'T KLEINE KEANTSJE GEHEIME RUIMTE NOODLOTTIGE MOMENTEN... VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN De Vincent van Goghstraat. Zouden er nog bewoners zijn, die niet weten naar wie deze straat is genoemd? Vincent van Gogh was een van de belang rijkste schilders uit de vorige eeuw. Hij werd geboren in 1853 in Groot Zundert en hij stierf, door eigen hand, in 1890 in Auvers sur Oise in Frankrijk. Van Gogh was niet alleen schil der, maar ook etser en litho graaf. Schilder werd hij overi gens pas omstreeks z'n dertigste, nadat hij al kunsthan delaar, onderwijzer en prediker was geweest. De Hoeksterdwinger of Hoek- sterpoortsdwinger was het bas tion, dat in 1672 ten noorden van de buurtschap Hoek ter versterking van de stad werd opgeworpen. In 1830 is de oude dwinger doorgegraven omdat toen de Groningerstraat weg moest worden aangelegd, later verdween de hoogte zelfs geheel. De Huygensstraat tussen de Eewal en de Speelmansstraat, dankt z'n naam aan het Huy- genshuis, dat hier heeft ge staan. De straat is na 1886 ont staan na het afbreken van een deel van dat huis, de vroegere woning van de familie Huygens, waarvan o.a. een lid burge meester van Leeuwarden is ge weest. Bolsward was omstreeks het midden van de zeventiende eeuw de naam van een huis bij de Wirdumerpoort. In een stuk van 1640 wordt gesproken voor een huis "daer Bolswaert uyt- hangt". Het Gouden Turksch Hoofd was de naam van een huis, waarvan we de juiste plaats niet hebben kunnen vinden. In een geschrift van 1581 wordt het Gouden Turksch Hoofd 't Goldene Turnhooft" genoemd. Het Panwerk moesten we zoe ken aan het Oldegalieën; de huizen, die er vroeger toe be hoorden, waren bereikbaar via een poortje. De naam kwam van de pannenbakkerij, die hier heeft gestaan, en waaraan sommige oudere stadgenoten nog wel herinneringen hebben. De Beekkerkstraat is genoemd naar Harmen Wouters Beek- kerk, een Leeuwarder schilder, die hier leefde van 1756 tot 1796. Beekkerk maakte land schappen, genre- en dierstuk- ken en historische taferelen. In het stadhuis hangt nog een stuk van Harmen Beekkerk: Mozes met de 70 oudsten uit het volk Israël. Dit schilderij maakte Beekkerk in 1787. De Breedeplaats is ontstaan na 1580 door het aanbouwen van woningen in de Jacobijner Het Struivingspoortje aan de Nieuwestad zuidzijde. Het bestaat nu precies driehonderd jaar, want het werd in 1696 gebouwd. (Foto: Collectie Fenno Schoustra/'t Kleine Krantsje Appelhof, dat lag naast het toen opgeheven Jacobijner klooster. De Vette Os zijn we al eens tegengekomen in onze rubriek De Gevelstenen spreken. Het is het pand op de hoek van de Grote Hoogstraat en de Post- straat. Het huis (nu van de Vereniging Hendrick de Keyzer) heeft een gevelsteen met een vette os - er is hier vele jaren een slagerij geweest. De weg naar Cambuur kennen we onder deze naam niet meer; de huizen, die er vroeger aan stonden, staan nu aan De Ruy- terweg. De oostelijke buiten buurten heetten weleer Cam buur en Camminghabuurt - onze beroepsvoetbalclub, die hier resideert, draagt wel een toepasselijke naam! Het Struivingspoortje is een latere naam voor het Popta- poortje, dat we nu nog altijd kunnen vinden aan de drukke kant van de Nieuwestad naast Martens Cafetaria. Meneer A. Struiving is een tijdlang de ei genaar van de huizen achter het poortje geweest. Een aantal jaren geleden is het oude Strui vingspoortje keurig gerestau reerd, het is nu weer een zeer bezienswaardig erfstuk van het verleden. Suisse heette tot enkele jaren jaren na de laatste oorlog een café aan de Stationsweg. Hon derd jaar geleden was er in het pand Tuinen 13 een café, eveneens met de naam Suisse. De Kloksteeg bestaat nog steeds, al zullen er weinig Leeuwarders zijn, die weten waar hij is. De Kloksteeg loopt van de Tuinen zuidzijde in de richting van het Droevendal, evenwijdig dus aan de Ooster kade. De herkomst van de naam is niet bekend; misschien heeft een huis bij deze steeg een klok als uithangteken ge had. De Waling Dijkstrasfraat is niet genoemd naar de eens be kende schaker uit Leeuwarden, maar naar de schrijver van Friese novellen, blijspelen en gedichten. Waling Gerrits Dijk stra, geboren in 1821 en over leden in 1914, schreef o.a. Uit Frieslands Volksleven. De Elizabethstraat heeft de gekste vorm van alle straten in Leeuwarden: het is net een enorme banaan. Banaanstraat was misschien een toepasselij ker naam geweest, want waar slaat dat Elizabeth nou op? Wel dat moet een dochter zijn ge weest van de huizenbouwer Auke Gerhard van der Mey - namen, die de Leeuwarders van nu niets meer zullen zeq- gen. De Molenstraat herinnert ons nog altijd aan de molen Het Lam, die tot 1919 aan het begin van het Marssumer Binnenpad heeft gestaan. Er is nu geen spoor meer van te vinden; noch van die molen, noch van het landelijke binnenpad. Het Hoekster Kerkhof is in het verre verleden in het oude Leeuwarden een begraafplaats geweest, zoals ook het Jacobij ner Kerkhof eens een begraaf plaats was. Na omstreeks 1640 is dit kerkhof voor een deel met huizen bebouwd. Het stukje straat tussen de Wijde Steeg en het Hoeksterpad is intussen van zijn oude, historische naam beroofd. Het heet nu niet meer Hoekster Kerkhof, maar Catha- rinahof. De Tonslagerij bij de Oldega lieën is in vroeger jaren voor heel veel runderen het droeve eindstation geweest. In de vori ge eeuw werd hier in massa vee geslacht en voor export in tonnen gekuipt. Vandaar dus dat Tonslagerij. De Oosterdwarsstraat is een oude naam voor de Kruisstraat. De Oosterdwarsstraat kruist de Oosterstraat en daarmee zijn dus beide namen verklaard. De Kastmakersteeg zal wel zo genoemd zijn omdat er een kastmaker heeft gewerkt en ge woond. In het kleine Leeuwar den van heel vroeger had zo'n enkele kastmaker betekenis ge noeg om een steeg naar hem te vernoemen. De van Galenstraat eert de Nederlandse vlootvoogd Jan van Galen, die in 1653 sneuvel de in een slag tegen de Engel sen bij Livorno. Dit romantische hoekje was vroeger te vinden achter het poortje aan het Oldegalileën, dat naar het Panwerk leidde. (Foto: Fenno Schoustra) Leo Valentin, de beroemde "Vogelman" (37), maakt meer dan zeshonderd parachute sprongen en veel "vogelvluch ten" op zijn kunstmatige vleu gels. Bij zijn zoveelste demonstratie, in Liverpool, zweeft hij weer enige tijd op zijn houten vleugels. Wanneer daarna zijn valscherm zich niet opent valt de Fransman dood. (1956) Jaren geleden, op een avond, toen het al donker was, kwam de tex- tielvertegenwoordiger H. van der Meulen van zijn dagelijkse route thuis bij zijn woning aan de Bleeklaan. Hij parkeerde zijn auto voor de deur, zette alvast een paar koffers op de stoep en zocht in z'n jas zak naar de huissleutel. Maar omdat hij de sleutel niet zo gauw kon vinden, drukte hij maar op de bel, opdat zijn vrouw de deur zou ope nen. Op dat moment kwam de welbekende "Bonne" voorbij met - aanvankelijk - een gezicht als een oorwurm. Hij liep destijds zelf met een koffertje langs de deuren en hij zag kennelijk in de heer Van der Meulen een concurrent. Toch won de nieuwsgierigheid het en een moment later liet Bonne z'n goede hart zelfs spreken: "Wil't een bitsje? Blief nog mar even staan; ik krij hier ook altied een dubbeltsje!" Of het nu nog zo is weten we niet, maar het zeer interessante pand Tweebaksmarkt 49, waar in thans het 'Haersma Huys' gevestigd is, heeft ooit een ge heime ruimte bevat, die als 'smokkelruimte' ook wordt ge noemd in de Lijst van Neder landse Monumenten, waarop het huis voorkomt, evenals het naastliggende pand nummer 47 en het poortje er tussen in. Van deze door een buitenstaander niet te vinden ruimte moet een vroegere bewoner, de heer Rintje Huizenga van het gara gebedrijf, nog wel gebruik heb ben gemaakt om zich tijdens de Tweede Wereldoorlog ver borgen te houden voor de Duit sers. En dat was dan misschien wel de meest 'professionele' gehei me schuilplaats in Leeuwarden, waarin onderduikers zich in die donkere oorlogstijd hebben ver stopt.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1997 | | pagina 7