VADER HAD ALTIJD ENKELE AUTO'S 'T KLEINE KRANTSJE Oeroud nieuws uit de Stads- en Dorpskroniek van dr. G. A. Wumkes VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 11 Madame Bartariny, Italiaansche zangeres, geeft haar laatste concert in de zaal van de herberg De Valk te Franeker; zij zingt 6 nieuwe magnifique airs, entree f 1-. (1759) Verhuring van het Tolhuis te Joure met gerechtigheid van de tap en annexe tollen, op de rechtkamer, aldaar. (1758) Het postkantoor te Leeuwarden wordt verplaatst van de Vleeschmarkt naar het huis Lett. A, no 276 op de Turfmarkt tegenover de Kanselarij. (1816) Vroedsman Sjoerd Wybes Osinga te Dokkum koopt 1/2 herberg te Wie rum van hopman Sipke Ates, brouwer aldaar voor 900 car. gld. (1735) Het exercitiegenootschap richt te Beetgum den vrij heidsboom op na gehouden aanspraak met een der Burgers. Te Bolsward treden de gevolmachten Abr. van den Burg en Boele Braaksma, de raadszaal binnen, lezen aan den vergaderden raad een proclamatie voor waarin deze van zijn post wordt ontzet en geboden wordt het stadhuis te verlaten, hetgeen geschiedde. Daarna wordt de vrijheidsboom voor het stadhuis gebracht: een detachement schutters haalt een aantal jongdochters in het wit gekleed van de herberg Het Blauwhuis. Deze raken den boom aan "ten teeken dat ook zij het hare wil en bijbrengen tot herstel der zoolang getrapte vrijheid". Vervolgens heeft de rondedans om den boom plaats onder het zingen van liederen, de publicatie der provisioneele regeering der stad wordt met een drievoudig hoezee begroet; het kanon van den stadswal wordt gelost, 's avonds leggen de nieuwe representant en den eed af "bij het ligten der flambou wen". (1795) Veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 maanden en een boete van f 25,- Fieke Hillebrands Bruinsma, land bouwer te Tzum, wegens verkoop van 1/4 vat boter, waarin een groote hoeveelheid stinkend witte smeerbo- ter met grasboter was omgeven. (1824) J. Havenga, castelein te Wierum, laat pagaai-schieten om 5 zilveren prijzen. (1770) Inhuldiging te Holwert van Jhr. P. E. v. Harinxma thoe Slooten als grietman met eereboogen, met paarden en sleeden, die sierlijk waren opgetooid met oranje linten, 3 stukjes kanon werden gelost, de klokken geluid, de mederechter T. Heeringa hield een toespraak in de her berg De Zwaan. Daarna begaf zich de stoet naar het slot Tjessens, terwijl de wapens van v. Harinxma en van W. Dongeradeel werden vooropgedragen. Nadat men daar was onthaald, bracht men den nacht verder in vroolijkheid door. (1719) E. Heringa, kunstdraaier naast de Fransche kerk, beveelt zich aan voor het draaien van ivoor, hoorn, schildpad, parel d'amoer, hout en allerlei metalen. (1828) Hampl. virtuoos op de kapel te Dresden, komende van Parijs, houdt op de Stadsdoele te Leeuwarden een vocaal en instrumentaal concert, bestaande uit violino solo, waldhoorn secundo, met variationen, harpe en zang-airen alles van de beste meesters. 1772) Pieter Scheltema, castelein in de Benthem te Harlingen, biedt zijn biljarttafel met keuën, byljes en blaakers te koop aan. 1769) De kompagnie Friesche vrijwillige jagers komt na een afwezigheid van ruim 3 maanden van de Fransche grenzen terug. Op een half uur afstand van Leeuwarden worden zij verwelkomd door garnizoen en schutterij met muziek, waarna zij op een diner ten raadhuize worden onthaald. (1815) Onlangs hoorde ik op de televi sie zeggen dat er tot nu toe zo'n 4000 automerken zijn geweest en zo'n 3000 merken van motorfietsen. MUST LOUWEÜ! Ik wist wel dat het er veel moes ten zijn. Vader had dikke boe ken over zuigerveren en andere onderdelen en daar stonden wel tien merken op één bladzij de. Voor een boekenwurm mooi om te zien! Vader had altijd enkele auto's om te verhuren (met en zonder chauffeur) en sommige wéét ik nog wel. Hupmobile en Oldsmobile toen ik nog klein was. Later Ford en Chevrolet natuurlijk maar ook Willys Overland, de Dion Bouton, Rockne, Dodge, Studebaker en Buick. Deze laatste werd uitgesproken (en iedereen zei dat) bij ons als Bie- joek. In USA vertelde mij de familie dat het natuurlijk moet zijn Bjoe-ik. Als ik boodschap pen moest doen voor Vader Habekothé (lasser), Rosier (Ford Dealer), Vossenberg, Hartelust of Ferwerda en ik zei het verkeerd dan volgde onmid dellijk de correctie. Alleen die vermaledijde Buick ontsnapte daaraan. Oh, lezers en lezeres sen van ons onvolprezen Kleine Krantsje, wat déden die auto's mij wat. In Amerika was ik in een zeer groot automuseum (Luray) en ik heb er wéér in gezeten. Als ik de Dinky-toys van mijn kleinkinderen zie en ze zouden het weten dan gaven ze mij gewis een schone zakdoek. Ten eerste al de geur van leer en die prachtige bekleding, soms ook van fluweel of velvet. Wist u bijvoorbeeld dat het pla fond in een autocabine "hemel" heet? Op mijn Zondagsschool wisten ze dat niet, ik heb er nog naar geïnformeerd. En dan het Dashboard... Hartstikke gezellig, prachtig gepolitoerd hout en dan die metertjes. Soms stond er op oil- oel-huile, of dat even werkte op mijn toch al leergierige sprieten. Ook was er altijd Ampère (stroomsterkte). Later kwam ik de oude jongen weer tegen bij mijnheer Kwist, van wie we natuurkunde hadden. Het zat me wel dwars als ik weer iets verkeerds had uitgesproken maar tenslotte zeggen Engel sen ook Emsterdem en dat klopt óók voor geen meter. Er zijn trouwens genoeg mensen die oto zeggen voor auto en dat is ook fout, zo vertelde mij mijn heer Grecus. Ik zie ze nog vóór me, die prachtige automobielen met zo'n macho boegbeeld op de radiateur, snorrend langs door de ANWB behandwijzerde grint-paden. En dan de auto bussen uit die tijd... Een dichter was verliefd op de conductrice van een autobus uit die dagen en hij zong: Lieve Zus, lieve Zus, uit de autobus, Kind, wat ruik je toch weer lek ker naar benzieieiene, Met je krullen uit je pet heb je m'n hart in vlam gezet, Mij helpt geen cascara of aspi- rieieiene! Met de aspirine had ik geen moeite maar wat cascara in-de- vrede was, ontging mijn scherp zinnigste veronderstellingen. Vader had een monteur, Jan Drost, die bij ons thuis woonde. Een beste kerel, hij kwam uit Hijum. Soms hoorde ik hem praten met allemaal van die vreemde woorden en mijn ver- bazig steeg en steeg. Dat ging maar van bougies, bobine, dynamo, cabriolet en chambre séparée. Van vier- en zes-cylin- der en V-8. U weet misschien wel wat een Krik (ik schrijf het maar even fonetisch) is, maar weet u dan ook wel wat een krenk is? Uw trappers van de fiets zitten daar aan vast. En zó nog een paar honderd woor den. Elk vak is een samenzwe ring tegen de leken en de daar bij behorende vaktaal (jargon, als u wilt) maakt de buiten gesloten stumpers nieuwsgie rig. Als je geen enkele ervaring ter beschikking staat op hün gebied kun je je beter niet in de discussie mengen. Bij de eerste lettergreep hang je al! Het valt niet mee om in de vingerafdruk ken van je pa te vallen en de fijne kneepjes van zijn vak te proeven, zeker als je ook nog a- technisch bent. Het had ook wel goede kanten dat ik zo'n schrijf- mans ben, want ik mocht voor Vader facturen schrijven, met een dik vel blauw carbonpapier er tussen. Soms zat Moeke er bij te breien (en te luisteren naar Vaders dictaat) en op een keer zei ze: "Wat benne jou duur!" En Vader, gevat als altijd: "Ik hew vrouw en kienders!" Wars van elke vorm van snobisme wilde hij de eenvoudige zijn, die zijn zegje kon zeggen. Als de aard appelen niet al te gaar waren adviseerde hij je vriendelijk ze een "knauw meer" te geven. Als ik dat nü zeg, vinden de klein kinderen mij hartstikke "cool". Als iemand een nadeel opliep had hij "een das", "Vader vond kippen best wel leuk "als ze maar wel een kop hadden". En "fratsen waren jen"! Als je wat stoms deed schudde hij zijn hoofd, zonder uit de hoogte te doen. Op een keer had ik met veger en blik de boot (sloep "Trijntje") aangeveegd en ik trachtte, bij gebrek aan erva ring, de opbrengst hiervan tegen de wind in te water te laten. Als ik er nog aan denk, hij die allés wist van zuigerveren, van Hupmobile en Oldsmobile, van oil en Ampère, hij schudde zijn hoofd over een verkeerd ingeschatte windrichting. Hij voelde zich stellig een soort var kenshoeder en dacht van dat papieren jonkje komt niks terecht. Dat is meegevallen, dank zij vele andere dikke boe ken, waarin van zuigerveren geen sprake was, maar wel van de vele duizenden plots die dit aardse leven rijk is. Ter Apel Jelle Vening Over auto's gesproken in Vaders tijd - is dit niet een mooie opname uit de periode van de siakkegang? De plaat is gemaakt op de Harlingerstraatweg met de mooie boerderij van De Jong op de achtergrond. Ongeveer op deze plaats ligt nu het Europaplein. (Foto: Collectie Fenno Schoustra/'t Kleine Krantsje)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1997 | | pagina 11