LA VENEZIA" /H MARTEN'S CAFETARIA *V 'T KLEINE KRANTSJE Zoekt U verpozing 't RENNERSHUIS eel 17,50 26,50 OEKSTRA Willemskade 9, POPULAIRE LEEUWARDERS nieuwestad 56 leeuwarden IJS. ht als flu# f9 aan- en verkoop van huizen taxaties - woonhuizen - bedrijven hypotheekadviezen assurantiën Makelaardij SLECHTS 17.50 Grootste speciaalzaak van het Noorden voor wielrenners en trimmers. Fa. ANDRIESSEN en Co. PAKJE met 30 verschillende oude nummers 't Kleine Krantsje VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 9 Een gezellig zitje in een rustige sfeer biedt U onze nieuwe moderne ijssalon VOORSTREEK 87 - LEEUWARDEN Wij serveren een heerlijk kopje koffie, thee, diverse ijssoorten en koele dranken „La Venezia" kwaliteit POSTBANK 98.10.62 t.n.v. FENNO SCHOUSTRA'S PUBLICITEITSKANTOOR 8911 AX Leeuwarden. 058-2337373 De beste merken o.a. Gazelle Raleigh - Zieleman - Peugeot - Gitane - Koga Myata Colnago - Cornelo Voorstreek 93 - Tel. 2126155 - Leeuwarden Afgehaald van kantoor Vredeman de Vriestraat (alleen mogelijk na telefonische afspraak: 2120302) Per giro (98 10 62 t.n.v. Fenno Schoustra's Publiciteitskantoor) besteld: Onze abonnee de heer G. Kuperus heeft een aantal jaren geleden een boekje samengesteld met verhaaltjes over belevenissen sinds zijn jeugdjaren in Leeuwarden. Verschillende van deze artikeltjes willen wij graag voor 't Kleine Krantsje overnemen. De heer Kuperus, geboren in 1915 als zoon van een schoen maker, had graag onderwijzer willen worden en jaren later nog liever predikant in de Neder landse Hervormde Kerk. Hij werkte evenwel ruim een kwarteeuw in de schoenmakerij van zijn vader, welk bedrijf in 1955, na precies vijftig jaar te hebben bestaan, werd geliqui deerd. In deze periode in de zaak nam de heer Kuperus zelfstudie ter hand: hij bekwaamde zich in het Esperanto en volgde met succes een cursus tot opleiding als godsdienstonderwijzer. De be haalde acte gaf hem de be voegdheid om in Nederlands Hervormde kerken te preken. In 1955 werd hij administrerend koster van de Hervormde Gemeente Leeuwarden, welke functie hij vervulde tot mei 1977. In deze tijd kon hij ook zijn zon dagse preekwerk blijven verrich ten. Van mei 1977 tot november 1981 was de heer Kuperus hulp prediker in Warns, in welke periode de Generale Synode van de N.H. Kerk hem de bevoegdheid verleende huwelij ken te bevestigen en in te zege nen. Ook kreeg hij officieel predi kantsbevoegdheden maar niet de status van de predikant. EEN DRONKEN GEHEELONTHOUDER? Het was op een doordeweekse dag. Ik zou eveD een bood schap doen per fiets. Daartoe reed ik in de Vijzelstraat in oos telijke richting (dus vanaf de Nieuweburen naar de Wissesdwinger, links en de Noorderweg, rechts). Het geval wilde dat mijn voorwiel in aanra king kwam met het achterwiel van iemand, die vóór mij reed, een situatie, waarin ik de macht over het stuur verloor en aldaar ten val kwam. Gelukkig bezeer de ik mij wel niet, maar ik kon toch niet alleen overeind komen (dit laatste vanwege mijn licha melijke constitutie). Buiten degene die vóór mij reed en ik was er niemand in de straat te bekennen. Mijn voorrijder heeft het ongeval kennelijk niet gemerkt, want hij is gewoon doorgereden. Ja, wat moest ik... Ik duwde met mijn handen en benen de fiets, die over mij heenlag, van mij af. Toen moest ikzelf nog zien om op voeten te komen, maar zon der hulp is mij dat niet mogelijk. Goede raad was duur... Gelukkig, daar komt een mevrouw aangewandeld. Toen ze vlakbij was, vroeg ik: "Mevrouw, kunt u mij even hel pen?" Maar het bleek, dat zij de bijbel se gelijkenis van de barmharti ge Samaritaan goed kende, met name de houding van Priester en Leviet. Zij antwoordde: "Ik bemoei mij niet met dronken mensen" en ging tegenover mij voorbij. Ondanks de penibele, maar wel koddige situatie, moest ik inwendig wel even glimlachen. Ik voelde me één moment de reiziger uit de gelijkenis, die door de rovers was overvallen. Maar we gaan terug naar de werkelijkheid. Daar naderde een jongkerel, aan wie ik dezelfde vraag stel de. Hij greep me van achteren onder de oksels beet en tilde mij overeind: "Hoe beslaat dit?" "Niks te doen, hoor", antwoord de ik. Onder het in orde bren gen van de kledij, vertelde ik hem waardoor ik zonder hulp niet alleen kan opstaan. Na de vriendelijke jongeman bedankt te hebben voor z'n hulp, besteeg ik maar weer mijn stalen ros, deed m'n boodschap en genoot bij vernieuwing van het prachtige weer. Dit was het verhaal van de man, die reeds z'n levenlang geheel onthouder is geweest en tóch aangezien werd voor een dron ken man. Leeuwarden G. Kuperus DAT ARME BRUIDJE In het kader van mijn werk zaamheden als administrerend koster der Hervormde Gemeente Leeuwarden moest ik de bruidsparen, die hun huwelijk kerkelijk wilden laten bevestigen en inzegenen, te woord staan en hen inlichten inzake de administratieve en financiële aangelegenheden, die een en ander met zich mee bracht. Ik kreeg een telefoontje van Dr. J. de Bruijn, destijds wijkpredi- kant alhier, met het verzoek of ik alsnog een bruidspaar te woord kon staan (het was 's avonds ongeveer 9 uur). Ja, dat kon wel; ik was toch thuis. Even later verscheen het paar en het werd me alras duidelijk, dat beiden verminderd toereke ningsvatbaar waren. Nadat ik de personalia had genoteerd, beëindigde ik de informatie met de zin, die ik gewend was te debiteren in der gelijke gevallen: "De kosten, verbonden aan de bevestiging en inzegening van uw huwelijk, zijn twintig gulden en u wordt verzocht dit bedrag vóór de huwelijksdatum hier op dit kan toor te voldoen". De bruidegom gaf de voorkeur aan contante betaling, waarmee de zaak administratief was bekeken. Een week later meldde de brui degom zich andermaal tot mij met het verzoek om die betaal de twintig gulden terug te mogen ontvangen, "want", zeide hij, "de vuhkering is uut" In overleg met de betrokken predikant is dit geschied. Ik dacht, dat daarmee de zaak was afgedaan, maar dit muisje kreeg nog een staartje, name lijk: een uur later klingelde de huisbel alweer, en waarempel, daar stond het afgedankte bruidje. "Ik wou u wel even spreke", was haar bescheid. Ik nodigde haar in de gang, want, dacht ik, we zijn gauw uit gepraat: haar ex-verloofde had mij immers al ingelicht en de betaalde centjes teruggekre gen. Het meisje zei: "Ik wou u even segge, dat de trouwerij niet deur gaat, want de vuhkering is uut' en nou wou ik graag die twintig gulden van u terug hewwe". Ik vertelde haar, dat haar ex- verloofde hier al geweest was en mij het droeve nieuws reeds had medegedeeld en desge vraagd van mij twintig gulden had terugontvangen. Zij weer: "O, wat een gemene rotzak; ik hè de kaatsjes betaald en mien moeke zei: "Dan hest recht op die centen". Toen stelde ik haar een vraag, die wel buiten mijn bevoegdheid lag, maar dat drong kennelijk niet tot haar door, namelijk: "Kennen jullie elkaar al lang en hoe hebben jullie elkaar ont moet?", waarop zij mij vertelde: "Wij troffen elkaar twee maan den leden op de kermis in 'e sweef. Maar mien moeke sei: "Dou must 'ie er mar niks fan antrekke, want hij leek mij oek niet geskikt foor ut huwelijk. Mar ik weet seker: mien moeke sal 'm wel un beste brief op 'e beal- ch sture". Teleurgesteld verliet het arme bruidje de Kosterij der Grote Kerk... Leeuwarden G. Kuperus JAMMER... Wij hebben jaren 't Kleine Krantsje gelezen - bedankt nu voor al het werk, dat u ervoor heeft gedaan, dat het straks allemaal afgelopen is. Ik ben nu zes en zeventig en tekenen is mijn hobby, maar ik moet wel een voorbeeld hebben. In '80 ben ik ermee begonnen en mis schien is het voor u leuk te weten, dat ik zeker acht foto's van voorpagina's van 't Kleine Krantsje heb overgetekend en meer dan veertig van de afbeel dingen uit de krant in totaal. Zo ziet u maar weer wat er voort kan komen uit een abonnement op 't Kleine Krantsje. Het kan overigens zijn, dat ik de enige ben, die zoiets gedaan heeft. Ze hangen allemaal bij ons in de flat. Leeuwarden T. ten Brink-Hoekstra

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1997 | | pagina 9