TOEN OVERAL INNE STAD UUTHANGBODDEN HONGEN BRAVE HENDRIK IN EEN INTERESSANTE TIED HENDRIKBRAVEHENDRIKBRAVEHENDRIKBRAVEHENDRIKBRAVEH HENDRIKBRAVEHENDRIKBRAVEHENDRIKBRAVEHENDRIKBRAVEH pagina 12 Dit is één vanne "Leeuwad der praatsjes" uut de serie, die't Fenno Schoustra een dikke tien jaar leden voor Radio Fryslan houden het. Het gaat over alle mogelijke andudingen. Er is een tied weest, sun hon- ded jaar en langer leden, dat sakemeensen - oek in Leewad- den - zich niet presenteeden met hun adres, mar met de naam van het pand, waarin se hun handel dreven. Dan waar 't dus niet: Firma Jaansen, Nijsted honded, mar, bevobbeld, In de roode Koe", of "Waar de Vergulde Valk uithangt" of "In het Huis De Ster". En dan waar er bliekber gien meens, die't niet wist, waar je die rooie koei viene musten óf waar die goudene valk uuthong - iedereen, van jong tot oud, had die namen en de bijbeho rende panden goed inne kop. De andudingen stonnen trou- wes oek dudelijk op de panden vermeld, óf oppe luifels, die heul veul saken toen nog voor de gevels hadden, óf óppe ramen, wer se as een soart glasskrift anbrocht waren, óf inne gevels, wert se verwerkt waren in vaak heule mooie gevelstienen. Hast elk huus hadde toen nog een eigen appatte naam en ak nou voor de adigheid es even een duuk nim in mien collectie andudingen van, bevobbeld, de Nijsted, dan kom ik der de vol gende namen teugen: De Groninger Toren, Het Wa- gentje, De Witte Zon, Het Half Maantje, De Zwarte Zwaan, De Vier Heemskinderen, De Fra- terniteit, De Wolf, De Ooyevaar, Het Fortuin, De halve Maan, De Blauwe Os, Het Zwarte Kruis, De Wereld, De rookende Moor, Het Turksch Hoofd, De Toren van Babel, De Grutterij, Het Nieuwe Fortuin, De gouden keten, De Gouden Wagen, Het zwarte Lam, De Vergulde Helm, De Witte Zwaan, De Twaalf Keizers, De Witte Beer, De Moor, De drie klavers, De Os, Het Gulden Hoefijzer, De Eikel en het Lam, De Grauwe Hengst, De Gouden Bril, Het Gouden Hoofd, De Hoed, èn, om er nou eindeluk mar met op te houwen, oek nog De Koning van Dene marken. Met het vedwienen vanne luifels enne uuthangbodden, inne loop vanne jaren, binne oek hast al die ouwe interessante namen veloren gaan en van alles wat 'k nou krekt opsomd hew, salie je der vandaag anne dag op die Nijsted nog mar twee terugvie- ne kanne. Dat binne De Zwarte Zwaan en de Witte Beer - beide namen binne bewaard bleven inne gevelstienen, die't nou nog aided in de panden sitte. Dat wil segge De Zwarte Zwaan, date rend uut zestienhondedvijf en zeuventig, sit in een gevel, die't vijf en deftig jaar leden vernijd is oppe hoeke vanne Nijsted enne Westerplantage. En De Witte Beer, daterend uut zeventienhondedzevenenze- ventig, sit nog in het oorspron kelijke pand krek teugenover de Waag anne sonsiede vanne Nijsted. De Zwarte Zwaan mut heel vroeger een herberg weest hewwe en inne Witte Beer sat een tabakshandelaar - de Witte Beer het oait een bekend merk baaitabak weest. Vedder vanne rest binne se vedwenen, al die ouwe andu dingen. Jammer eiluk, seg nou seis... Nog altied binne er interessante uuthangbodden inne stad. Soas be- vobbeeld an 't Saailand "De Zaeyer" en op 't Raadhuusplein "In de Fortuyn" (Foto's: Fenno Schoustra). In 1897, nu dus op de kop af honderd jaar geleden, houdt Brave Hendrik zich crimineel gezien, iets rustiger dan we tot dusver van hem gewend zijn geweest. Of is hij misschien weer eens enige tijd uit de rou latie geweest, zodat hij gewoon niet in staat was met opvallende prestaties in de politierapporten te komen? Hoe het ook zij, op de zeven tiende april, schijnt hij zich te bezondigen aan een soort acti viteit, waardoor hij bepaald niet bekend staat bij de Heilige Hermandad. Want dan ver schijnt de slager Annestatius Brada uit de Haniasteeg ("Enigszins verkeerende onder invloed van sterken drank" zoals de rapporteur het zegt) om te melden, dat Brave Hendrik bij hem een vleeshaak achterover heeft gedrukt. Onze vriend is bij hem in de Haniasteeg versche nen om "eenig vleesch" te kopen, maar heeft het daar vol gens de vrolijke Annestatius niet bij gelaten. Twee maanden later is het niet Brave Hendrik zelf, maar zijn vrouw, die de aandacht op zich vestigt van de politie. Dan ver schijnt Bonne Bons uit het Sint Jobsleen ten burele om er over te klagen, dat de vrouw van Brave Hendrik hem heeft verwe ten, dat hij een zinkdief is. Aangezien hij blijkbaar van oor deel is dat dit niet juist is doet hij een verzoek tot vervolging. Op de eerste augustus wordt Brave Hendriks vierde dochter tje geboren en we moeten aan nemen, dat dit heugelijke feit de gelukkige vader aanleiding geeft de bloemetjes maar weer eens buiten te zetten. Om kwart voor twee op deze maandagmorgen verstoort Brave Hendrik op de Nieuwe- kade de openbare orde, waar door de politiedienaren Botter en Haarsma zich genoodzaakt zien voor de zoveelste maal proces verbaal op te maken. Dat doet onze brave broeder blijkbaar niks, want - notabene! - drie kwartier later wordt hij be schonken aangetroffen op het Vliet bij de Poppebrug. Wanneer de politieagent Haarsma, die hem blijkbaar in de gaten heeft gehouden, zo vrij is daar iets van te- zeggen, pikt Brave Hendrik dat niet. Hij slaat de agent in het gezicht en brengt hem een lelijke verwonding toe. Zodat de politiedienaren Tempel, Botter en Timmer te verkeert, maar ze belooft hem plechtig dat de zaak zal worden onderzocht. Dit wordt voor Brave Hendrik toch een rampzalig jaar, want nu komt niet alleen zijn vrouw te overlijden, maar sterft ook zijn jongste dochtertje, net een jaar oud. Dan verschijnt op zijn beurt Brave Hendriks schoonvader weer op het politiebureau met het alarmerende nieuws, dat zijn brave schoonzoon de gemeente Leeuwarden heeft verlaten met "onverzorgde ach terlating van zijn jonge kinde ren". Toch duurt Brave Hendriks afwezigheid deze keer blijkbaar niet zo lang, want amper twee weken later moeten de inspec teur van politie Stoett en de poli tiedienaar Kleyn hem alweer arresteren, omdat hij dronken over de Nieuwestad loopt. En intussen heeft een zekere Maurits van de Nieuweburen ook al aangifte van belediging door de opstandige Hendrik moeten doen. Op een dag in augustus begeeft de metselaar B. Stellingwerf uit de Boterhoek zich naar het bureau om mee te delen, dat Brave Hendrik heeft beloofd hem "een pak ransel" te zullen geven. En een paar weken later geeft de ijzerhandelaar Wachtels per telefoon kennis van het feit, dat bij hem in de Amelandsstraat wordt gevochten. De "derwaarts gezonden" brigadier Van der Heide en nog twee politiediena ren rapporteren dan, dat het Brave Hendrik was, die op de vuist is geweest met Coenraad en Bram Hemrica. Wanneer zij de plaats van het onheil berei ken, blijkt de politiedienaar Haarsma evenwel de heibel al te hebben beëindigd. Een maand later ontwaren de politiemannen Van der Horst en De Jong de opmerkelijke figuur van Brave Hendrik wanneer hij zich alweer beschonken op de Nieuwestad bevindt en tenslot te zijn het nog eens de inspec teur Stoett en politiedienaar Tempel, die onze makker in de boeien moeten slaan, wanneer zij hem zwaar boven zijn thee= water zien laveren in de Boter hoek. Bent u benieuwd hoe het verder met deze Brave Hendrik gaat? We zullen het in een volgend nummer wel zien. hulp moeten snellen om met vereende krachten Brave Hendrik aan de wacht te bren gen. Sneu nou toch, want nu kan deze gelukkige vader de eerste levensavond van zijn pasgeboren dochtertje niet eens meemaken - hij zit degelijk opgeborgen in de cel. Nog dezelfde maand krijgt de politie bericht, dat Brave Hendrik bezig is spektakel te maken in de Boterhoek. Twee sterke mannen, de politiediena ren Obbema en Pakker vliegen er als hazen naar toe, maar wanneer ze er met bonzende harten arriveren blijkt Brave Hendrik al heel braaf thuis "en reeds te bed" te zijn. Mis poes dus in dit geval. Maar in oktober kunnen de agenten Tempel en Timmer de duidelijk aangeschoten Brave Hendrik toch nog eens in de kraag pakken wanneer ze hem door de Kleine Kerkstraat zien waggelen. In het jaar 1898 zal het weer lang duren, voor Brave Hendrik het pad van de politie kruist. Is hij als een gevolg van dat akke vietje met de politiedienaar Haarsma wellicht weer een poosje opgeborgen geweest? Maar nu is het waarempel Brave Hendrik zelf, die zich bij de poli tie komt beklagen. Bij hoog en bij laag houdt hij vol mishandeld te zijn door zijn eigen schoonva der en door een broer van zijn vrouw. Weliswaar merkt de poli tie, dat Brave Hendrik weer onder invloed van sterke drank

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1997 | | pagina 12