UIT DE ARCHIEFKASTEN VAN 'T KLEINE KRANTSJE 'T KLEINE KRANT5JE AMSTERDAMSCHE BANK N. V. ADVERTENTIES VAN TOEN. BIJKANTOOR LEEUWARDEN VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 10 Het werd allemaal wat minder in de jaren tijdens de Tweede Wereldoorlog. Maar toch was er nog wel wat vertier. Zoals van 25 april tot en met 1 mei 1941, toen De Groene Weide van L. Bartstra aan de Harlingersingel een cabaretprogramma bracht, met onder andere Geri ("Een jongleur met vele sensaties") en Henni Nolles ("Manipulator in zijn verrassende goochel kunst"). "Bezocht U nog niet ons cabaret?" vroeg Bartstra zich af. "Indien niet, komt U dan eens spoedig amuseeren, want ook... U voelt zich uit en thuis in De Groene Weide". "De Concurrent" was vroeger een zaak in kruideniers- en grutterswaren aan de Turfmarkt op nummer 7. Wat had die in 1930 te vertellen? Dit: "Het dringt langzamerhand door, dat wij geen misbruik van vertrou wen maken, maar onze prijzen geheel stellen naar de markt waarde van het artikel. Daardoor koopt U nimmer te duur. Probeert U eens, spoedig zult U merken, dat dit toch de beste en voordeeligste weg voor U is. N.B. Wij vragen en bezorgen" In 1977 kwam de firma Burmann met zijn "In de linnen Shop" aan het Ruiterskwartier met een "eenmalige aanbie ding" waar sommige mensen (misschien) van achterover sloegen: "Donsdekbed eventjes 100 gulden voordeliger. Ondanks de enorme prijsstij ging in dons kunnen wij voor lage prijs een beperkt aantal dekbedden uit ons Deens assortiment aanbieden met een reductie van 100,-!" Woensdag 23 februari 1949 was de dag, waarop Elgersma's Bakkerij geopend werd op de hoek van de Claes Bockes Balckstraat met zijn gemoderni seerde zaak. "Als openingsre clame ontvangt iedere 10e koper een verrassing en iedere 25e koper, die meer dan voor 1,- koopt, een heerlijk stuk gebak. Deze reclame duurt tot en met Zaterdag! Profiteert hier van! Wij verwachten U!" "Wilt U gezellig leren Dansen?" vroeg Dansschool R. Boomsma, Azaleastraat 76 in het jaar 1948. "Komt dan op de Zondagmiddagclub voor begin ners, van 4-6 uur, die Zondag a.s. aanvangt in Bovenzaal Café Blauwhuis, Hoekstersin- gel. O.a. les in Samba en Rumba." Wat beweerde Corset Geursen uit de Schrans in 1950? Dat "de goed geklede vrouw" draagster is van een "Scandale corset". "Het elegante corset van Franse vinding. Zonder baleinen, Vederlicht en Onverslijtbaar. Uitsluitend in onze zaak ver krijgbaar. De Poulier T. van der Werf uit de Weerd adverteerde in het jaar 1902, dat hij "eiken dag ver- sche eendvogels enzovoort ont vangt, tot welker levering hij zich minzaam aanbeveelt" In het piepkleine pandje Breedstraat 47 heeft in vroeger jaren een zekere I. Wiener een kruidenierszaak gehad. In 1931 pakte deze Wiener uit door met cadeaux te gaan strooien. "De kleine blauwe winkel", zo maakt hij in een annonce bekend, "geeft iederen kooper van 1 gul den boodschappen (buiten roomboter, suiker en eieren) één groote zuurstal cadeau, bij ieder Vz pond Rosamunde Margarine (smaakt absoluut als roomboter) een Reis- Reep en bij ieder '/z pond geuri ge Koffie van 18 cent per '/z pond en duurder een Luxe Trommeltje". En wat waren zijn prijzen? Nu, "Persil 22'/z cent per pak, 3 pak Roodband zeep poeder 25 cent, Goede Margarine 22 cent per ponds- pak, Klokzeep 40 cent per pak en het Beste Vet 24 cent per pondsbeker. Ga naar Wiener Je Adres!!!" (1940) Altijd opzienbarende adverten ties in de krant had weleer J. W. Velleman van de Voorstreek tegenover de Nieuweburen. "Ik zal u nog eens vertellen" riep hij in 1924, "voor welke koopjes U bij mij kunt koopen: zwart zijden fluweel a 75 cent, gekleurd flu weel 50 cent, prima zuiver wol len laken, 2 el breed in 12 kleu ren a 2,50 per el, een reuzen partij vitrage voor gordijnen, een pracht goedje vanaf 28 cent per el. Allen dus naar de oud beken de koopman J. W. Velleman" De Aardappel- en Groentehandelaar J. Dokter, bekend van zijn zaak aan de Oosterkade, vestigde zich in het eerste oorlogsjaar 1940 ook in Huizum. "Morgenvroeg openen wij onze nieuwe zaak in de Schrans" kondigde hij vol enthousiasme aan. "Ons advies 'De beste kwaliteit tegen een matigen prijs' bleek in onze zaak aan de Oosterkade het juiste te zijn. Dit devies blijven wij dan ook trouw. Nog meer dan voorheen zullen wij trach ten onze zaken in steeds ruimer kring bekendheid te geven en het vertrouwen, dat onze klan ten in ons stellen, niet te beschamen. Om al onze prijzen te noemen zou te veel plaats ruimte vergen. Hieronder volgt echter een greep daaruit. Harde kogelspruiten p.p. 10 ct., Stoofworleltjes (geschrapt) p.p. 7 ct., 10 pond Harmen Harkes (1903) Stoofperen 100 ct., Sappige handpeer, ongeveer 2 a 4 weken houdbaar, 1,00. Doet U eens een proefbestelling. Wij zullen zorgen, dat U tevreden zult zijn. Wij vragen en bezor gen alles en op tijd!!" "Neemt 's avonds voor het sla pen gaan een lepel Draisma's Levertraan!" was ook in 1955 nog een goed advies, dat via de krant best aan de mensen mocht worden gegeven. In het grote pand bij het Werkmanslust, waar later het Café Stadszicht zou komen, is ooit een winkelbedrijf geweest. Dat was van de Leeuwarder Coöperatieve Winkelvereeni- ging, die in het oprichtingsjaar 1880 een ietwat merkwaardige advertentie in de krant had staan. Toen riep zij geen huis vrouwen op om bij haar te komen kopen, maar wendde zij zich juist tot mogelijke leveran ciers, om haar aan de noodza kelijke koopwaar te helpen. "De Leeuwarder Coöperatieve Winkeliersvreeniging vraagt LEVERANCIERS, genegen om de wekelijkse benodigde hoe veelheid beste Friesche BOTER, KAAS, EIJEREN EN AARDAPPELEN te leveren. Betaling contant. Schriftelijke aanbiedingen, met opgave van conditiën, worden ingewacht bij den Winkelhouder Z. Bokma, Groninger Straatweg". HET BORNIAPARK Dat was een leuke herinnering aan het oude Borniapark, die foto op de voorpagina in het nummer van mei van 't Kleine Krantsje! Ik heb daar heel wat voetstap pen liggen omdat ik er in mijn jongensjaren veel heb gespeeld als bewonertje van eerst de Heyermansstraat en later de Verlengde Schrans. Al heel lang ben ik niet meer in Leeuwarden/Huizum geweest en ik kan van hieruit niet bekij ken, wat er nou eigenlijk nog van dat oude Borniapark over is gebleven, maar als ik 't me niet vergis is dat zo goed als niets, wat je betreurenswaardig mag noemen, want wat was het vroeger - in volle glorie - een mooi park in de stad. Maar ja, dat zal wel gelden voor veel meer dingen in de stad - zo gaat dat nu eenmaal. Kerkrade G. de Witte HERMAN STEENKAMP In 't Kleine Krantsje van juni ver meldde u de dodelijke val van Herman Steenkamp. Kort nadat hij zijn woning in de Weerklank had verlaten om te gaan werken werd hij na de val van de schoorsteen naar huis gedra gen. Mijn tante was toen zwanger van haar tweede en dit later geboren kindje is wellicht door alle emoties kort na de geboor te overleden. Omdat in die tijd de sociale voorzieningen nihil waren ging ze uit werken en verzorgde ze de was voor een aantal families o.a. de fam. Koopmans waar mijn grootva der meesterknecht was. Met mijn grootmoeder verhuis de ze later naar de Barent Fockesstraat tegenover de boerderij, waar een huis werd gebouwd door haar zoon Jan. Toen haar broer Gosse in die tijd weduwnaar werd trok die met z'n zoontje bij haar in. Mijn tante heeft zich altijd voor een ieder ten volle ingezet en zich alleen gered, want zoals ze zei: "Voor Herman komt nooit meer een ander." Bij mijn geboorte kreeg ik de voornamen van mijn oom Hermanus Theodorus. Aalsmeer H.Th. Heegstra

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1997 | | pagina 10