LEEWADDERS, WAAR IS DIT? GESPREKKEN OP DE BRUG 'T KLEINE KEANTSJE VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 13 Minne: Miskien wille se trouwe, dat Loadewiek se even op sicht metnimt. Nou, dizze blaze je drekt niet fut. Daar komt de bruid. Nou nee, alle gekheid op een stokje. Hoi Loadewiek. Loadewiek de Tureluur: Mannen fan een goed leven. Daar was ik, en dit is bufrouw waar we jaren naast woand hewwe. En Akke, waar of niet, tot weder- sijds genoegen. Waar hoor je dat nog? Akke: Nee, das waar. Hij hier is wel es een lulhannes, mar fer- der best hor. Kom, ik sal weer ferder. Ferrek, is dat eigenwieze Evert? Hoe komstou hier? Evert: Een bitsje minder ken oek wel niet? Jou gooie ik self oek niet fut. En eigenwies of niet, ik wil goed wete waar ik over praat. Bagger of bargen, of bijstand of Bolkie of Borsato, of seg mar wat je wille. Daar gaat ut om Akke! Akke: Och here wat is ie weer swaar op 'e han. Borsato is mien man, mar ferder bin ik al pleiten. Mien hon is alleen tuus, en die is onrustig de laaste tied. Hij is oek niet jong meer. Jou hewwe Nero nog kannen, Loadewiek? Loadewiek: Tureluurlijk hew ik die kannen. Hij hèt mie wel es een stuk uut 'e broekspiep beten. Die keer hewwe ruzie had. Mar even hor. Dus jou gane. Ut beste, Akke, en de groeten an Nero. Tabe: Jim suden oek nog een fest hewwe met één fan Sietske hur kienders niet? Die was soa- feul jaar trouwd. Hé Loadewiek, sien Akke niet soa achterna. Dou bist met Sietske niet? Loadewiek: O ja, dat feest. Dat su in jannewari, mar dat is uut- steld. Hij griep, Sietske griep, één fan de getugen fan toen griep, de halve femielie griep! Ut is nou een paar weken leden houden. Een hoop folk en een dik soat lol. Songen fan ut Woanskip en de Bonkefeart, Bonkefeart! Geert: Hoe sietou de plannen om Liwwadden feul groater te maken? Ons Apteker wil nog al wat, en Fokke siet er wel wat in. Mar die Stiensers en die Deinummers binne der poer op teugen wik mar segge, sak mar segge. Fokke: Siet er wel wat in, is wat te feul seid. Mar wij mutte wat. Temeensen dat segge B. en W. en ons hele gemeenteraad. Mar ja die late anders wel gauw es een steek falie. En wat seit Loadewiek er fan? Loadewiek: Dat weet ik soa oek niet. Mar Marssum mut er niet bij. Ik weet niet hoe die meen- sen daar fandaag an 'e dag binne, mar froeger doogde dat niet. Dat om mij annosére we alles, mar gien Marssum! Tabe: Mar daar snap ik niks fan. O, jim hewwe es met dronkene Marssummers fochten, bij Moeke Verf. Jim musten opdon- dere. Mar mien beste Tu... eh Loadewiek, hoe lang is dat wel niet lede? Ik wu die wiezer hewwe. Loadewiek: Dat sit mie soa in 'e kop. Ik bin tureluurlijk een man fan frede en soa min mogelijk spul. Mar ik sien die bende nog op ons afkommen. Bij Moeke Verf met Marsummer kermus. Om mij alles bij Liwwadden, mar over Marssum fait niet te praten!!!! Vlga. Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen i naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto 's van de stad uit een lang vervlogen tijd. De Amelandspijp tussen de Voorstreek en de Tuinen zag er in de dertiger jaren wel heel anders uit dan nu. De oudste veteranen onder ons zullen zich dit beeld nog wel herinneren. (Foto Collectie Fenno Schoustra/'t Kleine Krantsje) Se binne best op 'e tekst, ons maten op de brug. Se dwale wel es even af, mar se komme toch telkes weer bij ut sjapieter: mut Liwadden groater wurde of niet? Loadewiek de Tureluur hèt daar een eigen fielesefie over en dat leze jimme bij Tabe, Minne, Fokke, Geert, Evert, de Tureluur en heel even een sekere Akke. Tabe: Loop ik frijdagmorren over de merk, kreeg ik inénen een beste klap op 't skouder. De Tureluur su fis hale foor Sietske. En drekt weer swaar op 'e tekst. Over kienders fermoorden, en drugsdelers soa as hij seit en noem mar op tureluurlijk. Minne: Waar was die merk? Op ut Saailand. Ja, weet ik wel, klein grapke. Mar jou hewwe fan die hampelmannen, die wille de merk daar weg hewwe. Naar ut Oldehoofsterkerkhof. Staa 't es uut! Geert: Hoe bedenke se ut. Dat binne gien Liwwadders. Mar de gemeenteraad mut wete: blief fan dat Saailand af, en laat de merk daar. Straks wille se de Oldehove nog ferplaatse, wik mar segge, sak mar segge. Fokke: Een heel ander punt is, mutte wij, ik bedoel Liwwadden groater wurde. Andere gemeen ten anneksére, net as Hitler met andere lannen dee. Daar bin ik nog niet uut. Se mutte fan Liwwadden afblieve segge wij, mar se mutte fan Stiens afblieve segge die meensen daar. Evert: Daar sit wat in Fokke, daar sit wat in. Mar ja, Liwwadden sorgt foor een soat meensen buten Liwwadden. Met werk en winkels en films en al soa meer. Dat fraagt om een draagflak hèt dize Evert lezen. Ja, een draagflak. Minne: Evert houdt ut goed bij. Draagflak seit ie. Draagmoeders binne der oek. Ja, ik weet wel dat dat heel wat anders is. Mar kenne wij op ons B. en W. bouwe, Fokke. Die late ut soms oek raar sitte. Tabe: We kenne dizze saak oek foor straks beware. Want de Tureluur ken nog even langs komme. En jim wete, hoe die graag met fielesefeert. Ja, hij sei frijdag, dat ie langs komme su. Fokke: Goed, dan wachte we dat even af. Temeensen as ut mie niet te laat wurdt. Want ik mut op tied naar huus. Sientje se es met naar een kegelklub, dat se wu froeg etc. Ja, kegele met andere meiden, nou ja, trouwen. Minne: Mien buurman is oek an 't sporten. Ik sien dat oek wel es op 'e tee-vee. Der hangt een groat net in 't midden, en daar mut de bal over heen. Just: fol- liebal. Och jonge, daar is ie fol fan. Fol folliebal. Klein grapke. Evert: Met son laag net, dat hiet tennis, hé? Daar sit mien frouw altied naar te kieken. Daar is dan een Steffie of soa bij, die hur fader hèt de boel swaar besoademieterd. Want daar gaat een geld om! Nog meer as in de foetballerij loof ik. Geert: Temeensen, daar binne bij die dik ferdiene. Mar mien swager seit dat de meeste foet- ballers mar even boven ut alle- miniumloan sitte. Hij bedoelt fanself ut miniumloan wik mar segge, sak mar segge. Fokke: En kiek es wie daar ankomt. Onze Loadewiek de Tureluur. Nee daar op 'e brug met die frouw in een leren jas. Dat sal sien Sietske niet weze wel. Se komt hier met hem hene.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1997 | | pagina 13