CARNAVALSVERENIGING LIMBURGIA 'T KLEINE KEANTSJE VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN MOOIE BRUG Het is zondagmorgen en ik zit te genieten van het Kleine Krantsje. Dan zie ik een foto van een mooie brug, de Amelands- pijp van vroeger. Ik dacht: wat zou Leeuwarden een bijzonder mooie stad zijn met dergelijke bruggen. Wat sierlijk! Het lijkt een beetje Frans. Leeuwarden zou een beziens waardigheid zijn. Zulke brug gen, in plaats van al die strakke. En dan die mooie lantaarnpa len. Misschien is het ook wel een beetje Engels. Maar mooi is het wel. Ja, ik moet helaas zeg gen: mooi was het wel. Dit moest ik even kwijt. Zijn er ook boekjes van Leeuwarden met afbeeldingen van deze mooie bruggen? Stiens Mevr. B. Buur-Stapert Een foto van deze fraaie Amelandspijp kunt u vinden in onder andere het boek "Leeuwarden bij gaslicht" door H. W. Keikes van 1974. Een afbeelding, die zeker veel mooier was en die 's winters na lichte sneeuwval was gemaakt, publiceerden wij in het boek, dat wij in 1985 schreven, samen met John van Bergen en Jakob Vellenga: "Oud Leeuwarden (Vervolg van pag. 4) moest dit in een kamertje gaan oefenen. Op de gang liep een meisje uit mijn klas die heel mooi kon zin gen. Ik vroeg haar mij het lied voor te zingen. Dit deed ze enkele malen. En ik dacht nu weet ik de melodie. Ze had zich echter nog niet omgedraaid of ik was de wijs alweer helemaal kwijt. Na een poosje werd ik naar de examenkamer geroepen, waar de heer Beintema zat met een rijksgecommitteerde. Fuer bracht ik mijn "O, Heer etc." ten gehore en toen - het angst zweet breekt me nog uit, als ik eraan terugdenk - het lied. Ik fantaseerde er een melodie op, en ik zie nog de gecommit teerde met verbijstering naar de heer Beintema kijken. Ik kon vrijwel meteen vertrekken en op mijn eindexamenlijst prijkt één onvoldoende, een geflatteerde 4 voor zang. Nog een veel te hoog cijfer, maar een 3 was dodelijk geweest. Dit wist de heer Beintema en daar hield hij rekening mee. Voor mij is hij dan ook altijd 'a good sport' geweest. Tot ieders geruststelling, tijdens de twee een half jaar dat ik in het lager onderwijs gewerkt heb, heb ik de zang steeds ingeruild voor gymnastiek met een collega. - om nooit te vergeten..." Maar helaas, beide uitgaven zijn al sinds vele jaren uitver kocht. Hierbij plaatsen wij nog een afbeelding, waarop de verhoogde brug aardig is te zijn. (Foto: Collectie Fenno Schoustra/'t Kleine Kran tsje). Red. 't KI. Kr. MOLEN DE BAZUIN Is het een lezer bekend, in welk jaar de 1849 gestichte molen "de Bazuin", op de hoek van Hollanderdijk en Molenstraat (later: Wassenberghstraat) van kap en wieken is ontdaan? In 1904 liet Lolke Schotanus (1847-1926) de molen veilen (ingehouden); deze graanhan delaar zou de laatste molenaar zijn geweest. De achtkante onderbouw is, na de laatste jaren gebruikt te zijn als opslag plaats van oud papier, in 1981 gesloopt. Leeuwarden W. Dolk Florida (USA) H. J. Zandkuil DE NAAM SONNENBORGH Veel dank voor de reacties op de vraag in 't Kleine Krantsje van december wie de bedenker was van de naam "Sonnenborgh". Uiteraard had ik mij tevoren zo breed mogelijk georiënteerd, ook het archief van de Stichting Sonnenborgh geraadpleegd. Daarin was over de oprichting weinig te vinden; de archivalia van Hervormde Diakonie en Kerkeraad boden aanknopingspunten, waardoor in het kadaster verder kon wor den gezocht. De - voor de ver klaring van de straatnaam min der relevante - gegevens, waar de oud-voorzitter op doelt, zijn dus reeds lang boven water: de vraag, betrof dan ook niet de geschiedenis, maar de naam van de instelling. (Overigens valt het te betreuren, dat er bij de opheffing geen echt informa tief gedenkboekje is uitgege ven.) Dan het romantische verhaal, dat door de heer Van Raalte werd verteld; tussen de regels valt te lezen, dat hij daar zelf ook vraagtekens bij zet. Wèl is juist, dat het hier om het oor spronkelijk Dorhout-terrein gaat: in 1865 kocht Joute van der Werff dit perceel weiland van Bernardus Dorhout, "grond eigenaar te Scherpenzeel Gld." Diens vader en een (kinderloze) oom bezaten volgens het flor- eenkohier van 1828 in deze omgeving ruim 160 pondemaat weidegrond (twee pachters). Blijkens vriendelijke mededeling van de heer Tamminga heeft er op dit gehele terrein maar één boerderij gestaan, aan het Schapendijkje. Bij deze Dorhout-boerderij is in 1827 een familie-grafkelder gesticht omdat twee jaar eerder een definitief verbod was afgekon digd, om na 1 januari 1829 nog in de kerken te begraven. (Diverse leden van de familie zijn in de 18de eeuw in de Westerkerk bijgezet.) Die plaats heeft nooit Sonnenborgh gehe ten en de "officier in het leger van Napoleon" (eventueel een garde d'honneur?) is niet terug te vinden in de zeer uitvoerige genealogie Dorhout, enkele jaren geleden bijgewerkt en her drukt, evenmin als de "gravin of barones Von Sonnenberg", of een dame, die daar qua stand of naam voor kon doorgaan. Jammer, het zou zo mooi zijn geweest...! De heer Tamminga herinnerde zich een brand in 1923. En inderdaad, de Leeuwarder Courant meldde op 27 juni van dat jaar: "Vanochtend om kwart over elf is de brandweer gealar meerd voor een brand welke bleek te zijn uitgebroken in een onbewoond huis "Sonnenborg" aan den Stienserweg, dat tijde lijk voor hoenderpark was inge richt. Het huis behoorde aan den heer Stoett alhier, die naar Amsterdam was om zijn broer van de boot uit Indië te halen. Het was de bedoeling, dat de woning eerlang weer zou wor den betrokken... De schuur en het achtergedeelte van het per ceel zijn geheel verbrand, het voorstuk is ernstig bescha digd..." Nu wordt ook duidelijk, waarom N. W. Stoett (zoon van een tim merman) een maand later, op 27 juli 1923, een "restauratie plan" voor de woning indiende. pagina 9 Of dat is uitgevoerd, blijft de vraag. Wel woonde hij van janu ari tot mei 1924 op dit adres. Hij moet een rusteloos persoon zijn geweest, die steeds weer ver huisde, zowel buiten (1922/23 Ned. Indië, 1930/34 Haarlem) als binnen de stad (o.a. drie maal Tuinen 7 en drie maal Sint Jacobsstraat 4). Ook de opgave van zijn beroep wisselde nogal: architect, bouwkundige, hoofda gent Belgische staatsloterij, winkelier, koopman enz.; hij overleed hier op 14 januari 1962. Zou dit nu de man zijn, die de naam Sonnenborgh aan het huis heeft gegeven? De moge lijkheid is ook niet uit te sluiten, dat de voorafgaande bewoner (1907-22 huurder van de zoons Van der Werff) daar de hand in heeft gehad. Deze Willem Jetzes Kalma (1855-1922), rus tend veehouder en oudoom van "onze" dominee Jaap Kalma, woonde er met zijn gezin, waar van jongste dochter Sytske (1894-1962) alhier middelbaar onderwijs genoot. Een in deze familie gelezen boek kan ook de bron van de naam zijn geweest, mogelijk een historische roman? De oorspronkelijke vraag (waarop ook literatuur kenners het antwoord schuldig moesten blijven) wordt gehand haafd! Leeuwarden W. Dolk HET SNOEPWINKELTSJE Het liedje van M. A. de Wijs- Mouton in het laatste nummer van 't Kleine Krantsje, was voor mij 'gesneden koek'. Mijn zuster Nel Schuurmans, vroeger een bekende pianolera res, speelde vaak de liedjes van Manna de Wijs-Mouton op haar piano. Nu zou ik graag willen weten of M. A. de Wijs-Mouton een doch ter of kleindochter is van één van onze eerste "cabaret" schrijfsters. Cabaret is eigenlijk niet het juis te woord (een vergelijking met Jules de Korte is beter). Zelf heb ik m'n negentigste ver jaardag alweer een half jaar geleden achter de rug en fees telijk mogen vieren met kroost en "klein"kroost en pluk met ple zier nog elke dag die me gege ven is. Huizen Bach Schuurmans Het vorige jaar hebben we een foto in onze krant gehad van een carnavalsvereniging met de naam "Limburgia", die hier in de dertiger jaren heeft bestaan. Zoals de naam al aangeeft waren het vooral Limburgers of althans "rasechte" zuiderlin gen die hier achter zaten. In ieder geval een van onze abonnees herinnerde zich dit alles maar al te goed en hij wist ons zelfs nog te verrassen met deze foto's, die na enkele van die festiviteiten wer den gemaakt. Dat was de heer Nand Boitelle, die nu in Hilversum woont. Zijn ouders van het vroeger welbekende café Vic Boitelle hebben in dit Limburgia een zeer vooraanstaande rol gespeeld en zij zijn het ook, die we op deze afbeeldingen zien, voor het nageslacht vereeuwigd, nadat ze op verschillende bal-masque's prijzen hadden gewon nen. Limburgia bestaat nu al lang niet meer - ook een soortgelijke organisatie voor echte Leeuwar ders en met een nogal wat bredere opzet onder de naam "Deining" heeft de tand des tijds niet kunnen doorstaan. Merkwaardig was het wel dat dit Deining ("Deining moet er wezen - Deining moet er zijn') een deel van zijn activiteiten organiseerde in dit zelfde café van Vic Boitelle in de Heerenstraat. Zoals de vereniging zelf bestaat ook dat horeca etablissement er al lang niet meer.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1997 | | pagina 9