LEEWADDERS, WAAR IS DIT? 'T KLEINE KRANTSJE VERBEEK Wij verzekeren alles wat waardevol voor u is. DE AVONTUREN VAN JUFFROUW KNIP EN KNAP Friesland Bank Assurantiën 5„J - ■- ;-y ggll 25. Over het bezorgen van vroeger... Op donderdagavond 10 april 1997 zit juffrouw Knap uit te puf fen in een gemakkelijke stoel bij juffrouw Knip in de Leeuwerik straat. Knap: 'Het postkantoor in deze straat is ook gesloten!' Knip: 'Ja, gelukkig werk ik niet zo ver van de Oldehove, maar voor de meeste mensen hier in de buurt is het een ramp.' Knap: 'Ja, wat wil je, als een dienstverlenend bedrijf gepriva tiseerd wordt komt de dienstver lening op de tocht te staan. Neem alleen al het opruimen van de meeste brievenbussen. Enkele jaren geleden woonde bijna iedereen in de buurt van een brievenbus, nu springen de meeste mensen in de auto om een briefte posten. De PTT ver vuilt dus indirect het milieu. Bovendien gaat de PTT de post per vrachtauto vervoeren in plaats van de trein.' Knip: 'Het gekke is dat het in ons postkantoor altijd druk was.' Knap: 'Ze sluiten te pas en te onpas postkantoren. Eigenlijk mag de PTT zich geen dienst verlenend bedrijf meer noe men.' Knip: 'We krijgen straks bezoek.' Knap: 'O ja? Een bekende?' Knip: 'Ja... o... hij is er al.' Even later staat oom Piet in de kamer. Knap: 'Wat een verrassing.' Piet: 'Jouw antwoordapparaat meldde dat je bij Knip op bezoek ging en daarna heb ik Knip gebeld.' Knip: 'We hadden het over de PTT, dat ze zoveel kantoren sluiten.' Piet: 'Vroeger gingen we naar Ter Horst in de Schrans. Dat was een kantoorboekhandel en een postkantoor. En het post kantoor bij het Station was ook niet ver.' Knip: 'Ik zag gisteren een bak fiets. Die heb ik in jaren niet gezien.' Piet: 'Vroeger des te meer, vooral bakkers hadden een bak fiets. Slagers kwamen op een transportfiets en melkboeren met karren.' Knap: 'Bakkers bezorgen nu alleen brood bij bedrijven per auto.' Piet: 'Je hebt nu eigenlijk alleen de SRV-wagens, maar die komen niet overal.' Knap: 'De SRV is nog een uit vinding van Cor Boonstra, de nieuwe 'baas' van Philips.' Knip: 'Wat betekent SRV?' Knap: 'Samen Rationeel Verkopen.' Knip: 'Wat een gekke naam.' VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN ben je verplicht een brievenbus bij de weg te plaatsen. De PTT is erg lui geworden.' Na deze conclusie van juffrouw Knap ging het gezelschap ver volgens koffie drinken. Chris Visser DE SCHRIJVER G. MULDER Wanneer we op de Veluwe zijn, loop ik nogal eens de kringloop winkel binnen. Men heeft er heel veel boeken en ze staan keurig alfabetisch op naam van de schrijver. Enige tijd geleden was ik er weer aan 't zoeken en kwam bij de "M" terecht. Het boek van G. Mulder: "Een vrouw teveel", oor spronkelijke titel: "In frou tofolle". Een leuk boek om te lezen en in m'n fantasie speelt het zich in Leeuwarden af. Of dit juist is? M'n gedachten gingen terug naar de jaren '4(V50 toen we in de Aert van de Neerstraat woonden. Bij onze buren kwam de heer Mulder regelmatig op bezoek. Daar ontmoetten mijn ouders hem en vertelden me dat hij boeken schreef. Als 'k me goed herinner woonde de schrijver in de Jeroen Boschstraat. Mijn vader las in die tijd het boek: "Denk om de hond". Maar toen waren "grote mensen" boeken taboe voor kin deren, daarom heb ik het nooit gelezen. Toen 'k onlangs weer in de win kel was, vond ik: "Gaasterlan- ders", "Wacht u voor de hond" en "Geeft gij hun te eten". Alle drie heb ik meegenomen. Nu zou 'k graag wat meer over de schrijver willen weten. Wanneer leefde hij, zijn er meer boeken van hem verschenen? Eveneens vraag je je af of dit zijn broodwinning was. Fijn als 'k antwoord op m'n vragen krijg en zie uit naar het volgende Kleine Krantsje. pagina 13 Bakker Jansen in de Heringastraat in 1962 (Foto: Chris Visser). Knap: 'Zeg dat wel.' Piet: 'Vroeger werd bijna alles bezorgd. Direct na de oorlog kwam er een man met één arm, die verkocht veters en kam men.' Knap: 'Dat was natuurlijk een oorlogsslachtoffer.' Piet: 'Ja zeker. Voor het Ziekenfonds kwam Hartmans uit Wirdum. We vonden het altijd prachtig als hij zijn stempel op onze hand of arm drukte.' Knap: 'Ik herinner me nog bak ker Jansen.' Piet: 'Jan Jansen, die kwam bij ons in de jaren zestig. Zijn broer Willem was toen een bekende voetballer bij Leeuwarden.' Knap: 'Slager Visser uit Huizum Dorp kwam ook bij ons. Waarom zo ver...' Piet: 'Slager Visser woonde op nummer vijfentachtig, op de hoek van 't Pasveer. Mijn beppe woonde aan het Pasveer, en slager Visser kwam daar ook. Via mijn beppe zijn mijn ouders klant geworden bij slager Visser, 's Morgens vroeg kwam de melktapper Ype Keestra, die woonde op nummer negenen negentig, ook in Huizum Dorp. Die kwam ook bij ons via mijn beppe. 's Maandags voor schooltijd hoorde ik altijd van hem het verslag van de thuis wedstrijden van FVC. En toen Hotze Schuil voor 't eerst in Huizum kaatste was Keestra er zo lyrisch over.' Knap: 'Keestra heb ik niet gekend, maar wel andere melk mannen.' Piet: 'Ja, van de Frico, eerst Aukema, later De Swart, die woonde bij ons in de straat, die emigreerde later naar Californië, daarna kwam melk man De Wit. Wie er daarna nog kwamen weet ik niet meer.' Knip: 'Wat grappig, De Swart en De Wit.' Knap: 'Ik weet ook nog wel dat Fontein kwam met een grote korf op zijn transportfiets. Ik vond het altijd reuze spannend wat daar in zat.' Piet: 'Ja, elastiek, veters, schoensmeer, noem maar op. Wat veel indruk in mijn kinderja ren op me maakte was de enor me kar vol spullen van Soldaat. Die had van alles te koop. Soldaat woonde in de Hollanderwijk.' Knap: 'Daar hoorde ik groot moeder wel eens over, maar dat was voor mijn tijd.' Knip: 'Alleen de post wordt nog bezorgd.' Knap: 'Niet overal. Als jouw voordeur te ver van de weg is Gouda Adriana van Dam-Kortenoeven Uit onze tijd in de dagblad journalistiek van voor 1962 herinneren wij ons de schrij ver Gerrit Mulder als een erg sympathieke collega van het Friesch Dagblad, waaraan hij als redacteur verbonden was. Hij kreeg bij dit blad onder andere een grote bekendheid door zijn weke lijkse veemarktrubriek onder het pseudoniem "Prikke". Daarnaast schreef hij ver schillende boeken als Deining(1934) "Agur en de ,twa portretten- over Metten Koornstra (1957), en post- huum verschenen "Romten Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen I naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto 's van de stad uit een lang vervlogen tijd. en Paed" dat ook in het Nederlands is vertaald (1961), "In steande frou allin- ne" (1962) en "Seis dagen reinwetter" (1967). .Zijn Nederlandstalige werken spelen in Friesland en heb ben een komische inslag. Voor ons krantenwerk troffen wij elkaar zo nu en dan bij evenementen, die hij soms verrassend plotseling kon verlaten met de opmerking "Kom, plicht roept mij elders". Gerrit Mulder was in 1895 geboren in Hemelum en hij overleed in Leeuwar den in 1961. Red. 't KI. Kr. De stadgenoot, die zo noodlot tig ten val kwam in het Café op de hoek van het Zaailand en de Prins Hendrikstraat en over wie wij een vorige keer schreven, heette niet Evert, maar Pier Verbeek. De inmiddels ook al overleden Evert was een broer van Pier. Zij waren zoons van de vroeger zo bekende "pliesje" Verbeek, die veel oudere Leeuwarders zich wel zullen herinneren. Verzekerd onder vertrouwde vleugels Fnesland Bank Assurantiën, Zuiderstraat 2 Leeuwarden, Telefoon (058) 299 48 99 Fax (058) 299 47 38

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1997 | | pagina 13