LEEWADDERS, WAAR IS DIT? 7 KLEINE KRANTSJE DE AVONTUREN VAN JUFFROUW KNIP EN KNAP VLUCHT GEVANGENIS LEEUWARDEN IN BOEK EN BLAD VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 13 Werkmanslust 11, de laatste woning van Pieter duithuis (foto: Chris Visser). 27. Uit het leven van Pieter Bulthuis (1912-1997) Op een zaterdagmiddag in augustus 1997 zitten juffrouw Knip en Knap in de tuin van oom Piet in Huizum. Even later voegt oom Piet zich met thee en koekjes bij de dames. Piet; 'Heb jij Piet Bulthuis ook gekend?' Knap: 'Alleen van naam...' Piet: 'Zeven mei werd hij nog vijfentachtig, maar op drie juni is hij overleden. Pieter Bulthuis was een pleegbroer van mijn vader.' Knap: 'Dat wist ik wel, maar nu hoor ik voor 't eerst dat hij over leden is. Hij had toch ook een tweelingbroer?' Piet: 'Ja, dat is Jaap, die woont in Swifterbant... Jaap was ook een pleegbroer van mijn vader.' Knip: 'Hoe kwam het dat uw vader pleegbroers had?' Piet: 'Alle kinderen werden uit een gezin genomen en de jong- sten, een tweeling, kwamen bij mijn beppe terecht.' Knap: 'Die was toch al jong weduwe met vier kleine kinde ren?' Piet: 'Dat is wel zo, maar vroe ger waren de mensen gemak kelijker en behulpzamer dan tegenwoordig. Bovendien kreeg mijn vader, die alleen maar zus ters had, er twee broertjes bij.' Knap: 'Vroeger zat Bulthuis toch in Australië?' Piet: 'Ja, maar daarvóór was hij ook in andere landen. Ze woon den in Tietjerk, maar begin jaren twintig kwam mijn beppe met de kinderen naar Huizum. Pieter Bulthuis heeft nog met vrienden geld opgehaald om een voetbal club op te richten, dat werd Hollandia, het latere Blauw Wit.' Knap: 'Weet u nog meer van Piet Bulthuis?' Piet: 'Hij was timmerman. Eerst werkte hij in Duitsland, maar toen de nazi's vervelend werden verliet hij het onveilige land. Daarna werkte hij in Engeland. In de oorlog zat Bulthuis onder gedoken in Gelderland. Doordat hij uitstekend Duits en Engels kon spreken had hij de Duitsers, maar ook de Nederlanders, vaak tuk... Na de oorlog was hij ook nog soldaat in Nederlands- Indië, hij heeft me wel foto's laten zien. In de jaren vijftig werkte hij in Australië. Af en toe kregen we wel eens een brief. Begin jaren vijftig werkten ze daar al veertig uur in de week, dat is hier veel later ingevoerd.' Knap: 'In Frankrijk al vóór de oorlog, door het volksfront van Léon Blum.' Piet: 'Na de oorlog is dat wel weer terug gedraaid. Fransen zijn tegenstrijdig... ze zijn anar chistisch van aard maar kunnen niet zonder een sterke man. Vandaar dat Charles de Gaulle zo'n succes was.' Knap: 'Sommige Nederlanders wensen ook een sterke man.' Piet: 'De meeste Nederlanders toch niet... en toch zijn Nederlanders niet zo anarchis tisch als de Fransen. Maar Nederlanders hebben er een hekel aan als de overheid zich te veel met hun bemoeit.' Knap: 'Dat is in de oorlog wel Per abuis is bij De avonturen van juffrouw Knip en Knap in april jl. een foto van Tito van der Veen uit 1962 geplaatst i.p.v. Jan Jansen Bij deze dan de goede foto: Bakker Jan Jansen in de Heringastraat in 1962. Chris Visser Het verhaal "Spectaculaire vlucht uit onze gevangenis" in het nummer van 't Kleine Krantsje van juli riep bij mij her inneringen op. In de jaren vijftig, toen we in Leeuwarden woonden, gingen we jaarlijks op vakantie naar het westen: de plaatsen B. en W. Dat betekende logeren bij fami lie. In B. woonden een oom en tante. Wanneer we daar kwa men hoorden we de wildste ver halen over wat er allemaal in de buurtschap, vlak bij B., gebeur de. Dat was me daar onveilig! Oom moest er veel voor z'n werk zijn, vandaar dat we vroe gen: "Durft u daar nog wel te komen?" "O ja hoor, gerust" was zijn antwoord, "de mensen zijn er voor mij vriendelijk, helemaal geen probleem." Echter op een dag bereikte ons het ontstellende bericht, dat bij een achtervolging door de poli tie een agent uit W. was dood geschoten. Chris de B., wonend in die buurtschap, werd als de (ver moedelijke) dader tot levens lang veroordeeld. Of hij het had gedaan? Daarover deden weer hele verhalen de ronde. Hij kwam in de Leeuwarder strafge vangenis terecht. Dan de in 't Kleine Krantsje beschreven uitbraak langs de lijn naar het ijzeren hek, dat was inderdaad spectaculair. Bij deze vlucht schijnt Chris rugletsel te hebben opgelopen. Wat waren we angstig, toen we Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen I naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto 's van de stad uit een lang vervlogen tijd. hoorden dat het tweetal in of om Leeuwarden zwierf. En groot de opluchting bij hun arrestatie. Een aantal jaren later... Inmiddels was ik getrouwd en woonden we in B. Wanneer het in de zomer mooi weer was, pakten we onze zwemspullen en gingen we op de fiets naar "de Puf, een uit gegraven poel voor de aanleg van de A12. Zo ook op zekere warme dag. Het gras"strandje" was propvol, dus zoeken naar een plaatsje. Gezellig druk, mooie gelegen heid mensen te observeren. Enkele kinderen van de familie de B. liepen langs ons. Na een tijdje besloten we het water in te gaan en naar het midden van de plas te zwem men. Al zwemmend zagen we daar in het water die kinderen weer, spelend met een man. Opeens riep één van die kinde ren: "oom Chris, oom Chris". Niet te geloven. Wat kan het wonderlijk gaan in het leven. Toen: in Leeuwarden: wat waren we bang. Nu: met elkaar zwemmend in de Put. Het kan verkeren... Gouda Adriana van Dam- Kortenoeven Uit H. Voordewind, "Peter Kürten, vrouwenmoordenaar, 1956. Daarnet lees ik in de krant, dat een berucht en gevaarlijk mis dadiger kans heeft gezien uit de strafgevangenis te Leeuwarden te ontvluchten. Hij was de man, die een paar jaar geleden een ambtenaar van de Rijkspolitie in de buurt van Woerden onver wachts neerknalde en tot levenslang werd veroordeeld. Nu is hij dus weer op vrije voe ten en de politiemannen moe ten maar zien, dat ze hem weer in handen krijgen. Gelet op zijn reputatie kan veilig worden aan genomen, dat hij zijn leven duur zal verkopen. En wie zal dan het slachtoffer weer zijn? Ook deze kerel had m.i. terstond door de doodstraf onschadelijk moeten zijn gemaakt." Tot zover enkele grepen uit het avontuurlijke leven van een glo betrotter. Chris Visser gebleken. Toen de Duitsers echt lastig werden begon het verzet toe te nemen. De Duitsers heb ben destijds geen studie van de Nederlander gemaakt, anders hadden ze geen Nederlanders vermoord om de Nederlanders af te schrikken. Daardoor verhe vigde het verzet en dat was juist niet de bedoeling van de Duitsers.' Piet: 'Dat ben ik wel met je eens... Piet Bulthuis zag ik voor 't eerst, althans bewust, in december twee-enzestig. Hij wilde aan de elfstedentocht van drie-enzestig meedoen. Aan de tocht? vroeg mijn vader. Nee, aan de wedstrijd, zei Piet Bulthuis.' Knap: 'Kon hij dan zo goed schaatsen?' Piet: 'Misschien wel in zijn jeugd. Maar hij was toen al vijf tig en ongetraind. Mijn vader moest toen wel lachen.' Knap: 'Heeft hij de tocht ook gereden?' Piet: 'Hij heeft wel even op het ijs gestaan, maar dat was geen succes. Maar zo was Piet Bulthuis. Daarna is hij weer in Australië en Canada geweest, maar in de jaren zeventig woon de hij weer in Huizum, in de Van Loonstraat. Hij heeft nog mee gewerkt aan de restauratie van de Grote Kerk in de jaren zeven tig. Begin jaren negentig ver huisde hij naar Werkmanslust.' Knip: 'Die Bulthuis heeft heel wat van de wereld gezien!' Knap: 'En ook heel wat meege maakt!' Piet: 'Daarom kon hij ook zo ver tellen!' Knap: 'Bent u ook bij de uitvaart geweest?' Piet: 'Ja, bij de crematieplech tigheid in Goutum.'

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1997 | | pagina 13