de naam' voor... Verbluffend waren de reacties op deze publicatie. Meer dan vijf en twintig abonnees bleken ons grapje helemaal niet te hebben begrepen en kennelijk gingen zij van de veronderstel ling uit, dat we zo stompzinnig waren nog nooit van de wereld beroemde Röntgen te hebben gehoord. Zij belden ons dus op, al of niet met verheffing van stem, om te vertellen, hoe het hier precies zat en dat het om Röntgen ging. "Dat is de uitvinder van de röntgenstralen" wisten ze ons er nog vaak bij te melden. Belangrijker dan al deze onver moede, maar voor ons toch wel vermakelijke reacties was het snelle telefoontje dat we kregen van onze abonnee de heer P. Nota, die zelf in de Röntgen straat woont en wel in het hoek huis, waarvan wij het straat naambordje hadden gefotogra feerd. De heer Nota vertelde ons, dat de bewoners van de straat al lang zitten "te hannesen" met die verkeerde naamgeving, die dikwijls tot misverstanden leidt. Het komt vaak voor, dat men sen, die hier moeten zijn in ver warring raken en zelfs taxi chauffeurs weten niet waar ze aan toe zijn, wanneer ze de Röntgenstraat moeten hebben en uiteindelijk terechtkomen in de Röntgenstraat. Telefonisch doorgegeven bestellingen, aldus de heer Nota, worden soms geadresseerd aan de Rundgenstraat, wanneer men aan de andere kant van de lijn wat die Röntgen betreft ook van toeten noch blazen weet. Meer dan eens hebben bewoners van de straat bij de gemeente aan de bel getrokken, maar die maakt er zich dan van af met het verhaal, dat het bedrijf, waar de straatnaamborden vandaan komen, gewoon geen O-Umlaut kan drukken, geen o met stippen dus. Tot een jaar of zes geleden heeft de straat, zoals het behoort, Röntgen straat geheten, maar toen wer den de oude bordjes vervangen door deze nieuwere, waaraan velen zich dus voortdurend ergeren. BIJZONDERE HERINNERING Vermeldenswaard was ook een telefoontje, dat we kregen van onze abonnee de heer J. Renema te Deventer, die ons Zo en niet anders hoort het op de officiële straatnaam borden te staan: Röntgen met een Umlaut, met twee stippen op de o. Dit was onze publicatie van twee maanden geleden, die zo velen in het geheel niet begrepen. Zij zagen geen enkel verschil tussen de woorden Röntgen en Röntgen en ze veronderstelden, dat de redactie van 't Kleine Krantsje nog nooit van de wereld beroemde natuurkundige Wilhelm Conrad Röntgen had gehoord... zei vroeger in het net al genoemde hoekhuis met het gefotografeerde straatnaam bordje te hebben gewoond, toen de straat nog als Röntgenstraat werd aangeduid. "Ik heb er bijzondere herinne ringen aan," zei deze vroegere scheikundige van de Lijempf, want hier werd ik op 17 novem ber 1944 gearresteerd, nadat de Duitsers bij de gepakte ver zetstrijder Klaas Leyenaar een papiertje hadden gevonden met de notitie "Röntgenstraat 1". Dat was voor die Duitsers vol doende om ook mij erg ver dacht te maken. Ik had trou wens ook joden in huis, dus... Maar de volgende maand kwam ik vrij bij de grote Bevrijdingsactie van de illegali teit." Kwamen er dus verscheidene telefoontjes bij ons binnen, ook zijn er lezers geweest, die zich de moeite getroostten ons een uitgebreide brief te sturen, waarin zij breedvoerig betoog den "het niet te snappen", dat wij zelf "als echte Liwadders" en als "iemand, die de stad toch als geen ander kent" niet in de gaten had, dat het hier om de Röntgenstraat ging. En er was zelfs een abonnee, die schreef niet te begrijpen, waarom wij niet even het bekende straatna- menboekje van Wim polk had den geraadpleegd, want "dan had u toch meteen geweten, dat de straat niet naar een zekere Röntgen was genoemd..." Verschillende briefschrijvers begonnen hun epistel met de vraag: "Nog nooit van Röntgen gehoord?" of "Het verbaasde me, dat u onbekend bent met "Röntgen". Opmerkelijk daarbij was het wel, dat allen gewoon voorbij gingen aan en met geen woord repten over het feit, dat wij aan de orde hadden gesteld en waar het in deze hele zaak nou precies om ging: de straat, waarover wij schreven draagt op de borden niet de naam Röntgen, maar Röntgen! Van degenen, die geen enkel verschil zagen tussen dat Röntgen en Röntgen, had één dat niet duidelijker kunnen aan geven. Hij schreef ons letterlijk: "Nog nooit van een Röntgen gehoord? Wilhelm Conrad Röntgen werd" enzovoort. En van de lezers, die ons ver haaltje in het vorige nummer wel begrepen, zei onze abon nee de heer A. R. van Dantzig te Leeuwarden het zo: "Het was waarschijnlijk te moeilijk voor de'fabrikant van de straatnaam bordjes om twee puntjes te plaatsen boven de o van Röntgenstraat. Persoonlijk ben ik ervan overtuigd, dat u wel weet om wie het gaat, maar meneer Röntgen zonder punt jes op de o hoort hier niet thuis." Kortom, het is zo geweest, dat velen gewoon niet begrepen hebben, wat de bedoeling van onze eerste publicatie was. Het ging er ons dus om te wijzen op de ronduit foutieve aanduiding op de borden van deze straat, die een zo verdienstelijke wetenschapper beoogt te eren. En welke borden dus gewoon correct behoren te'zijn. Röntgen, officieel dus Wil helm Conrad Röntgen, was een Duitser, die leefde van 1845 tot 1923. Hij studeerde eerst werktuigbouw en werd later natuurkundige. Wereld beroemd werd hij in 1895 door het ontdekken van de later naar hem genoemde röntgen- of x-stralen, die kon den worden aangewend om het menselijk lichaam door te lichten. In 1901 werd Wilhelm Röntgen onderscheiden met de Nobelprijs en in 1939 werd in Leeuwarden naar hem de straat genoemd, die nu, bijna zestig jaar later, nog tot zoveel geharrewar kan lei den. In het oosten van de stad, vlak bij het Dr. Zamenhofpark, kun nen we de Robert Kochstraat vinden. Die straat is genoemd naar de geneesheer en bacte rioloog Robert Koch, die leefde van 1843 tot 1910. Robert Koch, hoogleraar in Berlijn, was in de tachtiger jaren van de vorige eeuw de ontdekker van de tuberkel- en cholerabacil. Een zijstraat van de Robert Kochstraat is blijkens de officië le straatnaamborden de Rönt genstraat, kennelijk genoemd naar een meneer-, die Röntgen heette. Maar wie kan dat nu zijn geweest? We hebben nog nooit van een Röntgen gehoord en hebben die naam ook in geen enkele encyclopedie kunnen vinden. Zeker een van de raadseltjes, die het extra interessant maken in deze goede stad te leven... Het artikel "De Groningerstraat weg in de dertiger jaren" heb ik met veel aandacht gelezen en wel om deze reden: de heer "Vdb" beschreef hierin ook de boerderij van de heer Van der Meer. In deze boerderij ben ik geboren in 1904, ik ben dus van een oudere generatie dan de heer "Vdb". Deze boerderij heeft mijn vader Pieter Kleiterp laten bouwen omstreeks 1900. In ons gezin waren vijf kinderen waar ik de jongste was. Wij hebben er tot oktober 1922, toen mijn Vader de boerderij verkocht aan de heer Van der Meer, met zeer veel genoegen gewoond. Ik moet echter tegen spreken, dat het een grote boer derij was. Met het aantal koeien, hokkelingen en kalveren kwa men we niet boven de dertig. Leeuwarden A. Botke-Kleiterp

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1996 | | pagina 5