LEEWADDERS, WAAR IS DIT? GESPREKKEN OP DE BRUG i 'T KLEINE KRANTSJE Wij verzekeren alles wat waardevol voor u is. Friesland Bank Assurantiën VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 13 Tante Hieke levert stof op foor feul praat bij de bruggen. Ruzie over erfenissen, fotos uut froe- ger tieden en al soa meer. Ja, en netuurlijk weer over ferkeer- de dingen in de stad en toch wil Liwwadden groater wurde. Mar tot eindsje besluut toch weer ouwe Hieke bij monde fan Tabe, Minne, Fokke, Geert en Evert. Fokke: Ik bin fandaag en morren alleen tuus. Ja, Sientje is met een nicht naar een oude tante in Utrecht. Over de negentig is ut ouwe meens. De beroemde tante Hieke. Tabe: Over de negentig. Dan binne jou hier een mooi skoft weest. Mar der binne meer fan sukken. En asu dan nog wat helder in de bovenkamer binne, dan is ut oek nog wel mooi. Geert: Mar ja, dat is niet altied soa. En al su dat goed weze, mar jou siene min, of je binne doof, of jou lope niet meer an 'e hoeke fan 'e straat toe, is ut toch oek pet met peren, wik mar segge, sak mar segge! Fokke: Laat tante Hieke mar lope. Ja, met een stok hor, mar ik bedoel ut kopke. Altied een monster met drie broeken an weest! Se waren met sien drie- en as susters. Hieke, en een Aaltsje en Sientje hur moeke. Evert: En nog een stuk of wat broers denk ik. Sien je wel, soa gong dat froeger. Groate huus- houwings. En sij leeft alleen nog? O, oek nog een broer in Nij-Seeland. Das een heel end op een ouwe fiets! Fokke: Drie broers en drie sus ters. En toen die hur ouwelui der flak na mekaar af raakten hèt tante Hieke ut meeste mar in pikt. Moeke had hur dit beloofd en dat en dat oek nog, weet je wel? Minne: Daar ken je sterke ferha- len over hore. En der binne pira ten bij. Se kwamen anders nooit bij die ouwe meensen, mar nou met de natte saddoek fooran. Wat salie we se misse, och, och, en die kast wille wij wel... Tabe: En jou kenne oek niet bij je leven ompatte. Ja, ik kan meensen die hewwe dat alle maal opskreven. Ja, eerst oek met de kienders overgeleid. O, sukke lieve, geskikte kinders. Fokke: Tante Hieke was, wat seg ik, is een haaibaai. Se hèt Sientje opkommandeerd, om te kommen. En dan mut se een oud poëziealbum met nimme, en twee fotos. Evert: Ouwe fotos fan de ouwe lui, of een femieliefoto. Nee? Dan seker één fan een buurt feest, of Sientje in hur bloate open berefel. Ja, as bébie dan. Oek al niet? Wat dan wel? Fokke: Se wu een foto fan ut Kalverdiekje. Want daar had se met hur eerste skarrel lopen. Nou fan dat diekje fan toen is niks meer over. Dat we hewwe mar één op ut Skapediekje nomen. Weet sij feul. Tabe: Ho, ho, jonge, as ut son dregonder is, ken dat nog wel es ferkeerd uutpakke. Want stel se siet een stukje fan 't kerkhof. O, meer naar ut end, bij die boe- replaats fan Poelsma su ik seg ge, mar ut is loof ik Tamminga. Mar ut sa! mij es benije. Fokke: En op die andere foto must hur ouwe huus uut de Barent Fockesstraat staan. Ja, Hieke skrieft: Barend Fokker straat. Daar hèt se een jaar of wat as kien woand. En die wille se nou afbreke, had se hoord. Evert: En de meensen, die der woane fiene dat se nog jaren staan kenne. Fer in Tweeduzend op. Ja, soa prate we mar. Twee duzend soa feul. Nog een paar jaar en dan is ut een twee met drie nullen. Minne: En dan te begriepen, dat ut ooit es een drie met twee nul len weest is. In ut jaar driehon derd na Christus. Meensen in berefellen, mar daar binne gien fotos fan. Kleine grapke! Geert: Das een mooi skoft leden. Mien swager seit dan: in ut stenen tijdperk. Fan stienen sproken: in de binnenstad wille se in alle straten nije stienen legge met ferskillende kleuren. Ut liekt mie geld ferskieten, wik "Och, chauffeur, ried toch niet su oergriedelijk hard om die hoe ken, ikwuderdoadsenuwachtig van!" "Doen mar net as ik, mevrouw, de ogen dicht bij elke hoek die't we omgaan..." Verzekerd onder vertrouwde vleugels Fnesland Bank Assurantiën, Zuiderstraat 2 Leeuwarden, Telefoon (058) 299 4 1 Fax (058)299 47 38 mar segge, sak mar segge. Fokke: Ik sag laassen een foto in de krant fan ons wethouder met hur korte rokje. Die was al een stukje an 't straten. Jo van Ammers-Küler seit Sientje dan, mar dat was meer een boeke- skriefster. Fokke: En toch sit dat Liwwad- der gefoel diep. Ik bedaar weer even bij tante Hieke. Se wille die ouwe fotos omdat se nog soa an Liwwadden hangt. Want anders is se altied spiekerhard. Denk mar an dat terugstuurfer- haal. Tabe: Se kenne dat geld beter bruke foor nije tegels in de stoe pen, want daar kenne jou op tal fan plakken de poaten wel breke. Of foor fietspaden sorge, want dat is soms oek een fers- krikking. Ut is treurig hier en daar!!! Evert: En dan nog es wat. Een man uut Jelsum, die ik nog fan froeger kon, skiet mie an en seit: Liwwadden liekt op een kerel met een groate tuun waar ut een groate bende is. Helemaal fersuterd en allemaal onkruud. En dan wil ie der oek nog de tunen fan een ander bij hewwe. Minne: Suk praat stemt tot nadenken. Die man hèt wel geliek. En toch wille jou em drekt gien geliek geve. Want jou binne een Liwwadder. Je houwe ut met jouw stad. Mar evenste goed, die man uut Jelsum maakt ut ons niet makkelijk! Geert: Ik must er even over nadenke, wat die Jelsummer bedoelde, mar nou hew ik ut deur. Werachtig waar, as we ons eigen niet eens knap foor mekaar houwe kenne, mutte we ons niet met anderen bemoeie, wik mar segge, sak mar segge. Tabe: Terugstuurferhaal? Had se es erges wat kocht en wurde dat tuusbesorgd, en ut ston hur niet an? Of fan son postkode, nee postorderbedrief, Nekker- kam of Weeman of soa? Nee, groate meensen? Fokke: Sientje hur moeke en een friendin suden komme te koffiedrinken. Seg mar tien uur morres. Die friendin is wat an 'e froege kant, belt an, deur open en wat seit Hieke? Jou bin te froeg, ik bin nog niet klaar. Tien uur is tien uur! Loop nog mar een blokje om! Doooogü! Vlga. Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen I naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto 's van de stad uit een lang vervlogen tijd. GENOEGELIJKE UURTJES Met leedwezen hebben wij gele zen, dat in december het laatste nummer van 't Kleine Krantsje verschijnt. Maar meer nog door de reden waarom: uw gezond heid: ons leed. Een groot aantal jaren hebt u de oud-Leeuwar ders veel genoegelijke uurtjes en dierbare herinneringen doen beleven. Bedankt daarvoor en veel sterkte toegewenst met uw gezondheidsperikelen. Heerhugowaard M. H. van der Sloot A. van der Sloot-de Jong

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1997 | | pagina 13