Jou 'T KLEINE KRANTSJE C/eelc/awA c/oo dcfaat uJ /mede/e<veM VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEE ~Y/ij xijn vee/dan/ veric/uddt^daan de a/omnees, die de /aatste ive/cen xo vriende/ij/ ivaren om ons te /e/Z&n of te sc/imjwn en xo Aan mede/even te /etuicfen, na ons /edait om cjexond/eids/ieri/ce/en te sto/i/ven met /iet uitgeven van ons QdC/eine odCra/iii/e^Z'exe reacties /e/dien om ercf <joed gedaanqAwj maa/s a/dexe a/onnees /eedarte/ijdan/c t/denno (S/cAouitra LEESGENOT Jammer dat het Kleine Krantsje straks niet meer verschijnt. Al vanaf het eerste nummer ben ik abonnee, en heb het steeds met veel genoegen gelezen. Mijn dank voor al die jaren lees genot. Leeuwarden J. Dijkstra-Bethlehem WIE WEET NOG HOE Hoeveel levende geschiedenis verhalen er bij de Leeuwarders verscholen liggen is niet te vat ten. Deze vonden gedurende de laatste vijf en dertig jaren hun uitweg in uw 't Kleine Krantsje. Nu, in de dreigende toekomst, zullen ze versmoord blijven liggen in de nostalgische herinneringen van de u liefheb bende Leeuwarders. Het is zeer te hopen, dat een sterke man zich bij u zal melden om uw taak en organisatie over te nemen. In de oorlog 40-45 was er een huis in Leeuwarden, waaraan de bewoner de naam gaf "Wie weet nog hoe". Deze kreet kan misschien 't Kleine Krantsje redden van de verdwij ning. Leeuwarden W. D. Lijfering DE ZAEYER In het laatste nummer van 't Kleine Krantsje staat een afdruk van een gevelsteen 'De Zaeyer'. Als ik het goed heb is die gevel steen opnieuw ingemetseld in een nieuwe muur van de Albert Heijn Supermarkt aan het Zaailand. Ik herkende de steen ogenblik kelijk. Dezelfde afbeelding, een beetje groter, achter glas en voorzien van een eiken lijstje, hangt bij mij in de gang. De steen bevond zich in de gevel van het café 'De Zaeyer' dat ongeveer op deze plaats gestaan heeft, achter het Gerechtshof. Voor de oorlog werd op deze plaats de kippen- markt gehouden. Op die dag was het dus druk in het café, dat door opoe (opa's derde vrouw) beheerd werd. Grootvader liet zich er zelf bijna nooit zien. Ik ben zijn naamge noot. Zoals de traditie was werd de eerste zoon naar de grootva der van vaders zijde genoemd. Ik kan mij het café goed herin neren. Als kind kwam ik daar wel eens op zondagmorgen en als opoe een goed zin had kreeg ik dan een meelkoekje. Ik zou daar mooie verhalen over kunnen vertellen, maar dat heeft geen zin meer nu 't Kleine Krantsje ophoudt te bestaan. Spijtig maar wel begrijpelijk. Grootvader Klaas Faber is op 8 januari 1927 overleden en bij de kerk in Huizum begraven. Als kind liep ik drie dagen met een brede rouwband om mijn arm. Op school maakte dat nog al indruk. U hebt een geweldig fotoarchief. Het kan haast niet anders of het café 'De Zaeyer' zal wel eens gefotografeerd zijn. Mocht u zo'n foto bezitten dan zal ik het erg op prijs stellen, als u die in een van de allerlaatste num mers zou willen plaatsen. Dank voor uw volharding het krantje 32 jaar lang te laten ver schijnen. Haarlem VERDIENSTEN K. Faber Beste Fenno, tegen oud-klasge noten zeg je niet "U", hoewel ik vind dat iedereen jou wel met "U" kan aanspreken op grond van je verdiensten. Ik betreur ten zeerste dat je ermee moet stoppen en bedank je hartelijk voor je inspanningen in vele jaren. Ik zal je Krantsje erg missen, maar ik zal niet de enige zijn. Fenno, ik gun je nog mooie, gezonde jaren samen met je dierbaren. Hartelijke groeten van je oude, sentimentele klasgenote van School 14 met meester R. J. Sipkens! Heerenveen Alie Postma-Kramer JOBSTIJDING Uit het laatste Krantsje hebben we al kunnen lezen dat de Jobstijding keihard is aangeko men in de lezerskring. Het is ook bijna onvoorstelbaar dat het alom hooggewaardeerde perio diek binnenkort niet meer zal verschijnen. Mijn eerste reactie was een gemeend 'Fenno, wat maak je me nou?' Maar achter af heb ik wel begrepen dat de beslissing definitief is en ook de redacteur veel verdriet moet hebben gedaan. Uiteindelijk gaat je gezondheid voor alles. Het zal even wennen zijn als volgend jaar 't Kleine Krantsje, die maandelijkse brok nostalgie, niet meer in onze brievenbus is te vinden. Iedere keer was het weer een plezier om zoveel goede herinneringen aan ons vertrouwde Leeuwarden te mogen consumeren. Fenno L. Schoustra verstond de kunst van het schrijven en hij wist waarover hij schreef. In de oor log - dat moet in 1942 zijn geweest - had ik het genoegen naast hem te zitten op de Gemeentelijke HBS, Achter de Hoven en toen kwamen zijn journalistieke kwaliteiten boven drijven. Schoustra kan trots zijn op dat gene wat hij tot stand heeft gebracht, met name op zijn Krantsje. Een lang loflied zou hier op zijn plaats zijn, maar voorlopig laat ik het even bij een 'Fenno, hartstikke bedankt'. Uit de spontane reacties van lezers klonken enkele stemmen op om te pogen 't Krantsje te behouden. Ik kan me voorstel len dat Fenno daar weinig voor voelt. Een met veel liefde en zorg opgevoed kind geef je niet zomaar weg. Mocht het anders zijn dan zal ik me graag bij de initiatiefnemers aansluiten. Zandvoort Fekke Boukes FANTASTISCH BLAD Als een trouwe lezer van 't Kleine Krantsje, die dit fantasti sche blad altijd met de grootste belangstelling heeft gevolgd, eerst ten huize van zijn schoon ouders in Leeuwarden, die van de eerste dag af waren geabon neerd en daarna tientallen jaren via een eigen abonnement in Haarlem mag ik niet nalaten van mijn medeleven te getui gen, nu er aanstonds aan het bestaan van dit orgaan een einde komt. De grote dankbaarheid voor het leesplezier in de afgelopen drie en dertig jaar gebiedt mij om daar nu melding van te maken en ik kan me dan ook goed voorstellen, dat er nu bij wijze van spreken ettelijke tientallen in de rij staan om hetzelfde te doen, wat bewezen wordt door alle brieven, die in de laatste nummers hebben gestaan. De meer dan zeshonderd num mers, die er tot nu zijn versche nen, heb ik niet anders dan met grote intensiteit gevolgd en ik kan me niet herinneren ooit door de inhoud van een num mer te zijn teleurgesteld: altijd werden er wel weer aanspre kende herinneringen opgehaald en niet vaak gebeurde het, dat je een bepaald artikel door een volstrekt gemis aan interesse moest overslaan. Ik maak me zeker niet aan over drijving schuldig, wanneer je nu zeg, dat dit de grote verdienste van de redacteur-uitgever Fenno L. Schoustra is geweest. Door alle jaren heen is hij erin geslaagd de inhoud van 't Kleine Krantsje op een hoog peil te houden en, om zo te zeg gen, een toon aan te slaan, die heel veel lezers moeten hebben afgesproken. Ik ben het eens met andere briefschrijvers, die al naar voren brachten, dat Fenno Schoustra en 't Kleine Krantsje eigenlijk niet van elkaar te onderschei den zijn en dat de magistrale manier, waarop hij zijn krant heeft geredigeerd zonder zijn inbreng niet voor herhaling vat baar is. En zo kom ik dan op de schrij vers van enkele ingezonden stukken, die ervoor hebben gepleit, dat er maar een soort "Stichting Fenno Schoustra" zou moeten komen, zodat andere mensen zijn werk zouden kun nen "voortzetten". In dat "voortzetten" geloof ik niet, tenminste niet in het voort zetten van het onmiskenbare succes, die hij zelf altijd met zijn uitgave heeft gehad. Door te denken van een komen de stichting of hoe je dat ook zou kunnen noemen, meen ik dat de kwaliteiten van en de door Fenno Schoustra gelever de prestaties te kort worden gedaan. Een ander zou een krant als 't Kleine Krantsje mis schien kunnen schrijven maar zeker niet zoals hij dat heeft gedaan. Anders dus en stellig niet met de verdiensten, die we hem moeten toekennen. Trouwens, als ik het goed heb begrepen, is het zijn eigen ver langen, dat de traditie van 't Kleine Krantsje stopt op het moment, dat Fenno L. Schou stra zelf heeft bepaald. In december 1997 dus, met het laatste nummer van dit jaar. Haarlem J. de Vries LEEDWEZEN Met leedwezen vernam ik het bericht, dat ons Krantsje gaat verdwijnen. Misschien is het zinvol om een en ander in een stichting onder te brengen. Ik hoop op een voortzetting van uw maandblad. Leeuwarden Roel L. Boon WERELDWIJDE FAMILIE Door omstandigheden kan ik nu pas reageren op het bericht omtrent het einde van 't Kleine Krantsje. Dat was inderdaad wel even een schok en aan de vele reacties in het juli- en augustus nummer hebben wij kunnen zien, hoe vele abonnees het betreuren, dat wij binnenkort maandelijks verstoken blijven van dit unieke krantsje. Fenno Schoustra heeft in de twee en dertig jaar, dat het kran tje bestaat, iets tot stand gebracht, dat welhaast uniek genoemd mag worden: met zijn "Kleine Krantsje" heeft hij als het ware een wereldwijde "fami lie" gesticht. Want waar kwamen de vele reacties vaak niet van daan; uit vele plaatsen in het binnenland, maar ook uit Canada, Frankrijk, Australië enzovoort; kortom uit de "wijde wereld om Leeuwarden heen". En al die mensen, die vaak op ontroerende wijze reageerden op stukjes in het krantsje, had den één ding met elkaar gemeen: een band met Leeuwarden. Ook ik betreur het verdwijnen van het krantsje en ik zal het zeker missen. Maar de andere kant van de zaak is dat het om de gezondheid van Fenno Schoustra gaat. En ik kan alleen maar zeggen: verstandig, dat hij er nu mee stopt, beter dan te stoppen als het niet meer kan. Ik heb alle respect voor Schoustra's beslissing. Ik wil besluiten met een woord van dank voor het genoegen, het leesplezier, dat Fenno Schoustra ons, abonnees, in zo'n drie en dertig jaar heeft verschaft met dit "Kleine Krantsje" met zijn zeer geva rieerde inhoud. Het was - en is nog! - inderdaad een krantje, dat je in één adem uitleest. Hoe nu verder met 't Kleine Krantsje? Er zijn in de laatste nummers door verschillende abonnees suggesties gedaan: een "Fenno Schoustra Stichting", een opvolger, voort zetting in de vorm van een stichting, maar ook: acceptatie van het niet meer verschijnen van het krantsje en het wensen aan Fenno Schoustra van rust en gezondheid in de komende jaren. Bij deze laatste groep mensen wil ik mij volledig aansluiten. Wij hebben drie en dertig jaar van het Kleine Krantsje van Fenno Schoustra mogen genieten, Fenno moet ermee uitscheiden wegens gezondheidsredenen, punt er achter. Geen opvolger of stichting, dat zou niet "echt" zijn, want Fenno is het Kleine Krantsje en omge keerd! We zullen het krantsje missen, ongetwijfeld, maar den kend aan zijn gezondheid is het zoals hij het nu besloten heeft: goed! Laat hij genieten van zijn rust en van zijn reusachtig uitgebreide verzamelingen en daarbij: het ga hem goed!! Groningen Ebe Drijver GROOT GENOEGEN "Aan alle goede dingen komt een einde", luidt het gezegde en terecht. Met complimenten van broer Jan Popma hebben wij vele jaren het krantsje gelezen en met genoegen. Bedankt voor al die plezierige jaren, 't Kleine Krantsje lives for ever! Fenno Schoustra nog vele jaren in goede gezondheid toege wenst. Best wishes, Tumbi Umbi, Australië Hennie en Wyts Westerdijk- Popma VEEL PLEZIER Het zou wel jammer wezen, wanneer er na december geen enkel Kleine Krantsje meer verschijnt; er helemaal mee ophouden, dat kan toch niet? In ieder geval Fenno, bedankt voor de vele jaren voor het laten verschijnen van het K.K., dat ons allen zo veel plezier heeft verschaft, speciaal de Leeu warders, die nu zo ver van onze mooie ouwe stad wonen. Albany, Australië Dukke Hiemstra

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1997 | | pagina 4