GESPREKKEN OP DE BRUG LEEWADDERS, WAAR IS DIT? DE VERDWENEN STAD 'T KLEINE KRANTSJE Su de brugmannenklub sien langste tied had hewwe? Tabe wurdt wat krebinterig en Minne krijt ut tuus oek dreger. Evenstewel binne se weer goed bezig. Over ut groate geld op ut ferkeerde plak, en ut kompjoe- tergedonder nou ut jaar twee- duzend der an komt. En wie komme naar Friesland in dat jaar, beprate Tabe, Minne, Fokke, Geert en Evert, o ja, de Tureluur komt oek even langs. Tabe: Ik weet niet of jimme mij hier nog faak siene. De loop wurdt mie fer genoeg, en op 'e fiets is bij tieden levensgefaar- lijk. Dat soa doende. Minne: Dat is oek soa. As jou fietse fliege die brommers as gekken om je hene. En wie steekt as fietser nog een poat uut om richting an te geven? Ja, wij ouwe ballen nog! Evert: En 't is soms oek al een geknoffel om op 'e fiets of fan 'e fiets af te kommen. Ja, met son fouwfiets gaat dat nog wel, mar dan sit je foor je gefoel soa plat bij de gron. Fokke: De swager fan Sientje riedt de laaste jaren op een damesfiets. Dat is dan even nof- lijker met op- en afstappen. Mar ja, die fietst oek niet meer naar Dokkum toe! Tabe: Hoe dan oek, ut moeit mie wel. Wij hewwe hier jaren gesel- lig stonnen. Nou ja, wij? Der binne guden, met wie ik hier froeger ston, en die der al afraakt binne. Nim nou Sjouke Sükerslak en Hein Hobbelpeerd. Geert: Apatte namen. O, had die Hein sien moeke een win- keltsje onder de skolk. Soa sei- den se dat froeger hé. En fan- daar hur bijnaam; Hobbelpeerd. En hur soan Hein had soa oek gauw een bijnaam, wik mar segge, sak mar segge. Minne: En ik hew hier nog wel es een Jan Boerke troffen. Die praatte altied boerefries. Hij kwaam uut 'e Wouden. Soa fan "mie" en "sie" en "ik bouw op mien Herder" en dat was dan een best knief. Jan Boerke. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN Denk mar an die groate overs- tromings fan't somer in 't buten- land. Hoe komt ut met ons meleu? Ik weet nog wel dat die Sjaalmans hier langs kwam en brulde: Ut komt niet goed, ut komt niet goed! Tureluur: Wat komt niet goed, Tabe? Ha, ha, kom ik jim over ut mot hé? Ouwe samensweer- ders! Ik was hier guster oek, en toen hew ik jim niet sien. Een snipperdag of een a.b.c., nee ut hiet loof ik even anders. Fokke: A.t.v. su kenne. Mar ja, wat is werken teugenwoordig? Lange Marten, ons Cambuur- man, ja, is er oek al niet meer, hét een soan, die werkt gewoan an huus foor sien baas. Met twee of drie kompjoeters. Evert: Daar krijt ie dan wel werk met. Hoe? Dat sal ik jim uutleg- ge. Se binne bang dat as twee- duzend, ut jaar dan, er an komt, dat dan alle kompjoeters in 'e war rake. Dan mutte al die din gen rippereerd of op 'e nij mon- teerd of weet ik feul hoe feran- derd wurre. Geert: Das oek wat mannen. En wat sal dat een hoop geld kosse. En dat mutte wij dan met mekaar weer opbrenge. Och, en om ons skreven we nog op een lei met een griffel, wik mar segge, sak mar segge. Tureluur: As we ut dan toch over Twee-duzend hewwe, dan fien ik ut idee aardig om uut de hele wereld meensen naar Friesland te halen, die ooit emigreerd binne. Nou ja, wie leeft en nog reize ken, tureluurlijk. Tabe: Rintsje de Ruter uut de Bleekerstraten sal der dan niet bij weze dus. En hij, die neef fan Sientje die hier wel es kwam, ja just Bonne Sera. Nee, leeft oek al niet meer. Mar sien kienders hewwe ut wel in 'e kop om hier hene, Fokke? Fokke: Nou ja, in die geest skrieve se wel es. Mar ja, of alle kienders of kleinkienders fan de eerste lichting emigranten oek soa an Friesland of an 'e stad hange, is de fraag. Die Rintse sien frouw was een jaar of wat leden nog es op een réunie fan oud-Liwwadders in Salen Schaaf. Minne: As alle brugpraters der nog waren konnen konnen wij strakjes oek een mooie rüine pagina 13 fan een Skelte hoord, die freem- de woorden ferdraaide en oek sei dat een soad meensen op bobberdeskonk leve. Nou ja, en die Tureluur hew ik nog wel trof fen. Tabe:W\e mie nou in 't sin komt is Kees Lotsje. Kiek as we over een ongeluk praten of over een ramp in 't butenland of een slim me siekte, dan seei hij altied: Ut Sal je lotsje mar weze! Fokke: En wie Wiebe Poatsje weet ik oek nog. Die hampelde wat, dat had wat met de oorlog te maken. Ja, as je an al die mannen denke, hewwe wij ut tot nog toe aardig lang uuthouden. Geert: Mar ik ken mie Tabe indeke. Ik mut mie er oek faak toe sette om hier hene. Mar bin ik er één keer, dan is ut oek prima de luuks, wik mar segge, sak mar segge. Minne: Ik raak oek niet soa maklijk afn huus. Ik mut meer hantasten doen as froeger. En we mutte mar foor ons eigen tuussorg speule, want as je fan die klub afhankelij binne, is ut faak niet soa best. Tabe: Pas nou op: die meiskes wille wel, mar der is te min per soneel. En dat se weer komme, omdat er te min geld is. Mar Nederland swemt in ut geld, en ut stinkt fan de millionnaire! Evert: Dizze Evert denkt dat ut geld op ut ferkeerde plak sit. Ik lees dan wel es over aandelen en optieken en beurskoersen. Jonge, der binne guden slapen de riek wurden. Slaoendeü Minne: Ik bin een poerbeste sla per, mar ik wur alle morren even arm wakker as ik op bed gaan bin. Klein grapke. Mar hoe siet Fokke dat: mut daar niet fan- daag of morren een klap op komme? Dou hest er foor leerd op laast. Fokke: Dat daargelaten, mar ik begriep ut oek niet allemaal. Wij weten soa we hier staan nog wel fan de groate klap in negen en-twintig. Ken suks weer gebeure met alle gefolgen fan toen? Wat een lijen en ellende. Dit is de nieuwe opgave voor onze totoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen l naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto 's van de stad uit een lang vervlogen tijd. houwe, soa as Skelte ut segge su. Rui'nie. Hier of erges met een glaske. Mar dat sit er niet in. Want, en dat su Skelte oek soa segge: wij binne de laasten der Moarianen! viga. Evert: Dat foor mien tied. Wel es Tabe: Of een klap in de nattuur. "Ober, dit is toch niet te eten, hoe kanne je dit su servere?" "Ja, sorry meneer, mar andes wudt dit ons self voorset inne keuken..." Het oude Leeuwarden, dat verdween. De Weg naar Cambuur, die hier later Pasteurweg kwam te heten. Toen deze afbeelding ontstond zag het hier allemaal nogal landelijk uit met bomen en slootjes voor de huizen. En simpele bruggetjes om ze te bereiken. (Foto: Collectie Fenno Schoustra/'t Kleine Krantsje)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1997 | | pagina 13