'T KLEINE KRANTBJE MOALENS INNE STAD BRAVE HENDRIK HENDRIKBRAVEHENDRIKBRAVEHENDRIKBRAVEHENDRIKBRAVE HENDRIKBRAVEHENDRIKBRAVEHENDRIKBRAVEHENDRIKBRAVE VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 10 Dit is één vanne "Leeuwad der praatsjes" uut de serie, die't Fenno Schoustra een dikke tien jaar leden voor Radio Fryslan houden het. Het gaat over de mooie moalens, die we hier vroeger had hewwe. Een vorige keer hewwe het al es even had over de riekdom an moalens, die de stad Leewadden in 't veleden had het en die jammer genoeg hele maal verloren gaan is. Terwiel veskeidene steden in ons land nog wel over één of meer van sukke pronkstukken beskikte, het Leewadden al heel lang geen enkele moalen meer. Gien enkele industriemoalen wel te vestaan; de paar poldermoa- lentsjes die er inne gemeente nog binne, telle in dit verhaal niet met. En dan te bedenken, ik he't de vorige keer al seid, dat onse stad metmekaar wel meer dan veetig moalens had het en dat er toegeliek wel es méér dan vijf en twintig staan hewwe, vijf en twintig, gaan het es na; moalens an bet Vliet, moalens bij Skilkampen, moalens inne Skrans, moalens inne binnen stad langs de stadsgrachten. De meeste binne koarenmo- alens weest, mar er waren oek een soodje oaliemoalens, er waren houtzaagmoalens, pel- moalens, cichoreimoalens, steenbikmoalens, er waar een moutmoalen, er waren leer- moalens, er waar een verf- moalen en er het er oek nog es een eekmoalen weest. Het groatste velies voor de stad het 't vedwienen vanne binnen- stadsmoalens weest, vanne moalens, die an alle kanten vanne stad hoog oppe bolwer ken stonnen. Groate gevaarten met een indrukwekkend geweld at se in werking waren. Krek op 't plak van 't hüdige Pier Pandertempeltsje stond de moalen De Leeuw, afbroken in 1882, waar 't Beursgebouw nou staat ston Het Fortuin, naar de Harlingertrekvaart veplaatst in 1873, op een groate hoogte achter de hudige Harmonie ston De Hoop, een joekel van een moalen, in mekaarslagen in 1885, waar 't nou de Hoeksterpoortsbrug leid ston Het Lam, in 1830 al veplaatst naar de Westersingel en oppe Westerplantage hadden je De Arend, waar we 't al eerder over hadden en die in 1901 as aller laatste binnenstadmoalen teu gen de grond gaan is. Noait is er bliekber oek maar één meens weest, die't het vedwienen uut het stadsbeeld van al die prachtige moalens begroatelijk von; sonder oek mar één wood van pretest sagen se al die monumenten de venieling in gaan. Tot er in 't begin vanne twintiger jaren plotseling een paar man nen opstonnen met het vedien- stelijke plan om één vanne Leewadder bolwerken wéér van sun moalen te vesien. Se skar- relden wat geld bij mekaar en Negentienhonderdtwee zal nog een vol kwartaal duren en toch heeft Brave Hendrik in het al verstreken deel van het jaar meer criminele zaken aan de hand gehad, dan de meeste andere mensen in heel hun leven: hij is verscheidene malen bekeurd wegens ordeversto ring, hij is in verschillende sta ten van dronkenschap in de kraag gevat, hij heeft bij sommi ge mensen de ruiten ingesla gen, hij heeft mannen en vrou wen beledigd, hij heeft iemand met een kalkbak op z'n hoofd geslagen en een ander een hijs met een steen verkocht en hij heeft zelfs een eerbiedwaardige politiedienaar achtmaal met een klomp op het hoofd geslagen en hem verder zodanig toegeta keld, dat die een aantal inwendi ge kneuzingen bekwam. Maar de maand oktober is nog niet begonnen of onze Brave Hendrik vervolgt zijn wandelin gen over het pad van de kleine criminaliteit. Wegens het verwekken van nachtrumoer wordt hij door de politiedienaar Dingshof bekeurd op de Voorstreek, wegens schreeuwen en vloeken op het Oldegalileën door de politiedie naar Schaafsma. In de zaterdagnacht van 1 op 2 november moet de politiedie naar Sijens op het Oldegalileën tussen Taeke Jonkhof en vier onbekende personen, een twist beëindigen maar het is net gebeurd of daar komt Brave Hendrik aanlopen met een lat in zijn hand, waarmee hij de poli tieman dreigt te zullen slaan. Reeds trekt de gezagsdrager zijn blanke sabel om Brave Hendrik zo nodig een flinke oplawaai te verkopen, maar gelukkig zijn er omstanders, die kans zien de recalcitrante Hendrik tot bedaren te brengen. Daarmee is de rust hersteld, maar Brave Hendrik krijgt wel weer een proces-verbaal we gens burengerucht aan zijn broek. Dat lijkt onze vriend heel weinig te doen, want de volgende zon dagmiddag wordt Brave Hendrik opnieuw wegens burengerucht bij het Pieterseliewaltje op de bon geslingerd, nu door de poli tiedienaren Rijnhout en Van der Ploeg. En op de eerstvolgende zon dagnacht is het notabene alweer raak op dat zelfde Pieterseliewaltje wanneer de politieman Terveer aldaar burengerucht constateert. Als klap op de vuurpijl volgt er de volgende maandagmorgen een arrestatie door de politie dienaren Sijens en Van der Hei de wegens openbare dronken schap en verstoring van de orde in de Monnikemuurstraat. Wanneer, zoals gebruikelijk, op het politiebureau het geld wordt geregistreerd, dat de arrestant op zak heeft, blijkt het bezit van Brave Hendrik niet meer dan precies nul centen te zijn... Het is best mogelijk, dat Brave Brave Hendrik, officieel Hendrik V., was een Leeuwarder, die leefde van 1862 tot 1941. Hij onderscheidde zich van zijn stadgenoten door ontelbare malen met de politie in aanra king te komen, nu eens door dronkenschap, dan weer door hardhandigheden of opzettelij ke vernielingen, 't Kleine Krantsje heeft kans gezien een aantal van zijn escapades te achterhalen. Nu, meer dan vijf tig jaar na Hendriks dood, komen ze nog eens bij brokjes en beetjes in de krant. Hendrik in deze eerste dagen van november de bloemetjes nog eens nadrukkelijk buiten heeft gezet voor hij weer voor enige tijd uit de roulatie wordt gehaald. De knokpartij, die hij in september met de politieman' Willems heeft gehad, is natuur lijk niet zonder gevolgen geble ven en we moeten aannemen dat hij zich daardoor weer eens een behoorlijke gevangenisstraf op de hals heeft gehaald. Hoe het ook zij, pas in maart 1904 zullen we Brave Hendrik weer tegenkomen, wanneer de politiedienaar Kracht bij het Vliet een twist moet beëindigen tus sen hem en de beurtschipper Van Buuren. In april zijn het de tweelingzus ters Roosje en Betje Cohen van de Nieuweburen, die op het politiebureau komen melden door Brave Hendrik voor "hoe ren" te zijn uitgescholden en nog dezelfde dag wordt hij door de politieman Kracht wegens dronkenschap en - alweer - het verstoren van de openbare orde bekeurd. Ook de politieman Kramer krijgt te maken met onze grote held: hij moet in de Boterhoek een twist beëindigen tussen hem en een zekere Weerman, die hier een slaapstee drijft. Dan verschijnt er aan het bu reau een zoon van de schoen poetser Salomon Cohen, een broer dus van de zusjes Roosje en Betje Cohen die we juist hebben ontmoet, om te zeggen dat Brave Hendrik een luik heeft verwijderd van het raam voor zijn ouderlijke woning aan de Nieuweburen. Maar zie wat er nu gebeurt: de politie onder zoekt de zaak en ontdekt, dat niet die vervloekte Brave Hendrik, maar twee onbekend gebleven jongens dat hebben gedaan. Zo zien we maar weer, dat je overal wel de schuld van kan krijgen. Op een zondag verzoekt de politie Brave Hendrik aan het bureau te komen omdat er wel weer wat te bespreken zal zijn, maar onze man is zo vrij om er beschonken te verschijnen en wanneer hij zich nog brutaal gedraagt ook gooit de sterke arm onze man maar op straat. Het is op een andere zondag, dat de politieman Kracht Brave Hendrik op het Oldegalileën ziet wateren op straat en dat kan natuurlijk niet; voor de zoveelste maal volgt er een bekeuring, nu dus "terzake het loozen van water op eene niet opzettelijk daartoe bestemde plaats". Een paar dagen later moet die zelfde Kracht onze prachtige pommerant alweer op het Oldegalileën op de bon slinge ren, nu wegens ordeverstoring en openbare dronkenschap. Op de eerste oktober rukken de politiedienaren Bergema en Leertouwer in duizend haasten uit naar de Peperstraat, waar Brave Hendrik en Jacob Strijk- stra aan het vechten zijn, maar wanneer de sterke macht er arriveert blijken beide vechters bazen al gevlogen te zijn. Dan volgen er bekeuringen wegens ordeverstoring in het Pieterseliewaltje en aan de Voorstreek, maar op de 26e no vember is er iets geheel anders aan de hand. Nu vraagt de secretaris van de Stadsarmenkamer politieassis- tentie, omdat aan het verzoek om ondersteuning aan Brave Hendrik niet kan worden vol daan en onze man het gewoon vertikt om de Armenkamer te verlaten. De politiedienaar Terpstra wordt er ijlings heengestuurd, maar nauwelijks laat hij zich daar zien of Brave Hendrik verlaat heel braaf het gebouw. In de nacht van 10 op 11 de cember ziet de dienaar Toonstra dat Brave Hendrik doodgemoe dereerd staat te plassen in het Naauw en in een opgewonden toestand verkeert. Wanneer de politieman er wat van wil zeg gen, begint Brave Hendrik zoveel praatjes te maken, dat hij maar weer eens naar het poli tiebureau moet worden ge bracht. En dan dus voor de zo veelste maal... Bent u benieuwd hoe het verder met deze Brave Hendrik gaat? We zullen het in het volgende nummer wel zien... kochten Frieslands laaste stan- dermoalen - die ston in Rottevalle. Inne skaduw vanne Oldehove su dat een nij pronkstuk voor Leewadden wudde. Mar meen- sen nog an toe, wat gebeurde er? Se wachtten krek wat te lang met het overbrengen vanne moalen naar hier, er kwam een sware storm en het eeuwenoude bouwwerk sloeg an barrels teugen de grond. En daarom binne we hier nou krek su veras in 1901... Eigen rechter gespeeld. J. H. 83 jaar, tuinman te Leeu warden, mishandelde op 31 juli den 14-jarigen H. Luurs, toen deze zijn tuin Achter de Hoven was binnengedrongen om bes sen te plukken. Verdachte heeft den jongen ter plaatse afgestraft, omdat hij er herhaaldelijk last van heeft. De politierechter zegt de ont stemming van verdachte te kunnen begrijpen, doch eigen rechter spelen is nu eenmaal niet geoorloofd. Getuige J. Göbel zag de mis handeling geschied. Aan den pols werd de jongen over het trottoir gesleept, tot achter de schutting. Getuige D. Koopmans voegt er nog aan toe, dat de jongen hef tig te keer ging vanwege de pijn aan zijn pols. Eisch 20,- boete of 20 dagen hechtenis. Vonnis 10,- boete of 10 dagen hechtenis. (1935)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1997 | | pagina 10